Van
Ford ranger - Volání divočiny
Boris Dacko 28.06.2010 00:55
Test
Ačkoliv by se mohlo zdát, že terénní pick-upy představují tak trochu okrajový segment, alespoň soudě podle prodejů u nás, jejich současná koncepce je přiblížila výrazně širšímu spektru zájemců. Ford Ranger je jedním z těch, který se dokáže přizpůsobit.
Terénní pick-upy dnes totiž dokážou skvěle splnit pracovní úkoly a zrovna tak být i poměrně reprezentativními společníky schopnými plnit např. i rodinné potřeby. Jejich univerzálnost pak lze dále zvětšit zakoupením vhodných doplňků. Zatímco pro převoz materiálu je otevřená korba mnohdy velmi praktická, v případě přepravy nářadí či osobních potřeb nebo rodinného nákupu představuje poměrně velký problém. U Fordu Ranger však korbu můžete opatřit oděruvzdornou podložkou, nebo dokonce polyesterovým čalouněním vhodným pro křehký náklad. Dále lze volit skříňovou nástavbu se stahovacími bočními okny (také k dispozici bez oken), což dovoluje např. komfortní převoz domácích zvířat. Možností je rovněž pevný výklopný kryt, nebo krycí roletový mechanismus.
Rozsáhlá škála verzí
Modelová řada Ranger se dnes již neomezuje pouze na tři základní karosářské verze, ale přidává i několik specifických modelů. K dispozici je tak klasická dvoumístná verze Single Cab s ložnou plochou dlouhou 2280 mm, dále prodloužená kabina Super Cab s délkou plochy 1753 mm a nakonec Double Cab s ložnou plochou o délce 1530 mm. Zde je nutno dodat, že čtyřdveřový není jen Double Cab, ale i SuperCab. Prodloužená kabina tak už neposlouží jen k uložení citlivého nákladu, ale umožní i převoz dalších dvou osob, neboť disponuje i další dvojicí sedadel. Jsou sice tak trochu nouzového charakteru, ovšem přístup k nim je více než velkorysý. Toho je docíleno otevíráním dveří proti sobě, přičemž uprostřed chybí klasický B-sloupek. Vraťme se ale k testovanému vozu. Double Cab je možné získat celkem ve třech provedeních - základním, nebo ve speciálních edicích XLT Upgrade nebo Wildtrak1, či Wildtrak2. Verze Wildtrak jsou inspirovány outdoorovými sporty a bezesporu poskytují mimořádně vysokou úroveň komfortu. Příkladem mohou být sedadla v kombinaci kůže a perforovaná Alcantara (vč. vyhřívání), prahové lišty s podsvětleným logem či podlahové rohože s oranžovým lemováním. Samozřejmostí je pak nejvyšší výbava. Opusťme ale téma luxusu a podívejme se, co vlastně Ranger Wildtrak umí.
Klasická koncepce
Postaven je na žebřinovém rámu, který nese lichoběžníkovou nápravu s odpružením torzními tyčemi vpředu a tuhou zadní nápravu s listovými pružinami. Pokud jde o přenos výkonu na kola, je zde použita v podstatě běžná koncepce s trvalým pohonem kol zadní nápravy, ke kterému lze připojit za přispění automaticky uzamykatelných volnoběžek i pohon kol přední nápravy. Podobně jako u řady konkurentů (výjimkou jsou pouze Mitsubishi L200 nebo Land Rover Defeneder – zde je pohon 4x4 trvalý) je pohon všech kol realizovaný bez mezinápravového diferenciálu, což jej předurčuje pouze k použití na povrchu s nízkou adhezí, což zjednodušeně znamená - v terénu. Ranger je opatřen také uzávěrkou zadního diferenciálu. Nabídku motorizací tvoří dvě jednotky, jedna o objemu 2,5 l a výkonu 105 kW, druhá o objemu 3,0 l a výkonu 115 kW. Silnější motorizace je však dostupná pouze pro edice XLT Upgrade a Wildtraky. U XLT lze pětistupňovou manuální převodovku nahradit i automatem. Třílitrový diesel se projevuje velmi kultivovaným během, disponuje ohromnou pružností a sílou, což ostatně reprezentuje i točivý moment 380 N.m, který je dostupný již při 1800 ot/min. Vůči pohonné jednotce či převodovce nelze vznést jedinou výtku. Podobně je na tom Ranger i z hlediska jízdních vlastností. Jak moc má neposednou povahu v nenaloženém stavu, nebylo možné zjistit, neboť na korbě byla pro účely testu připevněna 300kilogramová zátěž. S ní ale Ranger předváděl doslova příkladné jízdní vlastnosti, podvozek se ukázal spíše tužší, což jsme ocenili především v zatáčkách.
Naprostou spokojenost lze vyjádřit s celkovým ovládáním vozidla. Řízení bylo přesné, zrovna tak i řazení. Šestý převodový stupeň by jistě vozu neuškodil, pravdou ale je, že by sváděl k ještě větším rychlostem, které k tomuto typu vozidla rozhodně nepatří. Klasickou vadou Rangeru je ruční parkovací brzda, která je umístěna pod přístrojovým panelem před pravým kolenem. Není-li použita, nijak nepřekáží, ovšem je-li zatažena, ráda se při nastupování připomene atakem na pravé koleno. Ford Ranger Wildtrak rozhodně nelze označit za ryze pracovní vozidlo, pro nás spíše demonstruje možnosti řady Ranger. Skvěle dokáže posloužit například při tažení přívěsu, kde vyniká dostatečně silným motorem a také vysokou hmotností soupravy (až 5985 kg), přičemž samotné vozidlo disponuje užitečnou hmotností až 1159 kg. Ranger začíná na 599 990 Kč bez DPH za Single Cab. Double Cab přijde na 659 990 Kč bez DPH, verze Wildtrak pak na 899 990 Kč bez DPH.
Zdroj: Trucker 05/10
Autor: Boris Dacko