Van
Ford Transit - ECOnetic a další...
Branko Remek 28.08.2009 00:18
Představujeme
Pro drobné a střední podnikatele připravil Ford velmi zajímavou variantu svého evergreenu, celosvětově nejprodávanějšího dodávkového vozu Transit, podobně jako u osobních typů označenou Transit ECOnetic. Vedle tohoto typu uvedl také další lehké užitkové vozy v nových, či značně vylepšených verzích.
Za téměř 45 let již bylo vyrobeno 5,5 milionu vozů Ford Transit. Tento úspěšný automobil dvakrát získal prestižní titul Van of the Year (2001; 2007), stejným titulem se chlubí také menší Transit/Tourneo Connect (2003). Nyní dostali konstruktéři nelehký úkol, oblíbený Transit učinit v městském a příměstském rozvážkovém provozu ještě úspornější i šetrnější k životnímu prostředí, a to pro zákazníka za velmi atraktivní cenu. Základem novinky Transit ECOnetic, dále rozšiřující tuto řadu, je typ 280 SWB, tj. skříňový dodávkový vůz s krátkým rozvorem 2,93 m, pohonem předních kol, vznětovým motorem Duratorq 2,2 l/85 kW (115 k)/3500 min-1, 300 N.m/1800 – 2000 min-1, uloženým vpředu napříč, a celkovou hmotností 2,84 t. Spotřeba paliva podle metodiky EU je 7,2 l/100 km (kombinace) a emise CO2 činí 189 g/km.
S čističem pevných částic DPF plní motor limity exhalací EU5. Na první pohled sice zaujme nový kinetický design především přední části karoserie a přepracovaný interiér, ale to podstatné vidět není. Protože ECOnetic není určen pro dálkový provoz, je jeho rychlost elektronicky omezena na 110 km/h, což je rezerva pro případné nutné předjíždění při evropských rychlostních limitech, tj. obec 50 km/h a silnice 90 km/h. Důvodem pro omezení je především aerodynamický odpor karoserie, který narůstá s druhou mocninou rychlosti jízdy. Nové je odstupňování šestistupňové převodovky VMT-6 s tzv. těžkými převody (do rychla), pátým a šestým; nový stálý převod nápravy činí 4,36. Protože převodovka se dodává jen jako ručně řazená, je řidič upozorňován na potřebu řazení pro ekonomickou jízdu optickým signálem. Rozsvícením výrazné zelené šipky na rychloměru oznamuje řídicí jednotka řidiči, aby přeřadil o stupeň výše. Motor tak pracuje v oblasti optimálních otáček a zatížení, kde je proto i měrná spotřeba nejnižší. Dalším významným prvkem, snižujícím spotřebu paliva, jsou nové pneumatiky 215/75 R16 s nižším odporem valení a celoplošné kryty disků kol.
Osvědčený turbodiesel Duratorq 2,2 l s přímým vstřikováním common rail se snadno a bez viditelného kouře spouští i za nízkých teplot a rychle ohřívá na provozní teplotu. V této fázi je ještě poněkud hlučnější, ale poté si již snadno zvyknete na důvěrné hlubší tóny vznětového motoru. Přístrojová deska obsahuje v zorném poli řidiče všechny potřebné přístroje i kontrolní svítilny, také ergonomie ovládacích prvků, včetně řadicí páky, je příkladná. Pouze k ovládání soustavy vytápění a větrání se musí řidič trochu natáhnout. Nastavitelné sedadlo řidiče, nastavitelná poloha volantu a elektrické ovládání velkoplošných zdvojených zpětných zrcátek jsou samozřejmostí. Ovládání spojky a řazení je lehké a přesné. I s plně zatíženým vozem je rozjezd překvapivě dynamický, protože točivý moment motoru je již v nízkých otáčkách dostatečně vysoký. Kontrolka řazení velmi rychle naučí řidiče mít lehkou nohu, tj. brzy řadit a udržovat motor v nižších ekonomických otáčkách. V praxi to ovšem znamená, že při popojíždění v městském provozu se dostanete tak maximálně na čtyřku, ckcete-li mimo obec jet rychleji a řadíte výše, tak zase musíte počítat s jistou neochotou vozu k akceleraci.
Je-li při rychlosti 90 km/h na šestý stupeň nutno rychle přidat, musíte řadit dolů o jeden, či dokonce o dva stupně. Klidná a plynulá jízda však přináší své ovoce v nízké spotřebě nafty, nízkých emisích oxidů dusíků i pevných částic a dnes tak sledované složky CO2. O řidiče je v kabině skutečně dobře postaráno. Pohodlné sedadlo, dostatek odkládacích míst, sklopný servírovací stolek, to vše je příjemné. Velkým přínosem bezpečnosti je však (za příplatek) zadní parkovací čidlo a kamera, více než dobře nahrazující vnitřní zpětné zrcátko. Couvání do neznáma, nyní nic snazšího. Displej s úhlopříčkou 70 mm je pod střechou uprostřed čelního skla, v místě obvyklého zrcátka. Frekvence varovného tónu pak informuje o vzdálenosti překážky. Pokud se užitných vlastností týče, tak při vnějších rozměrech karoserie 4,9 x 2,0 x 2,1 m je ložný objem skříně 6,3 m3 při rozměrech nákladového prostoru 2,6 x 1,75 x 1,45 m. Rozměry zadních i bočních dveří dovolují samozřejmě převoz europalet a v nezatíženém stavu je podlaha skříně jen 0,6 m nad vozovkou. Užitečné zatížení vozu činí téměř 1,2 t (včetně řidiče a spolujezdce).
Přestože z více než pěti set variant Transitu jsou v České republice v nabídce jen asi tři stovky, nebude mezi nimi ECOnetic chybět. První vozy lze očekávat ve druhé polovině letošního roku. Mezi novinkami je také Ford Transit AWD s pohonem všech kol, motorem Duratorq 2,4 l/103 kW (140 k), u něhož je základem verze s pohonem zadní nápravy a motorem uloženým vpředu podélně. Pohon přední nápravy není trvalý, ale do rychlosti 100 km/h kdykoliv během jízdy snadno připojitelný spínačem na přístrojové desce.
Pro rok 2009 připravila Ford Motor Company i další novinky mezi užitkovými automobily. Menší Transit Connect, vyrobený od roku 2002 již v počtu přes 600 tisíc vozů, dostal nový tzv. kinetický design přední části a interiér ve stylu osobního vozu S-Max. Ve standardní výbavě je vedle ABS/ASR a ESP také Hill Holder, usnadňující rozjezd do stoupání, čtyři až šest airbagů apod. Protože právě začíná vývoz tohoto typu do USA, jde o první skutečně globální užitkový Ford, vyráběný v Turecku a prodávaný na čtyřech kontinentech. Jeho motor Duratorq se dodává s výkonem 55, 66 nebo 81 kW (tedy 75, 90 a 110 k). Transit Connect v základním provedení má spotřebu paliva 6,0 l/100 km a emise CO2 jen 159 g/km. Další novinkou je výrazná designová modernizace úspěšného typu Ford Ranger, původně z roku 1997, nyní nadále vyráběného ve společném asijském závodě AutoAlliance Thailand (Ford/Mazda). Ranger se nezalekne ani terénu, uveze náklad 1,0 t a ještě utáhne přívěs o hmotnosti do tří tun. Podobně jako ostatní typy se nyní nabízí s různými stupni výbavy.
Zdroj: Automobil 07/09
Autor: Branko Remek