Van
Volkswagen Caddy - Zdařilá modernizace
Boris Dacko 19.01.2011 00:55
Představujeme
Několik málo týdnů před výstavní premiérou na IAA v Hannoveru prezentoval Volkswagen evropským novinářům modernizaci řady Caddy.
Jméno Caddy v historii VW je zapsáno již opravdu velmi dlouho. První generace byla totiž představena již v roce 1979. Jednalo se o odvozeninu od první generace osobního vozu Golf. Další generace vyjela do světa v roce 1995 spolu s takřka dvojčetem Seat Inca. Řada Caddy ovšem postrádala verzi pick-up, to už ale do portfolia VW patřila i mladoboleslavská Škoda, a tak zvláště na německých silnicích není výjimečné potkat Škodu Felicii Pick-up ozdobenou logem VW. Třetí generace se na trhu objevila až v roce 2003 a to jak v užitkové, tak i osobní variantě, technicky šlo o derivát ryze osobního MPV Touran. Caddy třetí generace začal v mnohém napodobovat svého veleúspěšného sourozence Transporter, a tak se brzy dočkal prodlouženého rozvoru náprav ve verzi Maxi i instalace pohonu všech kol 4Motion.
Caddy čtvrté generace
Modernizované Caddy bylo představeno v okolí Frankfurtu, takže vozidla jsme přebírali již hned na letišti. Volba padla na verzi Maxi s dvoulitrovým motorem o výkonu 103 kW. Test byl navíc zajímavý i skutečností, že náš kousek byl jako jeden z mála naložen pytli s pískem, takže včetně posádky tvořila zátěž přibližně 550 kg. První kilometry jsme absolvovali na dálnici, kde jsme se ujistili, že Caddy se dokáže s danou motorizací snadno proměnit v dálniční expres nabízející dvoučlenné posádce příjemný komfort. Tedy žádné poskakování, hluk od vozovky, motoru či obtékání vzduchu, o vibracích ani nemluvě. Mnohem zajímavější byla pak trasa vedoucí po okreskách s častými vesničkami a malými městy. Tedy v prostředí, které je charakteristické asi pro většinu těchto modelů. Trasa byla zajímavá také četnými zatáčkami a stoupáními, takže pružnost motoru i odstupňování manuální šestistupňové převodovky se mohly ukázat v celé své kráse.
Výkon testovaného motoru byl i u zatíženého vozidla vskutku nadstandardní, agregát disponuje vynikající pružností a chutí šplhat se do otáček. Skvěle dimenzované brzdy, přesné řízení pak patří k dalším velkým přednostem Caddy. Podívejme se ale podrobněji, co se vlastně na Caddy označovaném jako 4 generace změnilo. Skelet karoserie je samozřejmě shodný s předchozí generací, totéž platí i pro většinu karosářských dílů. Změny vykazuje především přední část, která nyní koresponduje s novou tvarovou identitou modelů VW. Retuše jsou patrné i na zádi, zejména pak na světlech. Na mnohem výraznější změny narazíme v interiéru - od potahů sedadel až po změny na přístrojovém panelu. U modernizovaného Caddy lze nyní vyjmout i druhou řadu sedadel, a v příplatkové verzi FlexSitz lze dokonce odstranit i sedadlo spolujezdce, čímž vznikne ložná plocha o délce 3 metry.
Ryze užitkový Caddy disponuje nákladovým prostorem o objemu 3,03 m3, v případě Maxi dokonce 3,88 m3 (ve verzi FlexiSitz 4,7 m3). Tak jako u Transporteru, je i u Caddy stabilizace ESP již standardem. Velmi zajímavá je nyní i nabídka motorů. Nově je k dispozici zážehový přeplňovaný agregát 1,2 TSI o výkonu 63 kW. Těžiště ovšem bude ležet jistě ve vznětových přeplňovaných motorech 1,6 a 2,0 TDI, s výkony od 55 do 103 kW. Motorizace 1,6 TDI o výkonu 55 kW je kombinována i se systémem Start/Stop. Dvulitrové agregáty budou na přání kombinovány zase s pohonem všech kol. Zvláštní pozornost zaslouží i dvouspojková šestistupňová převodovka DSG a verze EcoFuel spalující zemní plyn (80 kW). V druhé části testu jsme usedli za volant verze 1,2 TSI (77 kW) s převodovkou DSG a nutno říci, že jde o zdařilou kombinaci. Zatímco na okreskách se projevoval motor na výbornou, dálnice jsou už pro něj přece jen trochu větší porce, ručička tachometru se ustálila na 140 km/h. Pravdou ovšem je, že pro městskou rozvážku nebude jistě špatnou volbou.
Zdroj: Trucker 12/10
Autor: Boris Dacko
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)