Van
Pick-up i pro volné dny
Jiří Krenar 22.06.2021 20:30
V druhé polovině loňského roku ISUZU prezentoval novou generaci pick-upu D-Max a hned v únoru 2021 byl tento model uveden i na český trh.
Nový D-Max jsme představili v DaS 1-2/2021, teď jsme získali nový pick-up k redakčnímu testu. Pojďme se ve stručnosti vrátit k novinkám, které přináší. Sedmá generace modelu ISUZU D-MAX je nejpokročilejším, vytříbeným a sofistikovaným vozidlem, jaké kdy japonská automobilka vyrobila. Vedle pracovních verzí nabízí i verze, které se stávají novou alternativou k SUV.
Standardem v celé řadě jsou nejnovější autonomní bezpečnostní, komfortní a konektivní funkce, včetně Android Auto™ a bezdrátového Apple CarPlay®, stejně jako zcela přepracovaný 1,9litrový turbodieselový motor ISUZU s výkonem 120 kW/360 Nm. Ten ve spolupráci s šestistupňovou manuální nebo samočinnou převodovkou a pohonem zadních resp. všech kol umožňuje opět táhnout přívěs s celkovou hmotností až 3,5 tuny. Přísné evropské emisní normy už plní s přispěním systému SCR a aditiva AdBlue.
Sedmá generace pick-upu D-MAX je k dispozici ve třech typech kabin: Single Cab, Space Cab a Double Cab, se čtyřmi variantami výbavy: L, LS, LSE a novým špičkovým modelem V-CROSS. Ten bude k dispozici pouze ve variantě Double Cab.
Základem nové řady Isuzu D-MAX je pracovní verze D-MAX L (dříve Basic). Verze L je k dispozici jako Single Cab, Space Cab a Double Cab. Díky své robustní povaze, legendárnímu spolehlivému 1,9litrovému hnacímu ústrojí od ISUZU a největšímu užitečnému zatížení až 1,1 tuny je D-Max ve verzi L maximálně všestranný.
Další úrovní je výbava LS, která je k dispozici jako Space Cab a Double Cab. Dává řidičům robustní vlastnosti verze L, ale nabízí rozsáhlejší výbavu, včetně elektricky přepínatelné uzávěrky diferenciálu, vyhřívaných sedadel vpředu a parkovacího asistenta vzadu.
Provedení LSE je k dispozici s kabinami Double Cab a Space Cab, které nabízejí špičkovou výbavu a vynikající poměr ceny a výkonu. Model LSE je vybaven pozoruhodným 7palcovým informačním a zábavním systémem s rádiem DAB+, bezdrátovým systémem Android Auto™ a Apple CarPlay®. Má dvouzónovou automatickou klimatizaci, Bi-LED světlomety s denními LED světly a nápadná 18“ litá kola a mnoho dalšího.
D-Max má nový robustní vzhled představený zejména vlajkovou lodí D-Max V-CROSS.
D-Max má delší rozvor a se svými štíhlými vodorovnými liniemi karoserie je aerodynamicky účinnější než jeho předchůdce.
Modely 4x4 těží z pevné a lehčí jednodílné hliníkové kardanové hřídele, která přenáší pohon na zadní diferenciál. Ten je nyní vybaven elektromagnetickou uzávěrkou pro konstantní trakci v terénu. Hloubku brodivosti u modelu D-MAX bylo možné zvýšit až na 800 mm. D-MAX má také větší světlou výšku (až 250 mm) a rozsáhlou ochranu podvozku, která chrání důležité součásti před poškozením. Díky kompletnímu přepracování karoserie a podvozku došlo ke zlepšení nájezdových, a přejezdových úhlů.
Zlepšení z hlediska chování, komfortu a ovladatelnosti zcela nového modelu D-MAX bylo dosaženo přepracovaným zavěšením kol, vyvinutým pro nejextrémnější podmínky. Zvýšilo maximální přípustné zatížení přední nápravy na 1450 kg, ale také byla optimalizována geometrie podvozku. Za tímto účelem bylo instalováno nové zavěšení kol s dvojitými horními příčnými rameny, silnějšími stabilizátory a novým nastavením pružin a tlumičů. Zadní listové odpružení má nový design a je vyrobeno z nové kalené oceli. To zlepšuje pevnost a snižuje neodpruženou hmotu.
Výrazný design je uplatněn v celém interiéru, který je vybaven novým standardem technologie, pohodlí a konektivity. Všechna tlačítka, ovládací prvky a spínače byly pečlivě navrženy tak, aby zajistily ergonomické ovládání a přesnou manipulaci. Modely LSE a V-CROSS také těží z dvouzónové automatické klimatizace pro přední řadu sedadel a větracích otvorů pro klimatizaci v zadní části vozu. Řidič je neustále informován o nejnovějších systémech vozidla prostřednictvím nového 4,2palcového multi-informačního displeje, který zobrazuje údaje, jako je spotřeba paliva a údaje o dojezdu, jakož i sekvence nabídek ze systému ADAS.
Nová řada ISUZU D-MAX je standardně vybavena systémem ADAS (Advanced Driver Assistance System) od ISUZU, což je řada komplexních bezpečnostních a asistenčních funkcí, které podporují řidiče. Mezi tyto prvky aktivní bezpečnosti patří adaptivní tempomat s funkcí Stop & Go, autonomní nouzové brzdění, monitorování mrtvého úhlu, pasivní a aktivní varování před opuštěním jízdního pruhu a další potenciálně život zachraňující technologie. V závislosti na modelu má například až 8 airbagů, včetně jednoho kolenního a také středového airbagu.
ADAS byl vyvinut pro evropské standardy a prošel řadou rozsáhlých místních testů, které umožnily technikům ISUZU jemně kalibrovat rozpoznávání dopravních značek (TSR) pro evropské silnice. Automatické ovládání dálkových světel ztlumí dálková světla, když je detekován provoz, aby neoslňoval ostatní řidiče.
Modely LSE a V-CROSS standardně vybaveny couvací kamerou s integrovanými parkovacími čarami a zadním nárazníkem, ve kterém jsou umístěny zadní radarové senzory ADAS, které rovněž poskytují varování při couvání a sledování mrtvého úhlu. Všechny modely jsou vybaveny stabilizací přívěsu. Tak to byly ty nejdůležitější údaje o sedmé generaci pick-upu ISUZU D-Max.
V redakčním testu jsem měl možnost si vyzkoušet špičkovou verzi D-Max ve výbavě V-Cross. Jen připomínám, že je standardně dodáván s pětimístnou karoserií Double Cab, testovaný vůz měl černé lité disky kol s pneumatikami Goodyear 265/60R18 a bohatá standardní výbava byla navýšena mj. o namontovanou prosklenou nástavbu hardtop značky Road Ranger a nákladový prostor byl doplněn o plastovou vložku.
Názory na design budou určitě různé, hodnocení je čistě individuální, konkrétní vozidlo navíc bylo dost tmavé, protože mělo metalický lak „Galena gray“ a černou masku. Paradoxně nižší úrovně výbavy mají masku více či méně s chromovanými díly.
Interier byl „v kůži“. Vedle již výše uvedených bezpečnostních a asistenčních systémů, zcela nová palubní deska s rozměrným displejem multimediálního systému nevyčnívajícím někam do prostoru, je opravdu přehledná a dokonce si ponechala řadu manuálních tlačítek pro ovládání některých funkcí. Konkrétně třeba klimatizace, tj. větrání/vytápění, vypínání systému Stop/Start či vyhřívání předních sedadel nebo spínač asistenčního systému pro sjíždění svahů. Takže pochvala.
Volant lze dobře seřídit ve dvou rovinách a sedadlo řidiče u výbavy V-Cross je zcela elektricky nastavitelné. Chválím také řadu odkládacích míst pro různé drobnosti, ať už to jsou rozměrné kapsy ve dveřích, uzavíratelná schránka na palubní desce, či dvě uzamykatelné schránky před spolujezdcem. A málem bych zapomněl na schránku mezi sedadly a odkládací prostor před voličem samočinné převodovky. Otázkou zvyku je bezklíčkové otevírání dveří i startování vozidla tlačítkem „start“.
Takže stisknu tlačítko „start“, nastavím si volant, sedadlo i zpětná zrcátka a hned konstatuju, že vnitřní zpětné zrcátko s rozměrným dešťovým senzorem mi ubírá kousek prostoru ve výhledu.
Studený motor je překvapivě dost slyšet (vzhledem k nejvyšší úrovni výbavy), ale, po zahřátí na provozní teplotu se jeho akustický projev citelně „vylepší“. Ovládání vozidla je příjemné, horší je to ale s místem na parkování. Celková délka 5265 mm u konkrétního vozu byla ještě prodloužena o pevně zabudované tažné zařízení, takže jsem ocenil couvací kameru.
Jízda v centru Prahy v klidném tempu je příjemná, je cítit, že modernizované nápravy zlepšily jízdní vlastnosti jak na asfaltu, tak i na dlážděných úsecích. Samočinná převodovka řadí svižně a bez cukání. Ovšem velmi hustý provoz znamená také průměrnou spotřebu 9,1 l/100 km. Ano, slyším, jak říkáte, že terénní pick-up nepatří do města. Souhlasím, ale skutečnost je jiná, stačí se podívat po ulicích. Takže rychle ven z města.
Po dálnici D5 uháním na Plzeň. Adaptivní tempomat jsem si nastavil na 122 km/h, protože při vyšší rychlosti jsou nepříjemně hlučné zimní pneumatiky. Otáčkoměr ukazuje hodnotu 2000 min-1, a výsledný velmi příjemný pocit z jízdy ve stoupáních občas naruší automatická převodovka, která u skoro prázdného vozidla (zátěž kolem 200 kg) ve velmi krátkých intervalech podřazuje, pak zařadí „nahoru“, aby vše několikrát zopakovala. Přecházím do manuálního režimu a do toho mi naštěstí automat nezasahuje. Výsledná průměrná spotřeba na otočce v Plzni je 8,4 l/100 km, ale podotýkám, že na korbě byla namontována nástavba hardtop, která má lepší aerodynamiku než otevřená korba pick-upu. Zpět se vracím po souběžné silnici II/605 s odbočkou na Zbiroh a silnice nižších řádů v Křivoklátských lesích. Jedu svižně, nikoliv ale sportovně, výsledná spotřeba 6,4 l/100 km je opravdu příjemná. Vše samozřejmě s pohonem jenom zadních kol.
Vyzkoušel jsem si také jízdu s pohonem všech kol na off-roadové dráze. D-Max vše zvládnul a jenom jednou jsem musel – poté co jsem si zvolil špatnou stopu v prudkém výjezdu na muldu – zařadit redukci a uzávěrku zadní nápravy.
D-Max ve výbavě V-Cross už je na hranici velkého SUV, alespoň co se týká komfortu a prostoru v kabině. Nabízí pohodlí, které nejvíce oceníte na dlouhých cestách, ovšem při zapojení přívěsu je nutné počítat se zcela jinou průměrnou spotřebou. Takže sedmou generaci chválím, ovšem bytostně se těším, až bude možnost vyzkoušet si v testu „pracovní“ výbavu L nebo LS, třeba s karoserií Space Cab.
ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE
ISUZU D-Max V-Cross
Motor:
Zdvihový objem (cm3) 1898
Max. výkon (kW/min-1) 120/3600
Max. točivý moment (Nm/min-1) 360/2000-2500
Rozměry vozidla
Rozvor (mm)3125
Délka/šířka/výška (mm)5265/1870/1790
Světlá výška (mm) 250
Přední/zadní nájezdový úhel (o) 30,5/24,2
Celková/užitečná hmotnost (kg) 3100/1000
Hmotnost bržděného přívěsu (kg) 3500
Rozměr ložné plochy (mm) 1570 x 1120
Objem palivové nádrže (l) 76
Převzato z časopisu