Doprava
Osm států Evropské unie se oficiálně postavilo proti emisní normě Euro 7
-red- 31.05.2023 22:34
Proti plánovanému zpřísnění norem omezujících emise výfukových plynů se postavila osmička členských států, mezi jinými Česko a Slovensko. Evropské komisi a předsednictví rady Evropy poslaly dopis, ve kterém se staví na stranu výrobců.
„Jsme proti jakýmkoli novým pravidlům týkajících se výfukových emisí (včetně nové metodiky testování nebo nových emisních limitů) pro osobní i užitkové automobily,“ citují média ze společného dokumentu osmi zemí. Podepsala ho Francie, Itálie, Bulharsko, Česká republika, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko. Tyto státy mají momentálně v Radě ministrů EÚ dostatek hlasů, aby návrh zablokovaly.
Ve svém prohlášení věcně kritizují, že nová pravidla by zcela zbytečně vázala investice potřebné k dosažení nedávno přijatých cílů v oblasti emisí CO2 pro automobilový průmysl. Navíc termíny (1. červenec 2025 pro osobní automobily a 1. červenec 2027 pro nákladní automobily) jsou považovány za zcela nereálné.
Německo zmiňovaný dokument sice nepodepsalo, nicméně i tamní automobilová scéna je proti. „Nyní je důležité návrh vylepšit, aby se našlo rozumné řešení,“ nechala se pro tamní Handelsblatt slyšet Hildegard Müller, prezidentka Německého svazu automobilového průmyslu. Zároveň dodává, že současný návrh Evropské komise je „zčásti mimo realitu“.
Podobně to vidí rovněž šéfka Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA), Sigrid de Vries: „Automobilový průmysl se sice zavázal k dalšímu snižování emisí ve prospěch klimatu, životního prostředí a zdraví, ale návrh Euro 7 jednoduše není správnou cestou, jak toho dosáhnout. Měl extrémně nízký dopad na životní prostředí a bylo by to extrémně drahé.“
Podle studie, kterou si nechala vypracovat ACEA, by návrh zdražil osobní automobily se spalovacími motory přibližně o 2000 eur. Nákladní automobily a autobusy se vznětovými motory by podle studie byly dražší dokonce o 12 000 eur!
Navíc odhady podle asociace odrážejí čistě výrobní náklady. V cenách pro zákazníky by se to podle ACEA odrazilo v ještě vyšších částkách. Evropská komise naproti tomu ve svém hodnocení dopadů předpokládal dodatečné náklady ve výši několika set eur u osobních a dodávkových automobilů a přibližně o 2800 eur vyšší u nákladních automobilů a autobusů.