Doprava
Truck 63.IAA Nutzfahrzeuge 2010 - Galapředstavení
Branko Remek 25.01.2011 00:49
Autosalon
63. Internationale Automobil-Ausstellung, mezinárodní autosalon IAA, byl opět velkolepou přehlídkou užitkových vozidel všech kategorií, počínaje nejmenšími dodávkami a konče těžkými automobily, přípojnými vozidly a účelovými nástavbami...
Počet zahraničních vystavovatelů v Hannoveru již přesáhl počet domácích. Nástup Turecka, Indie a Číny se nedá přehlédnout. Globální průmysl užitkových vozidel dokonce budí dojem, že jej kritické hospodářské období posílilo a připravilo na razantní řešení všech problémů a výzev budoucnosti. Ze všech expozic významných finálních výrobců vozidel je jasně patrný trend vývoje, tj. ekonomika, ekologie a bezpečnost provozu. Hybridní pohony a motory na zemní plyn nabízejí téměř všichni výrobci automobilů kategorií N1 a N2, pilně se pracuje na hybridních vozidlech v kategorii N3. Česká republika byla na IAA 2010 zastoupena jen okrajově. Poslední novinky značek Avia a Tatra tam bezpochyby patří, obzvláště vystavujeli kdejaký neznámý výrobce…
Spolupracující společnosti MAN a Volkswagen, včetně svých dceřiných firem Neoman (autobusy MAN a Neoplan) a brazilského Volkswagenu (lehké, střední a těžké užitkové automobily Volkswagen a autobusy Volksbus) vystavují na IAA již tradičně pod jednou střechou. Přestože exotické autobusy i trucky z Brazílie nesou emblém VW, patří nyní do společnosti MAN. Hvězdou první velikosti na stánku MAN byla pozoruhodná studie návěsové soupravy budoucnosti MAN Concept S s neuvěřitelně nízkým součinitelem odporu vzduchu cx = 0,3. Souprava, tvarově inspirovaná říší přírody (tělem delfína), je pro obdobnou přepravní kapacitu jakou má standardní Eurosouprava 40 t, je však o 0,8 m delší a o 0,24 m vyšší. Sériový výrobek bude zřejmě více konvenční, ale laťka konkurenci byla nastavena!
Blíže na zemi zůstali konstruktéři skupiny IVECO, kteří mezi mimoněmeckými výrobci zastínili konkurenty představením aerodynamicky optimalizovaného prototypu těžkého tahače s příznačným jménem IVECO Glider (kluzák). S využitím skupin další novinky EcoStralis je Glider sériové výrobě mnohem blíže než studie MAN. Ještě více vyhovující každodenní realitě je deflektor Scania na zadní čelo skříňového návěsu, který zlepšuje aerodynamické vlastnosti celé soupravy. Prodloužení o 0,3 m je v souladu s direktivou EU 97/27EC, povolující dodatečnou instalaci pomocných manipulačních prostředků. Podívejme se však společně na nejlepší aktuální nabídku na trhu. Všichni vsadili na ekonomické a ekologické varianty úspěšných typových řad, a tak se stánky pyšnily hrdými slogany a názvy, jako např. Eco (IVECO), ConsistentlyEfficient (MAN), Optifuel (Renault) a dalšími. Hlavní evropští výrobci nákladních a ostatních užitkových automobilů představili většinou své novinky již před IAA 2010. Podívejme se na ně v abecedním pořadí.
Nizozemská automobilka DAF uvedla inovované řady XF, CF, LF a hybridní nákladní vůz řady LF, jehož výroba už byla zahájena. Všechny motory PACCAR plní s velkou rezervou limity exhalací EU5 se systémem SCR (Selective Catalytic Reduction). Poutačem stánku se stala vlajková loď flotily, tahač XF 105 v luxusním provedení limitované série BlueEdition. Nadnárodní skupina IVECO se soustředila na řady Daily, EuroCargo, Trakker, Stralis a vojenský program z původní továrny Lancia Veicoli Speciali v Bolzanu. IVECO Daily láme výrobní rekordy a patří k nejoblíbenějším velkým dodávkám. Vedle úspěšného Daily CNG jsou v nabídce i varianty Daily Hybrid a Electric. Novinkou byl lehký EuroCargo Hybrid a těžké typy EcoStralis s motorem Cursor 8 Euro 6 (2013) a Stralis CNG. Zajímavostí IVECO/Irisbus je také městský nízkopodlažní autobus Citelys Hybrid, jenž snižuje spotřebu a emise CO2 až o 30 %. Je ovšem nutno připomenout, že u vozidel se uvádí provoz s elektropohonem jako ekologicky čistý, ale problém emisí se odsunul do elektráren. Cílem jsou emise CO2 nejvíce 33 g na ujetý km a osobu, tj. při 50 cestujících 1650 g/km. Pro nákladní automobily v dálkovém provozu je tato hodnota 445 g/km (cíl do roku 2020).
Všechny typy MAN řad CL, TGM/TGL, TGS/TGX se představily s motory EEV/EU5. Řada CL využívá komponenty z TGM a TGL. Zajímavostí u MANu je využití obou možností snížení emisí vznětových motorů, tj. systémů EGR (recirkulace) a SCR (přísada AdBlue). První hybridní nákladní MAN pro sériovou výrobu je TGL H; významná je samozřejmě výroba autobusů MAN ve společenství s Neoplanem. U městských autobusů používá MAN sériový hybridní pohon se vznětovým motorem 191 kW (240 k), generátorem 150 kW a trakčními elektromotory 2x 75 kW. Zásobníkem elektrické energie jsou superkondenzátory Ultracap s příkonem/výkonem až 200 kW. Evropský trh v oblasti standardních autobusů si ovšem rozdělily jen tři společenství, a to Neoman (Neoplan-MAN), Evobus (Mercedes-Benz a Setra) a IVECO/Irisbus (včetně bývalé Karosy z Vysokého Mýta).
Nejslavnější značka Mercedes-Benz globálního koncernu Daimler nabídla mnoho nového. Nejmenší řada Vito/Viano prošla modernizací, větší úspěšný Sprinter (až 5,0?t) se nyní nabízí i ve verzích 4x4, CNG a elektrické, absolutní novinkou byl minibus Sprinter City 77 se zdvojenou zadní nápravou. Inovovaná řada Atego začíná na 7,5?t a končí tam, kde následují obě těžké řady Axor a Actros. Mezeru mezi Sprinterem a Ategem vyplňuje doslova nesmrtelná řada Vario 6?t nebo 7,5?t s motorem EU5 BlueTec (SCR), neboť její rámový podvozek je velmi oblíben mezi karosáři a nástavbáři. Vozů řady Atego již bylo vyrobeno přes tři sta tisíc, nejúspěšnější je těžký nákladní automobil Actros, jehož produkce překročila půl milionu jednotek. Třetí generace Actrosu staví nová měřítka v ekonomii provozu s motory V6 a V8 SCR a novou generací převodovek PowerShift2. Pro nejnáročnější zákazníky jsou určeny vozy limitované série Actros Black Line a Actros White Line. Do velké rodiny Daimleru patří i speciální typové řady Econic, Unimog, Zetros a samozřejmě autobusy Mercedes-Benz i Setra, využívající standardní komponenty Mercedes-Benz. Poprvé tak byly pod jednou střechou vystaveny všechny výrobky koncernu Daimler, tedy i původně japonské Mitsubishi Fuso (viz další článek), z nichž nejznámější je lehká řada Canter z portugalského závodu v Tramagalu zahrnující nově i typy s paralelním hybridním pohonem. Světovou premiéru slavil elektromobil Fuso Canter E-CELL. Dalším japonským výrobcem pevně usazeným v Evropě je Nissan, jenž ve španělských továrnách v Barceloně a Avile (Madrid) vyrábí společně s Renaultem lehké i střední dodávkové a nákladní automobily, především Nissan Cabstar (Renault Maxity), jež existují i jako hybridy.
Známý Renault si na trhu zachovává stále nezávislost, byť je po léta začleněn do společnosti Volvo. Kooperace se projevuje jen v konstrukčních dílech a skupinách. V posledních letech byly modernizovány všechny řady Lander, Master, Midlum, Magnum, Kerax, Premium Distribution/Route i lehký Maxity. Výstavní novinkou byl elektromobil Maxity Electric, jehož omezená rychlost na 80 km/h a dojezd jen 60 km předurčuje k lehkému rozvážkovému provozu. V sériové výrobě jsou již některé typy všech základních řad s motory na CNG. Méně známým je Access (spolupráce s britskou firmou Dennis Eagle), nahrazující Puncher (Premium) s velmi nízko posazenou budkou a nástavbou pro svoz odpadu. Švédská Scania sází tradičně na bezpečnost a ekologii provozu, u motorů pro těžké vozy používá k redukci škodlivin systém recirkulace EGR, s nímž plní EU5. Vrcholem je nový motor V8 16,4 l o rekordním výkonu 537 kW (730 k) a točivém momentu 3500 N.m. Ve vývoji jsou motory na zemní plyn (CNG), bioplyn (metan), etanol, dimetyléter (DME), syntetickou naftu a metylester řepkového oleje (RME). Poslední palivo je možné alternativně používat u všech nových vznětových motorů Scania. Ve výrobním programu již je městský autobus se vznětovým motorem na etanol. Absolutní novinkou byl výsledek spolupráce s firmou Higer, a to autobus Scania Touring 6x2.
Výstavní premiérou značky Volvo byl nákladní automobil FMX pro těžký staveništní provoz s motorem 13,0 l; dalším poutačem byl těžký tahač přívěsů FH16. K plnění EU5 využívá Volvo systém SCR. Podobě jako ostatní sleduje Volvo všechny alternativy. Má hybridní paralelní pohon se spalovacím motorem, střídavým elektrickým strojem I SAM (Integrated Starter/Alternator/Motor) s vysokým točivým momentem a plně automatizovanou převodovkou I Shift. Palivem může být vedle nafty i DME nebo RME. Poprvé byl vystaven nákladní automobil s motorem Methane-Diesel, jenž spaluje plynné palivo, které se zažehuje jako u vznětových motorů. Mezi autobusy vynikal hybridní typ řady 7700 (motor EU5).Ze silné evropské sedmy mají v programu menší užitkové automobily jen IVECO, Mercedes-Benz a Renault. Otvírá se tím prostor pro jiné výrobce, převážně osobních automobilů. Ford představil Transit Connect jako elektromobil Smith. Hned vedle byly novinky koncernu Volkswagen, typ Caddy po modernizaci, argentinský pikap Amarok a Transporter Rockton 4x4. Kromě zmíněných velkých výrobců v kategorii autobusů působí v tomto segmentu celá řada menších firem, vyrábějících zejména luxusní typy. Novinky byly v expozicích BMC (Turecko), KingLong (Čína), Solaris (Polsko), VDL (Nizozemsko) a dalších.
S velkým předstihem se na IAA také vyhlašují Vozy roku. Nejstarší cenu Truck of the Year 2011 (uděluje odborná porota od roku 1977, prvním laureátem je zapomenutý Seddon Atkinson z Velké Británie) získal inovovaný Mercedes-Benz Atego s celkovou hmotností až 12 tun, čímž porota ocenila i průkopnickou roli sériově vyráběného modelu Atego 1222?L EEV BlueTec Hybrid. Mercedes-Benz představil s novou rodinou Atego i nákladní automobil dvojí tváře. Zaprvé řidič získává v rozvážkové dopravě výbavu, která byla donedávna vyhrazena jen dálkové, a zadruhé paralelní hybridní pohon, představující důležitý krok pro snižování emisí CO2 u užitkových vozidel v Evropě. V porovnání s konvenčně poháněnými nákladními vozidly má nové Atego BlueTec Hybrid potenciál pro snížení spotřeby paliva a emisí CO2 v rozvážkové dopravě o 10 až 15 procent. Mezi důležité aspekty pro zavedení sériové výroby patří také celoevropská homologace, dostupnost různých variant rozvoru, pravostranné a levostranné řízení a profesionální servis Mercedes-Benz na všech trzích. Mercedes-Benz Atego ovšem již toto prestižní ocenění získal v roce 1999.
Od roku 1992 se také oceňují dodávkové vozy a posledním laureátem titulu Van of the Year 2011 je italský FIAT Doblo Cargo druhé generace. Tento automobil originálního designu vyniká velkým ložným objemem a jízdními vlastnostmi na úrovni osobních vozů. Cenu Bus of the Year získal městský nízkopodlažní autobus VDL Citea s vysokou přepravní kapacitou a nízkými provozními náklady. Porota ocenila estetické prostředí, pohodlí, ekologický provoz a vysokou míru aktivní i pasivní bezpečnosti. Od roku 2002 se uděluje i cena za přínos silniční dopravě Trailer Innovation Award, kterou pro rok 2011 získala společnost Wabco za elektronický komplexní systém Wabco Intelligent Trailer Program, zvyšující hospodárnost a bezpečnost provozu jízdních souprav.
Zdroj: Automobil 12/10
Autor: Branko Remek