Van
SUV nebo crossover?
Jiří Krenar 01.04.2022 13:59
Není nic zvláštního, že s příchodem podzimu se zvětšuje zájem o vozidla kategorie SUV, případně Crossover.
Řidiči tak reagují na následující týdny, kdy to bude na silnicích víc klouzat a v případě, že jezdíte často lyžovat, třeba na víkendy, pohon všech kol, který logicky k vozidlům SUV patří, se bude hodit. Tolik teorie, ovšem praxe je úplně jiná. V kategorii vozidel SUV dlouhodobě převažují prodeje vozidel s jednou poháněnou nápravou. Takže tady logika moc nefunguje. Nicméně i to byl jeden z faktorů, který mě vedl k přípravě testu následujících vozidel
Ford Explorer 3.0 V6 EcoBoost Hybrid Platinum
Velké americké SUV (rozumě, co do velikosti v USA zas tak velké není, to je toliko evropský pohled) značky Ford se objevilo na českém trhu poprvé v letech 1996 až 2001. Alespoň pokud jde o oficiálně importovaná vozidla. Šlo o druhou generaci, která měla pod kapotou zážehový šestiválec a čtyřstupňový „automat“. Zaoblená karoserie měla čelní chromem oplývající masku, a ačkoliv byl k dispozici pohon všech kol, o off-road se nejednalo. Prodejní čísla nebyla nijak závratná. Podnikatelé, kteří na vleku za autem do Česka dováželi ojetiny z okolních západních států, jednoznačně volili osvědčené Toyoty Land Cruisri či Nissany Patrol se vznětovým motorem (ale i tyto „traktory“ šly na dálnicích „uštvat“). Po roce 2001 evropský Ford nenabízel „velké“ SUV. Takže až na konci roku 2019 se objevil oficiálně v Evropě nový Ford Explorer už šesté generace.
Ovšem to už v Evropě řádila „emisní mafie EU“ a tak nebylo možné, nabídnou celou paletu „amerických“ motorů, jako je čtyřválec 2.3/224 kW, šestiválec 3.0 V6/272 kW nebo šestiválec 3.3 V6, který s elektromotorem dává výkon 237 kW. Evropský zákazník dostal Explorer v plug-in hybridní kombinaci elektromotoru s dvojící turbodmychadel přeplňovaným motorem 3.0 V6 a s desetistupňovou samočinnou převodovkou. Dojezd na čistě elektrický pohon je jen 48 km. Technické parametry „americky“ velkého a těžkého SUV ovšem neumožňují získat registrační značku „EL“, takže ani výhody při parkování od takového modelu plug-in hybridu nečekejte.
Evropský zákazník si může zvolit výbavový stupeň ST-Line a nebo Platinum, což také byla výbava testovaného vozidla.ST-Line má tužší podvozek, tedy najde uplatnění i při jízdě po nezpevněných komunikacích, Platinum je komfortnější. Liší se také v některých detailech ve výbavě, nicméně v obou verzích ve výbavě opravdu bohatá a odpovídá základní ceně vozidla (v době testu) kolem 1 675 000,- Kč bez DPH. Osobně jsem byl potěšen, že vedle dnes již obligátního – u Exploreru podivně trčícího z palubní desky vzhůru – monitoru multimediálního systému, ponechal k dispozici i řadu klasických manuálních ovladačů. Zatímco střešní ono „nemusím“, kůží potažená sedadla s vyhříváním a odvětráváním potěší nejen na dlouhých cestách. Stejně tak kůží obšitý volant velmi dobře padne do ruky. Vedle komfortních detailů výrobce nezapomněl ani na asistenční a bezpečnostní systémy. Počínaje čtyř kamerovým monitorovacím systémem s 360stupňovým rozhledem kolem vozidla přes adaptivní tempomat až po aktivní parkovací asistent či systém aktivního brzdění před překážkou.
Jaksi samozřejmostí je, že ve vozidle dlouhém přes pět metrů je dostatek místa ve všech třech řadách sedadel. Osobně beru tu třetí řadu jako spíše nouzovou, nebo pro odrostlejší děti, takže v pětimístném uspořádání jsem měl k dispozici dostatečně veliký zavazadlový prostor. A po sklopení druhé řady sedadel získáte využitelný objem přes 2,2 m3 (měřeno do stropu). Ovšem užitečná hmotnost „jen“ 620 kg (dle OTP), není zas tak veliká.
Pojďme ale za volant. Prostorné pracoviště řidiče nabízí docela přehlednou palubní desku, jejíž ucelený design narušuje jen „vetknutý“ displej v jejím středu. Nechybí dostatek odkládacích míst, včetně přihrádky pro indukční nabíjení mobilu. Pro SUV je docela zajímavé, že si můžete zvolit pro jízdu mimo asfaltovou silnici jeden ze sedmi druhů povrchů a elektronika k tomu účelu přizpůsobí rozdělování točivého momentu na jednotlivá kola. Ale pravdou je, že vozidlo o celkové hmotnosti 3100 kg bude využíváno hlavně na silnici, případně na příjezdové cestě k chatě či chalupě. Silnici na 20“ pneumatikách zvládá velmi dobře, a když odbočíte mimo zpevněný povrch, k trvale poháněným zadním kolům se dle potřeby připojí pohon předních kol. Devítistupňový „automat“ pracuje dobře, a když nebudete zbytečně prošlapávat pedál plynu až na podlahu, dá se udržet průměrná spotřeba na rozumné úrovni.
Při rozjíždění a jemném sešlápnutí pedálu plynu se nejdříve aktivuje elektromotor a až teprve poté se dostává „ke slovu“ zážehový třílitr. Má příjemný zvuk, lákající k dravé jízdě, ale Explorer není soutěžní vozidlo, nýbrž dost vysoké SUV. Venkovský okruh spojený i s krátkou jízdou po II/605 mimo dopravní špičku, jsem při svižné jízdě zvládnul za 7,1 l/100 km. Delší trasu z Prahy po D10 do Liberce a zpět přes Bedřichov, Josefův Důl, Tanvald a Železný Brod. Na dálnici jsem měl nastavený tempomat na 133 km/h, a v cíli ukázal palubní počítač výslednou spotřebu 8,2 l/100 km. To zas tak špatné není, ale musel jsem se opravdu držet, abych občas neprošlápnul pedál plynu až na podlahu a nevyužil systémový výkon 457 k/825 Nm.
Subaru Outback Field ES Lineartronic
Je to SUV nebo spíše kombi s pohonem všech kol? Asi od obojího trochu. Nová generace velkého Subaru Outbac s pohonem všech kol vstoupila na evropský trh zmítaný „emisními víry“ s jediným zážehovým čtyřválcovým motorem s protilehlými písty. Toť vše, nečekejte informaci o nějaké verzi hybridního pohonu. Snad jen, že nyní všechny specifikace modelu, vždy s motorem o výkonu 124 kW/252 Nm, jsou spojeny s bezstupňovou převodovkou CVT Lineartronic s kapalinovým měničem momentu.
Subaru Outback se na trhu poprvé objevil v devadesátých letech, jako pojmenování druhé generace kombi modelu Legacy se zvýšeným podvozkem. Ve třetí generaci již šlo o samostatnou modelovou řadu. Zajímavostí je, že od druhé generace byl odvozen i pick-up Baja, který primárně směřoval na americký trh a pár kusů se prodalo i v ČR. Čtvrtá generace Outbacku už v podstatě měla tvary jako současná šestá generace. Za dobu výroby narostlo vozidlo co do délky, šířky i výšky a původní rozvor 2630 mm se postupně zvětšoval až na současných 2745 mm. Pod kapotou byly jak čtyřválce 2,2 l a 2,5 l, ale také krásný motor 3.0 H6. Dnes je pod kapotou zážehový „boxer“ o zdvihovém objemu 2498 mm v jediné výkonové verzi.
K redakčnímu testu jsem převzal ze čtyř nabízených specifikací tu nejdražší s označením Touring ES Lineartronic. A když nejdražší, tak také nejluxusnější v interiéru. Ten je kompletně čalouněn jemnou světlou kůží Nappa s velmi příjemnou vůní. Samozřejmostí je pak elektrické ovládání předních sedadel, zpětných zrcátek i bočních oken. Možnost individuálního nastavení sedadla, zrcátek atd. lze uložit do paměti a spojit s rozpoznávacím systémem obličejů pomocí kamery. Jakmile tedy usednete za volant, systém vás „pozná“ a provede nastavení zmíněných funkcí. Příjemné je, že všechny specifikace nového Outbacku mají komplexní sestavu bezpečnostních prvků, jejichž základem je kamerový systém EyeSight, schopný mj. i zastavit vozidlo před překážkou, podporuje činnost adaptivního tempomatu a udržuje vozidlo v jízdním pruhu (když je vozovka opatřena vodorovným značením). Při předávání vozidla jsem byl upozorněn, že systém umí i úhybný manévr v krizové situaci. Když rozpozná překážku v jízdním pruhu, dokáže vozidlo přesměrovat do vedlejšího pruhu a to jenom v případě, že je tam volno. Věřím, že to funguje, nezkoušel jsem. Sledování mrtvého úhlu je této cenové relaci součástí výbavy, ale nechybělo ani kamerové sledování okolí vozidla, které ocení jak na parkovišti, tak při jízdě v terénu.
Palubní deska potažená jemnou světlou kůží je opravdu efektní a jenom podtrhuje elegantní a přitom přehledný design pracoviště řidiče. Subaru Outback má ve střední části velmi dobře posazený displej multimediálního systému. Přístrojový štít obsahuje analogové přístroje s centrálním malým displejem uprostřed. V druhé řadě jsou tři místa s nastavitelným sklonem opěradla. Zavazadlový prostor nepatří sice k těm největším, ale druhá řada jde sklopit a pak máte k dispozici využitelný objem až 1,7 m3. Škoda, že pod jeho podlahou není rezervní kolo, ale opravná sada, která je v terénu prakticky nepoužitelná. A nutno dodat, že ačkoliv Outback svými rozměry (délka 4870 mm, rozvor 2745 mm) není ideální pro překonávání překážek, spolehlivý pohon všech kol a světlá výška 213 mm umožňují vozidlu zvládnout nejednu nástrahu polních či lesních cest. O zasněžené silnici nemluvě. A pro lyžaře je součástí výbavy i masivní střešní nosič s dvojicí vodorovných lišt.
Vlastní ovládání vozidla díky je naprosto standardní a i když pod volantem jsou pádla nabízející možnost manuálního řazení přeinstalovaných rychlostních stupňů, ukázala se, že převodovka CVT Lineartronic pracuje spolehlivě a na krátkodobé vyšší otáčky motoru jsem si zvyknul. Za volantem jsem se tedy cítil velmi příjemně i při dlouhých cestách, protože v Outbacku sedíte výše nad vozovkou. Dvouzónová klimatizace udělá uvnitř příjemnou atmosféru a v případě nějakých problémů s kluzkým či více zasněženým povrchem, jsem si vystačil s využitím X Módu pro pohon všech kol.
Pln očekávání jsem si připravil tradiční testovací okruhy na spotřebu paliva. Průjezd Prahou v době dopravní špičky byl co do spotřeby nejžíznivější. Palubní počítač ukázal průměr 10,5 l/100 km. Venkovský okruh na známé trase, kde jsem jel sice svižně, ale vím, kde mám přes horizont „plachtit“ apod. jsem zvládnul za velmi pěkným 6,5 l/100 km. Jen o půl litru víc si „vzal“ okruh na zasněžených vozovkách v Jizerských horách. A dálniční přesun po D10 s rychlostí kolem 130 km/h (hustší provoz nevyhovuje adaptivnímu tempomatu), jsem absolvoval s průměrnou spotřebou 8,3 l/100 km. Na zážehový motor to není špatné. A musím ocenit systém EyeSight, že na rozdíl od některých konkurenčních systémů hlídání jízdy v pruzích, se jen málokdy nechal „ošálit“ asfaltem zalitými spárami na vozovce.
Toyota Highlander 2.5 Hybrid e-CVT AWD
Toyota nabídla evropským zákazníkům SUV Hyghlander až poté, co Ford na evropský trh uvedl model Explorer. Také velké SUV Highlander ale určené hlavně severoamerickým zákazníkům a svými rozměry patří k těm středním. Toyota má velké zkušenosti jak modely SUV, tak i pohonem všech čtyř kol a je také premiantem v oblasti hybridních pohonů. To vše se zúročilo v tomto modelu, přičemž není tajemstvím, že hnací řetěze včetně hybridního pohonu je shodný kompaktním SUV Toyota RAV4. Tak jako Ford i Toyota ale svůj americký model (výroba v USA) evropské klientele nabízí pouze se čtyřválcovým zážehovým motorem o zdvihovém objemu 2487 cm3 a vždy jen s pohonem všech kol.
Highlander je dlouhý 4966 mm, takže zase o tolik nepřevyšuje Toyotu RAV4, nicméně nabídne v interiéru o něco více místa. Přední partie nabízí rozměrnou šesti úhelníkovou masku a na americký model s překvapivě malým množstvím chromu. Zvláštním detailem jsou velká zpětná zrcátka upevněná na delších ramenech, jak u užitkových vozidel. Na druhou stranu nebrání řidiči ve výhledu šikmo vpřed. Po usednutí za volant zjišťuji, že místa i pro dvoumetrového řidiče je zde dost. Palubní deska díky rozměrnému displeji multimediálního systému příliš nevyčnívá do prostoru, přístrojový štít s klasickými analogovými přístroji je dobře čitelný. V jeho střední části je pak standardní displej palubního počítače. Kůží obšitý volant má příjemně silný věnec. Středový tunel, na kterém je volič šestistupňového „automatu“ je ale zbytečně široký. Sedadlo řidiče i spolujezdce jsou elektricky seřiditelná s pamětí a vyhřívaná i větraná. Volant lze nastavit ve dvou rovinách. Klimatizace je dvouzónová, nechybí couvací kamera, adaptivní tempomat a kožené čalounění. Nechyběla kompletní sestava asistenčních a bezpečnostních systémů. Osobně jsem byl potěšen skutečností, že výrobce nesoustředil veškeré spínače do dotykové obrazovky, ale ponechal řadu spínačů manuálních ve střední části palubní desky, nebo na vodorovných příčkách volantu. A měl bych zmínit také elektrickou parkovací brzdu. Ocenil jsem i dostatek odkládacích schránek.
Konkrétní testované vozidlo bylo v sedmimístné verzi. První i druhá řada nabídnou dostatek prostoru, ve třetí řadě jde spíše o nouzová sedadla, vhodná pro odrostlejší děti. Výšku nad druhou řadou sedadel lehce snižuje i panoramatická střecha. Zavazadlový prostor je mělký, což mu ubírá na praktičnosti. Pod jeho podlahou je ještě rozměrná schránka na předepsanou výbavu. Sice pod vozidlem ve „špinavé zóně“, je upevněné rezervní kolo. Při sedmimístném obsazení je k dispozici zavazadlový prostor o délce 44 cm, po sklopení třetí řady sedadel do podlahy se zvětší na délku 130 cm. Příjemné je, že i opěradlo druhé řady lze sklopit a tak získáte zavazadlový prostor o délce skoro 195 cm. Dobré je, že do zavazadlového prostoru nezasahují podběhy a tak naměřená šířka 115 cm platí pro celou jeho délku.
Umínil jsem zážehový čtyřválec 2,5 l pod kapotou. Prostřednictví převodovky e-CVT pohání přední kola a to i s pomocí elektromotoru. Druhý elektromotor je vzadu a zajišťuje pohon pouze zadních kol. Takže jde o konfiguraci 4x4 s nižšími emisemi než kdyby šlo jen o „čtyřkolku“ se zážehovým motorem. Ovšem na registrační značku EL ano Highlander nedosáhne. Pokud jde o výkony, pak zážehový agregát nabízí 140 kW, přední elektromotor 134 kW a zadní 40 kW. Systémový výkon udává výrobce 182 kW. Jak jsem si vyzkoušel na kluzké trávě i lehké sněhové vrstvě na polní cestě, připojení pohonu zadních kol proběhne vždy bleskově a bez cuknutí.
Cestování s Toyotou Highlander je velmi příjemné, snad jen na vyšší otáčky motoru díky převodovce e-CVT jsem si chvilku zvykal. Tužší podvozek odpovídá modelům SUV určeným ale na kvalitní silnice. Na druhou stranu při vhodných pneumatikách můžete také odbočit mimo asfalt, aniž by došlo k poškození vozidla. A tak jako u Exploreru nabízí Highlander elektrické otevírání víka zavazadlového prostoru.
Pokud jde o průměrnou spotřebu, dálniční jízdu po D5 směrem na Plzeň při nastavení tempomatu na 133 km/h spočítal palubní počítač na 8,5 l/100 km. Zpět jsem se vracel po II/605 s tradiční odbočkou na Zbiroh, Křivoklát a zpět do Prahy. Venkovskou trasu ve svižném tempu jsem absolvoval s průměrnou spotřebou 6,5 l/100 km. To vše v dobře odhlučněném interiéru a s „čitelnými“ jízdními vlastnostmi.
ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE
Ford Explorer Subaru Outback Toyota Highlander
3.0 V6 EcoBoost Hybrid Touring ES Lineatronic Hybrid e-CVT AWD2.5Motor:
Zdvihový objem (cm3)2956 2498 2487
Max. výkon (kW/min-1) 267/5750 124/5000 140/6000
Max. točivý moment (Nm/min-1) 555/2500 252/3800 239/4300
Pohon 4x4 4x4 4x4
Rozměry vozidla
Rozvor (mm)3025 2745 2850
Délka/šířka/výška (mm)5049/2004/1778 4870/2067/1675 4966/1930/1755
Světla výška (cm) 204 213 200
Celková/užitečná hmotnost (kg) 3160/620 2200/460 2720/600
Celková hmotnost bržděného přívěsu (kg) 2500 2000 2000
Objem zavazadlového prostoru (m3)0,5 až 2,2 0,6 až 1,8 0,3 až 1,9
Objem palivové nádrže (l)68 63 65
Převzato z časopisu