Van
Dacia Logan - Logan pick-up Hardtop
28.06.2010 00:41
Test
Dacia Logan MCV, ať už v osobním či užitkovém provedení se na českém trhu velmi dobře „zabydlela“.
Reportáž a technické představení další karosářské verze i u nás populárního modelu Dacia Logan (made by Renault) jsme přinesli v DaS 4/09. Krátce poté byl zahájen prodej tohoto modelu i v Česku, a dostali jsme možnost si vozidlo vyzkoušet i ve standardním redakčním testu. A to v obou karosářských verzích, tj. Van i pick-up. Do předváděcí novinářské flotily se bohužel jen málokdy dostane verze se základním motorem a základní výbavou (u Logana s označením Access). K testu byl přistaven Van/pick-up s výbavou Ambiance se vznětovým agregátem 1.5 dCi/50 resp. 63 kW. A vozidlo bylo navíc vybaveno i příplatkovými prvky za dalších cca 30 000,- Kč. Takže z čistě Logana „pracanta“ se stal Logan „pracující švihák“, který ovšem ztratil kouzlo fantastické ceny! A Dacia Logan, jakkoliv je konstrukčně i co do dílenského zpracování na dobré úrovni, získává svoji klientelu hlavně díky výbornému poměru cena/užitné vlastnosti. A tím také naznačuji některým kritikům Logana, že než začnou negativně komentovat tvrdé plasty na palubní desce apod., měli by si uvědomit, že v automobilové branži platí - možná více než kde jinde - ono známé „něco za něco!“. Velmi zajímavá cena a vysoká užitná hodnota je u Logana dosažena díky spartánsky řešenému interiéru vozidla, ovšem aniž by byla nějakým způsobem ohrožena bezpečnost posádky. A to platí v plné míře i o verzi Logan Van i pick-up.
Nabízí řidiči prostorný interiér, přehledně a ergonomicky solidně zpracovanou palubní desku, čitelný přístrojový štít, airbag řidiče ve standardu, ovšem na druhou stranu volant bez možnosti jakéhokoliv seřízení, tj. ani nelze objednat za příplatek, a dost vysoko umístěné sedadlo řidiče (osobně bych uvítal delší sedák). Seřizování zpětných zrcátek u výbavy Access je možné manuálně vytlačováním zrcátek, stahování bočních oken samozřejmě kličkou. Ve standardu ale je systém ABS s elektronickým rozdělovačem brzdného účinku EBV.
Pokud hodnotím interiér Logana pick-up, kterému se tentokrát budeme věnovat (a s ohledem na to, že jde spíše o pracovní vozidlo jej chválím), nesmím zapomenout na velký zavazadlový prostor za sedadly. Nabízí využitelný objem cca 300 l, který slouží nejen k odložení pracovní bundy, ale hlavně k bezpečnému uložení např. elektrického nářadí, které by mohlo z ložného prostoru „zmizet“. Takže paráda. Pokud jde o vlastní nákladový prostor je typu „pick-up“, tj. nemá sklopné bočnice, ale pouze zadní čelo, a to jenom do vodorovné polohy. To sice znesnadňuje nakládání palety vysokozdvižným vozíkem na straně jedné, na druhou stranu výrobce uvádí, že ve vodorovné poloze čelo unese až 300 kg. V této souvislosti připomínám, že užitečná hmotnost Dacia Logan pick-up je 800 kg!!!! Nákladový prostor má rozměr 1800 x 14700 x 550 mm (šířka mezi podběhy 1025 mm), je tedy dobře využitelný. Upevňovací oka jsou na vnějším okraji ložného prostoru. Tentokrát jsme měli možnost v redakčním testu vyzkoušet Dacii Logan pick-up s nástavbou Hardtop z produkce brněnské karosárny Techsport, a co víc, vozidlo bylo v základní výbavě Access se zážehovým motorem 1.6, takže „holátko“. Ovšem s neuvěřitelnou základní cenou od 140 000?Kč bez DPH při využití financování Dacia Finance.
Techsport Brno ve spolupráci s importérem nám zapůjčili vozidlo vybavené kompozitovou prototypovou! nástavbou, vyrobenou z probarveného skelného laminátu, která je ke stávající karoserii připevněna pomocí ocelových příchytek a silikonového tmelu. Pro upevnění ke karoserii byly využity originální otvory v karoserii. Zadní dveře jsou u nástavby výklopné vzhůru a jsou usazeny dvěma plynovými vzpěrami. Jsou uzamykatelné a pevně se tak spojí s originálním zadním čelem pick-upu. V horní části rámu zadních dveří je upevněno originální brzdové světlo, demontované z místa na zadní stěně kabiny. V přední části nástavby nad kabinou řidiče je rozměrná alkovna, umožňující odložení různých drobnějších či spíše ne příliš těžkých předmětů. Testované vozidlo bylo vybavené plnou, tj. neprosklenou nástavbou, nicméně výrobce nabízí i možnost upevnění skel v bocích karoserie.
Nabízí se otázka, zda není jednodušší pořídit si Logana ve verzi Van, který nabízí nákladový prostor o objemu 2,5 m3, navíc velmi dobře přístupný jak zadními křídlovými dveřmi, tak i z obou boků karoserie klasickými dveřmi. Užitečná hmotnost je přitom 800 kg. Laminátová nástavba na pick-upu nabízí využitelný objem 4 m3, užitečnou hmotnost vozidla sníženou o 40 kg (tj. 760 kg), ovšem nákladový prostor je přístupný uzamykatelnou, ale v podstatě vodorovně dělenou stěnou, u které navíc spodní originální díl pick-upu lze sklopit pouze do vodorovné polohy. Při nakládání je tedy nutné vlézt až na korbu. Druhou nevýhodou – ovšem spíše bych měl asi říci daní za možnost vyzkoušet si už prototyp - byla absence jakékoliv ohrádky v alkovně nad kabinou řidiče. Co tam bylo uloženo, krátce po rozjezdu okamžitě spadlo. A málem bych zapomněl na ještě jednu výhodu oproti karoserii Van. Pick-up má přece v kabině, za předními sedadly šikovný zavazadlový příruční prostor o objemu 300 l.
A jak se změnily jízdní vlastnosti, či lépe řečeno, jak se jezdí se zážehovou šestnáctistovkou ve srovnání se vznětovým agregátem, resp. jak ovlivní nástavba chování vozidla na silnici? Odpověď není až zas tak složitá. Největší výkon motoru je v podstatě srovnatelný, zato největší točivý moment u zážehového agregátu je 128 Nm, zatímco u dříve testovaného vznětového motoru 1.5 dCi/63 kW byl 200 Nm. Je tedy nutné více točit motor a častěji řadit. A také průměrná spotřeba se dá jenom obtížně stlačit pod 8 l/100 km. Ač naložen, dokázal pick-up/Hardtop uhánět velmi svižně, a samozřejmě jízdní vlastnosti zatíženého vozidla byly lepší než u prázdné korby. Zadní jednoduchá náprava v nezatíženém stavu lehce odskakuje na nerovnostech. Ovšem vysoká karoserie přináší i větší citlivost na boční vítr, což platí zvláště pro prázdné vozidlo.
Ale abych jenom nechválil. Osobně mi vadilo tradičně vnitřní zpětné zrcátko, uvítal bych možnost alespoň výškového nastavení volantu a po dvouhodinové testovací jízdě po centru Prahy jsem byl zcela „na mrtvici“ z absence posilovače řízení! Jinak nemám proti základní výbavě vozidla výhrady. Možná by nějaký „hnidopich“ našel i drobné vady na dílenském zpracování nástavby, ale připomínám, že šlo o prototyp. A jen tak pro úplnost uvádím, že podobnou nástavbu jsem náhodou viděl také v nabídce německé karosárny Grünhage, přičemž její technické řešení i hmotnost byly obdobné, designově je však více efektní.
Zdroj: Doprava a silnice 05/10
Autor: Jiří Krenar