Van
Kauza Street Scooter
Milan Olšanský 13.03.2020 16:53
Byl to velký projekt, krásná ukázka toho jak může firma, která nemá nic společného s automobilovým průmyslem začít přes noc vyrábět automobily, tedy přesněji elektromobily.
Někdo tomu říká nový byznys, někdo v tom vidí nové možnosti průmyslu a společnosti. Projekt Street Scooter bylo něco, co mělo změnit naše soudobé chápání funkce průmyslu. Vypadalo, že všichni mohou dělat co chtějí, jen když k tomu mají dost kuráže.
Když německá státní pošta Deutsche Post DHL začala vyrábět užitkové elektromobily, mohli se tradiční výrobci automobilového průmyslu „zvencnout“. Nejvíce se čílil Volkswagen. Vypadalo to dokonce na urážku autoprůmyslu jako takového. Jenže, jedni se rozčilovali, druzí se snažili sklouznout na vlně předpokládaného úspěchu. Ford nabídl německé poště spolupráci. Z výrobní linky začaly sjíždět Street Scootery po stovkách, mluvilo se o otevření dalších továren. Deutsche Post DHL se měla stát největším výrobcem elektromobilů na světě. Vše ještě na přelomu let 2018 a 2019 vypadalo velmi dobře.
Jenže letos, docela potichoučku, po výrobě 20 000 Street Scooterů ohlásila konec tohoto bohulibého projektu s tím, že celá výroba je v červených číslech a projekt končí se schodkem 100 milionů Eur. Tak, tedy zvonec a konec. Zkusme se již jen z nostalgie a snad pro poučení podívat co tomuto, pro někoho překvapivému konci předcházelo
Profesor eMobility
Vysokoškolský profesor Achim Kampker z Univerzity RWTH Aachen založil v roce 2010 firmu Street Scooter, která je od roku 2014 organizační součástí obrovské společnosti Deutsche Post DHL Group.
V prosinci roku 2014 vyrábělo zhruba 70 zaměstnanců společnosti Street Scooter v bývalé továrně Waggonfabrik Talbot v Aachen elektrododávky v kadenci zhruba 200 kusů za rok. O dva roky později společnost anoncovala roční výrobu 2000 kusů elektrických dodávek a ambici, že v následujících letech bude celá flotila dodávkových vozů skupiny Deustche Post DHL, zhruba 70 000 kusů, nahrazena elektrickými vozy Street Scootery Work.
Profesor Achim Kampker a jeho, prozatím, veleúspěšný podnikatelský příběh je jasným důkazem, že do automobilového průmyslu může vždy vstoupit někdo nový, historií nepolíbený. Kampker si usmyslel, že bude vyrábět elektromobily, resp. elektro užitková vozidla. Byl zjevně ve správný čas na správném místě, když si jeho byznys plán nakonec vzala za svůj tak obrovská a silná společnost jako je německá pošta. Proč se Deutsche Post DHL Group neobrátila s vývojem elektrododávek na některou z velkých německých automobilek? Proč vsadila na „no-name“ malou společnost? O tom můžeme dodnes přemýšlet. Nezapomeňme však, že „vše je možné“ a, že nikdy nikdo nemůže být chytrý natolik, aby měl svoji pravdu za stoprocentní a univerzální. Street Scooter GmbH je důkazem, že konstrukce nezná žádné hranice.
Profesore Kampkerku prozatím posledními novinkami (na konci roku 2018) v nabídce vaší společnosti StreetScooter GmbH jsou dva modely WORK XL a WORK XL Cool. Jak zapadají tyto vozy do filozofie výroby ve vaší společnosti?
Jsou konstruovány a vyráběny stále stoprocentně v souladu s našimi původními myšlenkami: zlepšit všechny obchodní procesy našich zákazníků a být jim připraveny přímo na míru jejich dopravním úkolům v různých průmyslových sektorech. Vozy obchodní řady WORK XL disponují zvýšenou užitečnou hmotností oproti původním modelů, WORK a WORK L. Velmi brzy uvidíte, že naše elektrododávky mohou sloužit v mnoha různých provedeních. Například jako vozidla s chladírenskou nástavbou či jako podvozky pro celou řadu jiných specializovaných nástaveb, přesně podle požadavků našich zákazníků.
Jak reagujete na zákaznické požadavky?
Zrealizovali jsme celou řadu různých diskuzí a rozhovorů se zástupci zákazníků v různých segmentech průmyslu, abychom našly cesty jak optimalizovat naše produkty z hlediska jejich typických logistických procesů. Za zcela zásadní považuji zapojení zákazníků do konstrukce našich výrobků ihned od první fáze jejich vývoje. Vysoce důležitá je pravidelná komunikace se zákazníky, ale též praktický vývoj byť metodou „pokus, omyl“. Taková cesta je důležitá například při vývoji kabin našich vozidel. Sbíráme každou možnou informaci, abychom mohli vylepšit ergonomii našich vozidel StreetScooter, která nabízejí nejen elektrický pohon, ale též zcela reálnou přidanou hodnotu v každodenním podnikatelském procesu našich zákazníků.
Jak vlastně vznikla myšlenka vyrábět elektrovozidla Street Scooter?
Zajímavé myšlenky se nerodí jen v Silicon Valley, ale též třeba u nás v Německu. Chtěli jsme vyvinout inovativní produkt, který by bylo možné kompletně vyrábět v zemi jako je ta naše. Spousta lidí nás od toho záměru zrazovala, tvrdila: to nemůže fungovat, ale my jsme jim ukázali, že to možné je.
Co bude dál? Kam směřuje vývoj vašich elektromobilů?
Vyvíjíme vozidla s pohonem na palivové články a také se zajímáme autonomními systémy řízení. Náš specifický přístup k vývoji nám dovoluje pracovat s velmi širokým spektrem nových technologií a poměrně rychle uvádět všechny jejich výdobytky na trh. Naši zákazníci potom rozhodují na, kterých konstrukcích máme dále pracovat. Budeme pokračovat ve vývoji produktů, které přinesou opravdovou přidanou hodnotu našim zákazníkům.
Děkuji za rozhovor
Milan Olšanský
Německá státní pošta – výrobce automobilů!
Kompletně privatizovaná společnost Deutsche Post DHL Group poptala před několika lety zpracování projektu vývoje dostatečně levného a užitkového elektromobilu pro obsluhu dodávek pošty a balíků.
Se svým požadavkem se Deutsche Post DHL Group obrátila na jednu z největších automobilek světa, kterou má, řekněme, rovnou u nosu – VW Group. Nabídku dostala, ale takovou, která nesplňovala její představy. Tak se rozhodla, že si své elektromobily vyvine a bude vyrábět sama! Volkswagenu ujel vlak a koncernovému šéfovi Matthiasi Mullerovi nezbylo než uraženě konstatovat: „Jsem neskutečně naštvaný, nechápu, proč na tom s námi nespolupracovali.“ Nechápeš? No, asi jste byli, jako obvykle, neskutečně drazí!
Zcela nový výrobce
Deustche Post DHL Group provozovala na konci roku 2018 5000 elektrododávek StreetScooter, které si sama vyvinula a sama je také vyrobila. A to dokonce ve dvou fabrikách v Cáchách a v Duren s roční kapacitou 20 000 vozidel. Mluvilo se o třetí továrně, která měla přidat kapacitu dalších 10 000 vozů ročně. Původcem projektu je profesor Achim Kempker z univerzity RWTH Cáchy, který začal svůj projekt levného elektromobilu realizovat v roce 2009. Tehdy si ho nikdo moc nevšímal, ale možná i to mu umožnilo uzavřít v roce 2011 spojenectví s Deutsche Post DHL s objednávkou na 3500 elektrododávek, Již v roce 2012 byl hotov první prototyp a začalo se s testováním v Bonnu. O rok později odstartovala výroba a v roce 2014 Deutsche Post DHL Group učinila z firmy StreetScooter GmbH dceřinou společnost a do provozu povolala prvních 150 před sériových vozidel. Deutsche Post DHL také vyrábí vlastní elektrokola a elektrotříkolky, které jsou perfektně přizpůsobené požadovaném u provozu. Těch má na silnici již 10 500 kusů!
Byly také na prodej
Navíc vlastní elektromobily StreetScooter WORK, WORK L a WORK L Cool nabízeli i jiným zákazníkům. Nakoupily je poštovní společnosti v Rakousku, Dánsku, ve Francii, začíná je zavádět Británie a mluvilo se i o zájmu u nás v Česku. V čem tkví úspěch profesora Achima Kampkera? Především v tom, že vývoj jeho elektromobilu byl řádově kratší a levnější než bývá zvykem u velkých automobilek. Pružnější a menší tým odborníků, kteří si v navrhování rozumných a proveditelných řešení byly a jsou zcela rovni dokázal nabídnout řešení, na které velká automobilka zkrátka nedosáhne. S ambicí vyměnit všechna svoje vozidla ve flotile (70 000) včetně například dieselových VW Caddy za svoje vlastní StreetScootery se Deitsche Post DHL Group měla stát největším provozovatelem flotily elektromobilů na světě. Pokud by se jí podařilo oslovit významně ostatní zákazníky, byť jen ze své původní branže, mohl to být byznys minimálně desetiletí a VW Group si mohl jen vzteky utírat nos.
Ideální do města
Auta pro doručování poštovních zásilek jezdí každý den víceméně stejnou trasu, která obvykle není delší než 100 km. Většina se pohybuje především ve městě. Pro takový provoz se elektromobily hodí jako žádný jiný vůz, a není tedy divu, že si je poštovní služby pořizují.
Dodávku StreetScooter pohání relativně slabý elektromotor o výkonu 38 kW, přesto nejde vyloženě o líné auto. Maximální dojezd StreetScooteru je 85 km, což zhruba odpovídá reálnému zimnímu dojezdu starších osobních elektromobilů. Karoserii tvoří měkčený plast, aby odolala lehkým deformacím. Cíl je jasný: stlačit cenu na minimum a navíc zlevnit i servisní zásahy. Spalovací motor tu silným konkurentem není. Jízda v městském prostředí mu příliš nesvědčí a výrazně zvyšuje jeho spotřebu. Časté rozjíždění, brzdění a stání navíc opotřebovává součástky, jichž má elektromotor méně, takže výhoda je opět na straně elektromobility. Kromě toho je elektrický pohon efektivnější, dokáže energii lépe zužitkovat, a provozní náklady elektromobilů jsou proto nižší v průměru o 30 % 50 % podle ceny elektřiny. Každá elektrická dodávka WORK XL, tedy největší typ StreetScooteru s objemem zavazadlového prostoru 20 m3, dokáže zároveň ušetřit ročně 1900 l motorové nafty. Deutsche Post DHL Group je představitelem společnosti, která byť nikdy neměla zkušenosti s automobilovým průmyslem a již vůbec ne s vývojem a konstrukcí automobilu jako takového, úspěšně vstupující na pole finálních výrobců automobilů a zle zatápějící v určitém segmentu tradičním automobilkám.
Technická data elektrododávek StreetScooter
Model vozidla |
WORK |
WORK L |
WORK XL |
Typický provoz |
Svoz a rozvoz pošty |
Svoz a rozvoz pošty |
Rozvoz balíků |
Výkon el. motoru (kW) |
38 |
48 |
150 |
Typ baterií |
Lithium-ion |
||
Kapacita baterií (kWh) |
20 |
30 |
30 až 90 |
Dojezd (km) |
cca 80 |
cca 80 |
80 až 200 |
Max. rychlost (km/h) |
85 |
||
Objem nákladového prostoru (m3) |
4,3 |
8 |
20 |
Užitečná hmotnost (kg) |
740 |
960 |
1350 |
Celková délka/šířka/výška (mm) |
4710/2080/2040 |
5780/2090/2350 |
7000/2140/2850 |
StreetScooter WORK XL
Ford spustil ve svém výrobním závodě v německém Kolíně nad Rýnem montáž užitkového vozu Deutsche Post StreetScooter WORK XL. Rozvážkový automobil s elektrickým pohonem vychází z Fordu Transit.
· Deutsche Post DHL Group a Ford jsou průkopníky v elektrifikaci rozvážkových služeb. Společný projekt se společností StreetScooter má výrobní kapacitu 3500 vozů ročně. Elektrická dodávka je založena na podvozku Transit, jehož výrobu zajišťuje joint venture Ford Otosan v tureckém Kocaeli. Skříňová nástavba je navržena podle specifikací Deutsche Post DHL.
Až 3,5 tisíce ročně
Přibližně 180 zaměstnanců ve dvousměnném provozu vyrobí až 16 vozů WORK XL denně, která je největší dodávkou v portfoliu StreetScooter. Má objem nákladového prostoru 20 m3 a užitečné zatížení až 1275 kg. To jí umožňuje odvézt až 200 balíkových zásilek.
Ford bude vůz vyrábět s několika variantami elektromotorů a lithium-ion baterií. Hodnoty nejvyššího výkonu a točivého momentu mohou dosahovat až 90 kW/122 k, respektive 276 N.m. S baterií o kapacitě 76 kWh nabídne WORK XL dojezd až 200 kilometrů. Ve srovnání s modely, poháněnými vznětovým motorem, ušetří každá z těchto elektrických dodávek ročně až 1900 litrů paliva a pět tun emisí CO2.
Elektřina je budoucnost
Deutsche Post DHL nasadila dodávky WORK XL do rozvážkových služeb v německých městech. Zvažovala, zda by je v budoucnu nenabídla i třetím stranám. Elektrifikovaná hnací ústrojí budou v evropské nabídce Fordu hrát stále významnější úlohu. Do roku 2022 plánuje značka uvést na světové trhy 40 elektrifikovaných modelů, z toho 16 plně elektrických. Plán si vyžádá investice v celkové výši 9,5 miliardy eur (přibližně 244 mld. Kč). Nyní je ovšem projekt Street Scooter jednoduše Pleite!