Truck
Volvo FL Electric 4x2
Jiří Krenar 09.02.2022 00:00
Jednou z cest, jak snižovat emise CO2 v oblasti dopravy, je přechod vozidel od čistě spalovacích motorů k elektromotorům.
Společnost Volvo Trucks v tomto směru může hlásit, že „je připravena“. K začátku roku 2022 nabízí elektrický pohon pro všechny své řady nákladních vozidel, autobusy nevyjímaje. Nás ale v tuto chvíli nezajímají „velké“ řady FH, FM a FMX, ale spíše ty dvě menší, FE a FL. České zastoupení Volvo Trucks nám nabídlo běžný redakční test městského a v českých poměrech i příměstského distribučního vozidla Volvo FL Electric. Poznámka ohledně „českých poměrů“ směřuje k problematickému využití takto rozměrných zásobovacích vozidel v historických částech měst, kam se prostě nevejdou, a to pomíjím hmotnostní omezení.
Volvo FL Electric má – tak jako ostatní elektrická nákladní vozidla Volvo – výhodu i nevýhodu, že má za základ standardní model sjíždějící momentálně z výrobní linky. Místo spalovacího motoru, nádrží na naftu a AdBlue, mohutného výfukového systému atd. na rám vozidla byly namontovány sady akumulátorů, pod kabinu se v pohodě vešel elektromotor EPT 402 a dvourychlostní převodovka, mechanické PTO, elektrický kompresor a v podstatě bylo hotovo. Takže velké množství dílů jak z rámového podvozku, tak z „karoserie“ je zcela shodných a tudíž výroba je levnější. Na druhou stranu konstruktéři už pracují na vývoji podvozku speciálně konstruovaného pro elektrický pohon, který bude více vyhovovat montáži dříve zmíněných komponentů, bude i lehčí atd. Ale to je věc budoucnosti a tak se můžeme vrátit „na zem“ k testovanému Volvu FL Electric.
Na parkovací ploše v Klecanech u Prahy ve Volvo Group Truck Centru na mě čekal instruktor Vladimír Myslík a Volvo Electric se skříňovou nástavbou. Kdo se byl v závěru loňského roku podívat na E-salonu konaném v halách výstaviště v Letňanech, na stánku Volvo Trucks právě toto konkrétní vozidlo mohl vidět. A na českých silnicích již nejde o ojedinělý „úkaz“, protože v podstatě shodně Volvo FL Electric již jezdí v barvách společnosti DHL Supply Chain (to bylo vystaveno venku před vchodem do pavilonů). Testované Volvo FL Electric mělo konfiguraci náprav 4x2, rozvor 4400 mm a synchronní elektromotor s permanentními magnety disponoval trvalým výkonem 130 kW/450 Nm. Standardní nápravy byly odpruženy pneumaticky, kotoučové brzdy na všech kolech pak byly sladěny s rekuperací (náhrada za odlehčovací výfukovou/motorovou brzdu). Délka vozidla 8450 mm odpovídá běžnému distribučnímu trucku městského typu. Nástavba měla boční shrnovací plachty a výbava byla doplněna o zadní zdvihací čelo. Na ložnou plochu se vejde 16 europalet, v našem případě byly naloženy velké nádrže s vodou, takže celková hmotnost vozidla byla 16 tun.
Dva nízké schody a sedím v kabině. Interiér se neliší od vozidla se spalovacím motorem, řidič má k dispozici pneumaticky odpružené všestranně seřiditelné sedadlo Comfort s vyhříváním, výbava je doplněna o nezávislé topení. Ovládání vozidla je také shodné. Je ale nutné se více soustředit na přístrojový štít, který ukazuje některé jiné údaje, nutné pro provoz elektrického systému vozidla. Základem jsou dva klasické analogové kruhové přístroje. Vlevo je ukazatel výkonu, kde můžeme sledovat, jak čerpáme elektrickou energii z akumulátorů či naopak, zda rekuperujeme. Vpravo je standardní rychloměr. Vlevo dole místo palivoměru je ukazatel nabití, vpravo dole pak klasický ukazatel tlaku v brzdovém systému. Nově je ve střední části kontrolka pohonné jednotky a pak také centrální displej palubního počítače ukazuje „elektrické“ hodnoty, nikoliv naftové.
Seřizuji sedadlo, volant a zpětná zrcátka, ještě zasunout kartu do tachografu a na tlačítkovém voliči máčkám D (drive). Je časně ráno, venku je zima, teplota kolem +5o C, ale vozidlo ještě ráno bylo připojeno k nabíječce a kabina je vyhřátá. Přede mnou je zhruba 110 km dlouhý okruh z poloviny vedený po dálnici D 8 do Nové Vsi, pak na otočku u Velvar po I/16, poté zpět přes D 10 až do Mělníka a po I/9 do Prahy či lépe řečeno do servisu Volvo Group Truck Center v Klecanech.
Ovládání elektrického Volva FL je jednoduché, a dokonce jsem si velmi rychle zvyknul na ticho v kabině, rušené pouze hlukem pneumatik na vozovce. Vědom si toho, že mám vedle sebe šéf-instruktora Vladimíra Myslíka, který má jistě dávno vyzkoušené, zda plně nabité akumulátory tuto trasu v pohodě zvládnou, jel jsem celou cestu na rychlostních limitech. Teoretický dojezd při namontování šesti sad akumulátorů je až 300 km, naše vozidlo mělo čtyři sady, dojezd by tedy měl být do 200 km. Výhodou je, že trakční akumulátory Generace 2 u Volva jsou schované v robustní kleci s tepelnou izolací a elektronický systém udržuje uvnitř tohoto obalu optimální provozní teplotu v zimě i v létě. To samozřejmě prodlužuje životnost akumulátorů na straně jedné a na straně druhé nedochází ke zbytečným ztrátám akumulované elektrické energie.
Když „pelášíme“ po dálnici k Nové Vsi spoléhám se na tempomat a až teprve po jeho deaktivaci na sjezdu z dálnice mohu tlačítkem rekuperovat, tj. laicky řečeno brzdit motorovou brzdou. Instruktor mě dle očekávání upozornil, že netřeba používat tlačítko, rekuperace se automaticky aktivuje už při lehkém doteku nohy na brzdový pedál. Až do Mělníka jedem bez přerušení. V době testu probíhala v Mělníku na „okruhu“ oprava komunikace, jelo se po objížďce přes železniční přejezd a závory byly právě dole. Nevadí, nespěcháme. Závory jdou vzhůru a já se 16 tun těžkým Volvem FL Electric rozjíždím do mírného kopce, tichounce jako s trolejbusem a po 100 metrech již mám na rychloměru maximální povolenou rychlost. Na silnici I/9 cestou do Prahy mě občas musí instruktor brzdit. Silnice je jenom lehce zvlněná, provoz nevelký a ticho v kabině svádí k sešlápnutí „plynového“ pedálu. Příjemná tichá a plynulá jízda končí opět na parkovišti. Z avizovaného teoretického dojezdu 220 km jsem „umazal“ necelou polovinu, takže kolega novinář, který si bral vozidlo odpoledne, nemusel ani dobíjet, a mohl hned vystartovat na zkušební trasu.
Ovládání shodné jako u vozidla se spalovacím motorem, naprosto oceňuji ticho v kabině, které určitě snižuje únavu řidiče, přístroje jsou dobře čitelné a údaje srozumitelné. Pro městskou distribuci, kdy se často zastavuje a couvá k vykládacím rampám, je to ideální vozidlo.
JIŘÍ KRENAR
ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE
Volvo FL Electric 4x2
Motor: Synchronní elektromotor s permanentními magnety. Největší výkon 130 kW, maximální točivý moment 450 Nm.
Převodové ústrojí: Dvoustupňová automatická převodovka. Odlehčovací brzda/rekuperace.
Podvozek + budka: Přední náprava odpružená pneumaticky. Zadní náprava RSS1332A, převod 4,50:1, s jednoduchou redukcí, s pneumatickým odpružením s možností výškového nastavení. Kotoučové brzdy s vnitřním chlazením na všech kolech spřažené s rekuperací, Hill start. Zátěžový regulátor, systém ABS, EBS, ESP, Forward Collision Warning + Emergency brake Lane Keep Support, adaptivní tempomat. Budka krátká denní. Skříňová nástavba MARMONT, boční stěny shrnovatelné, zadní zdvihací čelo BÄR s nosností 1,5 tuny.
Rozměry a hmotnosti: Rozvor náprav 4400 mm. Konfigurace 4x2. Pneumatiky vpředu Continental Hybrid HS3 285/70 R19,5, vzadu Continental Hybrid HD3 285/70 R19,5. Hliníkové disky kol. Čtyři sady akumulátorů s kapacitou 265 kWh, nabíjení AC 22 kW, DC 50 – 150 kW. Dojezd až 200 km. Celková délka vozidla 8450 mm, výška 3470 mm, celková hmotnost vozidla 16 700 kg, provozní hmotnost 9150 kg, užitečné zatížení 7550 kg.
Převzato z časopisu