Van
Na práci i na dovolenou
Jiří Krenar 12.03.2020 15:45
Pick-upy s off-roadovým rámovým podvozkem se v celé Evropě překvapivě dobře prodávají. A platí to také o Česku.
V podstatě ale jde v Evropě o jediné vozy s pohonem všech kol schopné pracovního nasazení i v terénu. I na českém „miniaturním“ trhu vozidel se pick-upy dobře prodávají.
Jen v roce 2018 bylo registrováno 1731 nových pick-upů od oficiálních dovozců, tj. od značek ISUZU, Ford, FIAT, Mercedes-Benz, Mitsubishi, NISSAN, Renault, Toyota a Volkswagen, a další desítky nových vozů se na náš trh dostalo formou individuálního dovozu (např. Dodge RAM 1500, GAZ, UAZ, Ford F 150, Toyota Tundra apod.). Za první pololetí letošního roku bylo již registrováno 900 kusů. Pravda, v kuloárech kolují informace, že řada značek svých velmi dobrých prodejních čísel dosahuje reexportem vozidel do zahraničí, ale to není pro tento materiál podstatné, ani kdyby to byla pravda. Nově se v letošním roce na český trh vrátila značka SsangYong s pick-upem Muso, a s největší pravděpodobností ještě do konce roku by se mohl objevit i pick-up Jeep Gladiator. A v souvislosti s novými emisními předpisy, které vstoupí v platnost pro tuto kategorii vozidel od podzimu letošního roku, v podstatě celá generace současných evropských pick-upů projde proměnou. Buď bude absolvovat modernizaci hnacího řetězce a nějaký ten lehčí facelift a nebo se na trh dostane prakticky nová generace pick-upu. Takto už jsme na našich stránkách představili Ford Ranger a NISSAN Navara s Renaultem Alaskan, připraven máme materiál o novém Mitsubishi L 200. Na druhé straně je to ideální příležitost s končící generací pick-upů – alespoň s malým vzorkem – se rozloučit krátkým redakčním testem.
ISUZU D-Max 2.0 D DC 4WD
Z mého pohledu jde o pick-up jak má být, s konfigurací 4x4 zvládne jak pracovní využití, tak i „volnočasové“ aktivity. ISUZU nabízí na českém trhu klasický off-road D-Max s rámovým podvozkem a karoserií pick-up ve třech verzích: dvoumístnou kabinou Single Cab, prodlouženou 2+2 místnou Space Cab a nejprodávanější je pětimístná čtyřdveřová Double Cab. Základní dvoumístná verze s karoserií Single Cab je navíc k dispozici i jako podvozek s kabinou určený k dostavbě a to s pohonem 4x2 nebo 4x4.
K testu jsem převzal D-Max s nejprodávanější karoserií Double Cab, s úrovní výbavy Custom, přičemž nákladový prostor dostal uzamykatelný kryt korby s nosičem lyží. Základem D-Maxu je pevný rám a robustní karoserie. Srdcem je 2,0litrový vznětový přeplňovaný motor Euro 6b s mezichladičem plnicího vzduchu, se vstřikovacím systémem Common-Rail a výkonem 120 kW/360 Nm. D-Max má k dispozici pro všechny verze a výbavy pouze jeden motor s jedním výkonem. Ovšem převodovku můžete mít jak šestistupňovou přímo řazenou, tak šestistupňovou samočinnou. V testovaném vozidle byl šestistupňový „automat“ s možností i manuálního řazení. Jak jsem si v týdenním testu vyzkoušel, i skoro dvoumetrový řidič má za volantem dostatek prostoru a všechny ovládací prvky dobře při ruce. Volant šel seřídit ve dvou rovinách, sedadlo řidiče bylo i výškově nastavitelné a vyhřívané. Všechna čtyři okna jsou ovládána elektricky, stejně tak lze elektricky nastavit zrcátka. Nechyběla klimatizace. Volič samočinné převodovky je umístěn „evropsky“ mezi sedadly na středovém tunelu a u něj je i otočný volič konfigurace pohonu. Na suchém, neklouzavém povrchu je samozřejmě k dispozici ekonomický pohon pouze zadní nápravy 2H, jak to začne klouzat, otočíte na 4H a tak je distribuován točivý moment na všechna kola a v „záloze“ je ještě 4L, tedy redukce. Ani v nabídce příplatkové výbavy jsem však nenašel možnost montáže uzávěrky zadního diferenciálu. V druhé řadě sedadel je dostatek prostoru pro dvě dospělé osoby, případně pro tři na kratší cestu. A za sedadla se v pohodě vešla předepsaná výbava.
Jízdní vlastnosti vozidla ovlivňují vždy pneumatiky, Standardní silniční vzorek a rozměr 265/60 R 18 na litých discích plně vyhovuje silničnímu provoz a v letošním suchém létě zvládnul i středně těžký terén. Tak jako u ostatních pick-upů jízdní vlastnosti na asfaltu plně odpovídají charakteru rámového podvozku s tuhou zadní nápravou odpruženou listovými pery. Ale stačilo do nákladového prostoru upevnit zátěž o hmotnosti 200 kg a zadní odpružení příjemně „změklo“ a pneumatiky pečlivě kopírovaly povrch vozovky.
Průměrnou spotřebou paliva v testu ovlivnil kryt nákladového prostoru, který vylepšuje aerodynamiku. Za celý týdenní test absolvovaném na zcela suchých vozovkách včetně dálničních úseků D10 a D11, se ustálila průměrná spotřeba na hodnotě 8,1 l/100 km. Venkovské trasy šlo zvládnout i pod 8 litrů, na dálnici při 133 km/h byla průměrná spotřeba 8,5 l/100 km.
Potěšilo mi, že motor není vybaven systémem Stop/Start a normu Euro 6b plní se systémem EGR a Filtrem pevných částic.
Nepotěšila mne absence tzv. „trojbliku“ u směrových světel (blinkrů). Nová generace bude představena lotos na podzim, ale na český trh se dostane až v první polovině roku 2020. Jediné, co je o nové generaci známo je, že motor bude doplněn o systém SCR a filtr pevných částic. K dispozici do té doby budou stávající modely ze skladových zásob a s velkou pravděpodobností za zajímavou cenu.
Základní technické údaje
Motor: vznětový přeplňovaný čtyřválec Euro 6b
Zdvihový objem (cm3)1898
Max. výkon (kW/min-1)120/3600
Max. točivý moment (Nm/min-1) 360/2000-2600
Rozvor (mm)3095
Délka/šířka/výška (mm)5200/1860/1790
Přední/zadní nájezdový úhel (o)30/22
Světlá výška (mm)235
Celková/užitečná hmotnost (kg)3000/1005
Hmotnost brzděného přívěsu (kg)3500
Rozměry ložné plochy (mm) 15521530x465
Objem palivové nádrže (l)70
Foto:
1)Isuzu D-Max Double Cab
2)Korba byla za příplatek krytá uzamykatelným víkem
3)Plastová vložka chrání korbu před poškozením nákladem
Ford Ranger 3.2 TDCi DC Wildtrack
Ford Ranger patří ke „stálicím“ i na českém trhu a je oblíbeným pick-upem i ve firemních flotilách. Je vyráběn ve třech praktických variantách karoserie (Double, Super a Single Cab). Zákazníci si zatím mohou také vybírat ze dvou výkonných a úsporných vznětových motorů Duratorq TDCi EU 6: základem je čtyřválec 2.2 TDCi s výkonem 96 kW resp. 118 kW a pětiválec 3.2 TDCi s výkonem 147 kW. Na výběr je také pohon 4x2 nebo 4x4.
Na „rozloučenou“ s touto generací (nová byla už na našich stránkách prezentována a na trhu by měla být k dispozici už po letošních prázdninách) jsem převzal k redakčnímu testu Ranger Double Cab s výbavou Wildtrak s motorem 3.2 TDCi/147 kW se samočinnou šestistupňovou převodovkou. Standardní verze pick-upu Ranger nabízí celou řadu komfortních prvků včetně moderních asistenčních systémů. Vrchol nabídky karoserií představuje čtyřdveřový pětimístný Double Cab. Výrobce tvrdí, že cestujícím poskytuje nejvíce prostoru pro nohy ve druhé řadě v této třídě, zároveň ale disponuje dostatečně velkou korbou a užitečné zatížení přesahuje až 1é00 kg (dle karoserie a výbavy). Tato verze je dodávána výhradně s pohonem všech čtyř kol. Bohatá výbava mj. obsahuje také velkou sadu asistenčních systémů, počínaje ESP, ABS, asistent pro rozjezd do kopce i kontrolované sjíždění svahů, asistenta stabilizace přívěsu, varování při nouzovém brzdění či elektronickou uzávěrku zadního diferenciálu. Ostatní výbava odpovídala úrovni Limited, takže nechyběl tempomat, systém SYNC 3 s 8“palcovým displejem a audiem, parkovací senzory vpředu i vzadu, plastová vložka do nákladového prostoru, dvouzónová klimatizace a elektricky seřiditelné sedadlo řidiče s vyhříváním. Korbu kryla uzamykatelná hliníková roleta a nechyběla plastová vložka.
Nejvýkonnější stávající motor ze současné nabídky Fordu (ovšem sportovní verze Raptor dostává motor 2.0 EcoBlue s výkonem 157 kW/213 k resp. 500 Nm) pro Ranger je pětiválec 3.2 TDCi s výkonem 147 kW/200 k a největším točivým momentem 470 Nm. A když komfortní off-road, tak samočinnou šestistupňovou převodovku s pohonem všech kol. Ford Ranger Wildtrak DC se prezentuje moderním vzhledem a jízdním komfortem, který se výrazně přibližuje velkým SUV. Interiér vypadá velmi dobře, s potěšením konstatuji, že mezi sedadly je klasická páka parkovací brzdy a nikoliv elektrický spínač. U voliče samočinné převodovky na středovém tunelu je poněkud subtilní ovladač, kterým se elektronicky připojuje pohon předních kol, resp. redukce. Výkonnější motor 3.2 TDCi/147 kW umožňuje připojení bržděného přívěsu o celkové hmotnosti až 3500 kg.
Pohonné jednotky stávajícího Fordu Ranger byly zkonstruovány tak, aby zákazníkům přinesly kombinaci vynikajícího výkonu a točivého momentu s nejnižší spotřebou paliva v dané třídě. Spotřebu paliva výrazně ovlivňuje způsob jízdy, zatížení vozidla a cesty, po kterých jezdíte. V rámci redakčního testu jezdíme s vozidly pokud možno tak, jak jsou běžně užívána v provozu. Tedy svižně, ale nikoliv sportovním stylem. Upřímně řečeno, pick-up s off-roadovým rámovým podvozkem přes veškerý komfort v interiéru stále je homologován jako nákladní automobil kategorie N1. Při jízdě po venkovském testovacím okruhu nebyl problém udržet spotřebu na hranici 7,7 l/100 km. Na dálnici, při tempomatu nastaveném na 133 km/h palubní počítač ukázal spotřebu 9,7 l/100 km, na běžné silnici jsem udržoval spotřebu na 8,7 l/100 km.
Pochvaloval jsem si velmi dobře odhlučněný motor, klasický tempomat, couvací kameru, multimediální systém a docela svižné řazení. Mimochodem, samočinná převodovka umožňuje i manuální řazení rychlostních stupňů. V interiéru najdete i dostatek odkládacích míst, včetně těch skrytých pod sedákem zadní lavice. Palubní deska je přehledná, ergonomicky dobře řešená, volant obšitý kůží má velmi příjemnou tloušťku věnce a padne dobře do ruky. Z mého pohledu je nešťastné velké množství ovladačů na ramenech volantu.
TECHNICKÉ ÚDAJE
Ford Ranger 3.2 TDCi DC Wildtrak 4x4
Motor:
Zdvihový objem (cm3) 3198
Max. výkon (kW/min-1) 147/3000
Max. točivý moment (Nm/min-1) 470/1500-2750
Rozměry vozidla:
Rozvor (mm) 3220
Délka/šířka/výška (mm) 5362/1860/1815
Přední/zadní nájezdový úhel (o)28/28
Světlá výška (mm 230
Celková/užitečná hmotnost (kg)3270/970
Hmotnost brzděného přívěsu (kg) 3500
Rozměry ložné plochy (mm)1548x1560x511
Objem palivové nádrže (l) 80
Foto:
1) Ford Ranger 3.2 DC Wildtrak
2)Krycí roleta mj. zlepšuje aerodynamický odpor karoserie
3)Plastová vložka chrání karoserii korby před poškozením i odřením
Mercedes Benz X 350d 4Matic Power
Mercedes začal s výrobou pick-upu výrazně později než konkurent Volkswagen a tak si zkrátil vývoj tím, že se domluvil na spolupráci s Nissanem. Takže pick-up X250 je značně upravená Navara. A to včetně motoru. Tedy Byla. Do roku 2019 pick-up M. B. třídy X rozšířil nabídku motorů o nový šestiválcový agregát z vlastní produkce. A na rozdíl od konkurenčního VW Amarok, Mercedes i nadále nabízí jak vznětový dvojitě přeplňovaný čtyřválec, tak i nový šestiválec. Čtyřválec o zdvihovém objemu 2298 cm3 je k dispozici s výkonem 120 kW/403 Nm, nebo 140 kW/450 Nm a to buď se šestistupňovou manuálně řazenou, nebo sedmistupňovou samočinnou převodovkou. Šestiválec o zdvihovém objemu 2967 cm3 má výkon 190 kW/550 Nm a k němu patří samočinná převodovka 7G-Tronic. Zatímco čtyřválce disponují pohonem 4x4 od Nissanu (stálý pohon zadních s možnosti připojení pohonu těch předních), s šestiválcem, který má označení 359 d je spojován trvalý pohon všech kol systém 4Matic s mezinápravovým diferenciálem a rozdělením točivého momentu mezi nápravy v poměru 60:40 ve prospěch zadních kol. Řidič ovšem může aktivovat ovladačem režim 4H, kdy je rozdělen točivý moment stejně mezi obě nápravy, případně v poloze 4L využít redukční převod.
Tak jako konkurent od VW i Mercedes (zatím) nabízí svým zákazníkům pouze jednu variantu karoserie a to nejprodávanější pětimístnou Double Cab. Konfigurace pohonu je buď 4x2 (u čtyřválce)nebo 4x4, a pokud jde o úroveň výbavy, pak ta základní, tj. „pracovní“ je PURE, střední PROGRESSIVE a momentálně nejvyšší je POWER. V zásadě si můžete zvolit buď šestistupňovou manuálně řazenou převodovku, u vyšší výbavy pak sedmistupňový „automat“. A to už jsme u konkrétního testovaného pick-upu. Byl jím Mercedes-Benz X 350 d 45Matic Power se sedmistupňovou samočinnou převodovkou. Nejvyšší úroveň výbavy je sice bohatá, ale stále ještě umožňuje majiteli objednat si nějaké další příplatkové prvky. Testovaný vůz měl korbu vylepšenou o plastovou vložku a zakrýt ji bylo možné hliníkovou uzamykatelnou roletou. Praktická záležitost, kryjící přepravované nářadí či zavazadla před deštěm prachem i nenechavci. Pohříchu ale zacházení s uzamykatelnou „roletou“ vyžaduje trénink, cvik a trpělivost. Na druhou stranu, nebrání přepravě většího množství nákladu, dřeva z lesa na topení nebo menší hromádce písku apod. Celková hmotnost vozidla je 3250 kg, při užitečné hmotnosti konkrétní testované „třistapadesátky“ 890 kg. Je možné připojit bržděný přívěs o celkové hmotnosti až 3500 kg. Interiér modelu X díky zcela nové palubní desce vypadá až luxusně. Mercedes jednoznačně míří s tímto modelem do segmentu „prémiových“ pick-upů.
Pod volantem najdeme jenom jednu ovládací páčku, tak jako u všech užitkových Mercedesů a uprostřed palubní desky můžete využívat obrazovku palubního audio/informačního systému. Čitelnost výborná, výška umístění také. Pod efektními výfuky větrání/vytápění ve střední části palubní desky je lišta s ovládáním audio systému a ještě níže pak klasické ovladače vytápění/větrání. Na středovém tunelu je standardní volič samočinné převodovky a před ní otočný ovladač režimů jízdy v terénu.
Mercedes X si zachoval robustní rám, má novou víceprvkovou zadní nápravu a vyzkoušený pohon 4Matic. Jízdní vlastnosti jsou na silnici tak solidně „vyladěné“, že můžete na asfaltu jet hodně svižně, i když na sportovní projíždění ostrých zatáček to opravdu není. Pokud vám ale není líto litých disků a prahových nášlapů, šest válců pod kapotou v terénu předvede, co je to „dostatečný výkon“. Sedm rychlostních stupňů využijete jak na dálnici, tak i na běžných silnicích. Pick-up Mercedes nabízí dostatek místa nejen na předních sedadlech, ale i na zadní lavici. Standardní odkládací místa na palubní desce, mezi předními sedadly či v kapsách ve dveřích, jsou doplněna docela velkým prostorem pod zadními sedáky.
Zajímavá byla průměrná spotřeba v testu. Při dálniční jízdě rychlostí 135 km/h (tempomat) palubní počítač ukázal spotřebu 10,5 l/100 km, při rychlosti do 120 kn/H pak spotřeba klesla na 8,8 l/100 km. Venkovský zkušební okruh zvládl Mercedes X 350 d za 8,4 l/100 km. Vše se zatížením cca 300 kg.
ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE
Mercedes Benz X 350d 4Matic Power
Motor:
Zdvihový objem (cm3) 2987
Max. výkon (kW/min-1) 190/3400
Max. točivý moment (Nm/min-1) 550/1400-3200
Rozměry vozidla:
Rozvor (mm)3150
Délka/šířka/výška (mm)5340/2113/1819
Přední/zadní nájezdový úhel (o)29/24
Světlá výška (mm) 202
Celková/užitečná hmotnost (kg)3250/890
Hmotnost brzděného přívěsu (kg) 3500
Rozměry ložné plochy (mm)1587x1560x474
Objem palivové nádrže (l) 80
Foto:
1)Mercedes-Benz X-Klasse 350d 4Matic
2)Uzamykatelná shrnovací roleta je praktický doplněk
3) Přepravovaný náklad je v suchu a a mimo ruce nenechavců
Renault Alaskan 2.3 dCi 190 Intens AT
Když se všichni výrobci rozhodli, že musí mít ve svém portfoliu také terénní pick-up, Renault neváhal ani okamžik a „šel do toho“. Jeho volba byla naprosto pragmatická. Zvolil vyzkoušené „sdílení techniky“ s Nissanem. Skutečnost je taková, že Navara dostala novou masku, změnila „bižuterii“, a bylo hotovo. Na českém trhu je pick-up Renault Alaskan od konce roku 2017 a to s jedinou verzí karoserie, s nejprodávanější Double Cab. Pokud jde o motorizaci, k dispozici je momentálně končící vznětový přeplňovaný čtyřválec o zdvihovém objemu 2298 cm3 s výkonem 120 kW/160 k resp. 140 kW/190 k (Twin-Turbo). U výkonnějšího agregátu si můžete vybrat, jestli chcete manuálně řazenou šestistupňovou převodovku, nebo sedmistupňový „automat“. Na výběr jsou také tři úrovně výbavy: Life , Zen a Intens. Vždy s pohonem 4x4.
K redakčnímu testu jsem převzal vůz s výkonnějším motorem a se samočinnou převodovkou, výbava Intens byla doplněna o metalický lak, panoramatické střešní okno, uzávěrku zadního diferenciálu (pochvala), hliníkový rolovací kryt korby a několik dalších drobností.
Základem Alaskanu je robustní rám, který má vzadu víceprvkovou nápravu a osvědčený pohon 4x4 od Nissanu. Jízdní vlastnosti na silnici se ukázaly jako velmi solidní, takže můžete na asfaltu jet hodně svižně, i když na sportovní projíždění ostrých zatáček to opravdu není. Odpružení je komfortní, výbava na úrovni osobního automobilu, ale vozidlo naštěstí neztratilo schopnost zdolávat i náročný terén. Tady ale jsou často limitující pneumatiky. Na testovaném Alaskanu byly obuty silniční Nokiany, které výborně držely stopu jak na mokru (zcela mimořádně uprostřed léta jeden den pršelo), ale na mírně stoupající rozblácené lesní cestě se velmi rychle jejich vzorek ucpal blátem a musel jsem využít pohon všech kol, posléze i redukci a uzávěrku zadního diferenciálu, abych kritický úsek zvládnul. Součástí bohaté výbavy Intens je celá řada komfortních prvků, jako jsou tempomat, všechna boční okna ovládaní elektricky, elektricky seřizovaná a sklopná zrcátka, couvací kamera včetně panoramatického kamerového systému (výborný i v náročném terénu, nejen při parkování), vyhřívaná přední sedadla, kožené čalounění s elektricky seřiditelným sedadlem řidiče v 8 směrech, atd. nechybí dnes všudypřítomné asistenční a bezpečnostní systémy, jako je ESP, asistent pro rozjezd do kopce a sjíždění svahů, tempomat nebo multimediální systém s navigací.
Renault Alaskan v interiéru nabízí dostatek místa nejen na předních sedadlech, ale i na zadní lavici, i když strmost zadního opěradla není zcela ideální na dlouhé cesty, což je ale stejné u pick-upů bez rozdílu značky. Standardní odkládací místa na palubní desce, mezi předními sedadly či v kapsách ve dveřích, jsou doplněna docela velkým – na dvě schránky rozděleným - prostorem pod zadními sedáky. Řadový přeplňovaný čtyřválec 2.3 dCi s výkonem 140 kW/190 k, resp. s největším točivým momentem 450 Nm, plně vyhovuje i naloženému vozidlu a mimo terén to bez problémů stačí na vlečení bržděného přívěsu o celkové hmotnosti až 3500 kg. Nová sedmistupňová samočinná převodovka zvládá jak jízdu na asfaltu, tak i v terénu bez problémů. Trvale jsou poháněna zadní kola, připojitelná jsou kola přední nápravy a to pomocí otočného ovladače před řadicí pákou. Řidič si lehce nastaví jak sedadlo, tak i volant. Palubní deska je přehledná, vše v dosahu řidiče. Volič samočinné převodovky je na středovém tunelu, ovladač připojení předních kol, resp. redukce je umístěn před ní, stejně tak jako spínač uzávěrky zadního diferenciálu a spínač asistenčního systému pro sjíždění svahu. Motor i při plném zatížení (užitečná hmotnost konkrétního vozidla byla 950 kg) a vlečení přívěsu má dostatečný točivý moment, abyste nepatřili na silnici mezi „loudaly“. Zajímavá byla průměrná spotřeba v testu. Standardní jízda po dálnici rychlostí 122 km/h (tempomat) si vyžádala spotřebu 7,5 l/100 km. Městský provoz si „vezme“ v přes 9 l/100 km. Ale tvrdím, že pick-up s off-roadovým podvozkem v tomto rozměru není vhodným modelem pro „městskou džungli“. Venkovský zkušební okruh zvládl Alaskan za 6,8 l/100 km. Vždy při svižném, nikoliv úsporném stylu jízdy a s režimem 4x2.
ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE
Renault Alaskan 2.3 dCi 190 Intens AT
Motor:
Zdvihový objem (cm3) 2298
Max. výkon (kW/min-1) 140/3750
Max. točivý moment (Nm/min-1) 450/1500-2500
Rozměry vozidla:
Rozvor (mm) 3150
Délka/šířka/výška (mm) 5399/1850/1481
Přední/zadní nájezdový úhel (o) 29/25
Světlá výška (mm) 225
Celková/užitečná hmotnost (kg) 3035/950
Hmotnost brzděného přívěsu (kg) 3500
Rozměry ložné plochy (mm) 1537x1560x474
Objem palivové nádrže (l) 75 + 17 AdBlue
Foto:
1)Renault Alaskan 2.3 dCi Intens AT
2)Za příplatek je jak zadní trubkový rám, tak i krycí roleta
3)Palubní deska je přehledná, vše pro obsluhu konfigurace 4x4 je na středovém tunelu
Toyota Hilux 2.4 D-4D
Toyota Hilux patří v segmentu pick-upl s pohonem 4x4 této velikosti k legendám. Letos oslavila 50leté výročí zahájení výroby. Takže připravila pro své zákazníky speciální edici Adventure, která doznala viditelné designové úpravy. Připomeňme, že jde již o osmou generaci tohoto modelu, který sjel z výrobních linek několika závodů (pro Evropu se vyrábí Hilux v Jižní Africe) v počtu 18 milionů kusů! Osmá generace doznala řadu změn karoserie i v interiéru, který získal na palubní desku kvalitnější materiály, ve střední části pak rozměrný 7“displej multimediálního systému a přitom si zachoval praktičnost ovládání. Například systém větrání/vytápění s klimatizací nemusíte hledat v menu multimediální obrazovky, ale otočnými ovladači si lehce i za jízdy navolíte, aniž byste musel přestat sledovat vozovku.
Výbava Adventure vychází z nejvyšší úrovně výbavy Executive (nižší jsou Active a Base) a navíc obsahuje speciální design mřížky chladiče, zadního nárazníku, čalounění sedadel, elektricky nastavitelné sedadlo řidiče a černé interiérové dekory. Takže v podstatě má vše, co u pracovního pick-upu, který o víkendu odveze celou rodinu na chalupu, očekáváte
Toyota má pro všechny verze Hiluxu připraven jediný motor
2.4 D-4D. Ať děláte co děláte, pro všechny úrovně výbavy i karosářské verze (Single Cab, Extra Cab i Double Cab) je nabízen v jednom výkonovém provedení 110 kW/400 Nm. Karoserie Double Cab v nejvyšších úrovních výbavy Active resp. Executive pak nabízí vedle standardní manuální šestistupňové převodovky také šestistupňový „automat“ (ten byl v testovaném vozidle). Volič konfigurace pohonu je skryt u pravého kolene v podobě kruhového ovladače, kde celkem nepříjemně tlačil do mé holeně. K dispozici jsou klasické polohy 2H, 4H, 4L. Ale kousek vedle je ještě tlačítko uzávěrky diferenciálu zadní nápravy. Takže pak už stačí jenom zvolit správné pneumatiky a projedete každým (skoro) terénem. Rozvor 3085 mm se nijak nevymyká standardu v této kategorii vozidel, a je třeba si správně najíždět na terénní zlomy, aby Hilux neuvíznul „na břiše“.
Karoserie Double Cab nabízí formálně pět míst, ale pohodlí budou mít na cestách spíše čtyři osoby. A to dokonce i v druhé řadě sedadel, kde je jednak docela dost místa na nohy i na hlavu a také sklon opěradla je už přece jenom o něco přátelštější pro záda cestujících. Je celkem logické, že čím více uvezete osob, tím menší je nákladový prostor. Zatímco karoserie Single Cab má délku ložné plochy 2315 mm, Double Cab jenom 1525 mm. Konkrétní vozidlo mělo na korbě efektní chromovaný trubkový rám a neméně efektní, ale i efektivní plastové/laminátové víko korby, vyklápěné vzhůru. Protože je uzamykatelné, chrání přepravovaná zavazadla či pracovní nástroje před deštěm i nenechavci. Navíc účinně vylepšuje aerodynamiku nákladního vozidla. Nedivte se, tak jako konkurence i Hilux je homologován jako nákladní automobil kategorie N1.
Užitečná hmotnost Hiluxu Double Cab je kolem 1050 kg (dle výbavy), což v podstatě koresponduje s konkurencí. Ale připojit můžete bržděný přívěs do hmotnosti 3500 kg.
A jdeme za volant. Ten je výškově seřiditelný, místa je tu dost, všechny spínače a ovladače při ruce. Méně nadšený jsem byl z množství satelitních spínačů na příčce volantu, přičemž další satelitní ovladač – tempomat – je vpravo pod volantem. Jinak spokojenost, kůží obšitý volant výborně padne do ruky. Šestistupňová převodovka je dobře odstupňovaná a řadí přesně. Nesnažil jsem se o nějakou extrémní jízdu na spotřebu, ale v běžném provozu nebyl problém (s aktivovaným módem ECO) udržet průměrnou spotřebu na hodnotě 7,7 l/100 km, dálniční jízda – tempomat nastaven na 133 km/h, otáčkoměr ukazoval 2000 min-1 – si pak vyžádal spotřebu 8,5 l/100 km. Samozřejmě, jízda v terénu v režimu 4x4 přinese zvýšení spotřeby nejméně o jeden až dva litry nafty. S potěšením jsem konstatoval, že Toyota Hilux osmé generace nemá systém Stop/Start! Ve srovnání s konkurencí ale Hiluxu chybí nějaký ten „koník“ navíc a proto nepočítejte, že budete schopni na dálnici prohánět Amarok, M.B. třídy X nebo Ford Ranger s pětiválcem. Zato v terénu je plně konkurenceschopný.
ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE
Toyota Hilux 2.4 D-4D DC Adventure
Motor:
Zdvihový objem (cm3) 2393
Max. výkon (kW/min-1) 110/3400
Max. točivý moment (Nm/min-1) 400/1600-200
Rozměry vozidla:
Rozvor (mm) 3085
Délka/šířka/výška (mm) 5330/1855/1815
Přední/zadní nájezdový úhel (o) 31/26
Světlá výška (mm) 255
Celková/užitečná hmotnost (kg) 3210/1040
Hmotnost brzděného přívěsu (kg) 3500
Rozměry ložné plochy (mm) 1525x1540x480
Objem palivové nádrže (l)80
Foto:
1)Toyota Hilux 2.4 D-4D DC Adventure
2)Krycí víko nákladového prostoru účinně chrání náklad před deštěm a je uzamykatelné
3)Montáží víka ale lehce omezujete využití praktické korby, např. pro přepravu rozměrných předmětů
VW Amarok DC CL 3.0 TDI V6 4Motion Dark Label
S terénním pick-upem Amarok, se Volkswagenu daří. Prodejní čísla v celé Evropě jsou velmi potěšující a Amarok už patří na mnoha trzích na přední pozice v daném segmentu. Výroba nového Amaroku pouze s šestiválcovým třílitrovým motorem nestačila poptávce a tak jako první byla na lince montována verse se stálým pohonem všech kol 4Motion s motorem 3.0 TDI V6 s výkonem 165 kW/550 Nm a osmistupňovou samočinnou převodovkou. „Pracovní“ verze s přiřaditelným pohonem všech kol a s rozdělovací převodovkou (redukcí), se dostala do výroby až v prvním pololetí roku 2018.
Teď už se prodejní boom uklidnil a tak je potřeba v rámci boje s agilní konkurencí „osvěžit“ zájem zákazníků.Co do karosářských verzí i nadále je k dispozici verze Double Cab a podvozek s kabinou Double Cab určený k dostavbě. Co do motorů si zákazník může zvolit jednu ze tří výkonových variant třílitrového šestiválce: 120 kW, 150 kW a 165 kW. Samozřejmostí je šestistupňová manuálně řazená převodovka pro základní výkonovou verzi, pro ty vyšší pak osmistupňový „automat“. Pokud jde o úroveň výbavy, zákazníci nejčastěji skloňují Highline a Comfortline. K redakčnímu testu jsem ovšem převzal akční verzi Dark Label, která co do výbavy vychází z verze Comfortline. Testovaný vůz měl šedou metalízu Carbon Steel, prahové nášlapy, trubkový rám na korbě, na střeše umístěnou subtilní, nicméně výkonnou světelnou rampu z LED, efektní šedé lité disky a 18palcová pneumatiky.
Ačkoliv i tato verze se systémem pohonu 4Motion dokáže v terénu neuvěřitelnou průchodnost, je celkem jasné, že uvedené efektní karosářské doplňky včetně metalízy při průjezdu nejen buší, ale i českými úvozovými cestami, dostanou zabrat a škody budou značné. Takže tato verze není ideální „pracovní nářadí“ do těžkého terénu. V interiéru se budete mít možná stejně komfortně jako ve velkém osobní SUV. Výbava je velmi bohatá až komfortní, čalounění Alcantarou je luxusní, kůží obšitý volant pak perfektně padne do ruky. Pohon 4Motion, systémy ABS, EDS, ASR s elektronickou uzávěrkou, multikolizní brzda, nádrž na 80 l, tempomat atd. je součást standardní výbavy. Potěšila navigace Discover Media, couvací kamera a plnohodnotná rezerva.
Palubní deska je přehledná, rozmístění ovladačů odpovídá dobře známému modelu v podstatě shodnému pro všechny čtyři užitkové model VW. U Amaroku jsou použity kvalitnější a dražší materiály. Podstatné je, že jsem nice nemusel hledat, všechny spínače jsou tam, kde jsem je očekával a například větrání/vytápění včetně klimatizace se obsluhuje jednoduše manuálně, nikoliv tápáním po dotykové obrazovce. Ano, ta vévodí střední části palubní desky a s její pomocí ovládáte navigaci, audio a některé další činnosti, včetně připojení mobilního telefonu apod. A mimo to je k dispozici klasický palubní počítač. Přístrojový štít je vybaven analogovými dobře odstíněnými přístroji. Na středovém tunelu mezi sedadly je volič samočinné převodovky, ale hlavně spínače konfigurace pohonu a uzávěrek vypínání ESP apod. Místo se našlo i pro spínače vyhřívání předních sedadel. V druhé řadě je místo pro tři dospělé, opravdu pohodlné cestování si zde užijí ale spíše dva, i když Amarok má dost širokou kabinu. Nákladový prostor byl za příplatek doplněn o plastovou vanu a hliníkovou uzamykatelnou roletu (v letošním roce importéři shodně vybavili korbu pick-upů nějakým uzamykatelným krytem). Nechybí upevňovací oka. Zadní čelo vzhledem ke tvaru a rozměrům nárazníku, lze sklopit pouze do vodorovné polohy. Jízdní komfort v kabině je opravdu značný a až jsem litoval, že krásný zvuk šestiválec je hodně utlumen. Ovládání perfektní a občas jsem měl pocit, že sedím za volantem velké limuzíny, nikoliv v nákladním vozidle N1. Samočinná převodovka řadila sametově, rychle a bez cukání. Manévrování na parkovišti ve městě usnadňuje couvací kamera. Výhled od volantu velmi dobrý, přesto bych oželel vnitřní zrcátko.
Přiznávám se, že jsem byl tentokrát obzvlášť zvědavý na průměrnou spotřebu. Na dálnici jsem si vyzkoušel dva rychlostní režimy: do 100 km/h se ustálila spotřeba na hodnotě 8,3 l/100 km. Na stejné trase druhý den jsem nastavil tempomat na 133 km/h a spotřeba byla 9,1 l/100 km. Vesnický testovací okruh po silnicích nižších tříd jsem ale klidným tempem absolvoval za průměr 7,7 l/100 km. Vše zvládnul „automat“, já jsem nevyužil možnost zasáhnout do řazení manuálně pádly pod volantem.
ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE
VW Amarok DC 3.0 TDI V6 4Motion Dark Label
Motor:
Zdvihový objem (cm3) 2967
Max. výkon (kW/min-1) 150/3000
Max. točivý moment (Nm/min-1) 500/3000-4500
Rozměry vozidla:
Rozvor (mm) 3097
Délka/šířka/výška (mm) 5321/2228/1834
Přední/zadní nájezdový úhel (o 29,5/18
Světlá výška (mm) 192
Celková/užitečná hmotnost (kg) 2920/942
Hmotnost brzděného přívěsu (kg) 3300
Rozměry ložné plochy (mm) 80 1555x1620
Objem palivové nádrže (l 80
Převzato z časopisu