Doprava
IAA Hannover - Cummins předchází dobu
Ondřej Horský 02.02.2011 00:46
Autosalon
Autosalon IAA v Hannoveru, to nejsou jenom nákladní automobily a autobusy, ale také návěsy, nástavbářské kreace a komponenty včetně motorů.
Soudobé trendy vývoje motorů pro užitková vozidla reprezentoval ve své expozici v koncentrované podobě zejména americký (dnes však již spíše nadnárodní) koncern Cummins sídlící v Columbusu v Indianě (není žádným tajemstvím, že právě motory Cummins jsou montovány např. do letňanských Avií). A za symbol progresu v tomto směru mohl sloužit zejména nenápadný motor ISX 15. Jeho vývojáři, mimochodem společně pracující v indické Puně a čínském Wuchsi s koordinačním centrem v britském Darlingtonu, jej totiž koncipovali jako agregát blízké budoucnosti, který již nyní předchází rostoucí přísnost limitů exhalací, ale současně splňuje i nároky na spotřebu paliva.
Jedná se o celou řadu přeplňovaných vznětových šestiválců o zdvihovém objemu 15 000 cm3 o největším výkonu 300-450 kW (točivý moment 1970 -2800 Nm), které jsou vybaveny komplexní soustavou soudobých technických prvků - přeplňováním jedním kompaktním rychloběžným turbodmychadlem s variabilní geometrií lopatek řízeným miniaturním elektromotorem, extrémně vysokotlakým vstřikováním paliva XPI na principu Common-Rail, instalací jak technologie EGR (recirkulace výfukových plynů) s výkonným mezichladičem, ale i SCR (selektivní katalytické redukce) se vstřikem katalytického činidla AdBlue do výfukového traktu a nakonec i soustavou DPF, tedy odlučovačem pevných částic. To vše řízené velmi výkonnou elektronickou soustavou. Výsledkem je zmíněné výkonové rozpětí při dosažení limitů normy Euro 5/EEV s velkou rezervou. Prakticky již na hranici limitů teprve připravované normy Euro 6. Podstatné je, že na 7000 motorů tohoto typu již je v běžném provozu (nikoli zkušebním, ale běžném u dopravců) ve Spojených státech.
MAN a nebo VW?
Poté, co koncern Volkswagen „prodal“ svoji jihoamerickou automobilku vyrábějící nákladní vozidla německému MANu, se zdálo, že kdysi zmiňovaná možnost dodávky těchto trucků do Evropy asi už padla. Všechno je ale zřejmě jinak, a to s ohledem na to, že majoritním vlastníkem MANu je koncern VW. Největší z rodiny Volkswagen, efektní užitkový Constellation, žil dlouho „mimo zorný úhel Evropy“ v Jižní Americe. A velmi úspěšně! A právě rozsáhlá prezentace této jihoamerické „odnože VW“ na IAA v Hannoveru signalizuje, že by nyní měl prostřednictvím koncernu MAN vstoupit na starý kontinent s několika základními typy (celková hmotnost od 13 do 31 tun) splňujícími s rezervou technické předpisy, ale i požadavky uživatelů na úroveň vybavení. Vystaven byl podvozek distribučního modelu VW Constellation 17.250 4x2 BB (Biofuel) s nízkou denní budkou a pak také sedlový tahač návěsů VW Constellation 25.320 6x2.2 BB. Zatímco tahač či podvozek nákladního trucku byl už v Evropě vystavován před dvěma lety, tak poprvé se jihoamerický Volkswagen prezentoval i autobusem. Vystaven byl velmi elegantní a technicky progresivní dvounápravový Volksbus 18.320 Marcopolo pro nasazení na trasy středního a dlouhého formátu. Také toto vozidlo směřuje do Evropy, byť nikoli s velkosériovými ambicemi. Otázkou ovšem bude, zda budou zmíněná vozidla prodávána v Evropě pod značkou VW či MAN (motory totiž jsou z produkce MAN).
Nástavbáři, úpravci atd..
Pravidelně – a letošní ročník, ač poznamenán ekonomickou krizí v tomto směru nebyl žádnou výjimkou – jsou na venkovních plochách prezentovány různé, často jednoúčelové nástavby, ale také různé speciální podvozky. A tak na venkovní ploše, ovšem „přilepen“ na pavilon koncernu Daimler byl vystaven unikátní „jezevčík“ Mercedes-Benz Actros 5041 10x4/4 s délkou podvozku 11 300 mm a provozní hmotností 12 000 kg, celkovou 50 000 kg a stopovým průměrem otáčení 25 m, který pro speciální nástavby staví německý úpravce Paul Nutzfahrzeuge z Passau. V nabídce však má i šestinápravový typ s čtyřmi řízenými a třemi poháněnými nápravami, stejně jako speciály pro svoz komunálního odpadu stavěné doslova na míru konkrétnímu uživateli.Pravidelným účastníkem IAA jsou i výrobci některých speciálů, jako např. Terberg. Elegancí sice příliš neoplývá, ale o to je praktičtější. Manipulační speciál Terberg RT 4x4 využívající hnací řetězce Volvo Trucks vyráběný v nizozemském Benschopu. Je určen pro logistická střediska, nákladní letiště, přístavy a překladiště. Umožňuje velmi snadno a rychle převážet (mimo jiné) standardní sedlové návěsy o hmotnosti až 40 000 kg i s vysunutými stojinami. Speciální návěsy nesměřující do silničního provozu pak mohou mít hmotnost až 150 000 kg. K zajímavostem tohoto speciálu (ale v tomto segmentu vozidel vlastně standardem) patří otáčecí sedadlo s volantem pro řidiče.
Volkswagen Nutzfahrzeuge
Nejzajímavější částí hannoverských expozic je vždy ta, která slouží představení produkce úpravců a nástavbářů. Pravidelně velkou venkovní plochu zaujímají firmy, které jako základ mají některý z užitkových modelů koncernu VW. A bylo tomu tak i letos. A tak jsme na volné ploše našli i podivuhodného „jezevčíka“ na bázi VW Transporter T5, jehož ložná plocha co do délky je shodná s běžnou „sedmitunkou“ a nebo ojedinělý Volkswagen Crafter s třemi nápravami a kontejnerovou plošinou použitelnou například pro odtah vozidel včetně lehkých užitkových resp. se sklápěcí korbou.Je celkem logické, že nástavbáři se také velmi aktivně věnují novince v nabídce značky VW a to pick-upu Amarok. Ten byl jednak vystaven na stánku značky s kabinou Single Cab (nabízí ložnou plochu o délce 2200 mm), která do výroby přijde již v první polovině roku 2011, a pak také elegantní pick-up (mimo jiné čerstvý nositel titulu „Pickup of the Year 2011“) byl k vidění i u nástavbářů. V Česku zatím málo k vidění je varianta se sněžným pluhem pro zimní údržbu venkovských silnic, parkovacích ploch apod. (tyto nástavby ale jdou namontovat prakticky na každý robustní pick-up jakékoliv značky). Kombinaci výkonného pick-upu v roli sedlového tahače a obytného návěsu je již dlouhá léta běžnou záležitostí za oceánem, ale v Evropě nyní nachází až nečekaně živnou půdu. Byť ve srovnání s americkým vzorem v podstatně menším formátu, ale neméně atraktivní užitnou hodnotou. Tradičně mezi nástavbáři na podvozku VW pak nechyběly různé verze sanitních vozů, chladírny apod..
Zdroj: Doprava a silnice 01/11
Autor: Ondřej Horský