Historie
MAN - Samostatný...
Tom Hyan 22.03.2011 00:59
Historie
Scania a MAN zvažují možné varianty, to je oficiální titulek připomínající, že koncern Volkswagen se nevzdává plánu na spojení výroby užitkových automobilů…
Největším akcionářem obou významných výrobců užitkových vozů MAN a Scania je koncern Volkswagen, který samozřejmě hledá synergie ve výzkumu, vývoji, výrobě i nákupu. Obě značky nákladních vozů, autobusů a vznětových motorů s velmi dlouhou tradicí však patří k těm, které vyrábějí vlastní pohonné jednotky, nápravy i budky, takže proces případného spojování bude více než bolestný. Sloučení se před lety představitelé obou značek ubránili, fúze se v roce 2006 neuskutečnila, ale Ferdinand Piëch se rozhodně nevzdal…
Podle Hakana Samuelssona, bývalého šéfa vývoje a výroby ve Scanii a generálního ředitele MAN Nutzfahrzeuge do 23.listopadu 2009 (nahradil ho Georg Pachta-Reyhofen), nemají MAN ani Scania podíl na severoamerickém trhu, a proto se musí spojit pro další růst. Samuelsson byl v čele společnosti MAN od roku 2005 a soustředil aktivity na dvě nejdůležitější oblasti – užitkové vozy a pohonné jednotky; expandoval do rozvojových zemí (koupil brazilskou výrobu užitkových vozů Volkswagen, pětadvacet procent čínské firmy Sinotruck a zavedl joint-venture v Indii) a prodal tradiční, ale nerentabilní části společnosti (tiskařské stroje MAN-Roland). Významným způsobem ji ozdravil, z průmyslového konglomerátu proměnil na lean truck-making machine, která má v portfoliu také autobusy Neoplan.
Historie samostatné značky MAN je úspěšnou kapitolou, spojenou s vynálezem vznětového motoru Rudolfa Diesela. Když v roce 1892 hledal Diesel vhodného partnera pro realizaci svého vynálezu, našel jej ve společnosti Maschinenfabrik Augsburg, která se po fúzi se strojírnou v Norimberku v roce 1898 změnila na MAN (Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg AG), a první diesel světa se tam rozběhl v roce 1897. Až v roce 1923 se představil první Dieselmotor pro automobily, první dieselové vozy MAN vyjely o rok později, byly to nákladní automobil 3,5 t se čtyřválcem 7472 cm3 ( 115 x 180 mm) o výkonu 30 kW (40 k)/1000 min 1, který se vyznačoval přímým vstřikováním paliva, a odvozený autobus. Netrvalo dlouho a na chladiči automobilů se objevilo označení MAN Diesel, které vydrželo na dlouhé řadě typů až do osmdesátých let. Společnost MAN zdokonalila spalování nafty, když v roce 1937 vyvinula kulový spalovací prostor ve dně pístu (Kugelbrennverfahren), jehož vylepšené provedení přišlo od roku 1953 jako M-Motor (podle vynálezce Meurera) a od roku 1963 coby HM-Motor. V roce 1955 se objevil vícepalivový M-Motor a v roce 1959 první ležatý, uložený pod podlahou autobusu MAN. Patentované řešení se v licenci uplatnilo u dalších (např. Saviem, Berliet). V roce 1970 byla podepsána smlouva o spolupráci MAN/Mercedes-Benz, jejímž výsledkem jsou mj. motory řady D25 (M-Motor), OM400 (s konvenčním přímým vstřikováním) a hnací nápravy.
Výroba nákladních vozů MAN začala v roce 1915 podle švýcarské licence Saurer a roku 1920 se podnik stal členem skupiny GHH (Gutehoffnungshütte do 1986, pak MAN AG). Desetitunový typ S1H6 se vznětovým šestiválcem 16 625 cm3 ( 140 x 180 mm) o výkonu až 110 kW (150 k) byl od roku 1926 nejsilnějším dieselovým nákladním vozem světa. Vyráběly se také motory zážehové, traktory a autobusy. První přeplňovaný motor pro nákladní vozy se představil v roce 1951, první s chladičem stlačovaného vzduchu v roce 1979. V roce 1956 vyjela generace Ponton-Kurzhauber s budkou nových tvarů (první MAN 400L), která přežila až do ukončení produkce kapotových typů (viz naše snímky). Od osmdesátých let vládnou trambusy, jejichž nástupci jsou dnešní řady MAN Trucknology Generation. Během let MAN pohltil značky ÖAF (Austro-Fiat), Gräf & Stift, Büssing, Steyr, Star a další.
Zdroj: Automobil 02/11
Autor: -TH-