Doprava
Liebherr LTM 11200 9.1 - Gigantický autojeřáb
Boris Dacko 13.05.2010 00:06
Představujeme
Zatímco největší důlní truck, který jsme si představili v minulém čísle, s největší pravděpodobností nikdy nepotkáte, U největšího autojeřábu světa je šance na setkání nesrovnatelně větší. Navržen byl totiž pro stavbu větrných elektráren, kterých se zvláště u našich západních sousedů staví stovky.
Řeč je o autojeřábu Liebherr LTM 11200 9.1. Společnost Liebherr byla založena již v roce 1949 Hansem Liebherrem. Ačkoliv je známá celou škálou různorodých výrobků od ledniček až po důlní trucky, její začátky byly formovány právě cenově výhodným mobilním jeřábem. Společnost se během let rozrostla na mezinárodní skupinu, která v současné době zaměstnává přes 32 000 zaměstnanců, a to ve více než stovce společností působících doslova na všech kontinentech. Firemní skupina je rozčleněna na přehledné, samostatně operující podnikové jednotky. Jednotlivé produktové segmenty výrobních a obchodních společností jsou vždy spoluvytvářeny pod operativním vedením oborové mateřské společnosti. Holdingovou společností firemní skupiny je Liebherr-International AG v Bulle ve Švýcarsku, přičemž majiteli jsou výhradně členové rodiny Liebherr. Rodinná společnost Liebherr je v současnosti vedena druhou generací, sourozenci Isolde Liebherr a Willi Liebherr. V České Republice je Liebherr v oblasti stavebních strojů a věžových jeřábů oficiálně zastoupen společností Liebherr-stavební stroje CZ, v oblasti chladicí a mrazicí techniky společností Mc Tree, a společnost Klimex CZ zastupuje segment autojeřábů.
Jeřáby Liebherr
Divize mobilních jeřábů nabízí nesmírně širokou paletu výrobků od dvounápravových lehkých autojeřábů po speciální stroje, jakým je i dnes představovaný model LTM 11200 9.1. Ten si odbyl svou premiéru poměrně nedávno, a to v roce 2007 na výstavě Bauma. Obří devítinápravový jeřáb je nejen nejvýkonnějším teleskopickým jeřábem na světě, ale disponuje také nejdelším teleskopickým výložníkem dosahujícím až 100 m (od 18,3 m). Osmidílný výložník dosahující ve složeném stavu 16 m pokořil dosavadní rekord modelu LTM1500 8.1, který byl představen poprvé v roce 1998. Stometrový výložník sestává ze základní sekce a sedmi teleskopických částí. Při použití výztuže omezující průhyb teleskopu se značně zvyšuje možnost zatížení jeřábu. Konstrukce dovoluje použití také čtyřdílného výložníku (délka 55 m), který může být dále kombinován s příhradovými konstrukcemi (24 až 126 m). Nejdelší příhradová, až 126 metrů dlouhá špička umožňuje nasazení jeřábu na zdvih až do 170 m a dosah 126 metrů. Do písmene Y tvarovaná kolmá lanová výztuž, která výrazně zvyšuje zatížitelnost může být použita pro čtyř nebo osmidílný výložník. Právě kombinace dlouhého teleskopu a lanové výztuže je ideální kombinací pro stavbu větrných elektráren. Jeřáb LTM 11200 je dokonce přímo konstruovaný s ohledem na stavbu dvou až třímegawattových větrných elektráren, kde je nutné umístit skříň motoru o hmotnosti 100 t a do výšky 80 metrů.
Snížení transportní hmotnosti
Devítinápravový autojeřáb Liebherr může být provozován na běžných komunikacích při celkové hmotnosti 108 t. To zahrnuje čtyři podpěrné nohy a kompletní točnu s oběma navijáky, kabinou a dvojicí hlavních pístnic pro zdvih výložníku. Teleskopický výložník nebo chcete-li rameno musí být ovšem převáženo zvlášť, na speciálně upraveném podvalníku. Hmotnost jeřábu může být dále snížena zvláštními předpisy různých zemí, a tak lze transportní hmotnost dále snížit o 8 t odebráním druhého navijáku (kočky), v případě že jsou odebrány oba navijáky, klesne hmotnost dokonce na 96 t, po odebrání podpěr pak dokonce na 74 t. Jistě si kladete otázku, jak je možné takřka 80tunové rameno upevnit k pístnici a čepům jeřábu. Jistě vás překvapí, že k tomu úkonu ani nemusí být použito další techniky. Výložník může být totiž opatřen vlastními podpěrami, takže je schopen se sám zvednout z podvalníku (po připojení externího generátoru), po jehož odjetí jej vystřídá samotný podvozek autojeřábu. Samozřejmě že jednotlivé komponenty lze převážet také samostatně, ovšem to klade velké časové nároky na sestavení na místě, čímž výrazně klesá rychlost použití. Zde je nutno dodat, že standardní sestavu je možné dovybavit nejen lanovou výztuží, ale také příhradovými konstrukcemi, a to jak pevnými tak i hydraulicky nastavitelnými. Některé z těchto součástí pak již samozřejmě vyžadují k montáži další techniku.
Děvět řízených náprav
Dříve, než se zabereme do bližší specifikace jeřábu, podívejme se trochu podrobněji na jeho základ. Tím je především příhradový rám z vysokopevnostní oceli se čtyřmi hydraulickými teleskopickými podpěrnými nohami. K pohonu jeřábu slouží osmiválcový přeplňovaný vznětový agregát o objemu 16,2 l (hmotnost 1300 kg), výkonu 500 kW neboli 680 k při 1900 min-1 a točivém momentu 3000 N.m při pouhých 11000 min-1 (nádrž paliva 600 l). Převodovka je dvanáctistupňová automatická s hydrodynamickým měničem a intardérem a pochází od ZF. Všech devět náprav je odpružených a řiditelných, nápravy 1,2,4, a 5 jsou planetového typu, nápravy 2 a 4 mají mezinápravovou uzávěrku a osy 4 a 5 disponují nápravovými uzávěrkami. Z toho také vyplývá, že hnané nápravy jsou čtyři, a to 2 až 5. Všechny nápravy disponují hy-- .DROPneumatickým odpružením s automatickou nivelizací, přičemž odpružení může být hydraulicky zablokováno. Osmnáct kol obouvá pneumatiky rozměru 14.00 R25. Pokud jde o řízení, to pracuje v dvouokruhovém systému s mechanickou vazbou pomocí hydraulického serva pro nápravy 1 až 5. Pokud se vozidlo pohybuje po silnici, nápravy 6 až 9 jsou elektrohydraulicky řízeny, při rychlosti nad 30 km/h jsou přitom osy 6 a 7 automaticky zablokovány do přímého směru. Nápravy 8 a 9 jsou aktivně řízeny v závislosti na rychlosti do 60 km/h, poté jsou rovněž zablokovány do přímého směru.
Maximální transportní rychlost jeřábu o hmotnosti 108 t (bez výložníku) dosahuje až 75 km/h. A nyní k jeřábu. K pohonu hydrauliky slouží separátní agregát, kterým je šestiválec o objemu 10,5 l (hmotnost 1200 kg), výkonu 270 kW při 1800 min-1 a točivém momentu 1720 N,m při 1300 min-1 (nádrž paliva na 300 l). Protizávaží tvoří jeden základní segment o hmotnosti 22 t, dalších šestnáct 10tunových částí a čtyři pětitunové, celkem tedy 202 tun. K postavení ramene do nejvzpřímenější pozice, tzn. 86o trvá pouhých 130 s, vysunutí na plnou výlož je pak otázkou 770 s. Průměr lana činí 28 mm a jeho délka dosahuje až 950 m. Konkrétními parametry zatížitelnosti při daném vyložení není asi nutné nějak detailněji zabývat. Rozhodně je ale nutné zmínit, že Liebherr 11200 9.1 je schopen zvednout zátěž až 1200 t, a to při 2,5 m poloměru otáčení. Pokud jde o parametry celé sestavy, autojeřáb měří 19 939 mm, se základním složeným ramenem 26 419 mm, s nejdelším složeným příhradovým výložníkem pak 41 954,3 m. Celková výška základní konfigurace bez ramene dosahuje 4000 mm, s ramenem pak 4400 mm. Autojeřáb je široký 3000 mm. Rozložené podpěry vytvářejí čtverec o rozměrech více než 13 x 13 m. A pokud by vás zajímal vnější poloměr otáčení tohoto autojeřábu v transportní konfiguraci, ten činí 8200 mm.
Liebherr LTM 11200 je naprostým unikátem, který nenachází konkurenci. Vzhledem ke složitosti konstrukce nepřekvapí ani dodací lhůta, která činí až 24 měsíců.
Zdroj: Trucker 04/10
Autor: Boris Dacko