Truck
Tatra kolem světa 2 vyrazila na cesty
Milan Olšanský 09.03.2020 22:15
Petr Holeček a Marek Havlíček si splnili sen a vyrazili na cestu kolem světa. Za dopravní prostředek si vybrali těžký nákladní automobil Tatra 815, který nechali vybavit speciální nástavbou pro další nadšence, kteří je budou v různých etapách kolem světa doprovázet.
Projekt Tatra kolem světa 2 má navazovat na expedici Tatra kolem světa z přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století. Tehdy vyrazila skupina školených nadšenců, dobrodruhů, ale též odborníků na cestu při níž měli propagovat úspěchy československého průmyslu. Také měli Tatru 815, třínápravovou – typický exemplář tehdy zrovna nové, ale již velmi oblíbené a ceněné nové jedinečné modelové řady těžkých nákladních vozidel z Kopřivnice. To Tatra 815 projektu Tatra kolem světa 2, která měla původně před desítkami let sloužit v Iráku má nápravy jen dvě, a to zrovna pro těžká nákladní vozidla Tatra 815 není typické, i když... Třetí náprava byla totiž již nad ekonomické možnosti cestovatelů. Za zhruba milion korun se totiž dá pořídit celá řada věcí. Škoda, že, tedy v ohledu reprezentace toho nejlepšího z českého průmyslu, letos odstartovaný projekt na svého ideového předchůdce rozhodně nenaváže. Nicméně i s velkým přesahem poměrně lehké nástavby za zadní nápravou ale přesto z toho plynoucím nutným vyšším zatížením zadní nápravy než je záhodno doveze Tatra své nadšené cestovatele jistě do cíle. Má to totiž ve svém kopřivnickém DNA.
O náročnosti cesty, která by měla nakonec zahrnovat více než čtvrtmilionu kilometrů svědčí také fakt, že cestovatelé mají důsledně domyšlené servisní práce. Náhradní pneumatiky má expediční tým díky spolupráci s jejich výrobcem rozmístěny po celé expediční trase. Ovšem řadu náhradních dílů si veze s sebou. Například poloosy, vstřikovače, sady filtrů, turbodmychadlo, kompresor a další díly pro rozvody stlačeného vzduchu. "Počítáme, že olej budeme měnit každých přibližně 20 000 kilometrů, pneumatiky by měly na vozidle, které má plně naložené hmotnost sedmnáct tun, vydržet i 30 tisíc kilometrů,“ vysvětlovali cestovatelé na své předodjezdové tiskové konferenci. Na první část expedice se kromě hlavních členů, kterými jsou Petra Holečka také cestovatel Marek Havlíček, organizátorka Kateřina Božková a specialistka na poznávání cizích kultur Lucie Vonásková, vydají hlavně členové podpůrného týmu. První "ostrá" cestovatelská posádka nastoupí do vozu až v Istanbulu. Odtud vůz pojede do Gruzie, Arménie, projede i další země bývalého Sovětského svazu a přes Mongolsko se dostane až do Vladivostoku. Zde bude naložen na loď a odpluje do Jižní Ameriky. Tam se příští rok odehraje druhá část expedice. Třetí, africká, etapa je plánovaná na rok 2022. Dohromady by auto se stálými členy posádkami i dobrovolníky, kteří absolvují úseky v délce od zhruba 12 až po 21 dnů, mělo ujet kolem čtvrt miliónu kilometrů a navštívit bezmála sedm desítek zemí. "Všichni dočasné členové expedice již mají své přesně stanovené úkoly. Někdo se třeba bude starat o nákupy potravin, jiný o navigaci," vysvětlila Kateřina Božková.
V autě budou mít k dispozici malou kuchyňku, pět míst na spaní přímo v nástavbě. Dalších až 10 lidí se pak může vyspat ve čtyřech stanech, které se budou rozbíjet na střeše nástavby. V autě jsou také dvě sprchy a dva chemické záchody. Vnitřek je celý obložen speciálním typem dřeva, který odolává vlhkosti.