Historie
Na vlně pokroku
Ondřej Pavlůsek 30.01.2022 08:00
Společnost DAF Trucks se již více než 70 let řadí mezi přední světové výrobce těžkých nákladních vozidel, což naprosto dokonale dokumentuje skutečnost, že má na svém kontě již šest prestižních titulů International Truck of the Year.
První nákladní automobil značky DAF sice opustil brány mateřského podniku v roce 1949, ale historie dnešní společnosti DAF Trucks se začala psát již 1. dubna roku 1928, když si nizozemský inženýr Hubert van Doorne, zvaný Hub, založil v jedné z budov pivovaru Coolen v Eindhovenu malou dílnu.
Zpočátku prováděl drobné svářečské a kovářské práce pro město, výrobce osvětlení a rádií Philips a další firmy. Spolu se svými čtyřmi zaměstnanci tak na přelomu dvacátých a třicátých let pracoval mimo jiné i na opravách člunů nebo sváření stojanů pro jízdní kola.
Nejprve bez motorů
V průběhu hospodářské krize se Hub van Doorne spolu svým bratrem Wimem rozhodli expandovat. V roce 1932 začali vyrábět přívěsy a změnili si název na Van Doorne’s Aanhangwagen Fabriek (Van Doornova továrna na návěsy), zkráceně DAF.
Díky svařovanému podvozku měly přívěsy a návěsy z jejich malé továrny vyšší nosnost pro převoz těžších nákladů a předčily tak konkurenci. Svařované prvky jejich návěsů byly tehdy převratnou novinkou, která výrazně snížila hmotnost samotných přívěsů a návěsů.
Dalším jedinečným vynálezem byl v roce 1936 kontejnerový návěs DAF, který výrazně zrychlil nakládku a vykládku kontejnerů z vlaku. Šlo o jeden z vůbec prvních příkladů intermodální přepravy a společnost DAF se stala jedním z prvních dodavatelů kontejnerových návěsů na světě.
Výrobce nákladních vozidel
V roce 1949 sjelo z montážní linky první nákladní vozidlo DAF a společnost se přejmenovala na Van Doorne’s Automobiel Fabriek. O rok později vyrostla první specializovaná továrna na nákladní vozidla a začala výroba tří-, pěti- a šestitunových podvozků řady A. Ze společnosti DAF se stal výrobce nákladních vozidel, jak jej známe dnes.
Když na přelomu 40. a 50. let vyjela z montážní linky první nákladní vozidla DAF, byl to v podstatě jen podvozek s charakteristickou mřížkou se sedmi chromovanými lamelami a provizorním dřevěným sedadlem. Podvozek DAF si pak převzali výrobci nástavby a ti už si vytvořili vlastní kabinu podle požadavků zákazníka.
Kabiny nové generace
Vlastní kabinu s charakteristickými zaoblenými tvary a šikmou čelní stěnou pro lepší obtékání vzduchu představila společnost DAF v roce 1951. O pohodlí řidiče se pak staralo odpružené sedadlo.
V roce 1960 byla představena komfortní kabina, která byla jako první na světě navržená speciálně pro mezinárodní přepravu. Model DAF 2600 měl dvě lůžka a velkou prosklenou plochu, takže působil prostorně a nabízel řidičům optimální výhled. Náročné povolání řidiče usnadňoval posilovač brzd a řízení. Model 2600 je dnes považován za otce všech nákladních vozidel pro mezinárodní přepravu.
Další významný krok směrem ke zjednodušení obsluhy a údržby nákladních vozidel představovala promyšlená konstrukce snadno sklopných kabin, kterou DAF uvedl na přelomu šedesátých a sedmdesátých let dvacátého století.
Koncept kabiny Space Cab, představený v roce 1988, ještě vylepšil vedoucí pozici společnosti DAF jako výrobce nákladních vozidel, který se stará jak o provozní náklady, tak o pohodlí řidiče. Tento pozoruhodný koncept nastavil nové standardy velikosti kabiny a pohodlí při mezinárodní přepravě. V roce 1994 pak společnost DAF představila ještě větší kabinu Super Space Cab a jen potvrdila, že je průkopníkem na poli komfortu řízení a prostornosti kabiny.
V čele vývoje motorů
Na počátku své existence společnost DAF používala zážehové a vznětové motory Hercules a Perkins, ale v roce 1957 zkonstruovala a začala vyrábět motory vlastní. O dva roky později doplnila vznětový motor DD575 o turbodmychadlo a přišla tak s další převratnou novinkou.
V roce 1973 pak společnost DAF jako první přidala k turbodmychadlu mezichladič stlačeného vzduchu. Tato technologie byla původně vyvinuta kvůli zvýšení výkonu a úspoře paliva, ale postupně se ukázala i jako nepostradatelná při snižování emisí. V 80. letech 20. století společnost DAF představila pokročilý systém ATi, který ještě zvýšil výkon a efektivitu díky vyladění technologie vstřikování a optimalizaci tvaru spalovací komory.
Motor PACCAR MX, který se dodnes montuje do všech těžkých nákladních vozidel DAF a do více než 40 % tahačů sesterských značek Kenworth a Peterbilt, byl uveden v roce 2005. Nejnovější generace motorů MX-13 a MX-11 se může pochlubit mimořádně vysokou efektivitou díky nízkým provozním otáčkám motorů, dokonale sladěné poháněcí soustavě a efektivním zadním nápravám. Ve výsledku tak dokážou nabídnout vysoký točivý moment i při nízkých otáčkách motoru, výraznou úsporu paliva a vysoký komfort při řízení.
Součást skupiny PACCAR
V roce 1996 se společnost DAF zařadila do skupiny PACCAR. Od té doby si stále drží vedoucí pozici jako technologický leader, který vyvíjí převratné technologie pro nákladní vozidla, motory a výrobní závody.
V letech 2001 a 2002 společnost DAF představila nové řady LF, CF a XF, v roce 2005 vysoce hodnocený model XF105 a v roce 2006 programy Euro 4 a 5. Nová řada vysoce ekologických vozidel Euro 6 byla uvedena v roce 2013.
Společnost DAF Trucks prakticky neustále hledí do budoucnosti, což ostatně dokazují její vozidla i technologie budoucnosti, na jejichž vývoji pracuje. Příkladem může být v roce 2015 představená automatická jízda bezdrátově propojených souprav vozidel (tzv. platooning). Systém EcoTwin umožňuje vytvořit konvoj vozidel, která automaticky sledují vedoucí tahač. Výsledkem pak je úspora paliva, nižší emise CO2 a plynulejší doprava. Díky úspěchu tohoto systému mohla společnost DAF v roce 2017 automatickou jízdu exkluzivně testovat v Anglii.
Společnost DAF se také účastní evropských technologických projektů, které zkoumají potenciál alternativního a hybridního pohonu konvojů vozidel.
International Truck of the Year
1988 – DAF 95
1998 – DAF 95XF
2002 – DAF LF
2007 – DAF XF105
2018 – DAF CF a XF
2022 – DAF XF, XG a XG⁺
Foto: DAF Trucks N.V.
Převzato z časopisu