Doprava
Němci testují atypické solení dálnic cisternou, jde o šetrnější i efektivnější způsob údržby
-red- 28.02.2024 21:37
Od počátku února můžete na německé dálnici A2 potkat velmi neobvyklou soupravu. Maskovaný elektrický tahač Mercedes eActros 600 ošetřuje povrch kapalnou solankou s cisternovým návěsem Epoke.
Sypače zimní údržby známe jako klasická dvou nebo třínápravová nákladní auta s radlicí a nástavbou pro posypové soli, Němci však aktuálně zkouší v rámci preventivního ošetřování asfaltu (před třeba ranními námrazami) něco jiného.
Místo obvyklé techniky vyrazili na dálnice s třínápravovou návěsovou cisternou tahanou elektrickým tahačem eActros 600. Dodavatelem návěsu je dánská společnost Epoke a proti ledu použila spolková firma Autobahn GmbH (která je odpovědná za německou dálniční síť) solný roztok, který má být ekologičtější náhradou konvenčních posypových solí.
Souprava může jezdit rychlostmi 80 kilometrů v hodině a má záběr až dvanáct metrů, takže při jízdě prostředním pruhem zvládne naráz ošetřit celou šířku tříproudé dálnice.
Zajímavé je, že systém nemusí být napojený na PTO nebo ePTO tahače, místo toho je poháněný jedním ze zadních kol návěsu, přičemž řidič ovládá rozmetadlo solanky bezdrátově, pomocí rádiového signálu.
Zkušební provoz má dát také odpověď na otázku, jestli tento úkol zvládnou i elektrické tahače, v tomto konkrétním případě třeba Mercedes eActros 600 s bateriemi o kapacitě 600 kilowatthodin. Daimler Truck k tomu dodává, že při současném energetickém mixu ušetří uvedený model přibližně 40 procent CO2 ve srovnání s ekvivalentním dieselovým Actrosem a s plně obnovitelnými energiemi více než 80 procent během celého životního cyklu (10 let). To odpovídá úsporám kolem 370 nebo 775 tun CO2.