Van
Prostorná MPV
Jiří Krenar 23.09.2020 12:00
Zatímco klasické osobní modely MPV zvolna mizí z nabídky importérů, obliba osobních verzí LUV v loňském roce stoupla.
Dnes už ale ve značné míře nejde o automobily, mířící jenom do firemní flotily. Vzhledem k tomu, že jejich příbuznost s užitkovými verzemi van je mnohem volnější než dříve (často se liší i označením), nacházejí své zákazníky i jako rodinná vozidla se solidní výbavou a velkou variabilitou interiéru. V nabídce jsou jak pětimístné, tak i sedmimístné varianty a základní i prodloužené verze karoserie. V dnešním testu jsme vyzkoušeli dvě MPV s rozdílnou výbavou. Obě vozidla měla zážehový motor a samočinnou převodovku.
Citroën Berlingo 1.2 EAT8 Shine
Třetí generace modelu Berlingo vstoupila na náš trh v závěru roku 2018 nejdříve v osobním provedení a to užitkové – tedy standardní furgon/van – přišlo až v únoru 2019. A protože Berlingo se vyrábí dvacet let, nyní ve třetí generaci a prodalo se ho na celém světě už hodně přes milion kusů, jde o vůz dobře známý i našim zákazníkům. Ovšem třetí generace, ačkoliv pro všechny verze využívá shodnou modulární platformu EMP2, výrazněji odlišuje čistě pracovní furgony od osobního provedení.
Nadále je karoserie rozměrově shodná s užitkovým furgonem, také pod kapotou najdeme v podstatě shodnou nabídku motorů a převodovek, ale osobní verze „doladěná“ mnoha detaily je hravější, veselejší a vzhledově přívětivější. K českým zákazníkům (postupně, tak jak se rozjížděla výroba) tak přijelo Berlingo ve dvou délkách karoserie. Základní verze M má rozvor 2785 mm a délku 4703 mm, prodloužená verze XL na shodném rozvoru má délku 4753 mm. V obou případech je možné za příplatek mít v interiéru až 7 sedadel. Standardní je pětimístná verze, která je oblíbená pro objemný zavazadlový prostor a dostatečnou variabilitu interiéru.
Pokud jde o motory, v nabídce jsou jak zážehový tříválec 1.2 PureTech s výkonem 110 k nebo 130 k, tak vznětový přeplňovaný čtyřválec 1.5 BlueHDi s výkonem 100 k nebo 130 k. Manuální převodovky jsou pěti- a šestistupňové, pro výkonnější motory je k dispozici i osmistupňový „automat“ EAT8. Pro obě délkové verze pak existují úrovně výbavy Live, Feel a Shine. Cenově v době testu začínalo Berlingo na (orientační cena) 394 900,- Kč s DPH se základním motorem a výbavou Live, zatím co na druhém konci ceníku byl Citroën Berlingo 1.5 BlueHDi s motorem o výkonu 130 k a se samočinnou převodovkou EAT8 s výbavou Shine.
K redakčnímu testu jsem tentokrát převzal Berlingo 1.2 PureTech 96 kW/130 k Shine EAT8 v pětimístném provedení. Při pohledu na označení vozidla je zřejmé, že pod kapotou byl zážehový tříválec o zdvihovém objemu 1199 cm3 s výkonem 96 kW/130 k, samočinná osmistupňová převodovka a úroveň výbavy byla ta nejvyšší, tedy Shine. Bohužel už i zážehové motory jsou vybavovány nešťastným systémem Stop/Start. Za příplatek byl namontován také systém Grip Control s asistentem pro sjíždění svahů, tedy výbava vhodná i na zasněžené horské silnice, nebo nezpevněné cesty. Ale pozor, Berlingo ani s touto výbavou nemíří do segmentu SUV, poháněná je vždy pouze přední náprava a světlá výška je i nadále čistě silniční.
Berlingo třetí generace je už od pohledu robustnější, čelní maska je výraznější a součástí výbavy je také barevné zvýraznění některých prvků, např. mlhových svítilen. Na bocích dveří v dolní části nechybějí plastové bubliny Airbump chránící dveře před odřením při parkování.
Interiér tak jak u tohoto modelu vždy bylo pravidlem, nabízí opravdu dostatek prostoru. Výbava Shine pak povyšuje svým komfortem úroveň cestování o třídu výše, i když osobně nejsem nadšen z prosklené střechy. Na druhou stranu stropní police zakončené v zadní části objemnou schránkou je dobře využitelná na lehčí a drobnější věci. Na místě řidiče jsem si zpočátku užíval kvalitně ergonomicky zpracovanou palubní desku a možnost dobře si nastavit sedadlo i volant.
Pak ale přišlo první zklamání, když jsem zjistil, že mé pravé koleno musí být trvale opřené o mohutný středový díl palubní desky, ve kterém je umístěn volič převodovky a otočný ovladač systému Grip Control. Grip Control pomocí elektroniky a ABS při prokluzu jednoho kola přenáší záběr na kolo s lepší adhezí, případně krátkodobě zafunguje jako uzávěrka nápravového diferenciálu. Druhým zklamáním byl tradičně omezený výhled v horní střední části předního skla, kde je umístěn rozměrný senzor deště a vnitřní zpětné zrcátko. Jinak přístrojová deska je v podstatě shodná s osobními vozy střední třídy, ať už jde o přehlednost, nebo o použité materiály. Multifunkční volant má příjemně silný věnec a je seřiditelný ve dvou rovinách, sedadlo řidiče pak i výškově.
Musím se také trochu zmínit o výbavě. Úroveň Shine nabízí např. standardní tempomat, klimatizaci, elektrickou parkovací brzdu, multimediální systém s navigací s velkým středovým displejem, palubní počítač, u Citroënu oblíbený Had-up displej a řadu asistenčních systémů atd. Co je příjemné, a chce to naučit se systém využívat, je couvací kamera zobrazující i okolí vedle vozidla.
Standardem je i asistent jízdy v pruzích, který ale dokáže někdy být o hodně nepříjemný, když třeba projíždíte dálniční úsek v opravě, kde jsou na vozovce vedle běžného vodorovného značení bílé barvy i dodatečné žluté čáry. V takovém úseku je lepší systém vypnout. A stejně tak se domnívám, že volant, ačkoliv je příjemně veliký a dobře padne do ruky, je poněkud „překrmený“ satelitními spínači. Pod volantem pak najdete ještě ovládání tempomatu a u převodovky EAT8 i pádla pro manuální řazení. Ale součástí této výbavy je také kryt pod motorem a pneumatiky s rozměrem 205/60 R 16.
V době testu bylo sucho a vedro, takže jediné, co jsem nevyzkoušel, byl systém Grip Control. Ostatní systémy jsem vyzkoušel, a to včetně detekce únavy, kdy vás systém upozorní na nutnost zastávky a odpočinku. V městském provozu, kdy se jezdí s minimálními rozestupy v koloně vozidel, mě značně znervózňovalo varování před nárazem do vpředu jedoucího vozidla. Co je překvapivě docela návykové, je „lízátko“ (Had-up displej), na které se promítá rychlost vozidla a nově i Rozpoznávání vybraných dopravních značek.
Nový multimediální systém s dotykovým displejem vedle navigace nabízí také celou řadu zábavných funkcí a lze jej ovládat i hlasem, ale osobně jsem velmi rád, že alespoň ovládání větrání/vytápění zůstalo klasické mechanické. Pokud jde o asistenční systémy, pak jsem automaticky deaktivoval systém Stop/Start, což bylo bohužel nutné znovu po každém startu motoru.
V druhé řadě jsou tři samostatná sedadla. Všichni tři cestující mají dostatek prostoru jak pro nohy, tak i nad hlavou. A to, co u vozidel této kategorie mám nejraději, je obrovský zavazadlový prostor. Když vyjmete krycí plato, můžete nakládat až do stropu a v případě jízdy jenom ve dvou buď druhou řadu sedadel „zabalíte“, nebo zcela vyjmete a máte k dispozici prosklený van s ložnou plochou o délce 1700 mm. Jenom pozor na boční skla a také užitečnou hmotnost vozidla.
Osmistupňový automat řadil přesně, bez cukání, a tak nebyl problém i při svižné jízdě docílit solidní spotřeby paliva. Ovšem Berlingo není vozidlo určené k nějakému sportovnímu vyžití a ani k tomu není naladěná převodovka. Po okraji Prahy, tedy i přes řízené křižovatky, se silnějším provozem, jsem docílil spotřebu 6,2 l/100 km. Na testovacím venkovském okruhu nebyl problém udržet s polovičním zatížením spotřebu na limitu 5,2 l/100 km. Dálničních 133 „tempomatových“ km/h (otáčkoměr ukazoval 2500 min-1), si vyžádalo na D10 z Prahy do Liberce a zpět přes Tanvald, průměrnou spotřebu 6,8 l/100 km.
VW Caddy Maxi TL 1.4 TSI 7DSG
Značka Volkswagen Užitkové vozy uzavřela loňský rok s 6637 registracemi nových vozů, Největší poptávce se tradičně těší modelová řada T 6, která byla v závěru loňského roku uvedena na český trh v modernizovaném provedení T6.1. Druhým pilířem značky Volkswagen Užitkové vozy je Caddy s 2449 registracemi a meziročním nárůstem 5,4 procenta. Letošní rok ale prakticky pro všechny značky znamená zhruba 50% propad v prodejích vozidel za první pololetí, a ani bych se nedivil, kdyby náběh výroby páté generace modelu Caddy byl opožděn.
Čtvrtá generace modelu Volkswagen Caddy se i v závěru své úspěšné kariéry těší velké oblibě českých zákazníků. Ti si nyní mohou pořídit nový vůz Caddy ještě výhodněji. Součástí nabídkové výbavy je totiž nadstandardní prodloužená záruka na 2+2 roky s limitem 1 000 000 ujetých kilometrů. Pro klienta to představuje zvýhodnění ve výši 40 000 Kč bez DPH a jistou ochranu před nenadálými náklady.
K takříkajícímu „testu na rozloučenou“ nám importér nabídnul VW Caddy 4. generace se zajímavou vestavbou. Pokud si vzpomenete, měli jsme v loňském roce v testu Caddy 2.0 TDI v kempovací úpravě EGOE. Tentokrát jsem převzal Caddy Maxi TL 1.4 TSI 7DSG „FlexiRamp“.
Základem je pětimístné provedení modelu Caddy Maxi se zážehovým čtyřválcem TSI o zdvihovém objemu 1395 cm3 s výkonem 96 kW/130 k se sedmistupňovou dvouspojkovou samočinnou převodovkou. Při pohledu do ceníku zjistíte, že v nabídce jsou na výběr dva zážehové motory: tříválec 1.0 TSI s výkonem 75 kW/102 k, který ale pro verzi Maxi je slabý a zmíněný čtyřválec 1.4 TSI. Osobně upřednostňuji vznětové čtyřválce, které jsou v nabídce s výkony 75 kW, 90 kW a 110 kW. A jako u jediného užitkového modelu je pro Caddy připraven i motor 1.4 TGI 81 kW na stlačený zemní plyn. Převodovky jsou pěti- a šestistupňové manuálně řazené, nebo 7stupňová samočinná dvouspojková DSG.
Ve standardu model Maxi nabízí pět opravdu prostorných míst a obrovský zavazadlový prostor, kam bez problémů umístíte jednu europaletu. V sériové výbavě nechybí celá řada asistenčních systémů: ABS, Front Assist + City Brake, asistent rozjezdu do kopce, multikolizní brzda, systém Start/Stop, adaptivní tempomat atd. Importér ale objednal do auta ve výrobě ještě příplatkové doplňky, např. Bi-Xenonové světlomety s LED denním svícením, paket „Cool and Find“ s vyhříváním předního skla, paket „světla a výhled“, park pilot vzadu, apod., hlavně vestavbu pro převoz postižené osoby na invalidním vozíku od firmy API CZ, s. r. o. Caddy Maxi tak umožňuje standardní přepravu pěti cestujících a jedné osoby na invalidním vozíku.
V zadní části vozidla je snížená podlaha doplněná o nájezdovou rampu z hliníkového plechu a patřičné samonavíjecí pásy pro upoutání vozíku i přepravované osoby. Ideální je v tomto případě vzhůru výklopná zadní stěna. K této úpravě nelze použít vozidlo s pohonem všech kol 4Motion, nelze namontovat tažné zařízení a automaticky tak přijdete o možnost instalace rezervního kola. Vybrat si můžete mezi zážehovým nebo vznětovým pohonem. Motory na CNG nebo LPG jsou takříkajíc „vyřazeny ze hry“.
Příjemné je, že když nevezete „vozíčkáře“, máte k dispozici pětimístné Caddy s obrovským zavazadlovým prostorem. Pravda, je tu ještě varianta, že místo invalidního vozíku namontujete za příplatek dodávanou třetí řadu sedadel a pak je rázem z Caddy sedmimístný „autobus“. Ale je to poněkud kostrbaté a pracné řešení, vyžadující nářadí. Pokud jde o pětimístnou verzi, pak ke druhé řadě sedadel je výborný přístup bočními posuvnými dveřmi.
Pokud usednete za volant, jste v dobře známém modelu Caddy, který nabízí dostatečný prostor jak v první, tak v druhé řadě sedadel, ergonomicky opravdu povedené pracoviště řidiče (ano, někdy působí trochu „studeně“, ale velmi dobře se udržuje v čistotě), s rychle a bez cukání řadící a dobře odstupňovanou sedmistupňovou samočinnou převodovkou a dostatečně výkonný zážehový motor. Vestavba sama o sobě příliš těžká není, ale u zcela prázdného vozidla je cítit, že zadní náprava je lehce zatížená a nemá tendenci na nerovnostech odskakovat. Takže jízdní vlastnosti to nijak nemění, při plné obsazenosti se stává Caddy šestimístným „dostavníkem“ a ještě je vzadu okolo invalidního vozíku docela dost místa na nějaká ta zavazadla.
Při využití dvou třetin povoleného užitečného zatížení (invalidní vozík s pasažérem jsem ale nevozil) a dobře rozložených a upevněných zavazadlech, jsem na našich testovacích trasách „pelášil“ ve svižném tempu. Startoval jsem z redakce na Smíchově a po dálnici D5 jsem zamířil do Nýřan. Tempomat jsem měl nastavený na 135 km/h, otáčkoměr ustálil svoji ručičku na hodnotě 2800 min-1 a výsledná průměrná spotřeba byla 9,1 l/100 km. Stejnou trasu ale v opačném směru jsem absolvoval po souběžné „staré“ plzeňské silnici II/605. Při dodržování všech rychlostních limitů jedete asi o hodinu déle, zato průměrná spotřeba byla 6,6 l/100 km. Nenadchla mě ale nádrž na palivo, která má objem jenom 53 l. Výhled od volantu tradičně znepříjemňoval mohutný dešťový senzor.
Sedadlo řidiče i volant jdou velmi dobře nastavit, stejně tak zpětná zrcátka. Součástí výbavy tentokrát byla „přehršle“ asistenčních systémů, za příplatek doplněných ještě o systém park-pilot s couvací kamerou, systém rozpoznávání dopravních značek atd. Je tedy logické, že celková cena testovaného vozidla se vyšplhala na hodnotu 966 195,- Kč s DPH.
ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE
Citroën Berlingo VW Caddy Maxi
1.2 Shine EAT8 TL 1.4 TSI 7DSG
Motor:
Zdvihový objem (cm3)1199 1395
Max. výkon (kW/min-1)96/5500 96/5000
Max. točivý moment (Nm/min-1)230/1750 220/1500-3500
Rozměry vozidla
Rozvor (mm) 2785 3006
Délka/šířka/výška (mm) 4403/2102/1844 4976/2045/1858
Celková/užitečná hmotnost (kg)2090/610 2280/730
Objem zavazadlového prostoru (m3) 0,6 až 3,1 1,3 až 3,9
Objem palivové nádrže (l) 60 53
Převzato z časopisu