Doprava
Správně zvolený obal zásilky chrání zboží a šetří náklady
-red- 07.09.2021 08:00
Zasílané obaly mohou být různé. Od kartonových krabic z lepenky ve vysoké kvalitě, abyste vaše produkty optimálně chránili a zabránili škodám při přepravě, po termoboxy s gelovými vložkami, které najdou své využití při přepravách zboží s krátkou trvanlivostí a rychlou spotřebou. Vložka, díky gelové náplni, udržuje požadovanou teplotu déle než vložky plněné vodou a zaručí, že se zboží nezkazí a vydrží déle vychlazené. I zde je možné využít vrácení obalů i s vložkami a tím ušetřit náklady.
Nikdo nechce přispívat k dalšímu zhoršování a zahlcování odpady, proto se v některých firmách začíná spouštět bezobalové nakupování. Můžete si objednat kvalitní výrobky, trvanlivé potraviny a drogerii z ekologické produkce, které nejsou zbytečně zabaleny v jednorázových obalech. „Každá nádoba je totiž vratná, a po důkladném vymytí ve speciálních prostorech je znovu naplněna a vrácena do oběhu. Nic nepřebývá, nic se se nevyhazuje,“ doplňuje Přemysl Lukeš, výkonný ředitel společnosti Der Kurier.
Několik tipů jak správně zabalit zásilku:
1. Použijte krabici, která je neporušená. Zkontrolujte krabici, že nemá žádné díry nebo jiná poškození.
2. Použijte dostatečně silnou krabici. Běžně postačí karton třívrstvý karton (3VVL) Pokud zasíláte těžší zboží (např. nad 10 kg), zvolte vícevrstvý karton (5VVL).
3. Vyplňte prázdný prostor. Vyhněte se volnému pohybu zboží v krabici. Krabici dostatečně vyplňte výplňovým materiálem. Zároveň se vyhněte krabicím, které jsou pro zboží příliš veliké.
4. Zásilku řádně přelepte. Polepte páskou vršek i spodek krabice. Nejlépe i včetně hran krabice. V případě těžší zásilek použijte stahovací pásky.
5. Na zásilku nalepte přepravní štítek. Olepte zásilku přepravním štítkem. Zkontrolujte a odstraňte případné staré štítky.
Jak zajistit bezpečnou přepravu zásilek citlivých na teplotu?
Pokud posíláte v teplém letním počasí Vaše zásilky, jistě oceníte, aby došly v pořádku a ve stejném stavu jako při jejich odeslání. Zvláště pokud posíláte citlivé zboží na teplotu, kde je nutné zajistit, aby díky vyšším teplotám nedošlo k poškození obsahu zásilky. Týká se to hlavně vzorků potravin, zdravotnického materiálu apod.
Pro tyto zásilky můžete využít:
Gelové chladící vložky – jednoduchá, levná možnost jak ochránit Vaše zásilky, doba chlazení je cca až 12 hodin, záleží na venkovní teplotě, počtu náplní. Vložky přidáte k zásilce, čímž zvýšíte její ochranu před teplotou a poškozením. Průměrná cena od 50 Kč/kus.
Termoboxy – jsou v podstatě polystyrenové krabice, které vynikají svými termoizolačními schopnostmi. Vyrábějí se v různých velikostech, provedeních. Dovnitř se ke zboží podle potřeby vkládají gelové vložky, nebo suchý led. Ceny od 150 Kč.
Suchý led – je zažitý název pevné formy oxidu uhličitého, jeho teplota je velmi nízká −78,5 °C (pozor hrozí popáleniny, pracujte v rukavicích) slouží jako univerzální chladivo. Vyrábí se v blocích nebo peletkách (granulích). Suchý led se neustále odpařuje a nezanechává vlhkost. Rychlost odpařování při teplotě 20°C se pohybuje okolo 15 % z celkové váhy ledu. Modelově 5 kg suchého ledu bude za 24 hodin vážit 4,2 kg a za 48 hodin 3,2 kg. Cena od 70 Kč/kg.
„Přeprava potom vypadá modelově takto, zásilku si u Vás v odpoledních hodinách vyzvedne náš kurýr, nebo nám ji můžete předat na depu a následující pracovní den ji obvykle dopoledne doručujeme po celém Německu. Pokud potřebujete, můžeme Vám nabídnout i garantované ranní doručení do 9:00, přeprava Vaší zásilky bude potom trvat cca 15 hodin. Zásilky přepravujeme pozemní cestou, čili s námi nepotřebujete žádná potvrzení, smlouvy jako v případě leteckých přepravců. Vyhnete se s námi i příplatkům za suchý led,“ radí Přemysl Lukeš, výkonný ředitel společnosti Der Kurier.
Pošlete to bez obalu – šetřete životní prostředí
Obaly jsou nedílnou součástí každé firmy, která posílá zásilky. S každou objednávkou jejich množství narůstá a tím narůstají také náklady. Stále více firem začíná svým zákazníkům nabízet vrácení obalů zpět, aby se mohly využít pro jejich další přepravu. Tím jde ruku v ruce nejen úspora nákladů, ale též šetrné chování vůči přírodě. „Odesílatelé zásilek kladou důraz také na šetrné balení a snaží se například o možnost opětovného využití balicích materiálů,“ dodává Přemysl Lukeš, výkonný ředitel společnosti Der Kurier.
Nejen proto některé firmy využívají při odesílání zásilek tzv. službu exchange. Tedy výměnu, kdy si zákazník při doručení zásilky zboží převezme a v tom samém obalu nebo krabici zboží posílá odesílateli zpět. Může se jednat třeba o náhradní díly, důležité dokumenty, vyřešené reklamace nebo případně jen zmíněné obaly k dalšímu použití.
Jak vypadá takové doručení do Německa? „Kurýr u Vás v pondělí zásilky vyzvedne. V úterý je v Německu doručíme, proběhne výměna a ve středu máte Vaše obaly či zásilky zpět. Díky tomu, že vše proběhne při doručení, jsme efektivní a můžeme Vám nabídnout výhodnější cenu,“ uvádí Přemysl Lukeš, výkonný ředitel společnosti Der Kurier.
Zdroj: Kašpar Public Relations