Van
Volkswagen - Modernizovaný Caddy IV
15.12.2010 00:24
Svezli jsme se
Výstavní premiéru měl nový Volkswagen Caddy v Hannoveru na IAA, ale už pár týdnů před tím proběhla oficiální prezentace pro novináře.
A prezentace to byla vyloženě „akční“. Opravdu časně ráno malá skupinka českých motoristických novinářů odletěla z pražské Ruzyně do Frankfurtu nad Mohanem a už v 09.00 hodin jsme po dvojicích přebírali předváděcí vozidla v garážích nedaleko letiště.VW Caddy – první generace – sjel z výrobní linky v roce 1979 a byl plně svázán s první generací modelu Golf. Caddy II byl uveden na trh v roce 1995 a dodnes jej potkáme na silnicích v celé Evropě. Mimochodem, byl vyráběn jak v osobní, tj. pětimístné verzi, tak i jako dvoumístný van a jako Seat Inca sjížděl i z výrobního pásu španělské automobilky. A jeho karosářská varianta pick-up nebylo nic jiného, než škodovácká Felicia pick-up s jinou „bižuterií“, tj. logem na masce vozidla. Dodnes jich velké množství jezdí např. ve Švédsku.VW Caddy III začal sjíždět z výrobní linky v roce 2003 jak v osobní (dvě varianty, Combi a Life), tak i v čistě užitkové dvoumístné verzi. Dočkala se i pohonu 4Motion, motorů na CNG, a posléze i prodlouženého rozvoru a karoserie v rozměru Maxi.
V garážích u letiště jsme si s kolegou vybrali z nabízených vozidel verzi van s prodlouženým rozvorem (Maxi) a shodou okolností s motorem 2.0 TDI/103 kW. A jak jsme po chvíli zjistili, bylo to jedno z mála aut, které bylo naloženo. V nákladovém prostoru byly pečlivě upevněny pytle s olověnými broky. Spočítali jsme tedy zátěž vozidla (včetně posádky) na cca 550 kg. První kilometry od letiště vedly po dálnici severozápadním směrem. Dálnice sice umožnila vozidlo řádně „provětrat“ pokud jde o max. rychlost, ale jízdní vlastnosti (mimo směrovou stabilitu či výkon motoru) vám to moc neodhalí. Naštěstí asi po 20 km nás itinerář odvedl z dálnice na silnice nižších tříd a najednou trasa měla příjemně zatáčkovitý tvar a také charakter se zajímavým výškovým profilem. Takže jsme si užili jak řazení šestistupňového „manuálu“, prozkoušeli jsme i výkon brzd, ovládání vozidla v ostrých zatáčkách apod. Tak jsme si užívali výborných jízdních vlastností, až jsme v jedné vesnici „prošvihli“ omezení rychlosti (40 km/h) a stálo nás to 30 Euro. A to do cíle dopolední etapy zbývalo opravdu jenom pár kilometrů! Na tiskovou konferenci jsme tedy přišli poněkud schlíple.
Rok 2010 je tedy „startovní“ pro Caddy IV, tj. pro čtvrtou generaci tohoto především pracovního vozidla. A hned úvodem musím konstatovat, že ve výrobním programu jsou všechny dosud vyráběné verze (mimo pick-up, ten z výroby „potichu“ zmizel už ve třetí generaci), tj. jak Maxi, tak s pohonem 4Motion a samozřejmě jsou k dispozici i motory na stlačený zemní plyn (EcoFuel). Čtvrtá generace je postavena na skeletu samonosné karoserie předchozí řady. Stejné jsou i oba rozvory a délky karosérie, dle verze může být k zavazadlovému/nákladovému prostoru přístup buď zadními dvoukřídlými dveřmi, nebo vzhůru vyklápěným víkem. Designéři ale zasáhli do některých partií. Markantní to je zvláště na přední partii. Maska vozidla a hlavně světlomety jsou zcela nové a plně zapadají do „rodinného designu“. Nechybí tzv. denní svícení, pro komfortnější stupně výbavy osobní verze Life jsou v nabídce i odbočovací světlomety, začleněné do mlhových. Retuší prošla i záď vozidla, což je poznat opět hlavně na koncových svítilnách. Pochvalu si zaslouží vnější rozměrná, a přesto elegantní zpětná zrcátka. Výraznější modernizací pak prošel interiér počínaje palubní deskou a konče potahy sedadel a barvami. Již tak dobrá variabilita interiéru získává další pomyslné „body“ tím, že lze nyní vyjmout celou druhou řadu sedadel a v příplatkové verzi FlexSitz lze vyjmout i sedadlo vedle řidiče, což v užitkové verzi Maxi znamená, že je k dispozici nákladový prostor o délce přes 3000 mm! Nově je v nabídce také verze Maxi se sedmi sedadly. Pokud jde o čistě užitkové verze van, pak Caddy IV disponuje nákladovým prostorem o objemu 3,03 m3 resp. 3,88 m3 u verze Maxi (se zmíněným systémem FlexiSitz to je 4,7 m3). Caddy IV dostal standardně do výbavy systém ESP a v nabídce (pro vyšší výbavy standardně) je i asistent pro rozjezd do kopce. Radiopřijímač je možné mít i s navigací, nechybí střešní lišty.
Optimalizována byla i nabídka motorů. Všechny s rezervou splňují limity normy Euro 5. Pro některé verze je nově k dispozici zážehový agregát 1.2 TSI/63 kW resp. 77 kW, který by měl být nejen výrazně ekologický, ale také úsporný. Přesto ale výrobce předpokládá, že zvláště u čistě užitkových verzí Caddy IV bude největší část klientely žádat vznětové přeplňované motory 1.6 resp. 2.0 TDI, které jsou nabízeny s výkony od 55 kW do 103 kW. Verze 1.6 TDI BlueMotion Technology 75 kW/102 k se může pochlubit průměrnou spotřebou 4,9 l/100 km (dojezdová vzdálenost na plnou nádrž je 1176 km) a emisní hodnotou 129 g/km CO2. Ovšem v nabídce je i méně výkonný čtyřválec 1.6 TDI BlueMotion technology 55 kW/75 k s největším točivým momentem 225 Nm, který má průměrnou spotřebu 5.2 l/100 km a emisní hodnotu 136 g/km CO2. Pro tento motor je také připraven systém Start/Stop a samočinná rekuperace při brždění, kdy je prostřednictvím zvýšeného napětí alternátoru (vlastně v tuto chvíli slouží jako generátor) dobíjen akumulátor. Vyšší výkony, tj. 81 kW/110 k resp. 103 kW/140 k nabízejí agregáty 2.0 TDI. Motor 2.0 TDI 81 kW směřuje také to verze Caddy 4Motion, tj. do vozidla s pohonem všech kol. Všechny motory TDI mají ve výfukovém systému standardně montován filtr pevných částic (PDF). Pro agregát s výkonem 102 k je k dispozici i samočinná sedmistupňová převodovka DSG, pro motor s výkonem 140 k pak šestistupňová převodovka DSG. A jen pro pořádek doplňuji informaci o motoru na stlačený zemní plyn, který nese označení EcoFuel. Má největší výkon 80 kW/109 k.
Před i po tiskové konferenci a obědě byla možnost si vyzkoušet různé verze nového Caddyho až na motor EcoFuel, který nebyl v testovací flotile. Největší zájem byl o zážehové agregáty 1.2 TSI. V okolí bylo několik prudších stoupání, kde jsme si tento lehký turbomotor (slabší verze nabízí 63 kW/160 Nm) s downsizingem vyzkoušeli, a ačkoliv vozidlo bylo jen částečně zatížené, motor výkonově obstál na výbornou. Pravda, do kabiny při vyšších otáčkách pronikal docela hluk. a otázkou je i průměrná spotřeba. Možná i proto byly obě výkonové verze agregátu 1.2 TSI namontovány do osobních karoserií kombi resp. Life.Na cestu zpět do Frankfurtu k letišti jsme si zvolili opět zážehový motor 1.2 TSI, tentokrát ale v silnější verzi 77 kW/175 Nm se samočinnou sedmistupňovou převodovkou DSG. Na rychlém úseku dálnice, kde nebyla omezena rychlost, a kde foukal mírný protivítr, měl tento lehký čtyřválec s vozidlem o celkové hmotnosti cca 1500 kg docela dost práce, abychom udrželi ručičku tachometru na hodnotě 140 km/h. Nevím, nevím, ale to bude motor dobrý pro nějaké lehké venkovské resp. městské popojíždění, ale na cestu do Dubrovníku k Jadranu s celou rodinou bych si ho asi nevybral.
Zdroj: Doprava a silnice 11/10
Autor: Jiří Krenar
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)