Van
Volkswagen Caddy - Nejen nový makeup!
Ondřej Horský 26.10.2010 00:01
Jakkoli je Volkswagen Caddy vozidlem především pracovním, jeho nynější vzhled znovu potvrzuje ambice na místo na stupních vítězů v soutěži elegance. Modernizace však nebyla zaměřena na pouhý facelift!
Caddy vyniká od narození v roce 2004 především velmi úspěšně vyváženým poměrem vnějších rozměrů a objemu užitného prostoru, stejně jako poměrem dynamiky jízdy a provozních nákladů. Inovované typy jdou v tomto směru ještě dále než úspěšný předchůdce prostřednictvím uplatnění moderní techniky a technologie.Velmi oceňovaná variabilita nebyla ochuzena. Protože nosné struktury samonosných karoserií zůstávají zachovány, lze i nyní volit mezi dvěma formáty - standardním (rozvor 2682 mm, délka 4405 mm) a Maxi (rozvor 3002 mm, délka 4875 mm). Stejně tak je k dispozici nadále typ se znakem náprav 4x4. Elegantně konzervativní design na první pohled zaujme inteligentními retušemi několika významných detailů, které řadu Caddy ještě blíže spojují s jednotnou vzhledovou linií produkce koncernu VW, zejména s typy Amarok a T5. Všechny typové položky dostaly nové světlomety pro denní osvětlení, na přání pak také odbočovací světlomety začleněné do mlhových, střešní nosné lišty a radiopřijímač s navigací. Volkswagen řadu Caddy vybavuje stabilizačním systémem ESP sériově, v nabídce je i asistence pro rozjezd do stoupání/klesání.
Možnost velmi snadného vyjmutí druhé řady sedadel je rozhodně významnou inovací interiéru hodnou pozornosti. Příplatková úprava Flexsitz pak umožňuje ve verzi Maxi také vyjmutí sedadla vedle řidiče, takže je potom dispozici nákladový prostor o délce více než 3000 mm. Caddy je nyní nabízen také v nové sedmimístné verzi (sériově v modelech Maxi Trendline a Comfortline). V pětimístném uspořádání je při naložení až ke stropu k dispozici nákladový prostor o objemu až 3,03 m3, u Maxi je to 3,88 m3, s paketem Flexsitz Plus dokonce až 4,70 m3, což je nejlepší hodnota ve třídě.Všechny motory s rezervou splňují limity normy Euro 5. Agregáty TDI jsou nyní k dispozici ve výkonových verzích 55, 75, 81 a 103 kW. Všechny mají vstřikování paliva systémem Common Rail a ve výfukovém traktu instalovaný odlučovač pevných částic. Verzi 75 kW lze volit ve spojení se sedmistupňovou převodovkou DSG, pro výkonnější TDI 103 kW je DSG k dispozici upravená šestistupňová. Motor o výkonu 81 kW je určen jen pro typy s pohonem všech kol.
BlueMotion Technology
Spotřebou paliva 4,9 l/100 km a emisemi CO2 jen 129 g/km je 1.6 TDI BlueMotion Technology (75 kW) ve skříňové karoserii provozně nejefektivnější položkou nové řady. Snížení spotřeby o 0,6 l/100 km proti již velmi hospodárnému předchůdci přináší dojezd 1176 km na nádrž. Náklady na palivo tedy činí 152,54 Kč/100 km - kalkulováno při ceně nafty 31,13 Kč/l (červen 2010 v ČR podle CCS). K dispozici je však také čtyřválec TDI 55 kW BlueMotion Technology vybavený systémem Start/Stop a samočinnou rekuperací při brzdění, která prostřednictvím zvýšení napětí alternátoru (generátoru) slouží k dobíjení akumulátoru, když řidič sníží tlak na pedál plynu nebo brzdí. Tímto způsobem se snižuje zatížení motoru a klesá spotřeba paliva. Přeplňované zážehové agregáty TSI s vysokotlakým přímým vstřikováním benzínu jsou k dispozici dva. Úsporný čtyřválec o objemu 1200 cm3 dosahuje největšího výkonu 63 nebo 77 kW. Ekonomicky mimořádně výhodný je motor 2.0 Eco Fuel o výkonu 80 kW spalující stlačený zemní plyn (CNG).
Zdroj: Trucker 09/10
Autor: Ondřej Horský