Van
Na práci i na dovolenou
Jiří Krenar 16.07.2020 17:45
V loňském roce dosáhly pick-upy s off-roadovým rámovým podvozkem v Evropě zřejmě svého prodejního vrcholu.
V podstatě v Evropě jde o jediné vozy s pohonem všech kol schopné trvalého pracovního nasazení i v terénu. I na českém trhu se pick-upy dobře prodávaly. Ale ne všechny značky byly úspěšné.
Už začátkem roku 2019 byla zastavena výroba modelu Fiat Fullback (derivát Mitsubishi L200 předchozí generace) a na konci ledna 2020 jsme dostali oficiální komuniké značky Mercedes-Benz, že zastavuje výrobu svého pick-upu Třídy X (derivát Nissanu Navara). A to s odvoláním na ekonomicky nedostatečné prodejní výsledky. Ono to ale bude spíše o tom, že pick-up ať už se čtyřválcovým či šestiválcovým motorem nedosahuje dostatečně nízkých emisí CO2 a kazí tak flotilový průměr značky.
Na druhou stranu, v loňském roce, se na český trh vrátila značka SsangYong s pick-upem Muso, a s největší pravděpodobností ještě do konce roku 2020 by se měl objevit i na českém trhu pick-up Jeep Gladiator.
Ale zpět do České republiky. Nabízíme test dvou dobře se prodávajících pick-upů poslední generace se vznětovým motorem a samočinnou převodovkou.
FORD Ranger 3.2 TDCi DC Wildtrack
Ford Ranger patří ke „stálicím“ i na českém trhu a je oblíbeným pick-upem i ve firemních flotilách. V roce 2019 byl nejprodávanějším terénním pick-upem na českém trhu. Je sice vyráběn ve třech praktických variantách karoserie (Single Cab, Super Cab a Double Cab), ale na českém trhu je momentálně k dispozici pouze s karoserií Double Cab.
Zákazníci si stále mohou vybírat ze dvou vznětových motorů: základem je nově čtyřválec 2.0 EcoBlue s výkonem 125 kW/170 k nebo 157 kW/213 k a pak je tu stále ještě pětiválec 3.2 TDCi s výkonem 147 kW. Pokud jde o karoserii Double Cab, počítejte vždy s pohonem všech čtyř (4x4) kol s označením 4WD.
Základní úroveň výbavy je XL. Následuje XLT, Limited, Wildtrak a nově je k dispozici také verze Raptor, u které se nepočítá s každodenním pracovním nasazením, zato by měla ale svému majiteli nabídnout možnost sportovnější, ostřejší jízdy i v náročném terénu. Konec konců, všechny pic-upy Ford Ranger, které absolvovaly letošní ročním Rallye Dakar, měly ve svém typovém označení „Raptor“. Pravda, se sériovým vozidlem mají společné pouze jméno a jakž - takž siluetu.
Takže zpět na české silnice.Teoreticky jsem měl mít k dispozici k testu právě verzi Raptor, ale vozidlo bylo předčasně vyřazeno z novinářské flotily, takže jsem rád jako „záskok“ zvolil Ranger 3.2 Wildtrak.
Ranger byl už v předchozí verzi navržen a vyvíjen tak, aby byl využitelný jak pro práci, tak i pro zábavu, či spíše „volnočasové aktivity“. A výrobce se ani netají tím, že hodlá směle konkurovat na evropském trhu Toyotě Hilux, Mitsubishi L200, Nisanu Navara a VW Amaroku. Mercedes-Benz z tohoto zápolení sám odstoupil.
Verze Ranger Wildtrak s motorem 3.2 TDCi/147 kW resp. 200 k, se samočinnou šestistupňovou převodovkou nabízí jako součást výbavy celou řadu komfortních prvků včetně moderních asistenčních systémů. Výrobce tvrdí, že cestujícím poskytuje nejvíce prostoru pro nohy ve druhé řadě v této třídě, zároveň ale disponuje dostatečně velkou korbou a užitečné zatížení přesahuje
Bohatá výbava mj. obsahuje také velkou sadu asistenčních systémů, počínaje ESP, ABS, asistent pro rozjezd do kopce i kontrolované sjíždění svahů, asistenta stabilizace přívěsu, varování při nouzovém brzdění či elektronickou uzávěrku zadního diferenciálu. Nechyběl tempomat, systém SYNC 3 s 8“palcovým dotykovým displejem a audiem, parkovací senzory vpředu i vzadu, plastová vložka do nákladového prostoru, dvouzónová klimatizace a elektricky seřiditelné sedadlo řidiče s vyhříváním. Málem bych zapomněl na kožené čalounění a kůží obšitý volant. Nějak tak mi přijde logické, že k nejvýkonnějšímu motoru ze současné nabídky Fordu pro model Ranger, a to k pětiválci 3.2 TDCi s výkonem 147 kW/200 k a největším točivým momentem 470 Nm, patří samočinná šestistupňová převodovka s pohonem všech kol.
Ford Ranger Wildtrak DC se prezentuje moderním vzhledem a jízdním komfortem, který se výrazně přibližuje velkým SUV. Překvapivě dobře na velkém pick-upu vypadá i oranžový metalický lak, který současně jasně signalizuje, že majitel tohoto vozidla svůj pick-up moc často k práci v lese či na stavbě nepoužívá. Tím ovšem nic neztrácí na svých off-roadových parametrech, i když litá kola asi nikdo nebude ničit na cestě vyježděné těžkými sklápěči v lomu (o prahových nášlapech nemluvě).
Interiér vypadá velmi dobře, s potěšením konstatuji, že mezi sedadly je klasická páka parkovací brzdy a nikoliv elektrický spínač. U voliče samočinné převodovky na středovém tunelu je poněkud subtilní ovladač, kterým se elektronicky připojuje pohon předních kol, resp. redukce. Výkonnější motor 3.2 TDCi/147 kW umožňuje připojení bržděného přívěsu o celkové hmotnosti až 3500 kg, takže oceníte funkci elektronické stabilizace přívěsu. Těšil jsem se, že si vyzkouším v terénu uzávěrku zadního diferenciálu, ale dlouhotrvající sucho v době testu mi zkazilo radost.
Pohonné jednotky stávajícího Fordu Ranger byly zkonstruovány tak, aby zákazníkům přinesly kombinaci vynikajícího výkonu a točivého momentu s nejnižší spotřebou paliva v dané třídě. Platí to také o vznětovém pětiválci 3,2 l TDCi? Spotřebu paliva výrazně ovlivňuje způsob jízdy, zatížení vozidla a cesty, po kterých jezdíte.
V rámci redakčního testu jezdím s vozidly pokud možno tak, jak jsou běžně užívána v provozu. Tedy svižně, ale nikoliv sportovním stylem. Upřímně řečeno, pick-up s off-roadovým rámovým podvozkem přes veškerý komfort v interiéru stále zůstává malým nákladním autem. A taky tak to je zapsané v Technickém průkazu, resp. v OTP. Při jízdě po venkovském testovacím okruhu nebyl problém udržet spotřebu na hranici 7,8 l/100 km. Na dálnici, při tempomatu nastaveném na 125 km/h (otáčkoměr ukazoval 2300 min-1) palubní počítač ukázal spotřebu 9,8 l/100 km a to na zimní, tj. stavebních omezení zbavené dálnici D 1 mezi Prahou a Brnem. A to ještě musím konstatovat, že nákladový prostor byl zakryt roletou z kovových žaluzií, takže vozidlo na tom bylo z aerodynamického hlediska o něco lépe než otevřený pick-up. V průběhu celého testu pak vyšla průměrná spotřeba na 8,3 l/100 km.
Pochvaloval jsem si velmi dobře odhlučněný motor, klasický tempomat, multimediální systém a docela svižné řazení. Mimochodem, samočinná převodovka umožňuje i manuální řazení rychlostních stupňů. V interiéru najdete i dostatek odkládacích míst, včetně těch skrytých pod sedákem zadní lavice. Palubní deska je přehledná, ergonomicky dobře řešená, volant obšitý kůží má velmi příjemnou tloušťku věnce a padne dobře do ruky. Z mého pohledu je nešťastné velké množství ovladačů na ramenech volantu. Stejně tak jsem si chvilku zvykal na poněkud futuristicky „střižený“ přístrojový štít, který je určen jen pro úroveň výbavy Limited a Wildtrak.
Ford Ranger 3.2 TDCi Wildtrak obstál nejen na silnici, ale i v terénu, i když s ohledem na počasí bylo dlouhodobé sucho a tudíž chyběly blátivé a řádně kluzké úseky na polních či lesních cestách, nebo terénních polygonech. Takže jsem ani neaktivoval redukci či uzávěrku diferenciálu. A dokonce ani krycí plechy pod motorem a převodovkou se nedostaly do styku s nějakým kamením. V době testu byl Ranger s touto výbavou k dispozici za 641 900,- Kč bez DPH, takže to byla velmi konkurenceschopná cena.
Nová Mitsubishi L200 DC 2,3 DI-D
Šestou generaci velmi dobře známého pick-upu Mitsubishi L 200 s interním označením MY20 jsme představili docela podrobně v DaS 9/2019. A v DaS 12/2019 jsme zveřejnili test základní verze Invite+ s manuálně řazenou převodovkou. V zápětí se naskytla možnost podrobit v podstatě stejnému testu Mitsubishi L200 2.2 DI-D Double Cab v nejvyšší úrovni výbavy Instyle se samočinnou osmistupňovou převodovkou a s nástavbou hardtop. Jen pro pořádek – jde v podstatě o novinku na českém trhu a stále se ještě za zajímavou cenu doprodávají skladová vozidla předchozí generace – připomenu některé konstrukční odlišnosti generace MY20.
Zásadní změny – spíše ty nejviditelnější – se odehrály v čelní partii „dvoustovky“, která má zcela novou masku, nárazníky i světlomety a ještě víc se tak přiblížila k osobním modelům, konkrétně k SUV ASX. Zcela nová je také palubní deska, která u nejvyšší úrovně výbavy je v podstatě shodná s běžnými SUV. A to nejen díky použitým materiálům, ale také s ohledem na design a dílenské zpracování. Karoserie absolvovala jen decentní retuš, co je ale důležité, pro zvýšení její pevnosti byla v kritických nejvíce namáhaných místech použita pevnostní ocel. Je ale klasicky upevněna na robustní rám. Zcela nový – dle firemních prospektů - je i motor 2.2 DI-D. Skutečnost je ale taková, že jde o další vývojový stupeň předchozího celohliníkového čtyřválce s označením 4N1, který u předchozí generace měl objem 2,4 l a výkon 113 kW/400 Nm. Šestá generace tedy dostala motor o zdvihovém objemu 2268 cm3 (zaokrouhleně tedy 2.2 l) s výkonem 110 kW/ 400 Nm. K dispozici je pouze jediná verze, zato můžete mít jak manuálně řazenou šestistupňovou převodovku, nebo šestistupňový „automat“.
Ve výrobním programu jsou zatím dvě karoserie: Club Cab a Double cab, přičemž na český trh se dostala nová „dvoustovka“ zatím s pětimístnou karoserií Double Cab. Akční cena nejjednoduší verze L 200 Invite s pohonem 4WD začíná na 607 645,- Kč bez DPH. K redakčnímu testu jsem tentokrát dostal možnost si vybrat. Testovaná verze s nejvyšší úrovní výbavy, samočinnou převodovkou a několika příplatkovými doplňky ovšem už stála 1 043 023,- Kč s DPD. Vedle samočinné převodovky nejvyšší úroveň výbavy disponuje také vyšší úrovní pohonu všech kol systémem Easy Select 4WD. Ten umožňuje až do rychlosti 100 km/h přepínat mezi režimem pohonu 2WD (2H) a režimem 4WD (4H) pro jízdu mimo zpevněné povrchy. Pro nastavení režimu 4L (redukce) je ovšem nutné zastavit a to platí také pro použití uzávěrky. Součástí pohonu 4x4 je i asistent pro sjíždění svahů a možnost využití režimu Off-Road, kdy elektronika dokáže přizpůsobit reakce vozidla mezi režimy Cravel (štěrk), Mud/Snow (bahno/sníh), Sand (písek), nebo Rock (kameny). Stačí pouze opakovaně stlačit volič režimu Off-Road a sledovat multifunkční displej.
Už u základní výbavy jsem byl mile překvapen jednak dostatkem prostoru za volantem, tak i přehlednou a docela elegantní palubní deskou se solidním dílenským zpracováním. U nejvyšší úrovně výbavy nechyběl multimediální systém s navigací, 6,5“ dotykovou obrazovkou. Přehrávačem CD/DVD/MP3, couvací kamera atd. Sedadlo řidiče je elektricky seřiditelné, a protože čalounění je vyvedeno v kůži, logicky jsou přední sedadla i vyhřívaná. Volant je nastavitelný sice jen výškově, ale ukázalo se, že to je dostačující. Boční okna jsou elektricky ovládaná, stejně jako veliká zpětná zrcátka. Ty lze navíc tlačítkem sklopit a tak je uchránit před poškozením při průjezdu zarostlým úvozem apod. Údaje z palubního počítače se zobrazují na přístrojovém štítu.
Hned za voličem samočinné převodovky je „kolečko“, sloužící jako volič jízdních režimů, tj. 2H (pohon pouze zadních kol), 4H (pohon všech kol), 4HLc (pohon 4x4 s redukcí)a 4LLc (včetně uzávěrky diferenciálu). Na velmi pěkných litých 18“discích byly pneumatiky Nokian 4T XL 265/60 R18 s docela hrubým vzorkem, takže jsem chtěl vyzkoušet alespoň jízdu na sněhu na lesní cestě v Jizerských horách. Bohužel sněhu bylo tak málo, že celý úsek jsem projel naprosto bez problému už v režimu 4L. K zvláštnímu designérskému kroku se odhodlali konstruktéři, když na levém boku vozidla, jen kousek vedle sebe umístili dvoje dvířka k nádržím. První pro tankování nafty, druhé pro dolévání.
Jízdní vlastnosti zcela odpovídají konstrukci pick-upů, tj. jízda s prázdným vozidlem je lehoučce uskákaná, i když u konkrétního vozidla stačila hmotnost nástavby hardtop (56 511,- Kč) a na běžné vozovce se zadní náprava zcela zklidnila. Výkon 110 kW je zcela dostatečný, jak na práci, tak i pro cestu na dovolenou k moři. Při plynulé, svižné jízdě samočinná převodovka řadila velmi dobře, sportovní styl jízdy jí nesvědčí. O to víc jsem byl zvědavý na průměrnou spotřebu.
Na tradičním dálničním okruhu z Prahy po D10 do Liberce a zpět přes Josefův Důl a Tanvald při rychlosti 130 km/h (tempomat) ukázal otáčkoměr hodnotu 2200 min-1, palubní počítač průměr pak 8,7 l/100 km. Standardní redakční venkovský testovací okruh jihozápadně od Prahy, vedený po silnicích nižších tříd jsem zvládnul za 6,8 l/100 km.
Jestliže mě pracovní verze s manuální převodovkou a základní úrovní výbavy potěšila, pak komfortní výbava Instyle se solidním „automatem“, mi udělala radost i jízdními vlastnostmi a značným komfortem.
ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE
Ford Ranger Mitsubishi L200 2,3 DI-D
3.2 TDCi DC Wildtrak DC Instyle AT
Motor:
Zdvihový objem (cm3) 3198 2268
Max. výkon (kW/min-1) 147/3000 110/3500
Max. točivý moment (Nm/min-1) 470/1500-2750 400/1720-2250
Rozměry vozidla:
Rozvor (mm) 3220 3000
Délka/šířka/výška (mm) 5362/1860/1815 5225/1815/1775
Přední/zadní nájezdový úhel (o)28/28 30/22
Světlá výška (mm) 230 205
Celková/užitečná hmotnost (kg)3270/970 3110/1050
Hmotnost brzděného přívěsu (kg) 3500 3100
Rozměry ložné plochy (mm)1548x1560x511 1520x1470x475
Objem palivové nádrže (l) 80 75
Převzato z časopisu