Truck
Renault Opti Truck - Dva v jednom
Milan Olšanský 03.02.2011 00:53
Představujeme
Snahou každého výrobce vozidel je nabízet svým zákazníkům co možná nejefektivnější řešení. Zvýšit podstatným způsobem průchodivost terénem a přitom zůstat na shodné pohotovostní hmotnosti je jednoznačně jedním z takových počinů.
Renault Truck přichází s novinkou ve formě pohonu kol další nápravy pomocí hydrostatických motorů. Je třeba přiznat, že nejde o žádnou zvláštní premiéru protože mnichovský MAN tímto systémem disponuje již dobrých pět let. Právě jeho vozidla vybavená pohonem označovaným jako HydroDrive ukázala zákazníkům sílu myšlenky připojit v požadovaném okamžiku hydraulický pohon kol další nápravy (ostatně hydraulický pohon kol různých vozidel je také již pořádně vousatou záležitostí).
Nicméně uplynula nějaká doba, zřejmě svázaná s využitím patentovaných součástí pohonu, a s téměř shodným řešením se prezentuje Renault Trucks, který jej implantoval prozatím do těžkého vozidla řady Renault Premium Lander a nazval jej Opti Track. Zajímavostí je snad fakt, že zhruba tři měsíce po představení hydrostatického pohonu kol další nápravy u Renaultů informovalo také Volvo, jinak sesterská automobilka patřící stejně jako Renault Trucks a Mack do koncernu AB Volvo, že testuje podobné zařízení na svých lesovozech.A to je přesně ono. Stavební vozidla, či vozidla určená pro lesnický průmysl či záchranářské speciály. Právě v těchto segmentech dopravy řidiči snad nejlépe ocení tzv. trakci na povel. O co tedy vlastně jde?
Off road schopnosti
Všichni jsme si vědomi, že jakýkoliv výjezd nákladních vozidla mimo zpevněnou a udržovanou komunikaci volá po takzvaných off road schopnostech. Většina z nás si automaticky představí pohon kol všech náprav a možnost uzavření alespoň některých diferenciálů.Ovšem evropská směrnice 2000/40/EEC, která definuje tzv. OFF ROAD vozidlo pracuje s podrobnějšími pravidly. Podle ní vozidlo takové kategorie musí respektovat čtyři následující principy: 50 % všech náprav musí být hnaných, vozidlo musí být vybaveno uzávěrkou diferenciálu, musí být schopno překonat alespoň 30 % stoupání a musí splňovat alespoň čtyři z šesti podmínek týkajících se výhradně geometrie podvozku: min. přední nájezdový úhel 25 stupňů, min. zadní nájezdový úhel 25 stupňů, min. přechodový úhel 25 stupňů, světlá výška pod přední nápravou 250 mm, světlá výška v rozvoru náprav 300 mm a světlá výška pod hnacími nápravami 250 mm.Francouzský systém Renault OptiTrack, hydrostatický pohon, umožňuje disponovat dočasným pohonem kol na všech (nebo více než 50 %) nápravách. Zahrnuje všechny výhody tzv. off road vozidla pouze tehdy, kdy je opravdu řidič potřebuje. Na rozdíl od mechanických pohonů nemusí disponovat tzv. mrtvou hmotností (hnací hřídele, diferenciál a další) v okamžiku, kdy pohon kol další nápravy nepotřebuje.
V praxi to znamená, že klasický dopravní problém ve stavebnictví může řešit s jistou grácií a šarmem. Při pojíždění ve stavebním díle či při překonávání terénních překážek využívá možností hydrostatického pohonu, ale při jízdě po zpevněné vozovce se chová jako běžné vozidlo s pohonem 4x2 či 6x4. Díky tomu samozřejmě šetří kapsu provozovatele. Výrobce udává, že takový druh provozu ušetří zhruba 8 % až 10 % spotřeby paliva v porovnání s vozidlem s mechanickým pohonem kol další nápravy. Pokud si uvědomíme, že statisticky doprava v rámci stavby činí zhruba 20 % z celkové vzdálenosti, kterou vozidlo s nákladem urazí jsou finanční výhody nabíledni.Nemluvě o tom, že hydrostatický pohon a hydromotory umístěné v nábojích kol jsou zhruba o (podle výrobce) 490 kg lehčí než tomu tak je u vozidla s mechanickým pohonem. Konkrétně Renault Premium Lander OptiTrack 4x4 nabízí přesně takto kalkulovanou hmotnostní výhodu oproti stejnému vozidlu ale s mechanickým pohonem 4x4.
Šikovný a jednoduchý
Významnou výhodou vozidla Renault Lander OptiTrack s pohonem 4x4 tvoří fakt, že poskytuje stejné pohodlí jako vozidlo pro silniční dopravu. Zejména při zapojení pohonu pouze zadní nápravy jde o nižší hlučnost a lepší jízdní komfort. Systém OptiTrack je dodáván jak s manuálně řazenou převodovkou, tak automatizovanou Optidriver+, která přináší úsporu paliva, vyšší pohodlí i výkonnost. Výhodou je také skutečnost, že vozidlo nemusí být postaveno na tzv. off road rámu, tedy může být stejně vysoké jako vůz určený pro jízdu pouze po silnici. Nižší (resp. standardní) těžiště přispívá ke komfortu jízdy.
Princip systému Renault OptiTrack spočívá ve využití hydrostatického pohonu kol další, v tomto případě přední, nápravy. Systém je složen z hydraulického tlakového obvodu s malým čerpadlem poháněným od převodovky vozidla. Dva hydromotory umístěné v nábojích hydrostaticky poháněných kol fungují samozřejmě jen při zapnutém čerpadle. Hlavním kouzlem jsou pístky s rolničkami, které působením na rotor – tedy v našem případě náboj kola, a vyvozují při dostatečném tlaku (řádově kolem 400 barů) jeho pohyb. Výhodou je jednoduchost hydraulické vazby a její pružnost. Určitým limitem je fakt, že hydrostatický pohon může optimálně fungovat do rychlosti zhruba 30 km/h, pak se sám automaticky vypne.
Protože je hydraulický okruh poměrně krátký a tlak musí být solidní je třeba celé zařízení chladit. K tomu slouží poměrně masivní chladič s nuceným odběrem tepla. Pokud dojde k přehřátí hydraulického okruhu, systém se opět sám automaticky odpojí.Sepnutí hy-- .DROPohonu je velmi jednoduché – jedním tlačítkem na palubní desce vozidla. Vedle primární výhody při jízdě terénem sluje hydrostatický pohon také dalšími výhodnými schopnostmi, jako je například aktivní a pohodlné přibržďování a držení stopy při jízdě z kopce za nepříznivých adhezních podmínek.Systém Renault OptiTrack se řadí po bok již prověřenému systému MAN HydroDrive a výrazným způsobem rozšiřuje možnosti uplatnění těžkých nákladních vozidel Renault Truck.
Zdroj: Trucker 01/11
Autor: Milan Olšanský
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)