Doprava
Doprava v České republice v roce 2021
-red- 05.01.2021 08:00
Rekordní investice do dopravní infrastruktury, tzv. liniový zákon, PPP projekt na dálnici D4 či elektronická dálniční známka a Systém jednotného tarifu na české železnici. To je dopravní rok 2021 v kostce.
Novinky v dopravě pro rok 2021 jsou tentokrát zaměřeny na urychlení zlepšování dopravních cest, elektronizaci agend ministerstva či posílení role osobní dopravy na české železnici.
V trendu navyšování rozpočtu SFDI (Státní fond dopravní infrastruktury) pokračuje Ministerstvo dopravy ČR i v roce 2021. Do investic samotných má jít 83 miliard korun, do oprav silnic, železnic a údržby pak 44,5 miliard korun. Rozpočet může být i v roce 2021 navýšen.
Rozpočet SFDI v roce 2020 byl v průběhu roku navýšen z 83 miliard na proinvestovaných 121 miliard korun.
Dálnice a silnice
V roce 2021 má být zprovozněno 46,5 km nových dálnic. Například dva úseky hradecké D11 z Hradce Králové do Jaroměře, D35 z Opatovic do Časů a D6 obchvat Lubence nebo dálniční obchvat Otrokovic na D55.
Aktuální výstavba
V realizaci je 218,2 km dálnic a silnic I. třídy:
106,4 km dálnic na zelené louce – D11 u Hradce Králové, D3 u Českých Budějovic, D35 u Pardubic, D48 u Frýdku-Místku a D55 u Moravského Písku a Otrokovic
55,1 km modernizace D1
56,7 km silnic I. třídy – Velký městský okruh Brno Žabovřeská ulice, křižovatka Rádelský Mlýn v Libereckém kraji, obchvat Opavy, Havlíčkova Brodu, Karviné nebo Krnova.
Modernizace D1
Na podzim roku 2021 má být hotová modernizace D1, kde chybí zmodernizovat 55 km. Rozestavěno je 5 úseků (úseky 02, 11, 12, 16, 23), podle aktuálních plánů mají být dokončeny v říjnu 2021. Celkem již bylo zmodernizováno 110 km D1, 50 kilometrů je v realizaci.
PPP projekt na dálnici D4
Výběr konsecionáře DIVia, tvořeného společnostmi VINCI Highways SAS, VINCI Concessions SAS a Meridiam Investments SAS, je pravomocný. V první polovině ledna má vláda schválit Koncesionářskou smlouvu, poté bude bezodkladně předložena ke schválení do Poslanecké sněmovny. Výbory ke smlouvě zasednou na konci ledna či začátku února a v průběhu února by se měla smlouva dostat i na plénum Poslanecké sněmovny. Po schválení dojde k podpisu smlouvy a Koncesionář zahájí stavbu během jara 2021.
Jde o dostavbu 32 km na dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem, konkrétně úsek z Hájů do Mirotic pomocí PPP projektu, který je využíván vůbec poprvé, a jde o historický průlom ve financování infrastruktury v ČR. Vítězný koncesionář bude financovat a udržovat dálnici po dobu 25 let.
Zpoplatnění komunikací v ČR
Od 1. ledna 2021 dojde k rozšíření sítě zpoplatněných komunikací o nově zprovozněné úseky dálnic D48 (Rybí – Příbor Východ v celkové délce 11,53 km) a D6 (Nové Strašecí – Krušovice v celkové délce 9,8 km).
K 1. lednu 2021 nabývá účinnosti novela zákona o pozemních komunikacích. Nová úprava výrazně zjednodušuje proces úhrady časového poplatku za užívání zpoplatněných pozemních komunikací (elektronická dálniční známka) a zefektivní kontrolu této úhrady (prostřednictvím tzv. videotollingu).
K 1. lednu 2021 rovněž dochází k zavedení třísložkové struktury mýtného, které nově zahrnuje poplatek za znečištění ovzduší z provozu na zpoplatněných pozemních komunikacích a dále poplatek za hluk z provozu na těchto komunikacích. Také jsou stanoveny nové sazby časového poplatku pro vozidla poháněná zemním plynem nebo biometanem.
Železnice
Správa železnic je v roce 2021 připravena pracovat s rozpočtem 53,074 miliardy korun, z toho na údržbu a opravy kolejí/nádraží 21,828 miliardy korun a na investice 31,246 miliardy korun. Rozpočet na rok 2021 je tak vyšší o 1,5 mld. Kč než letošní.
V roce 2021 bude zlepšena bezpečnost na 170 přejezdech (kamery, kompozitová břevna závor s LED diodami). Původní termíny urychlujeme o pět let, 500 nejrizikovějších přejezdů zabezpečíme do konce roku 2022, původně plán přitom počítal až s rokem 2027.
Liniový zákon
Novela zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury, zkráceně tzv. liniový zákon nabývá své účinnosti 1. ledna 2021. Jeho cílem je zkrátit dobu přípravy strategických dopravních staveb zhruba o třetinu až polovinu, ze stávajících třeba i 13 let.
Novela chce zjednodušit povolovací procesy, které často brání včasnému zahájení staveb. Podstatným nástrojem k urychlení přípravy staveb je možnost umístit a povolit dopravní stavbu v jediném řízení, a to na základě méně podrobné dokumentace, s nímž je spojen také pouze jediný přezkum.
Novela zákona dále zavádí Jednotné závazné stanovisko u záměrů staveb, u kterých bylo provedeno posouzení vlivů na životní prostředí. V takových případech bude nově vydáváno jediné závazné stanovisko, které nahradí veškeré správní akty vydávané podle zákona o ochraně přírody a krajiny, což může oproti současnosti urychlit přípravu staveb až o rok.
Novela počítá také se zavedením pevné lhůty pro vydávání závazných stanovisek. Ta je stanovena maximálně na 30 dní, respektive na 60 dní ve zvlášť složitých případech. Pokud nejsou tato stanoviska vydána ve lhůtách, novela počítá s tzv. fikcemi souhlasu.
Novela zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích
Měla by nabýt účinnosti 1. července 2021. Kromě implementace předpisů Evropské unie týkajících se schvalování vozidel, což tvoří jádro návrhu zákona, umožní jeho přijetí rovněž provést vybrané úkony související s registrací silničních vozidel bez povinnosti jejich vlastníků/provozovatelů podrobovat vozidla evidenčním kontrolám, byly-li tyto kontroly provedeny v období 2 let před podáním žádosti o zápis, umožní též podání žádosti elektronickou cestou (bez nutnosti návštěvy úřadu) nebo v případě změny vlastníka či provozovatele vozidla podání společné žádosti samostatnými podáními.
Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR