Van
Dacia Logan Pick-up - Pod Lupou
Martin Divíšek 27.05.2010 00:37
Test
Dacia Logan Pick-up se u nás těší skvělému postavení, a to nejen díky rychle se zvyšující oblibě značky Dacia, ale také díky prostému faktu, že ve svém segmentu prakticky nenachází konkurenta.
Ještě před několika lety přitom patřily pick-upy mezi snad nejběžnější užitkové automobily v Česku i na Slovensku. S ukončením produkce Škody Pick-up se však poměr sil dost rychle přerozdělil a zájemci o užitkový automobil začali dávat přednost klasickým dodávkám. Na trhu totiž vůz podobné koncepce chyběl. O nahrazení se svého času pokoušel Fiat s modelem Strada, avšak díky mnoha nepříznivým faktorům, jako například vyšší ceně – neúspěšně. Logan Pick-up se donedávna nabízel pouze s otevřenou ložnou plochou. Krátce po uvedení do prodeje doplnil výrobce nabídku doplňků praktickou a velmi zdařile provedenou krycí plachtou. Vůz v tomto provedení jsme otestovali v čísle 5/2009. Krycí plachtu, která je k mání za 7990 Kč s DPH lze však nově nahradit ještě jiným řešením, a to pevnou laminátovou nástavbou, o jejíž produkci se starají v Česku společnosti Techsport a Pony Auto. O přestavbách ale více až v dalším čísle. Nyní se podívejme na Pick-up trochu detailněji.
Jízdní vlastnosti
Logan Pick-up je postavena na platformě modelu MCV, z čehož vyplývá, že oba mají stejný rozvor náprav 2905mm. Přední náprava je typu McPherson s trojúhelníkovým ramenem, zadní je pak kliková s vlečenými rameny spojenými torzní příčkou. Na skvělé jízdní vlastnosti by to však samo o sobě nestačilo. Tvůrci však dokázali nalézt doslova optimální tuhosti odpružení, takže Logan proti svým sourozencům nabízí ještě stabilnější vlastnosti. V zatáčkách se nenaklání ani nehoupe, velmi dobře kopíruje nerovnosti a neodskakuje ani v prázdném, tedy nenaloženém stavu. Podvozek patří jednoznačně mezi velká pozitiva. Dostatek brzdného účinku zajišťují vpředu kotoučové brzdy o průměru 259 mm a zadní devítipalcové bubnovky. Jejich nástup je, dalo by se říci okamžitý, až skoro „jedovatý“.
Pružné a úsporné
Automobilka nabízí celkem tři motorizace, dvě naftové a jednu benzinovou. Vznětové motory 1,5 dCi z produkce Renault nabízejí výkon 50kW (160 N.m, max. rychlost 146 km/h) a 63 kW (200 N.m, max. rychlost 160 km/h), zážehový agregát 1.6 MPi pak vykazuje výkon 64kW (128 N.m, max. rychlost 163 km/h). Testovaný vůz byl vybaven silnější dieselovou motorizací. Její vlastnosti byly opravdu velmi příjemným překvapením. Motor je obdivuhodně živý, díky nízko položené křivce točivého momentu je také velmi pružný a projevuje se chutí k běhu už od nízkých otáček. Nepolevuje ani při vyšších rychlostech. Zde se ale samozřejmě začne projevovat vzrůstající hlučností. Zcela jednoznačně by mu prospěl šestý převodový stupeň, který by otáčky ve vyšším tempu snížil. Ovšem v nabídce narazíme pouze na jedno jediné převodové ústrojí, a sice manuální pětistupňové. Chod v kulise je trochu tužší, a obecně i dost přesný. Pouze u zpátečky je potřeba vyvinout nepatrně větší sílu a přesnost zařazení je o něco horší.
Chudá základní výbava
Vůz je v základu vybaven airbagem řidiče, airbag spolujezdce je dostupný pouze ve vyšší výbavě Ambiance. Dále je vozidlo opatřeno systémem ABS s elektronickým rozdělovačem brzdného účinku EBV. Jinak je Logan Pick-up v základní výbavě Access takzvané holátko. Verze Ambiance nabízí navíc výškově nastavitelné pásy, zadní oblouk pro převoz dlouhých předmetů, hydraulický posilovač řízení, zevnitř manuálně nastavitelná zpětná zrcátka, elektrické ovládání oken, centrální dálkové zamykání apod.
Praktický pick-up
Celková ložná plocha má délku 1807 mm (i u podlahy) a 1520 mm k horní hraně zadní stěny budky. Šířka mezi podběhy 1024 mm umožňuje naložení europalety. Jelikož víko ložné plochy unese podle údajů výrobce až 300 kg, zvětšuje se tím ložná plocha o nezanedbatelných 580 mm. To ve výsledku dává maximální ložnou plochu s oporou 2387 mm. K zajištění menšího nákladu lze využít také dělící mříže nákladového prostoru. Ta je v příplatku nabízena za 4990KČ s DPH. V nadstandardní výbavě Ambiance je okenní oblouk sloužící buď jako fixační zařízení delšího nákladu anebo jako ochrana proti rozbití zadního skla pohyblivým nákladem. Zajištění delšího nákladu na okenním oblouku proti svévolnému sesunutí se obstarávají výklopné zarážky. Okenní oblouk je možno za příplatek (1390 KČ s DPH) dovybavit ochrannou mříží zadního okna. Nadprůměrně velký nákladový prostor má vysokou variabilitu, a dokáže zvládnout jak menší pohyblivý náklad tak i velký objemný, který lze patřičně zabezpečit proti posunutí.
Zdroj: Trucker 04/10
Autor: Martin Divíšek