Van
Mercedes-Benz Sprinter - úspěšná hvězda
Branko Remek 03.09.2009 23:33
Představujeme
Úspěšnou hvězdou v segmentu lehkých užitkových vozů je už od roku 1994 Mercedes-Benz Sprinter, který hned získal prestižní titul Van of the Year 1995 a vozů první generace bylo vyrobeno přes 1,3 milionu. Poslední výraznou technickou i stylistickou modernizaci prodělal Sprinter v roce 2006 a od té doby přibylo dalších 400 tisíc vozů.
Produkce Sprinteru tedy v Düsseldorfu úspěšně pokračuje a s důrazem na další zmenšení spotřeby paliva i snížení emisí na úroveň limitů EU5, resp. EEV (Enhanced Environmentally-friendly Vehicle), připravili ve Stuttgartu pro tuto řadu nové motory a převodovky, protože pohonná jednotka musí být vždy řešena jako celek. Zcela nový je vznětový šestnáctiventilový čtyřválec typu OM 651 s vyvažovacími hřídeli, zaručujícími klidný a rovnoměrný chod motoru, který byl nejprve uveden do osobních typů Mercedes-Benz třídy C a nové E (viz popis tohoto motoru CDI v AR 7/’09). Má téměř stejný objem 2143 cm3 jako předchůdce, přestože hlavní rozměry, tj. vrtání válců 83 mm a zdvih pístů 99 mm, jsou výrazně odlišné. Nový čtyřválec je dlouhozdvihový s rozvodem DOHC 4V a nižšími provozními otáčkami. Poměrně složitý je rozvodový mechanismus, kombinující soustavu čelních ozubených kol a dvojitý řetěz, spojující oba hřídele. Pohon od klikového hřídele je v místě uzlu torzních kmitů, tj. na straně dvouhmotového setrvačníku. Vymezování vůle ventilů je samočinné hydraulickými zdvihátky. Ozubená kola slouží i pohonu dvojice protiběžných vyvažovacích hřídelů, umístěných pod osou klikové hřídele, nízko v bloku motoru ze šedé litiny.
Tímto způsobem jsou vyváženy souběžné i protiběžné složky sil a momenty prvního a druhého řádu. Při nižším kompresním poměru 16,2:1 (dříve 17,5:1) má základní motor s jedním regulovaným turbodmychadlem VGT a chladičem stlačovaného vzduchu v provedení pro Sprintera výkon 70 kW (95 k)/3800 min-1 a točivý moment 250 N.m v rozmezí 1400 až 2500 min-1. Obě výkonnější varianty mají dvojici turbodmychadel, tj. malé vysokotlaké a velké nízkotlaké dmychadlo, které se plynule zapojuje do plnění válců od středních otáček motoru. Parametry motorů jsou 95 kW (125 k)/3800 min-1 a 305 N.m/1200 – 2400 min-1, resp. 120 kW (163 k)/3800 min-1 a 360 N.m/1400 – 2400 min-1. Proti předchůdci vzrostl u nejvýkonnější verze výkon o 8 % a točivý moment o 10 %. K omezení tvorby škodlivých exhalací je u všech variant použit systém EGR s recirkulací a dvoustupňovým chlazením výfukových plynů, který nevyžaduje přídavnou látku AdBlue; montuje se také oxidační katalyzátor a čistič pevných částic DPF. Podíl výfukových plynů na náplni válců činí až 30 %. Akumulační vstřikovací soustava common rail se sedmiotvorovými tryskami pracuje se vstřikovacím tlakem 180 MPa. Řídicí jednotka dělí celkové vstřikované množství až na čtyři dávky na jeden pracovní oběh. K vyšší celkové účinnosti motoru přispělo i výrazné snížení třecích ztrát a adaptivní řízení pohonu čerpadel oleje a chladicí kapaliny i alternátoru elektrické soustavy vozu. Motor není jen příkladem tvůrčí technické invence konstruktérů, ale také důkazem estetiky konstrukce. Jen pro úplnost dodejme, že v osobních vozech Mercedes-Benz dosahuje výkonu až 150 kW (204 k)/4200 min-1 a točivého momentu 500 N.m/1600 – 1800 min-1!
Nejvýkonnějším motorem Sprinteru je však výrazně modernizovaný V6 CDI EU5 typu OM 642, který je seřízen na 140 kW (190 k)/3800 min-1 a 440 N.m/1400 – 2400 min-1, přičemž vstřikovací tlak soustavy common rail je zvýšen rovněž na 180 MPa. Všechny nové motory prošly dlouhodobými testy spolehlivosti a životnosti v podmínkách extrémních teplot Sahary i Arktidy a jsou schopny trvalého provozu na ropné palivo s příměsí až 10 % biosložky. Velmi malé nároky na provozní údržbu a flexibilní servisní interval až 80 000 km s výměnou oleje v motoru po 40 000 km zůstaly zachovány. Nová tříhřídelová šestistupňová převodovka ECO Gear byla vyvinuta s ohledem na podmínky provozu užitkových automobilů. Výjimečný je abnormálně velký rozsah převodů, lehký první (5,08) usnadňuje rozjezd do stoupání, či s přívěsem, a naopak těžký šestý (0,68) snižuje otáčky motoru při trvalé jízdě vyšší rychlostí. Přímý záběr je na čtvrtém rychlostním stupni. Stálý převod má dvě varianty podle typu a požadavků zákazníka. Snížení otáček samozřejmě přispívá i ke snížení emisí a hlučnosti. Převodovka ECO Gear se vyrábí ve dvou provedeních, tj. základním (360) pro čtyřválcové motory a zesíleném (480) pro V6. Označení je kódem nejvyššího točivého momentu. Při shodných vnějších rozměrech a převodech je rozdíl pouze ve výztuhách hliníkové skříně a v šířce a materiálu ozubených kol. Vhodným přizpůsobením převodovek charakteristikám jednotlivých motorů bylo dosaženo snížení kombinované spotřeby podle metodiky EU o 0,5 až 1,0 l/100 km u čtyřválců a o 1,5 l/100 km u šestiválce.
Výčet změn pro bezpečnost a komfort jízdy je velmi dlouhý, zdůrazňujeme proto jen pohodlnější nově tvarovaná sedadla, větší elektricky vyhřívaná a nastavitelná zpětná zrcátka, nízko umístěné světlomety do mlhy v nárazníku nového designu, novou audiotechniku a interface (přijímače a jejich propojení s vnějšími prvky), stabilizační systém ESP i pro přívěs u všech vozů se závěsným zařízením apod. Drobným, leč velmi významným příspěvkem k bezpečnosti provozu jsou adaptivní brzdové svítilny, které při nouzovém brzdění na mezi adheze nesvítí trvale, ale výstražně blikají. Přestože nejvyšší dynamiku jízdy poskytuje samozřejmě motor CDI V6, věnujme se raději novým čtyřválcům a jejich převodovkám. Pro vznětový motor typické hlubší tóny a poslechově tvrdý chod se výrazněji projevují pouze po spuštění u studeného motoru. S rostoucí teplotou a otáčkami se motor překvapivě zklidní a jeho chod je velmi kultivovaný. U vozů se základním motorem je rozjezd dynamický více než dostatečně. Vysoký točivý moment při relativně nízkých otáčkách dovoluje dříve řadit, takže motor pracuje v hospodárné oblasti. Při jízdě na přímý záběr je i v městském provozu dostatečně pružný a řazení na pětku je vhodné jen u delších úseků se zvýšenou povolenou rychlostí. Šestka přijde ke cti v mimoměstském provozu trvalou rychlostí 90 km/h a vyšších. Její těžký převod významně snižuje spotřebu a hlučnost, takže pohoda řidiče v dobře vybavené kabině je vynikající. Netřeba připomínat, že Sprinter byl první dodávkou se systémem ESP; ABS/ASR je samozřejmě standardem.
Ve vývojovém oddělení Daimler AG neustále pracují i na alternativních pohonech, a tak byl Sprinter NGT na zemní plyn zaveden do výroby loni a příští rok přijde Sprinter Hybrid s kombinovaným pohonem. V okamžiku očekávaného zavedení emisních limitů EU6, resp. EEV, dojde k dalšímu snížení emisí sice netoxického, ale jinak škodlivého oxidu uhličitého CO2 na hodnoty 175 g/km (2012), resp. 160 g/km (2015). Oxidu uhličitému se připisuje negativní vliv na globální oteplování (skleníkový efekt), leč nutno zdůraznit, že jeho největším zdrojem není doprava, ale jiné lidské činnosti a dokonce příroda sama.
Zdroj: Automobil 08/09
Autor: Branko Remek