Trucker
Nový jednatel a ředitel MAN v České republice a na Slovensku
Trucker 11.05.2020 08:00
Se značkou MAN je pan Jan Kohlmeier profesionálně spjat již šestnáct let. Nová etapa jeho pracovní kariéry v mnichovské firmě začala, když se stal novým jednatelem a ředitel značky v České republice a na Slovensku. Jaké má plány, ideje a ambice pro nejbližší budoucnost?
Jan Kohlmeier se svými dlouholetými zkušenostmi rozhodně není žádným nováčkem. Začínal v poprodejních službách, později vedl aftersales tým v Polsku. A protože tento region je relativně malý, nejednou byl v kontaktu i s Českou republikou a se Slovenskem. To bylo zhruba v období let 2006 až 2012. Pak, v rámci značky MAN, přešel do sektoru prodeje nákladních vozidel a od března letošního roku zastává funkce jednatele a ředitele společností MAN Truck & Bus Czech Republic a MAN Truck & Bus Slovakia.
Byl jste vedoucím prodeje ve východní Evropě, což tehdy zahrnovalo i Rusko, ale postupně vás vítr zavál až do Asie ...
Nejprve jsem se přestěhoval do Uzbekistánu, kde má MAN joint venture podnik s tamní velkou továrnou. Měl jsem na starosti všechny prodejní aktivity. Uvedli jsme například na trh městský autobus s pohonem na CNG, který se tam vyráběl. Za mého působení MAN produkoval v Uzbekistánu i náš indický truck CLA a modely TGS a TGM. V tomto regionu jsem pracoval zhruba čtyři roky. Byli jsme zodpovědní za celou střední Asii - Kyrgyzstán, Kazachstán, Uzbekistán, Tádžikistán…
Pro mě osobně to byla velmi zajímavá zkušenost, poznáte jinou kulturu – a to i v oblasti byznysu. No a potom jsem se před rokem a půl přestěhoval do Bangkoku, kde jsem byl zodpovědný za prodej nákladních vozidel v Asii. Zde má MAN regionální centrálu, která pokrývá obrovskou oblast - od Nového Zélandu po Koreu, Čínu, Taiwan, Filipíny či Srí Lanku. Z toho je zřejmé, že hodně času jsem trávil v letadlech. Zmíněné trhy jsou velmi rozdílné. Na některých se stále používají motory emisních specifikací Euro 0, na jiných například Euro VI, někde se jezdí vpravo a někde vlevo, ve více zemích máme opravdu velký podíl, v jiných jsme významným hráčem, který ale teprve začíná… Takže toto období pro mě bylo důležité a mimořádně intenzivní.
Můžete zavzpomínat na nejneobvyklejší vozidlo značky MAN, které bylo dodáno zákazníkovi v době vašeho působení v Asii?
Myslím, že z evropské perspektivy jsou něčím neobvyklým Road Trains, které prodáváme především v Austrálii a Indonésii. Jedná se o Tahače se dvěma popř. třemi návěsy a celkovou délkou až 36,5 m a celkovou hmotností až 120 tun. Tyto vozy jezdí rychlostí 100 km/h v tropických teplotách, to jsou teprve nároky.
Nyní jste oficiálně několik málo týdnů opět v novém prostředí, zpátky v Evropě. Určitě jste se již seznámil s aktuální situací na českém a slovenském trhu a pozicí značky MAN v tomto regionu.
Pro mě je to tak trochu návrat ke kořenům. Týmy MAN v České republice a na Slovensku jsem vždy velmi obdivoval. Myslím, že na obou trzích máme velmi silné zastoupení. Navíc, přišel jsem ve velmi zajímavé konstelaci okolností: MAN loni zažíval velmi dobré období jak v České republice, tak na Slovensku, kde se dokonce poprvé stal tržním lídrem a vzápětí prezentuje zcela novou generaci vozidel TG, kterou ale zároveň přivádíme do prostředí, kde trh klesá. Jelikož cítím určitou nejistotu, která komplikuje našim zákazníkům život, je to pro mě hned na začátku nové cesty nepochybně výzva. Těším se na práci s našimi zdejšími partnery, našimi zákazníky a na to, jak je dokážeme i v těchto těžších chvílích podpořit.
Můžete poodhalit vaše záměry na rok 2020?
Jak jsem již řekl, myslím, že tu máme velmi dobrý a stabilní tým, důkazem čehož je i loňský úspěšný rok. Jsem však přesvědčen, že ačkoli na tom nejsme na obou trzích špatně, klíčem k udržitelnému a dlouhodobému úspěchu je pracovat na naší servisní síti. Máme tedy plány na její rozvoj. Ty samozřejmě vznikly ještě před mým příchodem. Pro mě je ale důležité, abychom je zrealizovali.
Nastoupil jste do funkce vedoucího manažera pro český a slovenský trh přesně v době, kdy MAN uvádí do života zcela novou generaci vozidel. Co to v nejširším kontextu znamená pro vás a vaše kolegy?
Je to velikánská výzva a příležitost. Všichni se soustředíme na uvedení nového modelu, který zákazníkům přináší vysokou přidanou hodnotu. Myslím, že i naše současné portfolio je velmi dobré. Ale na prezentaci nového trucku ve španělském Bilbau jsem byl nadšený, jak se našim konstruktérům podařilo posunout vozidlo o další krok dopředu, zvláště pokud se podíváte na řešení kabiny maximálně orientované na řidiče. Vím, že i naši zákazníci v České republice a na Slovensku se potýkají s nedostatkem profesionálních řidičů a myslím si, že takové pracoviště řidiče ve vozidlech nových modelových řad je záležitostí, kterou jim dokážeme pomoci. V nabídce pohonů jsou tři nové efektivní motory emisní specifikace Euro 6d - MAN D08, MAN D15 a MAN D26. Pokud se podíváme na celkové náklady z vlastnictví vozidla, resp. na hodnoty koeficientu TCO, tak hlavně v oblasti snižování spotřeby paliva jsme se opravdu posunuli vpřed.
Jakým způsobem se může projevit pandemie koronaviru a s ní související omezení výroby na uvedení nové generace vozidel značky MAN na evropský a především český a slovenský trh?
Uvedení vozidel na trh je pro nás nejvyšší prioritou, naštěstí jsme mohli představit vozidla na celosvětové premiéře v Bilbau a to mělo velký úspěch. Náš lokální plán uvedení nových vozidel na trh jsme museli samozřejmě posunout a přizpůsobit kvůli pandemii. Přesto jsme přesvědčeni, že budeme moci představit novou generaci vozidel MAN skrze individuální zkušenost českých zákazníků, využití digitálních médií a hlavně díky Roadshow, jejíž koncept jsme upravili s ohledem na podmínky pandemie.
-red-
Foto: MAN Truck & Bus
Převzato z časopisu