Doprava
Paccar - Pod značkou PACCAR
11.03.2011 00:14
Technika
Třetí největší výrobce nákladních a užitkových vozidel na světě PACCAR sdružuje pod koncernovými křídly automobilové značky DAF, Foden, Leyland, Kenworth a Peterbilt. Přesto u nás nedosahuje takového věhlasu jako produkty, které vyrábí.
Síla a tradice původních značek výrobců nákladních vozidel, a to jak amerických, tak evropských, se v případě koncernu PACCAR prosazuje nad vlastní název seskupení. Nejen, že je to dobře, ale jde bezpochyby o řízené PR (public relations) aktivity. To co tmelí navzájem kdysi nezávislé výrobce nákladních vozidel jsou nyní společné motory, ty jsou však již zcela bez skrupulí označovány jako PACCAR. Kde se tedy PACCAR vzal, odkud přišel a jakou má budoucnost?
Začali na železnici
Vše započalo v roce 1905, když William Pigott senior založil na předměstí amerického Bellevue (Washington), společnost Seattle Car Manufacturing Company. Původním podnikatelským záměrem společnosti bylo vyrábět železniční vozidla a výrobky pro dřevařský průmysl. Po sjednocení s Oregonskou firmou Twohy Brothers z Portlandu vznikla společnost Pacific Car and Foundry Company.Syn zakladatele Paul Pigott rozvinul výrobu společnosti směrem k automobilovému průmyslu. V roce 1934 se firma uchytila v tomto segmentu jako dodavatel motorových navijáků pro lesnická vozidla. Navijáky se poté staly základním výrobkem PACCAR Winch Division se sídlem v Oklahomě (dnes v nabídce výrobky značek Braden, Cargo a Gearmatic).Během druhé světové války se firma zapojila do vojenské výroby. Ve své továrně ve městě Renton vyráběla tanky Sherman, tankové transportéry M25 Dragon Wagon a super těžké tanky M28. Zrovna tak konstruovala suché doky a námořní remorkéry.
Vábení autoprůmyslu
Společnost Pacific Car and Foundy Company vstoupila do segmentu výroby nákladních vozidel svojí první velkou akvizicí v roce 1945, kdy zakoupila firmu Kenworth Motor Truck Company za Seattlu. Opravdovou expanzi v oboru však odstartovala až akvizicí Peterbilt Motors Company v roce 1958. V tom samém roce vtělila do svého podnikání také firmu Dart Truck Company, pomocí níž se dostala k segmentu těžařských vozidel.Structural Steel Division společnosti Pacific Car and Foundry Company se podílela v roce 1962 na výrobě ocelové konstrukce stavby Space Needle (výška 184 m) pro Světovou výstavu v severoamerickém městě Seattle. Později hrála významnou roli při stavbě třetí největší elektrárny v USA Grand Coulee stejně jako při stavbě New Yorského World Trade Center (výška 526,3 m, budovy zničeny 11. 9. 2001).
V roce 1960 se společnost stala opravdu mezinárodním výrobcem nákladních vozidel, když ustanovila s podílem 49 % v Mexiku společnost Kenworth Mexicana S. A. de C.V. V roce 1966 vstoupila též na Australský trh ustanovením montážní továrny Kenworth Truck blízko Melbourne. V roce 1967 byla zformována divize Dynacraft, aby vyráběla pásy, hadice, adaptéry a další příslušenství pro automobilky značek Kenworth a Peterbilt. V roce 1972 z marketingových důvodů prohlasovali ředitelé a akcionáři změnu jména společnosti na PACCAR. Původní Pacific Car and Foundry Company se stala pouhou divizí. Rok 1973 přinesl ve struktuře společnosti další změnu. Byly utvořeny dvě základní divize PACCAR International Inc. se sídlem v Bellevue, (Washington – prodej a servis výrobků společnosti v zahraničí) a PACCAR Parts division se sídlem v Rentonu (dodavatel dílů pro aftermarket).
Globalizace v plném proudu
V roce 1980 vznikla společnost PACCAR Leasing Corporation, aby zajišťovala leasingový full servis pomocí dealerské sítě mateřské společnosti. O rok později se PACCAR stal britským výrobcem nákladních vozidel a to díky akvizici společnosti Foden Trucks.V roce 1982 otevřela společnost PACCAR Technické Centrum blízko Seattlu, aby přispěla k technickému vývoji, kvalitě a hodnotě svých výrobků. O čtyři roky později zakoupila výrobce ropných čerpadel Trico Industries Incorporation a stala se tak největším výrobcem tohoto zařízení na světě. V prosinci roku 1997 prodala Trico Hustonské společnosti EVI. Roky 1988 až 1999 proběhly ve znamení vstupu společnosti PACCAR do dodavatelského průmyslu automobilek. Nejprve to odnesla ztrátou samostatnosti Al’s Auto Supply z Washingtonu, poté Grand Auto Incorporation z Kalifornie. Záhy byla vytvořena dceřinná společnost PACCAR Automotive Incorporation, která byla v říjnu roku 1999 firmě CSK Auto Incorporation prodána.PACCAR v roce 1995 posílil své postavení výrobce těžkých nákladních vozidel v Mexiku zakoupením zbývajícího podílu VILPAC, S. A. Nákupem holandské automobilky DAF Trucks N. V. v roce 1996 a britské Leyland Trucks v roce 1998 se PACCAR stal jedním z rozhodujících výrobců nákladních vozidel v rámci celosvětové produkce. Dnes je PACCAR jedním z globálních lídrů v konstrukci a výrobě vysoce kvalitních lehkých, středně těžkých a těžkých nákladních vozidel vyráběných pod značkami Kenworth, Petebilt a DAF a samozřejmě také vznětových motorů nesoucích značku PACCAR.
Pěkná řádka motorů
Více než 900 tisíc vznětových motorů vyrobených za posledních 50 let hovoří o tradici a nesporné kvalitě. Pravdou je, že dnešní dieselové motory PACCAR mají svůj prazáklad ve vznětových motorech Leyland. V roce 1956 je začal v licenci vyrábět právě DAF. Původní motory, které začaly vznikat v nové továrně v roce 1957 byly šestilitrové DD575. DAF však velmi rychle vyvinul svoji vlastní verzi dieselu.V roce 1959 se DAF zařadil mezi první výrobce nákladních vozidel na světě, kteří začali sériově používat přeplňovaný diesel turbodmychadlem. V následujících letech přidal DAF do sériové výroby také jedenáctilitr a osmilitr a důsledně pracoval na vývoji svých vlastních pohonných jednotek. V roce 1968 konstruktéři značky vyleštili sací potrubí a přivedli na trh vznětový motor s laděným sáním. O dalších pět let později se blýskly mezichladičem. V roce 1997 v rámci okruhových závodů tahačů FIA nasadil DAF první vznětový motor s blokem z materiálu CGI (Compacted Graphic Iron) a dosáhl postupně na maximální výkon 1100 kW/1500 k. O dvanáct měsíců později byl představen nový motor se zdvihovým objemem 9,2 l určený pro vozidla DAF modelové řady CF.Do nového tisíciletí vstoupil DAF a PACCAR s novým sériovým šestiválcem XE vyrobeným z lehkého a pevného CGI. Ve variantě zdvihového objemu 12,6 l se motor stal standardem pro motory těžkých nákladních vozidel DAF. S nástupem nových emisních limitů Euro 4 a Euro 5 přišel, teď již PACCAR s motory modelové řady MX (12,9 l) doplněnými technologií SCR, které se staly pohonnými jednotkami „vlajkových lodí“ značky DAF.
Celosvětový úspěch
Právě s tímto motorem se v roce 2007 silniční tahač DAF XF105 stal Mezinárodním truckem roku. Dosáhl tak velmi prestižního ocenění. V loňském roce PACCAR představil své nejlepší motory modelové řady MX na severoamerickém trhu. Získal emisní specifikaci EPA 10 a o několik měsíců později také tzv. Kalifornskou emisní specifikaci. Tato skutečnost otevřela cestu vznětovým motorům PACCAR MX na trh USA. Okamžitě se objevily první tahače Peterbilt a Kenworth vybavené motory PACCAR MX. A stejně rychle vyrostla v americkém Columbusu zcela nová továrna právě na tyto motory.Vypadá to, že úspěšné tažení motorů MX ještě není zdaleka ani na vrcholu, reprezentanti společnosti DAF nedávno v rámci jedné z důležitých mezinárodních výstav prohlásili, že velmi brzy přijdou s emisní variantou Euro 6. Stojí za to sledovat, čeho v budoucnosti motory MX ještě dosáhnou, motory nesoucí, v Evropě ne zrovna notoricky známou, značku PACCAR.
Zdroj: Trucker 02/11
Autor: Milan Olšanský