Van
Prostorná osobní LUV
Jiří Krenar 26.10.2020 20:20
Osobní verze malých i středních LUV jsou čím dál oblíbenější. Vedle základní „pracovní“ úrovně výbav, se vyrábějí i ty komfortní, případně různé vestavby.
Dnes už nejde o automobily, mířící jenom do firemní flotily. Tato vozidla jsou oblíbená nejen jako hotelové „shutly“, ale velmi často slouží také jako hodně prostorné rodinné vozy se značně variabilním interiérem. V dnešním testu jsme vyzkoušeli dvě rozměrná LUV v komfortní osobní verzi. To, co je ale významně odlišuje, je pohonná jednotka.
Ford Custom Tourneo Plug-in Hybrid Titanium L1
Ford Custom není v segmentu LUV na evropském trhu žádnou novinkou, vždyť ve výrobním programu značky Ford je od roku 2013. V letech 2015 a 2016 se stal nejprodávanějším modelem své třídy a v Evropě se mu daří stále. Do roku 2018 vstoupil s výrazně modernizovanou karoserií, novou palubní deskou a s řadou vznětových motorů Ford 2.0 EcoBlue ve třech výkonových variantách: 77 kW/108 k resp. 310 Nm, 96 kW/130 k resp. 360 Nm a 125 kW/185 k resp. 415 Nm. Výrobce uvádí, že ve srovnání s předchozím agregátem 2,2 l přinesl nový motor až o 20 % vyšší točivý moment v nízkých otáčkách a o 13 % nižší spotřebu paliva. Jaksi samozřejmostí je, že součástí modernizačních kroků je široká nabídka celé řady inteligentních technologií, tj. asistenčních a bezpečnostních systémů. Vedle již zavedeného systému ESP bych vzpomenul aktivní parkovací asistent, který je schopen velmi dobře nahradit méně zkušeného řidiče při parkování, systém ochrany proti převrácení, nouzový brzdový asistent, systém stabilizace přívěsu atd. V závěru roku 2019 byl prezentován Custom Tourneo s plug-in hybridním pohonem. Na český trh byl uveden začátkem roku 2020. Bylo tedy jenom otázkou času, kdy bude hybridní Custom Tourneo k dispozici i pro redakční test.
Jen co pominula hlavní vlna „čínské chřipky“ jel jsem převzít Ford Custom Tourneo Titanium PHEV L1. Nemusím dodávat, že hybridní model má ve standardu samočinnou šestistupňovou převodovku SelectShift, která umožňuje i manuální řazení. Součástí velmi vysoké úrovně výbavy Titanium je vedle multimediálního systému Ford SYNC 3 s dotykovým 8“ displejem (s možností zadávat příkazy i hlasově), také skoro kompletní paleta bezpečnostních a asistenčních systémů. Jen namátkou vzpomenu na Pre-Collision Assist, který pomocí přední kamery s radarem umožňuje identifikovat vozidla, ale i chodce, a to v mlze i ve tmě. Je schopen sám aktivovat brzdu. Ve vozidle byl i adaptivní tempomat, systém sledování bdělosti řidiče atd. Celé vozidlo bylo navíc vyvedeno v metalické oranžové Glow, takže skoro zlaté. Rozměr vozidla L1 nabídne za třetí řadou sedadel zavazadlový prostor o objemu 1,2 m3, za druhou řadou sedadel pak 2,1 m3. V konkrétním vozidle ale nějaký ten dost podstatný litr z objemu ubíralo velké těleso klimatizace, umístěné zcela vlevo v zadním rohu.
Ovšem tentokrát jsem se při testu nezaměřil na výbavu a komfort velkého MPV, ale na jízdní vlastnosti nového hybridního pohonu.
Momentálně má Ford pro Custom Tourneo dva hybridní systémy: technologie mild-hybrid má integrovaný startér/generátor, který získává energii, když vozidlo jede a ukládá ji do 48V lithium-iontového akumulátoru. Tato elektrická energie je pak využívána při zrychlení, k jízdě a k pohánění elektrických doplňků vozidla. Systém tak zlepšuje spotřebu paliva u klasického motoru, zejména při aktivovaném systému Stop/Start. Druhá technologie je plug-in hybridní. A ta byla v testovaném vozidle. Custom Tourneo Plug-in Hybrid využívá zážehový motor 1.0 Ford EcoBoost, který pohání generátor a zajišťuje tak průběžné doplňování akumulátoru při jízdě. Vlastní pohon vozidla pak zajišťuje výhradně elektromotor o výkonu 93 kW, který čerpá energii z akumulátoru s kapacitou 13,6 kWh uloženého pod podlahou vozidla. Výrobce uvádí, že čistě na elektrický pohon, tedy při 100% nabití akumulátoru, Custom ujede až 50 km. Realita v testu byla těsně nad 40 km. Pak se už nastartuje zážehový tříválec, v konkrétním vozidle naladěný na výkon 61,5 kW/4300 min-1. Jeho zvukový projev není příjemný, a ať jsem se snažil sebelépe jet ekonomicky, průměrná spotřeba neklesla pod 8,7 l/100 km. Dojezd vozidla bez externího nabití akumulátoru je na hranici 600 km (při ideálních podmínkách). Dynamika vozidla je nevelká (to je ovšem značně diplomatický výraz), a nesmíte zapomenout na to, že max. rychlost je omezena na 120 km/h.
Když se oprostíte od nepříjemně vytáčeného litrového tříválce, pak ovládání Customu Tourneo PHEV je v podstatě shodné se standardním pohonem. Pokud jde o konkrétní rozměr L1, pak pro osm osob cestujících ve vozidle je formálně k dispozici zavazadlový prostor o objemu 1,2 m3 (za třetí řadou cestujících). Jenže v levém zadním rohu je od podlahy až do stropu umístěno rozměrné těleso klimatizace, které nějaký ten „litřík“ zabírá. A už se dostávám k základní otázce: pro koho vlastně je takto „zelený“ (lokálně bezemisní provoz je max. 45 km), Custom Tourneo určen? Vidím to to maximálně na hotelový provoz, tj. odvézt hosty např. z centra Prahy na letiště a zpět. To by kapacita akumulátoru mohla skoro stačit, nezapomínejme, že při jakémkoliv brždění se aktivuje rekuperace a z letiště do centra je to v podstatě z kopce. Jako velké rodinné MPV s variabilním interiérem ale tato verze zklame. Jednak nemá dostatečně objemný zavazadlový prostor, a hlavně základní cena osobní verze (vždy s výbavou Titanium) začíná na 1 008 172 Kč bez DPH. Nejvýkonnější Custom Tourneo se stejnou výbavou ale se vznětovým motorem startuje na ceně 987 300,- Kč bez DPH. A dá se s ním docela svižně jezdit s průměrnou spotřebou nafty kolem 7,5 l/100 km.
Opel Zafira Life 2.0 CDTI L2 Allure
Nová generace Opelu Zafira již nevychází z osobního automobilu jako generace předchozí, ale s ohledem na vstup značky Opel do skupiny PSA, je postavena na základě středně velikého LUV. Má i svoji logiku, už několikrát jsme si řekli, že prodeje klasických - ať už kompaktních, či středně velikých – MPV stále klesají a tak je řada automobilových značek postupně stahuje z výrobního programu a nahrazuje je ve své nabídce modely SUV. Ti zákazníci, kteří potřebují vícesedadlový a hodně prostorný vůz s variabilním interiérem, mohou si dnes vybrat v široké škále osobních variant malých či středně velikých LUV. A pokud jde o výbavu a komfort, k mání jsou jak čistě pracovní verze těchto velkých MPV, tak i velmi komfortní až luxusní výbavy. Samozřejmostí jsou pak různé speciální vestavby, jako třeba jsou kempovací vozidla.
Současný Opel Zafira je montován na stejné výrobní lince, jako „příbuzní“ Citroën Spacetourer a Peugeot Traveller. Jednotlivé značky se odlišují specifickou čelní maskou, samozřejmě i značkovou „bižuterií“ v interiéru (znaky masky na středu volantu apod.), a pak také lehce odlišnou základní výbavou. V podstatě ale jsou základní verze cenově velmi shodné a záleží jen na obchodnících či způsobu financování, a pak je možné dosáhnout na zajímavé slevy.
Opel Zafira Life (užitková verze se jmenuje Vivaro) nabízí momentálně na českém trhu jeden motor. Jde o vznětový přeplňovaný agregát 2.0 CDTI ve výkonových verzích 110 kW/150 k a 130 kW/177 k. Tolik pohled na internet do ceníku základních verzí. Ovšem na stejných stránkách se o několik řádek níže dovíte, že existuje i Zafira s motorem 1,5 CDTI s výkonem 75 kW/102 k, resp. 88 kW/120 k. Standardně je montována šestistupňová manuálně řazená převodovka, pro motor 2.0 CDTI 130 kW je dodávána osmistupňová samočinná převodovka. Poháněna jsou přední kola. Pokud jde o rozměry, z výrobního pásu sjíždí také v několika karosářských verzích a ve více rozměrech. Základem je verze Life S (rozvor 2925 mm, délka karoserie 4606 mm). Na druhém rozvoru 3275 mm pak jsou postaveny karoserie s délkou 4956 mm (Life M), nebo 5306 mm (Life L). Komfortní a řekněme i rodinné verze Life mají úrovně výbavy Business Edition, Edition, Business Elegance a Elegance.
K redakčnímu testu jsem převzal Zafiru Life 2.0 CDTI 110 kW s nejdelší karoserií L 5306 mm a s úrovní výbavy Edition. Převodovka šestistupňová, manuálně řazená. A slušelo by se dodat, že výbava nepostrádala ani mnou neoblíbený systém Stop/Start, naštěstí vypínatelný. Konfigurace interiéru byla devítimístná (3+3+3). Na obou stranách karoserie byly posuvné dveře, které umožňovaly velmi dobrý přístup na sedadla ve druhé a třetí řadě. V době testu hřálo slunce na „plný výkon“, tj. úspěšně atakovalo limit +30 oC, a tak jsem lehce zalapal po dechu, když jsem po otevření dveří u řidiče zjistil, že všechna sedadla jsou potažena černou koženkou. Bylo mi vysvětleno, že jde o ideální trvanlivý potah pro hotelový či firemní shutle, já se domnívám, že takové potahy se dávají na zadní sedadla policejních vozidel, určených pro převoz zadržených pachatelů. Umožňují rychlé vyčištění i desinfekci. No nic, to byl jenom můj první dojem.
Pokud jde o druhou a třetí řadu, cestující zde mají samostatné ovládání větrání/vytápění. Oceňuji, že jak třetí, tak i posléze druhá řada jsou ze Zafiry vyjímatelné – při troše fyzické námahy – bez nářadí. Interiér je tedy značně variabilní a proto právě tento typ vozidel je čím dál tím více oblíbený u zákazníků. Znamená to, že Zafiru Life můžete využít i pro přepravu značného množství „nákladu“. Uvozovky značí, že sice užitečná nosnost konkrétního vozidla byla 1200 kg (příplatková úprava), objem nákladového prostoru lze zvětšit až na skoro 5 m3, nicméně hrozí přitom poškození nechráněných oken. Takže tuto variantu využití Zafiry berte jako zcela nouzovou. Ale pět metrů dlouhá karoserie nabídne dostatečně velký zavazadlový prostor i při plném obsazení vozidla. V základní, tj. devítimístné konfiguraci má zavazadlový prostor délku 522 mm, po vyjmutí třetí a druhé řady sedadel pak 2413 mm. Šířka je 1300 mm, výška po horní okraj opěradel 750 mm, až po strop 1200 mm. Standardní objem je 0,8 m3 za sedadly ve třetí řadě v jejich základní poloze a pod krycí plato. V případě defektu naštěstí nemusíte všechno vyložit, protože plnohodnotná rezerva je upevněna pod vozidlem.
Pracoviště řidiče je přehledné, a nemusel jsem pátrat kde který spínač či ovladač je, případně hledat nastavení klimatizace apod. na 5“ monitoru uprostřed palubní desky. Naštěstí řada spínačů a ovladačů zůstala manuální a jsou umístěny ve střední části palubní desky, několik satelitních spínačů je i na vodorovné příčce volantu. Samostatný satelitní ovladač umístěný pod volantem vlevo pak má ovládání adaptivního tempomatu res. omezovače rychlosti. Střední část palubní desky patří rozměrnému multifunkčnímu dotykovému displeji multimediálního systému, a přes něj se ovládají další systémy a lze jenom přes něj deaktivovat např. systém Stop/Start (bohužel, při každém startu vozidla je nutno znovu deaktivovat), nebo změnit adaptivní tempomat na tempomat s klasickou jednoduchou funkcí udržení nastavené rychlosti. Pod displejem – málem bych zapomněl, že slouží také jako monitor pro couvací kameru, kterou Zafira byla vybavena – je v jedné liště řada spínačů pro větrání a vytápění a pod ní na středové konzoli klasická řadicí páka se studenou, hliníkovou hlavicí.
Úroveň výbavy Edition (tady se omlouvám, vzhledem na nějaké příplatkové doplňky, jsem nebyl schopen přesně stanovit, o jako úroveň z tabulky ceníku jde, takže jsem pro „policejní“ vozidlo zvolil střed z nabídky) nabídne velmi prostorný interiér. Sedadlo řidiče je nastavitelné i výškově a s vyhříváním. To oceníte právě v chladných měsících po ranním startu. Samozřejmostí je elektrické seřizování zpětných zrcátek a ovládání bočních oken. Velmi rychle jsem si zvyknul na bezklíčkové ovládání vozidla. Také jsem si pochvaloval možnost dostatečného nastavení jak sedadla, tak volantu. Osobně bych asi ocenil delší sedák (v nabídce příplatkové výbavy je). Ale abych jenom nechválil. Ve výhledu mi standardně vadí objemný dešťový senzor stíračů a vnitřní zpětné zrcátko. Cestující ve druhé a třetí řadě si mohou užívat dostatečného prostoru na nohy, i na šířku je místa dost. Z mého pohledu bylo příjemné, že přístup k zavazadlovému prostoru zajišťovaly klasické dvoukřídlové dveře se stěrači. Je to při parkování ve městě, zvláště v řadě vozidel, praktičtější. Zavazadlový prostor měl na podlaze čtyři robustní upevňovací oka. A protože vozidlo bylo za příplatek vybaveno i přípojným zařízením třídy A50-X (klasická „koule“ ISO 50), konstatuji, že celková hmotnost soupravy může být až 5000 kg, v tabulkách pro tento motor je pak uvedeno, že bržděný přívěs může mít celkovou hmotnost až 2500 kg (pro vozidlo se zvýšeným zatížením).
Motor Zafiry je velmi dobře odhlučněn. Manuálně řazená převodovka byla přesná. Takto velký vůz, vlastně to platí o celé třídě MPV, není určen k nějaké sportovní jízdě. Ale výkon motoru, dobře odstupňovaná převodovka i solidní kotoučové brzdy na všech kolech umožňuje dost svižnou jízdu nejen na dálnicích. To ale neznamená, že je nutné jezdit stylem
„brzda-plyn“. Vzhledem k velikosti vozu, jeho výbavě i komfortu v interiéru, asi těžko půjde o vůz sloužící ke každodennímu dojíždění do práce. Spíš ho vidím jako firemní či hotelový „shutle“ (to s ohledem na podivná „koženková“ sedadla. Z mého pohledu jde o ideální vůz na dlouhé cesty, čímž se výrazně – takže nejen motorem – odlišuje od výše popsaného Fordu Custom Tourneo PHEV. Jízdní vlastnosti i částečně naloženého vozidla jsou příjemné a předvídatelné, výkon motoru opravdu dostatečný a pochvalu zaslouží i brzdy. A jak je to se spotřebou? Při dálničním testu z Prahy po D5 do Plzně jsem měl tempomat nastaven na 134 km/h. Ručička otáčkoměru se ustálila na hodnotě 2500 min-1 a průměrná spotřeba oscilovala na limitu 6,5 l/100 km. Vozidlo bylo zatíženo ze dvou třetin jeho užitečné hmotnosti. Na zpáteční cestě po silnici II/605 s odbočením na Zbiroh a opětovným napojením na II/605 v Berouně, jsem dokázal snížit spotřebu při svižné jízdě na 5,7 l/100 km. Ovšem trasu dobře znám a bylo dobré počasí, suché silnice. Městský provoz si vyžádal spotřebu až 9,0 l/100 km dle provozu, s deaktivovaným systémem Stop/Start. Předpokládám, že na spotřebě se projevilo i velmi častě používání klimatizace. A snad ještě závěrem. Tak jak dnes už prakticky u všech testovaných vozidel v osobní verzi, i Opel Zafira byl vybaven celou škálou bezpečnostních a asistenčních systémů. Od asistenta pro hlídání jízdy v pruzích či hlídání mrtvého úhlu, přes zmíněný adaptivní tempomat a přednárazový asistenční systém, až po parkovacího asistenta a couvací kameru. Některé systémy jsou dnes již povinnou výbavou vozidel, další jsou součástí určité úrovně výbavy, případně je lze v rámci příplatkové výbavy získat. Většinou jsou součástí ucelených balíčků, čili paketů.
ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE
Ford Custom Opel Zafira L
Tourneo PHEV L1 Life 2.0 CRDi
Motor:
Zdvihový objem (cm3)996 1997
Max. výkon (kW/min-1)61,5/4300 110/4000
Max. točivý moment (Nm/min-1) 405/1750-2500 370/2000
Rozměry vozidla
Rozvor (mm) 2933 3275
Délka/šířka/výška (mm)4973/1986/2272 5306/2204/1890 Počet míst 8 9
Celková/užitečná hmotnost (kg)3240/720 3100/1260
Objem zavazadlového prostoru (m3) až 5,8 až 4,9
Objem palivové nádrže (l)54 70
Převzato z časopisu