Van
Mitsubishi L200 Double Cab Long - Dvacet čísel navíc
26.02.2010 00:51
Test
Pick-up, to je v našem středoevropském regionu jednoznačné označení pro pracovní vozidlo. A může být přitom nejen dostatečně výkonné, ale i v elegantním „kabátě“.
A je celkem jedno, zda jde o lehkého postaršího „dělníka“ na bázi Škody Favorit/Felicia, či moderního pracanta Fiat Strada (mimochodem, na českém trhu „pohořel“) případně Dacii Logan, a nebo o off-roadový model s pohonem 4x4 a klasickým rámovým podvozkem značky GAZ, Ford, Nissan, Mazda, Mitsubishi nebo Toyota. Pokud jde o množství prodaných vozidel, tak právě v kategorii off-roadů ten počet není nijak veliký a nemění ho ani pozvolný přesun těchto malých „trucků“, do kategorie (marketingový trik) vozidel pro volný čas. Pohled naší redakce na tyto vozy zůstává spíše pracovní, i když celkem dobře vnímáme posun v oblasti výbavy interiéru k vyššímu komfortu.
Koncem loňského roku jsme měli možnost právě ze segmentu off-roadových pick-upů redakčnímu testu podrobit oblíbený model Mitsubishi L200, tentokrát ovšem ve verzi Double Cab Long, tj. s prodlouženou ložnou plochou. Tedy verzi, o které se jen opravdu s nadsázkou dá hovořit, jako o pick-upu pro volný čas. Pravda, pětimístná čtyřdveřová kabina Double Cab je nejoblíbenější jak u rekreačních vozidel, tak u pick-upů využívaných pracovními četami. Jenže pět míst pro posádku ubírá důležité centimetry v nákladovém prostoru, tj. na ložné ploše. A proto také Mitsubishi zařadilo do výrobního programu model Long, tj. verzi slavného modelu L200 Double Cab, ovšem s prodlouženou ložnou plochou o cca 180 mm. Ale v podstatě jde o standardní podvozek s rozvorem 3000 mm, který je až na konec dvoubudky zcela shodný s běžnou „micinou“. Prodloužena byla toliko korba, takže je delší zadní převis, a tím také došlo ke zmenšení zadního nájezdového úhlu, tedy hodnoty, která je v průchodnosti náročným terénem důležitá. Ovšem při využití vozidla např. v běžné stavební činnosti nejsou ani tak důležité přechodové či nájezdové úhly, jako užitečná hmotnost a schopnost průchodnosti těžkým terénem.
Mitsubishi L200 Long
Poslední generaci pick-upu Mitsubishi L200 jsme v redakčním testu měli hned začátkem roku 2007 (DaS 1/2007). Šlo o nejprodávanější verzi Double Cab ale se zvýšeným výkonem motoru Rallitronic. Pak jsme měli možnost vyzkoušet podvozek L200 s budkou Single Cab (DaS 1/2009) a skříňovou nástavbou. V tomto případě ovšem byl použit pouze holý podvozek s budkou, na který karosárna postavila skříňovou nástavbu. Ta je v nabídce o objemu 4,9 m3 (označení CBS), 6 m3 (CBM) a 7,3 m3 (CBL). Tentokrát jsme tedy získali opět „klasický pick-up“ s pětimístnou budkou Double Cab (na českém trhu i u konkurenčních značek nejprodávanější verze), ale s prodlouženou korbou.
Klasický podvozek Mitsubishi L200 s konfigurací pohonu 4x4 (v nabídce výrobce jsou i verze Single Cab s pohonem 4x2) ovšem již dopředu avizuje, že s tímto vozidlem je možné zajistit dopravu materiálu nejen na sněhem pokrytých vozovkách v horských oblastech, ale i mimo zpevněné komunikace, na polních či lesních cestách apod.. V tomto směru nabízí „dvoustovka“ už v základu připojitelný pohon všech kol 4WD Easy Select, ale také redukci a uzávěrku zadního diferenciálu. Ovšem za příplatek lze zvýšit průchodnost velmi náročným terénem ještě namontováním speciální vyprošťovací techniky, zesílením podvozku atd.. Výkon vznětového přeplňovaného motoru o zdvihovém objemu 2477 cm3 byl u testované verze Long 131 kW/400 Nm. O jeho přenos na hnaná kola (standardně zadní nápravy, přední pohon je připojitelný kratší řadicí pákou) se stará pětistupňová přímo řazená převodovka. Zvláště na silnici by ovšem i plně naložené vozidlo „skouslo“ i šestý rychlostní stupeň, který by tak šetřil palivo.
Pracoviště řidiče je pohodlné, na předních místech je dostatek prostoru. Už základní výbava Invite nabízí dva airbagy, el. ovládaná boční okna, manuální klimatizaci, výškově nastavitelné sedadlo řidiče i volant, systémy ABS/EBD atd.. Testované vozidlo pak mělo bohatší výbavu Intense, z které bych vyzdvihnul jednu „maličkost“. Šlo o elektricky ovládané (tj. stahovatelné) zadní okno kabiny. V letních horkých dnech umožňuje fantastické bezprůvanové větrání interiéru (ovšem když na druhé řadě sedadel nikdo nesedí), v případě montáže lehké laminátové nástavby na korbu (lehká je, ale i ten nejzákladnější typ je docela drahý), umožňuje kontakt třeba s převáženým psem, s možností lehkého temperování celého prostoru s pomocí standardního vytápění vozidla v zimních měsících. Jestliže sedadlo řidiče i spolujezdce vpředu snese srovnání se solidním osobním vozidlem, pak druhá řada je – ale to platí shodně i o konkurenčních vozidlech stejného typu – přece jenom z hlediska pohodlí pro pasažéry poněkud skromnější. Třímístná lavice je doplněna o málo skloněné opěradlo, což pocítíte zvláště při delší jízdě.
Jízdní vlastnosti L200 ve verzi Long jsou v podstatě zcela shodné se standardním vozidlem. Pouze při manévrování na parkovišti či při parkování k chodníku mezi vozidla, je nutné si pohlídat delší rozměry (kdo jezdí často po městě, asi by uvítal parkovací čidla v zadním nárazníku). Pokud jde o jízdu v terénu, pak zmenšený zadní nájezdový úhel přece jenom omezuje průchodnost terénem. Delší zadní převis také snižuje manévrovatelnost např. v lese, kdy je mnoho cest „vyznačeno“ asi traktorem, tj. s ostrými zatáčkami mezi stromy, takže i s běžným pick-upem (poloměr zatáčení mají všechny skoro stejně velký) je nutné si občas najíždět dvakrát. Což teprve s prodlouženým vozidlem. Ale např. při využití na stavbě nebo na vinici rozdíl nepoznáte, naopak naložíte víc či bez problémů přepravíte delší předměty.Testovaná L200 měla vedle výbavy Intense, ještě některé příplatkové prvky, které buď byly efektní (přední nerezový rám, velurové koberce atd.) a nebo čistě praktické, jako např. plastová vana ložné plochy, či posuvný a uzamykatelný kryt ložné plochy (42 990 Kč!). Ten umožňuje přepravu např. pracovního nářadí, vrtaček, sbíječek apod. nejen chráněně proti povětrnostním vlivům, ale hlavně před nenechavci. Systém uzamykání je jednoduchý, a oceníte i to, že při nakládání není nutné odsouvat celý kryt. Což na druhé straně umožňuje i přepravu delších předmětů – žebřík atd. – které částečně vyčnívají z krytu, resp. přesahují ložnou plochu.
Pokud jde o spotřebu, v podstatě kopíruje základní model s tímto motorem. V průběhu testu nebyl problém udržet v běžném provozu (včetně města a dálnice) spotřebu pod limitem 10 l/100 km, na běžných silnicích nižšího řádu, lépe řečeno na zkušební trase v křivoklátských lesích a v okolí Zbirohu – s vozidlem naloženým pytlovanou maltou o hmotnosti cca 500 kg – klesla spotřeba citelně pod 8 l/100 km. Ale šlo o trasu dobře mě známou, terénní úsek byl veden po běžných polních a lesních cestách bez nutnosti zdolávat hluboké bahno apod.
Zdroj: Doprava a silnice 01/10
Autor: Jiří Krenar