Doprava
Daimler Truck a Linde zavádějí nový standard pro čerpání kapalného vodíku
-red- 14.02.2024 22:07
Inženýři koncernu Daimler Truck a Linde Engineering společně vyvinuli technologii sLH2, novou metodu manipulace s kapalným vodíkem, která má být významným milníkem v oblasti infrastruktury alternativních paliv.
Daimler Truck a Linde Engineering chtějí technologii sLH2 etablovat jako hlavní metodu čerpání vodíku do těžkých nákladních vozidel, takže byla standardizována prostřednictvím otevřeného procesu ISO a je volně dostupná pro všechny zainteresované strany.
„Díky standardu sLH2 bude čerpání vodíku snadné jako doplňování nafty – nádrž zaručující dojezd více než 1000 kilometrů se naplní za 10 až 15 minut. Nyní vyzýváme ostatní výrobce nákladních vozidel a podniky v oblasti infrastruktury k tomu, aby následovali náš přístup a abychom společně vytvořili z této technologie průmyslový standard,“ hovoří Andreas Gorbach, člen představenstva Daimler Truck odpovědný za techniku.
Zástupci obou firem tvrdí, že sLH2 snižuje dvojnásobně až trojnásobně nezbytné investice do vodíkových čerpacích stanic a provozní náklady jsou při jejím použití pětkrát až šestkrát nižší.
V porovnání s doposud běžnou technologií čerpání kapalného vodíku (LH2) je u nové metody použito nové čerpadlo, které nepatrně zvyšuje tlak kapalného vodíku. Čerpací stanice má kapacitu výdeje 400 kg kapalného vodíku za hodinu.
Díky izolaci čerpací hadice a konstrukci rozhraní mezi čerpací pistolí a palivovou nádrží je proces čerpání vodíkového paliva podle tvůrců mimořádně bezpečný a zabraňuje případnému úniku tohoto média. Ochranná opatření při čerpání pomocí technologie sLH2 mají být porovnatelná s ochrannými opatřeními při čerpání nafty.
Tímto procesem lze kapalným vodíkem při teplotě minus 253 stupňů Celsia plnit dvě propojené nádrže pro 40 kg paliva na obou stranách podvozku nákladního vozidla, aniž by byla nutná speciální bezpečnostní výbava. Technologie sLH2 umožňuje výdej paliva s vysokým průtokem, takže za deset až patnáct minut lze tak naplnit do nádrží nákladního vozidla 80 kg kapalného vodíku.
Nový postup zabraňuje odpařovacímu efektu. Při konvenčním čerpání kapalného vodíku nabývá část vodíku plynného skupenství, a musí být druhým potrubím náročně odsávána. Při metodě sLH2 zůstává vodík při čerpání do nádrže vozidla stále kapalný, takže je pro naplnění nádrže zapotřebí pouze jedna čerpací pistole. Toto řešení usnadňuje manipulaci a snižuje investice.