Van
Ford Transit 4x4
29.07.2010 00:01
Test
Jen několik málo výrobců lehkých užitkových vozidel uvedlo i na český trh verzi s pohonem všech kol, tedy s konfigurací náprav 4x4.
A tak je na našem trhu v nabídce Mercedes-Benz Sprinter 4x4, čerstvě i Peugeot Boxer 4x4, VW Transporter T5 4Motion a nechybí ani Ford Transit 4x4. To všechno jsou vozidla s pohonem všech kol, ale nikoliv kategorie SUV či off-road a už vůbec ne terénní speciály typu Iveco Daily 4x4.
Ford Transit 4x4 je typickým zástupcem silničních „čtyřkolek“, které nemají ambice prokazovat své schopnosti v náročnějším terénu. Zjednodušeně řečeno, Transit s pohonem všech kol je vlastně jenom dalším „stupněm pohonu“ u tohoto populárního lehkého „užitkáče“. Vždyť současná nabídka variant Fordu Transit zahrnuje vedle desítek karosářských verzí s pohonem přední nápravy, také obdobný počet verzí s pohonem zadní nápravy, a k dispozici tedy je (alespoň pro určité verze) i pohon všech kol.
V redakčním testu jsme měli tentokrát možnost vyzkoušet sériové provedení s karoserií Kombi Van (a to s ohledem na skutečnost, že motorističtí novináři nedisponují v naprosté většině patřičným řidičským oprávněním pro bus, tj. skupinou „D“). Přesnější označení modelu je Transit Kombi 350 MWB 2.4 TDCi/103 kW AWD - Trend. Z tohoto kódu vyčtete, že jde o vozidlo s celkovou hmotností 3500 kg, se středním rozvorem, vybavené vznětovým přeplňovaným motorem Duratorq se zdvihovým objemem 2,4 l s výkonem 103 kW a s pohonem všech kol. Nutno podotknout, že pohon všech kol lze objednat pouze pro verze se sériově poháněnou zadní nápravou. A poslední slovo Trend značí úroveň výbavy. Jak bývá u předváděcích vozidel velmi časté, sériová výbava vozidla (884 280 Kč s DPH) byla doplněna o citovaný pohon všech kol (174 000 Kč s DPH) a další příplatkové prvky, takže se celková cena vyšplhala na 1 196 280 Kč s DPH. Což je na užitkový Transit pro 8+1 osob docela hodně. Pravda, pohon všech kol něco stojí a když už máme velké vozidlo pro přepravu osob, pak zcela jistě musíte myslet i na temperování interiéru. Standardní topení totiž k vyhřátí vozidla nestačí. Takže druhou nejnákladnější příplatkovou položkou byla sada nezávislého naftového topení Webasto s teplovodním výměníkem o výkonu 5000 W s elektronickým ovladačem a časovačem.
Pokud jde o pohon všech kol, pak je montován systém druhé generace, který je plně elektronicky řízen a pracuje zcela automaticky bez nutnosti zásahu řidiče. Jak zdůrazňuje výrobce, nezmenšuje světlou výšku vozidla a v „naší“ autobusové kategorii je dostupný jak pro testovanou devítimístnou verzi, tak i pro 14 až 17místné minibusy.V základu, tj. na povrchu s dobrou adhezí je veškerý točivý moment přenášen na zadní kola, v případě, že snímače zaregistrují ztrátu adheze na hnané nápravě, řídicí jednotka okamžitě připojí přes dvě vícelamelové spojky pohon předních kol. Takže na běžné suché vozovce má Transit klasický pohon zadních kol, na sněhu, blátě apod. je k dispozici automaticky pohon 4x4. Pod kapotou byl dobře známý agregát 2.4 TDCi s výkonem 103 kW/375 Nm spolupracující s šestistupňovou přímo řazenou převodovkou. Je to jediný motor, který je pro pohon 4x4 u Transitu v nabídce, a zdá se, že to je správná volba. Vyhoví i plně naloženému vozidlu, a odpovídá i tomu, že pohon 4x4 si lze přiobjednat i k dalším karosářským verzím.
Interiér vozidla, zvláště pak pracoviště řidiče je veskrze praktický a až na nemožnost výškového nastavení volantu a nulový prostor vedle spojky pro odložení levé nohy, nemám žádné připomínky. Oceňuji dostatek odkládacích poliček, přihrádek a kapes. V průběhu testu jsme naprostou většinu kilometrů najeli na mokrých silnicích, ale v podstatě s pohonem jenom zadních kol a cca pěti kilometrů jsme „natočili“ na polních cestách a na stavbách, nikoliv však v náročném terénu. Podle údajů palubního počítače – zásadně jsem dodržoval rychlostní limity – v centru Prahy se dala spotřeba udržet lehce nad hranicí 11 l/100 km. Na dálnici pak počítač ukazoval průměr 10,6 l/100 km a při jízdě (po vynulování počítadla) na běžných „okreskách“ na známé trati, se ustálila na hodnotě těsně pod 10,0 l/100 km.
Ford Transit 4x4 si nedělá ambice na jízdu v terénu, jde ale o pohon, který má usnadnit např. přepravu osob v horských oblastech kde je zima, a tím i zasněžené silnice delší, i sněhu bývá více a častěji se jezdí na uježděné sněhové vrstvě, ale zvládá i přepravu dělníků a techniků na odlehlých stavbách, kam se jezdí obvykle po polních cestách apod. Ale nesmí být příliš hluboce vyjeté koleje (světlost podvozku je standardní) a nesmíte zapomenout, že nemáte k dispozici žádné jiné trakční pomůcky (uzávěrky diferenciálu, redukce).
Zdroj: Doprava a silnice 06/10
Autor: Jiří Krenar
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)