Van
Mercedes-Benz Sprinter Euro 5 - Sprinter maratóncem
Ondřej Horský 17.08.2009 00:40
Test
Uvedení řady Sprinter na evropské trhy zajistilo automobilce Mercedes-Benz tak velký úspěch, že zaujala suverénně vedoucí pozici v prodeji lehkých užitkových vozidel kategorie do 3500 kg celkové hmotnosti. Nyní opouští montážní linky podstatně modernizovaná.
Od jara 2006 bylo na montážních linkách v Düsseldorfu a Ludwigsfelde vyrobeno více než 400 000 vozidel druhé generace sprinterů. Spolu s produkcí první generace to však bylo již více než 1,7 milionu kusů. Nynější rozsáhlá modernizace zachovala to nejúspěšnější (podvozek, nosný skelet, sedm rozvorů náprav, tři délky a tři výšky karoserie) a byla soustředěna především na dosažení nejlepších parametrů ve třídě v souvislosti se soudobými trendy – splnění limitů normy Euro 5 při současném snížení spotřeby paliva, ale také celkových provozních nákladů a dosažení co nejlepších celkových vlastností.
Konstruktéři proto vyvinuli od základu nové přeplňované vznětové čtyřválce OM 651 a podstatně přepracovali vidlicový šestiválec OM 642. První z nich, na rozdíl od předchůdce, velkosériově vyráběného typu OM 646 s konfigurací přesně čtvercovou, dostal dlouhozdvihovou 83 x 99 mm, což nepatrně změnilo zdvihový objem na 2143 cm3 (původní 2149 cm3), kompresní poměr se vzhledem k nové charakteristice většího stupně přeplňování snížil ze 17,5:1 na 16,2:1. Všechny úpravy byly orientovány především ve prospěch příznivější velikosti a rozsahu točivého momentu. Motor má velmi tuhý blok válců z tenkostěnné šedé litiny, rozvod ventilů DOHC s čtyřmi ventily na válec, ovládanými dvěma vačkovými hřídeli, zdvihátky s kladkou a kapalinovým vymezováním vůle, pohonem ozubeným soukolím a robustním krátkým řetězem Duplex s napínákem.
Podstatným zdokonalením lapování, povrchové úpravy pracovní plochy válců, se snížilo tření, a instalací nových kovaných pístů zdokonalil spalovací proces. Všechny motory s rezervou splňují limity normy Euro 5, respektive ještě přísnější EEV, s důsledným využitím možností technologie EGR, recirkulace výfukových plynů, jejich dvoustupňového chlazení a uložení odlučovače pevných částic ve výfukovém traktu těsně za motorem.
Dvojice turbodmychadel
Stejně jako dosud jsou agregáty vybaveny vysokotlakým elektronicky řízeným vstřikováním paliva systémem Common Rail, jehož provozní tlak vzrostl na 180 MPa. Elektromagneticky ovládané vstřikovače čtvrté generace vynikají přesnější regulací a sedmiotvorové trysky rozprašují palivo mimořádně homogenně ve čtyřech krocích (dva předvstřiky, jeden hlavní a jeden dovstřik).
Velkou pozornost věnovali vývojáři přeplňování motoru. Základní verze o výkonu 70 kW má turbodmychadlo s variabilní geometrií rozváděcích lopatek, obě výkonnější postupové přeplňování dvěma turbodmychadly. Malé vysokotlaké pracuje již ve velmi nízkých otáčkách, od středních se pak postupně plynule připojuje větší nízkotlaké. Přechody mezi režimy jsou naprosto plynulé, takže je nelze v provozu zaznamenat. Ale ani přehlédnout naprosto mimořádný točivý moment již v nízkých otáčkách a díky tomu vynikající dynamiku vozidla. Účinnost přeplňování zlepšuje o 20% větší chladič stlačeného vzduchu. Nový systém současně slibuje podstatně větší spolehlivost a životnost.U lehké užitkové techniky jsou motory poprvé vybaveny dvojicí subtilních protiběžných vyvažovacích hřídelů systému Lanchester, uložených v jehlových a kuličkových ložiscích pod klikovým hřídelem a poháněných čelním soukolím. Další redukci hlučnosti a vibrací přináší dvouhmotový setrvačník.
Tři výkonové varianty
Nové čtyřválce OM 651 jsou k dispozici ve třech variantách. O největším výkonu 70 kW/3800 min-1 (točivý moment 250 Nm/1400-2500 min-1), respektive 95 kW/3800 min-1 (točivý moment 305 Nm/1200-2400 min-1) a 120 kW/3800 min-1 (točivý moment 360 Nm/1400-2400 min-1). Ve srovnání s předchůdcem výkon špičkové varianty vzrostl o 8 %, točivý moment dokonce o 10 %. Na redukci spotřeby paliva se podílí také variabilní řízení chodu příslušenství - čerpadla oleje (elektrické), čerpadla chladicí kapaliny, ale také alternátoru.
Vidlicový šestiválec OM 642 upravený pro normu Euro 5 dostal příznivější křivky výkonu a točivého momentu mj. zvýšením vstřikovacího tlaku na 180 MPa. Je k dispozici s největším výkonem 140 kW/3800 min-1 a točivým momentem 440 Nm/1400-2400 min-1.Před uvedením do sériové výroby nové motory absolvovaly provozní testy v nejtěžších podmínkách severního Norska s třicetistupňovými mrazy na jedné straně a jihoafrickými pouštěmi se čtyřicetistupňovými vedry na druhé. Ověřovaly se jejich parametry, zejména spotřeba paliva, stabilita úrovně emisí, spolehlivost, snadnost spouštění a v neposlední řadě schopnost trvalého provozu na naftu s desetiprocentní příměsí „bionafty“ v souvislosti se zaváděním sedmiprocentních příměsí v Evropě.
Klíčovým prvkem nových hnacích řetězců jsou šestistupňové převodovky ECO Gear s přímým řazením, jejichž extrémně široký rozsah odstupňování se bezprostředně odráží v menší spotřebě paliva a větší dynamice jízdy. Velmi krátká „jednička“ usnadňuje rozjezd zatíženého vozidla do stoupání (případně s těžkým přívěsem), naopak hodně dlouhá „šestka“ výrazně snižuje provozní otáčky při rychlé jízdě po dálnici. Za pozornost stojí, že přímým převodem je čtvrtý stupeň!Základní převodovka typu 360 je postavena pro přenos točivého momentu čtyřválců, verze 480 s širšími ozubenými koly a vyztuženými stěnami skříně pro parametry šestiválce. Obě však mají shodné odstupňování v rozpětí od 5,08:1 do 0,68:1. Volit lze mezi dvěma stálými převody zadní nápravy. Výsledkem je výrazně hospodárnější provoz, ale i možnost volby optimální konfigurace přizpůsobené „pojížďkovému“ rozvozu nákladů v obytné aglomeraci, nebo naopak rychlé přepravě meziměstského, nebo i vysloveně dálkového typu.
Čtyřválce díky optimalizaci zpřevodování nyní vynikají pozoruhodnou kombinovanou spotřebou o 0,5 až 1,0 l/100 km nižší (u šestiválce dokonce až 1,5 l/100 km) ve srovnání s vynikajícími předchůdci.Z ostatních detailů připomeňme, že vozidla se závěsným zařízením jsou vybavena širokorozsahovým ESP zahrnujícím stabilizaci přívěsu. Adaptivní brzdové svítilny se při nouzovém brzdění rozsvítí přerušovaně, vyhřívání elektricky nastavitelných vnějších zpětných zrcátek je rozšířeno i na širokoúhlé zrcátko. Zapuštění světlometů do mlhy v předním nárazníku zlepšuje nejen vzhled přídě, ale i osvětlení vozovky za nepříznivých podmínek. Komfortní sedadla mají nový tvar čalounění sedáku a opěradla...
První dojmy za volantem
Na výtečně zvoleném okruhu okolo Stuttgartu jsme si mohli ověřit charakteristické parametry nových hnacích řetězců v krátkém seznamovacím testu. K dispozici jsme měli výrazně kopcovité pasáže komunikací okresního typu, stejně jako dálnici, ale i město, takže se mohly uplatnit nové převodovky i pružnost motorů. Právě pružnost nás zaujala nejvíce, protože jsme museli plně zatíženého sprintera rozjíždět ve stoupání poměrně strmém a vždy ocenili obdivuhodný tah motoru již od velmi nízkých otáček. Stejně tak bylo možné volit řazení nahoru již po dosažení středních otáček, nebo naopak vytáčet motor téměř sportovním způsobem až k limitu a řadit co nejpozději. Obojí zacházení motory snášely výtečně, ale neměli jsme možnost srovnat efekt v podobě úrovně spotřeby paliva a průměrné rychlosti jízdy. Podobně jsme mohli srovnat jen na základě subjektivních dojmů rozdíl v provozních parametrech motoru s nejmenším výkonem, který byl instalován ve valníkové verzi sprintera s krátkou budkou řidiče a nejvýkonnějšího čtyřválce v nejdelším a nejvyšším furgonu. S druhou variantou jsme absolvovali podstatně delší pestřejší trasu, takže jí také věnujeme také technické údaje. Dodejme k nim jen to, že námi změřená spotřeba paliva (převzata z údajů palubního počítače) je zkreslena výrazně dynamickým způsobem jízdy v kopcovitém terénu a větrným počasím. Reálná by byla nejméně o litr příznivější.
Zdroj: Trucker 07/09
Autor: Ondřej Horský