Van
Dvě čtyřkolky „na práci“
Jiří Krenar 30.04.2020 11:45
„Svět“ pracovních vozidel je nesmírně mnohotvárný už v základním segmentu s celkovou hmotností vozidla 3500 kg.
Pro dnešní test jsem si vybral proto dvě různé značky, dvě naprosto odlišné karoserie, ale přesto je spojují tři atributy: v obou případech jde o vozidlo kategorie N1 zaměřené na pracovní využití, v obou případech je pod kapotou – navzdory elektrickému šílenství – poctivý vznětový motor, a v obou případech testované vozidlo má k dispozici i pohon všech kol (4x4).
Nová Mitsubishi L200 DC 2,3 DI-D
Šestou generaci velmi dobře známého pick-upu Mitsubishi L 200 s interním označením MY20 jsme vám představili docela podrobně v DaS 9/2019. Připomínám, že v podstatě zásadní konstrukční změny – spíše ty nejviditelnější – se odehrály v čelní partii „dvoustovky“, která má zcela novou masku, nárazníky i světlomety a ještě víc se tak přiblížila k osobním modelům, konkrétně k SUV ASX. Zcela nová je také palubní deska, která už u základní, čistě „pracovní“ verze pick-upu odpovídá spíše osobnímu vozidlu nižší střední třídy. Karoserie absolvovala decentní retuš a pro zvýšení její pevnosti byly v kritických místech použity pevnější materiály. Je ale klasicky upevněna na robustní rám. Zcela nový – dle firemních prospektů - je i motor 2.3 DI-D. Skutečnost je ale taková, že jde o další vývojový stupeň předchozího celohliníkového čtyřválce s označením 4N1, který u předchozí generace měl objem 2,4 l a výkon 113 kW/400 Nm. Šestá generace tedy dostala motor o zdvihovém objemu 2268 cm3 (zaokrouhleně tedy 2.2 l) s výkonem 110 kW/ 400 Nm. K dispozici je pouze jediná verze, zato můžete mít jak manuálně řazenou šestistupňovou převodovku, nebo šestistupňový „automat“. Nejdříve se na český trh dostala nová „dvoustovka“ s pětimístnou karoserií Double Cab, zvolit si můžete jednu ze čtyř úrovní výbavy. Akční cena nejjednodušší verze L 200 Ivite s pohonem 4WD začíná na 607 645,- Kč bez DPH. K redakčnímu testu jsem tentokrát dostal možnost si vybrat. Buď vyšší úroveň výbavy a samočinnou převodovku, nebo vozidlo vyloženě pracovní se základní, lehce doplněnou výbavou Invite+ s manuálně řazenou převodovkou a jednodušším pohonem všech kol Easy Select. Správně tušíte, volba byla jednoznačná, sáhnul jsem po pracovním pick-upu. Ale i ten importér „vylepšil“ o lité disky kol, prahové nášlapy, plastové aerodynamické „límce“ mezi budkou a nákladovým prostorem, kryt korby z eloxovaného hliníkového plechu (cca 20 000,- Kč) a dvě plastové, vyjímatelné a uzamykatelné boxy nasazené na korbě. Schválně jsem nepoužil výraz „upevněné“, protože ony dvě krabice byly opravdu pouze nasazené na ose a zaklapnuté do jednoduchého držáku, takže jsem je musel při parkování na ulici vždy z korby odebrat a uložit na zadní sedadla pick-upu. Takže nechválím tento nápad.
Ačkoliv jsem šel programově do co nejzákladnější výbavy pracovního pick-upu, v interiéru jsem byl mile překvapen jednak dostatkem prostoru za volantem, tak i přehlednou a docela elegantní palubní deskou se solidním dílenským zpracováním. Sedadlo řidiče je dobře seřiditelné, volant nastavitelný jen výškově, boční okna jsou elektricky ovládaná, zato příjemně veliká zpětná zrcátka u této úrovně výbavy jsou seřiditelná manuálně. Ve střední části palubní desky je audiosystém s CD přehrávačem a monitorem pro navigaci. Údaje z palubního počítače se zobrazují na přístrojovém štítu. Ocenil jsem, že v základní výbavě je v kabině na předním skle pouze vnitřní zrcátko, nikoliv dešťový senzor, takže jsem měl skoro nerušený výhled z vozidla.
Hned za klasickou řadicí pákou převodovky je „kolečko“, sloužící jako volič jízdních režimů, tj. 2H (pohon pouze zadních kol), 4H (pohon všech kol), 4L (pohon 4x4 s redukcí). Ve standardní výbavě ale nechyběla ani uzávěrka zadního diferenciálu. A protože na litých discích byly tzv. „přechodové“ pneumatiky Nokian 265/60 ER18 s docela hrubým vzorkem, zvládnul jsem bez zaváhání i jízdu středně těžkým terénem jen s připojením pohonu předních kol. K zajímavému (nikoliv ale chvályhodnému) kroku se rozhodli konstruktéři, když na boku vozidla, jen kousek vedle sebe umístili dvoje dvířka k nádržím. Pod prvními je hrdlo k nádrži na naftu, pod druhými k nádrži na AdBlue. Konkurence to většinou zvládá pod jedněmi dvířky.
Jízdní vlastnosti zcela odpovídají konstrukci pick-upů, tj. jízda s prázdným vozidlem je lehoučce uskákaná, ale stačí doslova 50 kg (tj. dva pytle cementu) a zadní náprava se příjemně zklidní. Výkon 110 kW je zcela dostatečný, i když k nějakému sportovnímu „divočení“ na silnicích mu pár kilowatů chybí. Ale na práci více než dobrý. Převodovka řadila precizně, ale má raději klidnější pohyb páky. Díky palubnímu počítači samozřejmě mám i orientační údaje o spotřebě nafty. Na tradičním dálničním okruhu z Prahy po D10 do Liberce a zpět přes Josefův Důl a Tanvald při rychlosti 125 km/h ukázal palubní počítač průměr 7,4 l/100 km. Skutečná rychlost (podle GPS) byla 118 km/h. Venkovský testovací okruh jihozápadně od Prahy, vedený po silnicích nižších tříd jsem zvládnul za 6,4 l/100 km. Ale vozidlo bylo zatíženo pouze 400 kg včetně řidiče.
Pracovní verze nové generace pick-upu Mitsubishi L200 mě potěšila jak jízdními vlastnostmi, tak i spotřebou a komfortem v kabině. Drobnou nelogičnost – u pracovní verze ale docela důležitou – jsem našel na korbě. Zadní „sajtna“ je sklopná do vodorovné polohy a její pohyb je tlumen plynovou vzpěrou. Pro nakládání - a nejen vysokozdvižným vozíkem – je ale logičtější, aby šla zadní stěna sklopit svisle dolů. Tvar nárazníku to umožňuje, pouze v konkrétním případě je nutné stěnu opatrně opřít o „kouli“ závěsného zařízení. K tomu jsou i připraveny oba klasické závěsy. Ale jak se uvolní plynová vzpěra bez nářadí, na to jsem nepřišel.
VW Crafter 35 2.0 TDI 4 Motion
Ještě dříve, než jsem si na parkoviště importéra šel pro testovaný Crafter, přišla mi poštou jeho specifikace, kde jsem se mj. dočetl, že jde o „SG doprovodné vozidlo“. Tak to jsme v redakci ještě nikdy neměli, takže jsem byl hodně zvědavý.
Nebudu čtenáře napínat, z doprovodného vozidla se „vyklubal“ třímístný VW Crafter van se středním rozvorem 3640 mm, vysokou střechou, trvalým pohonem předních kol, respektive se systémem pohonu 4Motion, upravený českou karosárnou Sicar na speciál, který bych laicky nazval „kombi“. Karosárna ze základní karoserie van vytvořila prosklený vůz schopný odvézt až 9 osob a ještě nějaký ten náklad, uložený za robustní variabilní přepážkou. V druhé a třetí řadě jsou vždy tři samostatná sedadla ukotvena v kolejnicích na podlaze vozidla. Je tedy jasné, že posouváním, či dokonce vyjmutím každého sedadla lze vytvářet jednak jinou obsaditelnost vozidla, tak i zvětšovat – dělicí přepážka je posuvná – nákladový prostor. Samotná přepážka ve směru do interiéru je pokryta textilním potahem, do nákladového prostoru pak zůstala holá. Přepážka má v dolní části ještě rozměrná dvířka, která umožňují přepravu dlouhých předmětů i v případě plně obsazeného vozidla devíti osobami. Přepážka je navíc velmi pečlivě slícována s karoserií, takže cestující jsou velmi dobře chráněni i před pohybem menších zavazadel/předmětů v nákladovém prostoru. Tak jako sedadla i přepážku lze zcela vyjmout z vozidla, tato „operace“ ale vyžaduje čtyři silné ruce. Pro případného zájemce je velmi důležité, že karosárna SICAR je stálým partnerem importéra VW Užitková vozidla, takže importér zachovává plnou záruku pro automobil i po provedení úprav.
Pojďme do interiéru.
Pracoviště řidiče je zcela standardní. Řidič má vlastní, všestranně nastavitelné sedadlo (i výškově), volant s možností seřízení ve dvou rovinách, boční okna i zpětná zrcátka jsou ovládána elektromotorky. Sedadlo řidiče je s vyhříváním a standardní klimatizace je doplněna ještě o přídavné topení vyhřívající prostor pro cestující. Základní topení by nebylo schopné v zimních měsících tak velký objem vyhřát na přijatelnou teplotu. Pracoviště řidiče je prostorné, palubní deska přehledná a z ergonomického pohledu nemám připomínek. Uvítal jsem klasický tempomat, couvací kameru doplněnou o senzory jak vzadu, tak i v přední části. Audio soustav byla bez navigace, nechyběl standardní palubní počítač.
Samostatná sedadla v druhé a třetí řadě vypadají – s ohledem na to, že jde o pracovní vozidlo – značně elegantně, ale nejsem si jist, zda použitá textilie půjde dobře čistit. A také jsem nebyl spokojen s úhlem pevně nastavené opěrky hlavy. Místa na nohy i nad hlavou, resp. i na šířku je v druhé i třetí řadě dostatek. Každé sedadlo má tříbodový bezpečnostní pás a k dispozici jsou i sklopitelné opěrky rukou. Důležitou informací pro případného zájemce je cena. Základní vozidlo stojí 941 890,- Kč bez DPH, vlastní úprava, včetně různých příplatkových doplňků pak zvedla výslednou cenu na 1 249 181,- Kč bez DPH.
Testovaný speciál měl pod kapotou vznětový přeplňovaný dvoulitrová motor TDI s výkonem 130 kW/410 Nm, doplněný o osmistupňovou samočinnou převodovku (nikoliv dvouspojkovou DSG). Ta umožňuje i manuální řazení rychlostních stupňů, nicméně její odstupňování a rychlost řazení mě v průběhu testu nenutila řadit ručně. Ale při jemném manévrování ve stísněném prostoru jsem upřednostnil manuální řazení.
Pokud jde o jízdní vlastnosti, šlo o zcela běžný velký Crafter. A protože v době testu bylo ještě zcela sucho a do prvního sněhu bylo i kalendářně dost daleko, systém pohonu všech kol 4Motion jsem nevyužil. Mimochodem, ačkoliv jde o „čtyřkolku“, zdůrazňuji, že podvozek nebyl nijak upravován, takže světlá výška je zcela standardní (tj. silniční)a testované vozidlo není určené k jízdě v terénu.
Klasické testovací redakční trasy VW Crafter „kombi“ absolvoval za suchého a teplého počasí, většinou v plynulém provozu a jen částečně naložen. Tomu odpovídala i dosažená spotřeba. Trasu z Prahy do Liberce po dálnici D 10 a zpět přes Bedřichov a Tanvald, kdy na dálnici jsem nastavil na tempomatu rychlost 135 km/h, absolvoval Crafter s neuvěřitelným průměrem 8,9 l/100 km při 2500 min-1. Na dálnici D5 jsem si vyzkoušel i jízdu s tempomatem nastaveným na 125 km/h a spotřeba se ustálila na hodnotě 8,5 l/100 km. Z plzně jsem se vracel po souběžné silnici II/605 s odbočkou na venkovské silnice nižších tříd a nebyl problém udržet spotřebu pod 7 l/100 km.
ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE
Mitsubishi L200 2,3 DI-D VW Crafter 35 2.0 TDI
DC Invite+ 4Motion AG8
Motor:
Zdvihový objem (cm3)2268 1968
Max. výkon (kW/min-1)110/3500 130/3600
Max. točivý moment (Nm/min-1)400/1720-2250 410/1500-2000
Rozměry vozidla:
Rozvor (mm)3000 3640
Délka/šířka/výška (mm)5225/1815/1775 5986/2040/2590
Přední/zadní/nájezdový úhel (o)30/22 neudává se
Přechodový úhel (o) 24 neudává se
Světlá výška (mm)205 neudává se
Brodivost (mm) 600 neudává se
Celková/užitečná hmotnost (kg)3110/1035 3500/980
Hmotnost brzděného přívěsu (kg)3100 2500
Rozměry ložné plochy (mm)1520x1470x475 variabilní
Objem palivové nádrže (l)75 75
Pneumatiky Nokian 265/65 R18 Continental 235/60 R17
Převzato z časopisu