Truck
Tatra TerrNo1 - Stály progres Tatr
Ondřej Horský 08.06.2009 16:59
Test
Jakkoli vnější ekonomické vlivy několikrát těžce zasáhly automobilku Tatra, zůstává špičkovým výrobcem užitkových vozidel pro provoz mimo zpevněné komunikace, včetně terénu skutečně těžkého. A produkci stále modernizuje.
V poslední době zaujala zejména tím, jak brilantně se její technici vyrovnali s nutností plnění exhalačních limitů norem Euro 4 a Euro 5 u proslulých vidlicových vzduchem chlazených motorů, které nesou typové označení On Air. Vyzkoušeli jsme si v silničním i terénním provozu poslední generaci klasiky, nejúspěšnější řady v kopřivnickém sortimentu, typu TerrNo1 s hnacím agregátem v provedení podle Euro 5, se znakem náprav 6x6 a se standardní nástavbou, třístranným sklápěčem. Přestože splnění limitů normy Euro 5 zásadním způsobem ovlivňuje charakteristiku motorů, my jsme si mohli ověřit, že kopřivnické řešení je natolik úspěšné, že rozdíl je v provozu naprosto nerozeznatelný. Motor s výrazně potlačeným hlukem se velmi snadno spouští i v silném mrazu a po dlouhém odstavení, a je schopen prakticky ihned podávat téměř plný výkon i točivý moment. Bez kouřových efektů a očekávaného hluku.
Standardní vybavení a uspořádání pracoviště řidiče v prosté trambusové budce je dobře ergonomicky uspořádáno s důrazem na přehlednost, dosažitelnost, robustnost, funkčnost a dlouhou životnost. Může se zdát na pohled poněkud spartánským, hodně jednoduchým, a možná i snad zastaralým, ale stejně ideově pojatý je například interiér nového mercedesu řady Zetros. Z našeho pohledu je takové řešení pracovního vozidla pro velmi těžké provozní podmínky naopak naprosto ideální. Podstatné je, že dnešní TerrNo1 má více než dostatečně rozsáhlé zasklení se zaobleným čelním sklem a poskytuje velmi dobrý výhled všemi směry a že také rozměry a umístění zpětných zrcátek odpovídají soudobým evropským standardům a jejich robustní ukotvení zcela eliminuje chvění. Nepostrádá ani skvělé nezávislé topení, standardem je také klimatizace.
Již při rozjezdu oceníme funkčnost převodovky a spojky, jejíž záběr je velmi plynulý a přesně regulovatelný. Dokládá mimo jiné neustálý úspěšný vývoj každého detailu kopřivnické produkce, protože spojka a řazení nebývaly největší ozdobou tatrovek. Dnes již není k pohybu řadicí páky nutno vynaložit sílu, ale ani „hledat“ přesnou polohu páky v šabloně. Charakteru provozu terrna odpovídá i plynulost odstupňování čtrnáctistupňové skříně typu Split a Range, která je optimální pro smíšený provoz.
Specifické podmínky
Protože jsme měli k dispozici sklápěč tentokrát nezatížený, nemohli jsme úplně přesně poznat chování v těžkém terénu, který byl místy promrzlý, místy zasněžený a sem tam i rozblácený. Možnost připojení pohonu kol přední nápravy i aktivace závěrů diferenciálů vtiskuje terrnu naprosto ojedinělou průchodnost terénem, limitovanou v extrémních momentech jen schopností pneumatik (nezatížených nákladem) přenést točivý moment motoru na podklad. Přestože hnací agregát nevyniká nijak mimořádným rozsahem pole největšího točivého momentu, pružnost osmiválce je hodna ocenění. Chviličku však trvá, než se řidič přizpůsobí charakteristice motoru a dokáže úplně využívat jeho vynikajících parametrů. Ve strmých klesáních se značnými nerovnostmi neupravené lesní cesty bylo snadné využít chování podvozku a uplatnit výkon odlehčovací výfukové brzdy, ale také možnost přesného dávkování účinku brzdy provozní. Vinou nepříznivých povětrnostních podmínek (vrstva sněhu na zledovatělém podkladu) jsme bohužel nemohli vyzkoušet chování tatrovky na limitu ve větších rychlostech, ale ani za intenzivního brzdění. Podobně a ze stejných jsme byli nuceni ponechat stranou hodnocení spotřeby paliva, která by nás byla právě u agregátu Euro 5 zajímala. Provozní podmínky byly příliš specifické. Věříme však na základě předchozích zkušeností v pravdivost tvrzení výrobce, že spotřeba typu Euro 5 je shodná, respektive nepatrně nižší než u Euro 4 a Euro 3.
Zdroj: Trucker 05/09
Autor: Ondřej Horský
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)