Doprava
Volvo - Nákladní vozy budoucnosti
Doprava a silnice 30.08.2010 09:05
Představujeme
Technický pokrok se neustále zrychluje. Už za deset let budou nákladní automobily zcela jiné než dnes – přinejmenším podle Rikarda Orella, hlavního designéra společnosti Volvo Trucks Corporation.
Je totiž jedním z „mozků“ stojících za odvážnou vizí společnosti Volvo Trucks Corporation pro budoucnost, nazvanou Concept Truck 2020. Dálková přeprava budoucnosti - dlouhé soupravy řízené autopilotem, které pojedou nonstop těsně jedna za druhou po zelených superdálnicích propojujících kontinenty.Taková je vize, která dala vzniknout ideám designérského konceptu Volvo Concept Truck 2020. Bude to ale za pouhých deset let takto skutečně vypadat? „To je jádro problému,“ říká hlavní designér Volvo Trucks Rikard Orell. „Pokrok postupuje stále rychleji. Proto není naše představa budoucnosti příliš vzdálená. Většina technologií zahrnutých ve Volvo Concept Truck 2020 je už k dispozici, ostatní ještě potřebují být vyvinuty. Je třeba, aby se člověk odvážně pustil přímo do centra diskuse a předvedl, co chce a čeho dosáhne. Tím, že zůstanete jen na okraji problému, riskujete, že vám pokrok unikne mezi prsty.“
Bezpečnější a efektivnější komerční přeprava
S prudkým rozvojem silniční dopravy musí jít ruku v ruce tlak na její bezpečnost a efektivitu. Designérský koncept společnosti Volvo přináší nápady, jak toho lze dosáhnout. Některé z těchto myšlenek mohou být ve výrobě realizovány už dnes, ostatní jsou zde proto, aby vzbudily pozornost a vyvolaly diskusi. Jednou z nejpozoruhodnějších myšlenek je bezdrátově propojit vozidla mezi sebou do dlouhých vlaků, které se budou řítit mezi kontinenty rychlostí 90 km/h.
„To bude možné, jakmile se vize dopravního odvětví o zelených koridorech stane realitou,“ říká Rikard Orell. „Takto budou těžké vozy pro přepravu zboží izolovány od ostatní dopravy, protože pojedou po vlastních drahách jako železnice, jen bez kolejí.“ To přinese mnoho výhod. Bezpečnost na silnicích se zvýší, přepravní služby budou vyžadovat méně prostoru a rovněž opotřebení silnic bude menší. Spotřeba paliva a emise CO2 se sníží díky tomu, že nákladní vůz bude v aerodynamickém stínu před ním jedoucího vozidla. Navíc řidič bude moci za jízdy odpočívat, protože nákladní vůz se bude řídit automaticky sám. Přestože by se to mohlo považovat za odpočinkovou dobu, přepravní časy se zkrátí, zboží bude doručováno rychleji a řidiči se budou moci vrátit ke svým blízkým dříve.
Prostorné a vzdušné prostředí pro řidiče
Řidič je v samém centru světa Volvo. Je proto naprostou samozřejmostí, že designérský koncept společnosti Volvo Trucks obsahuje mnoho idejí pro zdokonalení pracovního prostředí řidiče. V návrhu Volvo Concept Truck 2020 je pracoviště řidiče prostorné, vzdušné a bez rušivých elementů. „Tradiční přístrojovou desku jsme nahradili tenkým zobrazovacím panelem, na němž jsou informace uspořádány podle přání řidiče,“ říká Rikard Orell. „Panel se ovládá jako touchpad, stejně jako u iPhonu. Tímto způsobem jsme ušetřili spoustu místa.“ Dalším nápadem šetřícím prostor je úhledné sedadlo řidiče s tenkým, ventilovaným síťovaným opěradlem, které mnohem více připomíná moderní kancelářské křeslo než sedačku řidiče. Za řidičem je pohovka s japonskou matrací, která se večer může rozložit do širokého, pohodlného lůžka. Osvětlení kabiny je rozděleno do jednotlivých zón přizpůsobených pro různé pracovní činnosti řidiče uvnitř kabiny nebo pro odpočinek. Řidič je obklopen rozsáhlými skleněnými plochami, poskytujícími dobrý výhled z vozidla ven i dovnitř vozidla. To přináší výhodu očního kontaktu mezi ním a ostatními účastníky silničního provozu a snížení rizika nehody. Zastínění pro zajištění soukromí a noční zaclonění je ovládáno elektronicky.
Aerodynamická ochrana proti kolizím
Návrh se také snažil dosáhnout elegantního vzhledu exteriéru, který opticky zmenšuje velikost vozu. Hlavní světlomety v provedení LED a směrová světla jsou integrovány do čelní stěny vozu. Zpětná zrcátka byla nahrazena kamerami, jejichž obraz se promítá na vnitřek čelního skla. Ve spodní části přídě vozu je integrován chránič proti kolizím, vyčnívající asi půl metru dopředu. Tento „nos“ tlumí náraz do havarovaných vozidel v případě čelní kolize a také zlepšuje aerodynamické vlastnosti.
„Protože tento ‚nos‘ je bezpečnostním prvkem, bylo našim výchozím předpokladem, že se nezapočítává jako část povolené délky vozidla, stejně jako dnes zpětná zrcátka přesahují maximální povolenou šířku,“ poznamenává Rikard Orell. Logo Globetrotter zůstalo na svém místě, změněn byl jen jeho design, aby lépe harmonizovalo s liniemi vozidla a snížil se jeho aerodynamický odpor. Řidič může text na logu měnit z palubní desky.
Dalším krokem je zadní část
Práce na designu exteriéru se tedy soustřeďuje hlavně na aerodynamiku. V jaké míře však lze skutečně snížit aerodynamický odpor nákladního vozu? „U přední části vozu jsme se dostali tak daleko, že dalšími změnami základního tvaru se může dosáhnout už jen zanedbatelných zlepšení,“ říká Rikard Orell. „Nicméně mnoho se dosáhne, až začneme pracovat na designu zadní části vozidla. Aerodynamika zádi má velký nevyužitý potenciál.“
Zdroj: Doprava a silnice 08/10
Autor: -RED-