Van
Mercedes-Benz Sprinter 316 NGT - Provoz „za babku“
30.08.2009 23:45
Test
Ano, možná, že vozidlo s pohonem na zemní plyn dokáže snížit neuvěřitelným způsobem provozní náklady.
Alternativní pohony vozidel – a nejen osobních – se čím dál tím více stávají nutností. Vedle různých hybridních pohonů nacházejí zatím větší uplatnění zvláště alternativní paliva, a díky podpoře plynárenských společností v tomto směru vyniká zvláště CNG (Compressed Natural Gas), neboli stlačený zemní plyn. Vozidla s tímto pohonem tak najdeme ve všech kategoriích, od osobních, přes lehké dodávky, komunální trucky až po autobusy. Na českých silnicích zatím potkáme nejvíce asi autobusů, ale zvolna se rozšiřuje i park osobních a lehkých užitkových vozidel s pohonem CNG, resp. ve městech už potkáte i více jak desítku komunálních speciálů poháněných tímto médiem.
Vozidla spalující stlačený zemní plyn produkují nižší emise, mají nižší provozní náklady, jsou daňově zvýhodněna (ovšem jak kde), dojezdová vzdálenost je srovnatelná s provozem na benzin či naftu, a tak zdánlivě není důvod, který by bránil většímu rozšíření tohoto pohonu zvláště u užitkových a komunálních vozidel, resp. autobusů. Háček je v tom, že jejich pořizovací cena je citelně vyšší a čerpací stanice v republice přibývají jen pomalu, pomaloučku. Nabídka užitkových vozidel kategorie N1 (do 3500 kg celkové hmotnosti) je přitom na našem trhu dobrá. Klasický rozvážkový van s pohonem CNG nabízí např. Citroën, Iveco, Fiat, Mercedes-Benz nebo Volkswagen. A když jsem použil slovo „rozvážkový“ hned jsem naznačil, v jaké oblasti vidím u motorů spalujících CNG největší efekt. První je ekologický (konec konců, v některých městech, která zavedla mýtné či emisní známky, vozidla na CNG mýtné neplatí, resp. mají vysoké eko-hodnocení), druhý pak ekonomický. Provoz je znatelně levnější i když cena 1 kg (zemní plyn se prodává na kg) byla v době testu bez odečtu DPH skoro srovnatelná (v době testu 24 Kč/kg u čerpací stanice Shell). Mnohem zajímavější je samozřejmě po odečtení DPH. Je tedy dobré si spočítat návratnost investice, ale s ohledem na to, že např. v Praze jezdí celá flotila taxi vozů na zemní plyn, skoro si troufám tvrdit, že „to jde“.
K redakčnímu testu jsem tentokrát převzal „plyňáka s hvězdou na čele“, tj. Mercedes-Benz Sprinter 316 NGT KAWA. Jde o klasický třímístný skříňový van s rozvorem 3565 mm, se standardní délkou karoserie a se zvýšenou střechou. Ačkoliv jde o vozidlo na CNG, nákladový prostor tím není nijak omezen a nabízí standardní objem 10,5 m3 a 10 kotvících ok v podlaze. Nádrže na zemní plyn – a u testovacího vozidla za příplatek byl zvětšen jejich objem ze 125 l na 300 l – jsou umístěny pod podlahou. Pod krátkou přední kapotou pak tiše předl zážehový čtyřválec o zdvihovém objemu 1796 cm3, ke kterému je standardně montována šestistupňová přímo řazená převodovka a nezmenšena zůstala i palivová nádrž na benzin o objemu 100 l. Takže dle údaje výrobce je dojezdová vzdálenost při optimálních podmínkách provozu na CNG 470 km a po přepnutí na benzin celkem cca 1200 km. A protože v průběhu redakčního testu jsem jezdil pouze na CNG – z toho více jak polovina kilometrů byla „natočena“ v hlavním městě a druhá polovina na silnicích a dálnicích středních Čech – mohu údaj o dojezdu v podstatě potvrdit.
Pracoviště řidiče je zcela shodné s běžným Sprinterem, tedy nabízí vysoký ergonomický standard, dostatek prostoru a jedinou změnou jsou v podstatě palivoměr pro CNG a kolébkový přepínač na palubní desce umožňující manuální volbu paliva benzin/plyn. Samozřejmě, že celý systém je jištěn, takže když zapomenete přepnout z plynu na benzin a vyčerpáte již nádrž, automat přepne na druhé médium.Jízda s relativně velkým vozidlem na zemní plyn pro mne byla nová v tom, že jsem neslyšel klasické nýtování vznětového motoru. Prostě jsem se chvilku musel učit jezdit „na benzín“, lépe řečeno na „plyn“. Velmi nízký hluk agregátu mě občas nutil pohledem kontrolovat otáčkoměr, abych se ujistil, že motor je v chodu. Dobře odstupňovaná převodovka pak zajistila i s plně naloženým vozidlem plynulou jízdu, ve srovnání se vznětovým motorem ovšem klidnější s pozvolnějším nárůstem točivého momentu. Takže pro rozvoz v hustém městském provozu opravdu ideální vozidlo. V rámci testu jsem si samozřejmě zkusil vyjet s plně naloženým Sprinterem i oblíbený „strahovský kopec“ se startem na Smíchově „u tanku“. Snad jenom vyšší otáčky motoru než je zvykem u „dieselu“ avizovaly pohon na zemní plyn, jinak žádnou odlišnost v jízdním výkonu nenabídnu. Výkon motoru 156 koní resp. maximální točivý moment 240 Nm pro tento typ a velikost vozidla opravdu plně dostačuje.
Tankování – tj. u testovaného vozidla pouze plnění plynových nádrží – probíhá standardním způsobem, plnící hrdlo je pod stejnými dvířky jako hrdlo nádrže na benzin, pravda, tankování trvá o nějakou tu minutu déle. V průběhu testu také pražští provozovatelé vozidel na CNG dostali malý „dárek“ v podobě otevření již třetí plnicí stanice CNG v areálu podniku Pražské služby v ulici Pod Šancemi na Praze 9. Je to sice lepší než nic, na druhou stranu zatím všechny tři stávající plnicí stanice jsou pouze na pravém břehu Vltavy, což není příjemné.Mercedes-Benz Sprinter 316 NGT (v nabídce importéra je i větší model Sprinter 516 NGT) ani ve verzi na zemní plyn neztratil nic ze své vysoké užitné hodnoty a v testu prokázal výborné jízdní vlastnosti i dostatečnou hospodárnost. A tak z pohledu řidiče jedinou odlišností je o něco méně razantnější reakce na sešlápnutí pedálu akcelerátoru, což ale u rozvážkového vozidla vůbec není na závadu.
Zdroj: Doprava a silnice 07/09
Autor: Jiŕí Krenar