Van
Městské distribuční van
Jiří Krenar 18.02.2020 15:09
Přes neustálé „masírování“ ze strany politiků a různých lobistů, že je nutné velmi rychle zakázat vznětové motory a přejít na vozidla s elektrickým pohonem, je na českém trhu sice už relativně velký výběr osobních „elektrických“ vozidel, zato těch užitkových je jako šafránu. Stále převládá pohon naftou, případně CNG. V oficiální nabídce importérů – pokud jde o čistě elektrický pohon - je k dispozici pouze Nissan e-NV200 a Renault Kangoo Z. E. Obě vozidla ale patří do obchodní třídy malých vanů. Miniaturní Renault Twizy Cargo je spíše zajímavý unikát, který spíš než na ulici můžete potkat na pražském letišti ve službách pyrotechniků policie ČR. Až teď se objevily i dva větší distribuční vozy s celkovou hmotností do 3500 kg. Ideální na rozvoz zboží, třeba pečiva v centru města, pošty apod. To jsou vozidla, která mají své opodstatnění v centru, v historickém jádru města, třeba Malé Strany, nebo Starého města pražského.
Renault Master Z. E. L1H1
Značka Renault v oblasti elektromobility patří mezi „pokročilé“, i když na český trh vstoupila v loňském roce. Osobní modely vynecháme a podíváme se na užitkové modely. Tvizy Cargo jsem už zmínil a elektrické Kangoo Z. E. van si můžete dopřát momentálně ve zvolna končící generaci. Ta nová bude k dispozici až příští rok. Vystaven byl také velký Master Z. E., v prodeji ale bude až příští rok a to na základě nové generace tohoto velmi praktického a oblíbeného LUV.
Renault Master je v nabídce jak importéra Renault, tak i importéra Renault Trucks. A právě „velký“ renault Trucks nám nabídnul možnost alespoň v krátkém testu si Master Z. E. vyzkoušet.
V některých evropských zemích (ale také v Číně), byl k dispozici Master Z. E. už v loňském roce. K dispozici je buď jako standardní skříňový furgon/van délkách L1, L2 a L3, ve dvou výškách H1 a H2. V nabídce nechybí ani plošina určená k další dostavbě a to v délkách L2 a L3. K redakčnímu testu byl připraven Master Z. E. furgon v základním rozměru L1,H1. Nákladový prostor jak u verze se vznětovým motorem, tak u verze „elektrické“ má stejný využitelný objem 8 m3. Akumulátory, ři lépe řečeno soustava sestavená ze 193 LI-ion článků je uložena pod podlahou nákladového prostoru. Má hmotnost 255 kg, přesto ale Master Z. E. furgon má užitečnou hmotnost 1094 kg.
Akumulátory mají kapacitu 33 kWh, pracují s napětím 400 V. Elektřinu dodávají elektromotoru o výkonu 57 kW/76 k s maximálním točivým momentem 225 Nm. Ten známe již z osobních elektrických Renaultů. Podle „papírových“ předpokladů výrobce, podpořených měřením NEDC, by měl mít furgon dojezd 200 km. Výrobce ale celkem férově i ve svých materiálech uvádí, že v praxi je ověřený dojezd 120 km. Otázkou by bylo, jaký dojezd by měl plně zatížený Master při distribuci zboží v pražské kotlině, kdy dodávky ze Strahova křižují údolí Vltavy třeba zase do kopce na Žižkov apod. Ovšem Master Z. E. je vybaven účinnou rekuperací, která na jedné straně dokáže šetřit brzdové destičky, na straně druhé pak dobíjí akumulátory. Rychlost elektrického Masteru je omezena na 100 km/h, ovšem po zmáčknutí tlačítka ECO, kdy zvolíte úsporný režim, maximální rychlost se sníží na 80 km/h (to je stále pro městský provoz víc jak dost) a zvýší se dojezd. Jak jsem si v testu vyzkoušel, celkem výrazně se sníží i výkon elektromotoru. Jezdili jsme v létě, takže bylo znát, že omezen byl i výkon klimatizace. Pokud jde o dobíjení, výrobce doporučuje optimální režim 32 A/230 V/7,4 kW, kdy se akumulátory plně dobijí za 6 hodin. Ve standardní domácí zásuvce 10 A/230 V lze také Master dobíjet, ale na plné dobití potřebujete 17 hodin.
Renault Master Z. E. je vybaven bezpečnostním výstražným systémem Z. E. Voice, který varuje chodce až do rychlosti 30 km/h a samozřejmě také při couvání. Standardem ve výbavě je couvací kamera. Místo řadicí páky je pouze volič směru jízdy. A pak už řídíte Master Z. E. jako každý van vybavený samočinnou převodovkou. Má značný „odpich“ na křižovatce a je třeba se naučit jezdit plynule, bez zbytečné prudké akcelerace, takže plynule a úsporně. Stejně tak je dobré pokud možno „brzdit/rekuperovat“ motorem a nikoliv provozními brzdami. Vše ostatní je shodné s vozidlem se spalovacím motorem.
VW e-Crafter 35 van
O nové generaci velké dodávky VW Crafter jsme toho již napsali hodně, několikrát byla i v redakčním testu. Ale až teprve na začátku letošních prázdnin jsme měli možnost si vyzkoušet v redakčním testu verzi e-Crafter, která měla premiéru na autosalonu v Hannoveru v roce 2017. Českou premiéru už sériové verze měla na Veletrhu čisté mobility e-Salon 2019 v pražských Letňanech. Tam byla možnost se krátce a elektrickým Crafterem také svézt.
V krátkém redakčním test v jihozápadní části Prahy (tedy spíše bych specifikoval na levý břeh Vltavy), jsem opakovaně vystoupal na pražský Strahov, projel si Malou Stranu (tedy tam, kde je ještě povolený vjezd), přes Klárov Chotkovou ulicí jsem dosáhnul i výšin Pražského hradu a opakovaně jsem prokřižoval i Motolské údolí z pravého svahu na levý apod. A samozřejmě nechyběl ani opakovaný výjezd/sjezd Barrandovského kopce od mostu přes Vltavu.
K testu byl připraven e-Crafter van 35 s objemem nákladového prostoru 10,7 m3. Ačkoliv šlo o sériovou verzi vanu, základní výbava byla více než bohatá a vedle řady asistenčních či bezpečnostních systémů nechyběla ani klimatizace, navigace, park pilot atd. Ovládání vozidla je neskutečně jednoduché. Kdo zvládne klasický Crafter se vznětovým motorem, nebude mít potíže ani s „elektrikou“. Ovšem chce to jezdit s citem a naučit se využívat výkonnou rekuperaci ke zpětnému dobíjení lithium-iontových akumulátorů. Vlastní dobíjení na stanici CCS (Combined Charging System) o výkonu 40 kW trvá na 85 % pouhých 45 minut. K dobíjení lze ale použít i nástěnnou nabíječku se střídavým proudem o výkonu 7,2 kW. Na 100 % se pak akumulátory nabíjí za 5 hodin a 20 minut (dle údajů výrobce).
A jen tak na okraj, veškeré asistenční systémy v sérii montované do vznětového Crafteru jsou dodávány i do „elektriky“. Patřičné dobíjecí zásuvky najdete na levé straně ukryté pod dvířky, kde jsou běžně hrdla pro tankování nafty a AdBlue.
Závěrem
U obou testovaných elektrických vanů neuvádíme cenu vozidla. U Masteru nové generace ještě nebyla cena stanovena, u e-Crafteru (nebude jistě o moc vyšší než u Masteru) je plně odpovídající situaci v Evropě, kdy elektrický van je určitě 2x tak drahý jak van se vznětovým motorem. A pak je také důležité si nedělat příliš velké iluze o „nulové energetické stopě“ elektricky poháněného vozidla. Při jízdě sice žádné exhalace za elektrickým vozidlem nezůstávají, ale při jeho výrobě, výrobě akumulátorů a pak při jejich ekologické (velmi energeticky náročné) likvidaci jich elektro-auto zanechá tolik, že se zcela vyrovnají standardní vznětové „klasice“. A to nemluvím o takové maličkosti, že prakticky nemáte možnost tankovat/dobíjet „čistou“ elektrickou energii z obnovitelných zdrojů.
ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE
Renault Master Z. E. VW e-Crafter
57 kW/78 k 100 kW/140 k
Motor:
Synchronní elektrický Synchronní elektrický EEM85
Max. výkon (kW)57 100
Max. točivý moment (Nm)225 290
Dojezdová vzdálenost teoretická/praktická (km)
200/120 173/110
Rozměry vozidla
Rozvor (mm) 3182 2785
Délka/šířka/výška (mm)2583/1765/1700 4403/2107/1796
Celková/užitečná hmotnost (kg)3100/1000 3500/1700
Objem nákladového prostoru (m3) 8 10,7
Pneumatiky 205/65 R16 235/65 R16
Renault
Převzato z časopisu