Van
VW Transporter-Sanitka - Když rychlost rozhoduje
Boris Dacko 26.08.2009 23:50
Test
VW Transporter patří na našem i celoevropském trhu mezi nejoblíbenější užitkové automobily. Tentokrát jsme jej vyzkoušeli v podobě převozní sanitky.
Kromě dlouhodobého působení na trhu a skvělé pověsti má velkou zásluhu na úspěchu fakt, že modelová řada Transporter nabízí takřka bezpočet variant, ať už jde o motorizace, typ pohonu, velikosti či celkové koncepce. Velké oblibě se Transporter těší i na poli vozidel speciálních aplikací, např. pro Policii ČR nebo záchrannou zdravotnickou službu. Tentokrát jsme si mohli vyzkoušet převozní sanitku postavenou pro služby soukromého ambulantního zdravotnického zařízení Canadian Medical Care, které u nás působí již od roku 1995. Toto zařízení poskytuje lékařskou péči cizincům žijícím v Praze nebo občanům, kteří mají zájem o nadstandardní služby. Canadian Medical Care zajišťuje prostřednictvím svých sanitních vozidel návštěvy u pacientů a to 24 hodin denně. V žádném případě však nezajišťuje zásahy v akutních případech ohrožení života. Od toho se pak odvíjí i samotná podoba sanitního vozu. Vozidlo je postaveno na dlouhém rozvoru 3400 mm a disponuje užitečnou hmotností 820 kg. Jeho základem je vůz v provedení Kombi, který byl následně upraven českým specialistou na tyto přestavby Sicar s.r.o. Připomeňme, že tato společnost, zabývající se především výrobou sanitních vozidel, působí na trhu již od roku 1993 a zdaleka není jen dodavatelem pro Česko. Firma s výrobní kapacitou 500 vozidel ročně a 40 zaměstnanci dodává sanitní vozidla např. do Německa, Rakouska, Švýcarska, na Slovensko, do Sýrie, Ruska, Belgie, Skandinávie atd.
Sanitní úprava Sicar
Vraťme se ale k testovanému modelu. Zadní část vozidla, tedy ta, která je určena pro samotné pacienty, vykazuje již na první pohled vysoce kvalitní a profesionální úroveň. Vestavba se zde netýkala pouze montáže sedadel či nosítek, ale i snadno udržovatelných stropních či bočních panelů. Samotný interiér je vybaven dvojicí sedadel na pravé straně uspořádanými za sebou, přičemž vedle nich vzniklo místo pro nosítka. Mezi nosítky a přepážkou je umístěno kolečkové křeslo. Sanitní část pak doplňují nejrůznější držáky a přípravy pro zdravotnické potřeby a nástroje. Více než to nás ale zajímalo, jak je Transporter na roli sanitního vozidla připraven. Kokpit tvoří tradičně oddělené sedadlo řidiče a dvojlavice pro spolujezdce. Již první pohled na přístrojový panel naznačuje, že vůz je vybaven opravdu na výbornou, nechybí zde stabilizační systém ESP, klimatizace s odděleným ovládáním pro zadní část a řada dalších nezbytností. Proti civilním vozidlům zde zaujme kaplička s ovládacími prvky pro maják a houkačku. Zpracování této kapličky je natolik precizní a vkusné, že nezasvěceného by ani ne-napadlo, že celá kaplička je zde montována dodatečně českým úpravcem. Obsahuje spínače majáku na rampě i na majáku vzadu. Následují spínače houkačky – prvním se aktivuje klasický tón houkačky, druhým pak výstražný bzučák. Další pozice patří modrým LED blikačům v masce chladiče, dále spínač zadního pomocného světlometu a nakonec je zde spínač osvětlení zadní části. Hlavní maják zaujme svou nepatrnou tloušťkou, přesto je výkon LED blikačů doslova famózní. Nemluvě pak o tom, že LED diody s minimálním odběrem proudu dovolují ponechat zapnutý maják dlouhodobě i při vypnutém motoru, aniž by se řidič obával vybití akumulátoru.
Skvělé vlastnosti
Pod kapotou sanitky VW Transporter se nachází 2,5litrový vznětový pětiválec o výkonu 96 kW, který je propojen s manuální šestistupňovou převodovkou. Výkon motoru je pro potřeby tohoto vozidla více než dostačující. Tichý a kultivovaný projev je doplněn o vynikající průběh točivého momentu, skvělou pružnost pramenící z vysokého točivého momentu 340 N.m, který je dosahován v rozpětí otáček 2000 až 2300. Z hlediska jízdních vlastností připomíná vůz vyspělý sedan střední třídy. Podvozek je velmi pohodlný a přitom velice schopný. V zatáčkách se vůz zbytečně nenaklání, skvěle kopíruje nerovnosti a s podporou asistenčních systémů ABS, ASR, MSR a hlavně ESP je připraven zvládnout cokoliv. Spolupráce skvělého motoru a výborně odladěného podvozku dodává vozidlu vynikající dynamiku, která je zvláště u sanitního vozu důležitá. Cestující však na rozdíl od některých konkurenčních modelů rozhodně nebudou trpět. Chování vozidla je opravdu velmi komfortní. Celkově vysoce vyspělé jízdní vlastnosti podporuje velmi přesné a vhodně strmé řízení, dokonale přesné řazení i vhodně dimenzovaná brzdová soustava. Pokud jde o pracoviště řidiče, je ergonomicky velmi zdařilé. Ať už jde o posez za volantem, tvarování sedadla, nebo příjemný věnec volantu, řadicí páku v optimálním dosahu atd. – to vše přispívá k velmi pozitivnímu hodnocení. Ostatně právě to odlišuje Transporter od řady jiných modelů. Ačkoliv se tváří jako dodávka řidič zde má pocit jako by řídil osobní automobil. Velkou polemiku mezi známými vyvolávala otázka ceny takového vozidla. Pořizovací hodnota vozidla činí 621 853 Kč bez DPH. V příplatkové výbavě bylo instalováno například autorádio s CD a MP3 přehrávače, centrální zamykání, elektricky ovládaná a vyhřívaná zrcátka, elektrická okna, klimatizace, zvýšení celkové hmotnosti na 3000 kg, či palubní počítač. Cena vozu se tak vyšplhala na 731 006 Kč bez DPH. Samotná přestavba byla otázkou 377 567 Kč bez DPH. Celková částka tedy činí 1 111 573 Kč bez DPH.
Zdroj: Trucker 07/09
Autor: Boris Dacko