Van
Dacia logan 1.5 dCi, Mazda BT-50 - Pick-up na celý týden
30.11.1999 00:00
Test
Konec konců i mladoboleslavská škodovka ještě před ukončením výroby velmi oblíbeného (a zatím stále ještě „nesmrtelného“) pick-upu na bázi Škody Felicia, připravila ostře žlutou verzi „Fun“ se zážehovým motorem 1.6 l ve čtyřmístném provedení. Po ukončení výroby Felicie pick-up (na některé trhy byl tento vůz dodáván s logem VW na masce jako Caddy pick-up) se na českém trhu s touto karoserií doslova mihly některé jiné více či méně prodejně úspěšné „silniční“ pick-upy. Byly to polský Polonez či rumunská Dacia 1304 (dokonce i v provedení Double-Cab či 4x4) a posléze (domnívám se, že velmi pozdě) Fiat nabídnul na našem trhu elegantní pick-up Fiat Strada. Ten se kvalitativně samozřejmě výrazně odlišoval od obou zmiňovaných konkurentů, bohužel se také výrazně lišil i cenou, a tak v loňském roce byl nenápadně stažen z nabídky importéra.
A tak vlastně trvalou nabídku s karoserií pick-up zajišťovaly pouze klasické velké off-roady 4x4 s rámových podvozkem z produkce japonských značek Mitsubishi, Nissan, Toyota, Mazda/Ford (zkoušel to tu i pick-up Tata), doplněné o Land Rover Defender a posléze Santanu/Massif či nově o Hummer H3T. V poslední době ale zákazníci i v Česku začali rozlišovat čistě pracovní pick-up od vozidel využitelných spíše pro volný čas. Je to trend hlavně viditelný u off-roadů, lehkých silničních pick-upů se zatím nedotknul. V dnešním dvou testu nabídneme redakční zkušenosti s lehkým „silničním“ pick-upem Dacia Logan, resp. s pick-upem na klasickém off-roadovém podvozku 4x4.
Dacia Logan Pick-up
Reportáž a technické představení další karosářské verze i u nás populárního modelu Dacia Logan (made by Renault) jsme přinesli v DaS 4/09. Krátce poté byl zahájen prodej tohoto modelu i v Česku a dostali jsme možnost si vozidlo vyzkoušet i ve standardním redakčním testu. Jestliže v době oficiálního zahájení prodeje Logana pick-up nebyl na našem trhu konkurent v této třídě, pak o pár týdnů se situace lehce změnila, protože se na český trh oficiálně dostal i čínský užitkový vůz DFM Mini (Dong Feng), který nabídnul celkem osm karosářských verzí včetně karoserie pick-up Double Cab/Farmer (více informací k tomuto vozidlu najdete uvnitř časopisu). Druhou věcí, která poněkud zkreslila redakční test byl motor a výbava testovaného vozidla. Do novinářské flotily se bohužel jen málokdy dostane verze se základním motorem a základní výbavou, tj. v tomto případě Logan pick-up se zážehovým motorem 1.6/64 kW s výbavou Access za neuvěřitelnou cenu 139 000 Kč bez DPH. K testu byl přistaven pick-up se vznětovým agregátem 1.5 dCi/63 kW s výbavou Ambiance, tj. verze s akční cenou 204 900 Kč bez DPH. A vozidlo bylo navíc vybaveno i příplatkovými prvky za dalších cca 30 000 Kč. Takže z čistě Logana „pracanta“ se stal Logan „pracující švihák“, který ovšem ztratil kouzlo fantastické ceny! A Dacia Logan, jakkoliv je konstrukčně i co do dílenského zpracování na dobré úrovni, získává svoji klientelu hlavně díky výbornému poměru cena/užitná hodnota. A tím také naznačuji některým kritikům Logana, že než začnou negativně komentovat tvrdé plasty na palubní desce apod., měli by si uvědomit, že v automobilové branži platí možná více než kde jinde ono známé „něco za něco!“. Velmi zajímavá cena a vysoká užitná hodnota je u Logana dosažena díky spartánsky řešenému interiéru vozidla, ovšem aniž by byla nějakým způsobem ohrožena bezpečnost posádky. A to platí v plné míře i o verzi Logan pick-up.
Nabízí řidiči prostorný interiér, přehledně a ergonomicky solidně zpracovanou palubní desku, čitelný přístrojový panel, airbag řidiče ve standardu (pro spolujezdce až v úrovni výbavy Ambiance), ovšem na druhou stranu volant bez možnosti jakéhokoliv seřízení (a přitom poslední generace osobní verze Logan MCV již výškově seřiditelný volant nabízí), tj. ani nelze objednat za příplatek, a dost vysoko umístěné sedadlo řidiče (osobně bych uvítal delší sedák). Seřizování zpětných zrcátek u výbavy Ambiance je možné manuálně zevnitř, montováno je el. stahování bočních oken. Ve standardu pak je i systém ABS s elektronickým rozdělovačem brzdného účinku EBV. Bezpečnostní pásy jsou výškově nastavitelné.Pokud hodnotím interiér Logana pick-up (a s ohledem na to, že jde o pracovní vozidlo jej chválím), nesmím zapomenout na velký zavazadlový prostor za sedadly. Nabízí využitelný objem cca 300 l a slouží nejen k odložení pracovní bundy či tašky s nákupem, ale hlavně k bezpečnému uložení např. elektrického nářadí, které by mohlo z ložného prostoru „zmizet“. Takže paráda.
Pokud jde o vlastní nákladový prostor je typu „pick-up“, tj. nemá sklopné bočnice, ale pouze zadní čelo, a to jenom do vodorovné polohy. To sice znesnadňuje nakládání palety vysokozdvižným vozíkem na straně jedné, na druhou stranu výrobce uvádí, že ve vodorovné poloze čelo unese až 300 kg. V této souvislosti připomínám, že užitečná hmotnost Dacia Logan pick-up je 800 kg! Takže nejde o nějaké „šidítko“, využitelné pouze k přepravě lehounkých plastů. Nákladový prostor má rozměr 1800 x 14 700 x 550 mm (šířka mezi podběhy 1025 mm), je tedy dobře využitelný. V testovaném vozidle byl za příplatek vybaven gumovou vložkou. Upevňovací oka jsou na vnějším okraji ložného prostoru. Zadní okno kabiny je ve standardu chráněno mříží s upevňovacími prvky pro přepravu dlouhého nákladu. Pokud jde o nákladový prostor, dovozce už v tuto chvíli vedle gumové vložky nabízí i plachtu nákladového prostoru, další verzi ochranné mříže, dělicí mříž (rozdělí ložnou plochu na dvě nestejné části) a v tuzemsku se „poohlíží“ po výrobci plastové skříňové nástavby. Z dalších příplatkových prvků bych rád upozornil na závěsné zařízení, které zvyšuje užitečnou hodnotu vozidla.Testovaný Logan pick-up s motorem 1.5 dCi/63 kW budil pozornost jednak svojí karoserií, potom také cenou a na silnicích pak agilností. Ač naložen, dokázal uhánět velmi svižně, a samozřejmě jízdní vlastnosti zatíženého vozidla byly lepší jak u prázdné korby. Zadní jednoduchá náprava v nezatíženém stavu lehce odskakuje na nerovnostech. Ačkoliv motor byl naprosto syrový (na tachometru bylo natočeno 63 km), přesto byl relativně tichý a průměrná spotřeba za celý test se udržela na hodnotě 5,1 l/100 km (měřeno „z plné do plné“).
Ale abych jenom nechválil. Osobně mě vadilo tradičně vnitřní zpětné zrcátko, uvítal bych možnost alespoň výškového nastavení volantu, a pak je dobré také vzít v potaz, že dlouhý rozvor s sebou přináší i relativně velký průměr otáčení (stopový 11,25 m). Vznětový přeplňovaný „commonrail“ z produkce Renaultu dobře „komunikuje“ s pětistupňovou přímo řazenou převodovkou, ale domnívám se, že větší zájem – s ohledem na cenu – bude o zážehový agregát 1.6/64 kw se základní výbavou.
Mazda BT-50 pick-up Double Cab 4x4 GT
Pod velmi dlouhým oficiálním označením poslední generace pick-upu Mazda (reportáž z její prezentace v Dubrovníku jsme nabídli v DaS 12/2008) se skrývá klasický rámový podvozek off-road s pohonem 4x4 se čtyřdveřovou pětimístnou kabinou (Double Cab) a korbou typu pick-up s úrovní výbavy GT. Takže co do výbavy vozidla jde o pick-up mířící k jinému segmentu klientů a tomu odpovídá i jeho cena. Pro srovnání: Mazda BT-50 s dvoumístnou kabinou Regular Cab Basisc 4x2 stojí od 445 294 Kč bez DPH, nejlevnější verze s pohonem 4x4 už má kabinu Rab Cab a začíná s výbavou TE a cenou od 668 571 Kč bez DPH, zatímco nejdražší úroveň výbavy GT High (bez příplatkových prvků) je určena pouze pro verzi Double Cab 4x4 (781 429 Kč bez DPH). Testovanou verzi s výbavou GT pak pořídíte za 744 538 Kč bez DPH (akční slevy jsou samozřejmě možné). Popravdě řečeno, výbavy v úrovni GT či GT High už odpovídají vozidlu určenému spíše pro volný čas, ačkoliv podvozek, resp. hnací ústrojí 4x4 (tj. motor, převodovka, systém připojení pohonu předních kol) je zcela shodné pro všechny výbavy. A když už tady uvádím některé údaje v rubrice „pro pořádek“, pak je dobré také uvést, že Mazda BT-50 je na našem trhu také s modrým emblémem na jiné masce vozidla a se změněnou „bižuterií“ na karoserii resp. palubní desce, jako Ford Ranger. Ovšem stále je to konstrukčně zcela shodné vozidlo sjíždějící z výrobního závodu Mazda v Thajsku (konstrukce Mazda!).
A teď ke konkrétnímu testovanému vozidlu. Po lehounkém faceliftu a „načančání“ interiéru kvalitnějšími materiály, ať už jde o potahy sedadel, plasty či výplně dveří, Mazda připravila verzi, která by měla oslovit i zájemce, kteří vozidlo v týdnu budou používat pracovně a o víkendu naloží třeba i rodinu až vyrazí za „aktivním odpočinkem do přírody“. Tady si dovolím konstatovat, že snad s výjimkou nerezových nášlapů nic z výbavy GT nesnižuje kvality osvědčeného „pracanta“, který si v konfiguraci 4x4 troufá i do náročnějšího terénu. K dispozici je i nadále a pro všechny verze jediný vznětový přeplňovaný motor 2.5 dCi/105 kW a přímo řazená pětistupňová převodovka. Poháněna jsou trvale zadní kola, za jízdy je přiřaditelný pohon předních kol, k dispozici je i terénní redukce. Nehledejme ale nějaké uzávěrky diferenciálů či elektronické pomocníky pro zvýšenou průchodnost terénem, řízené sjíždění prudkých svahů apod. či parkovací asistent. Samozřejmě nechybí systémy ABS + EBD, doplňující výkon brzd, vpředu kotoučových, vzadu bubnových. Jak je zřejmé, nová BT-50 i v lepší výbavě je stále vozidlo odolné, robustní a při jízdě s prázdnou korbou nenabízí ani příliš komfortní svezení, protože nezatížená zadní tuhá náprava odpružená listovými pery lehce odskakuje. Pracoviště řidiče i místo spolujezdce v první řadě nabízí dostatek prostoru, přehledné uspořádání palubní desky, kůží obšitý volant (paráda!), škoda ale, že nejde více zdvihnout, a jak se sluší pro komfortní výbavu, nechybí manuální klimatizace, audio soustava a dobře tvarovaná sedadla. A protože jsme vozidlo měli v testu na konci zimy – místy opravdu ještě ležel sníh – velmi jsem ocenil elektricky vyhřívaná přední sedadla.
Pokud tedy přední sedadla chválím, tak v druhé řadě ani kvalitnější potahy neovlivní menší prostor na nohy a malý sklon opěradla. Uvědomíte si to zvláště při delší jízdě. A jestliže v technickém průkazu je zapsáno, že vozidlo je pětimístné, pak na zadní třímístné lavici by cestující asi trpěli. Ale konkurenční pick-upy v tomto směru nabízejí jen o málo lepší pozici.
Pokud jde o praktické využití Mazdy BT-50 pro práci, pak samozřejmě s ohledem na typ kabiny nabízí spíše menší nákladový prostor o rozměrech 1530 x 1090/1456 x 457 mm. Užitečná hmotnost vozidla je 1086 kg a ještě lze připojit bržděný přívěs o hmotnosti až 3000 kg. Vzhledem k výkonu motoru nepočítejte s tím, že řídíte sportovní vozidlo, ale Mazda není ani žádný „loudal“. Plně naložená bez problému drží dálniční limit 130 km/h, s poloviční zátěží klidně atakuje i rychlosti přes 150 km/h. Převodovka je dobře odstupňována a řadí docela přesně. Při plynulém, ale svižném (nikoliv ovšem sportovním) stylu jízdy s poloviční zátěží není problém udržet spotřebu pod hranicí 9 l/100 km. Pokud jde o jízdu mimo zpevněné komunikace, Mazda BT-50 má nejen dostatečnou světlou výšku, ale i solidní přední resp. zadní nájezdový úhel. Limitní tedy spíše je úhel přechodový (díky rozvoru 3000 mm), a pak také větší poloměr otáčení (12,5 m). Ale to jsou omezení, která mají i konkurenční pick-upy.
Mazda BT-50 s výbavou GT je tedy příjemný kompromis mezi čistě pracovní „čtyřkolkou“ a pohodlným komfortně vybaveným vozidlem pro volný čas. A snad jenom jedno konstatování závěrem, platné ale pro všechny vozy s karoserií pick-up na našem trhu. Jízda s prázdným nákladovým prostorem, tj. s nezatíženou zadní nápravou, s sebou přináší i trvalé mikrootřesy, které se časem podepíší na stavu vaší páteře, zvlášť, když rezignujete na udržování si fyzické kondice.
Zdroj: Doprava a silnice 06/09
Autor: Jiří Krenar
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)