Truck
Tatra Facelift TERRNO 1 - Zdařilé omlazení
Milan Olšanský 11.08.2010 00:28
Svezli jsme se
Červnový veletrh Autotec Brno se stalmístem výstavní premiéry omlazené řady těžkých nákladních vozidel Tatra TERRN0 1. Aerodynamická optimalizace nadělila kabině vozu deflektory a některé další významné prvky.
Již delší dobu to viselo ve vzduchu. Něco se zkrátka muselo stát. Nejen, že Tatra Kopřivnice neustále vyvíjí a v pravidelných cyklech připravuje nová řešení, ale již před rokem se v rámci tzv. dealerských dnů objevily určité indicie. Začalo to trochu jako ten druhdy povedený televizní seriál Hříchy pro pátera Knoxe, že? Ale když si člověk pečlivě skládá mozaiku jednotlivých drobných událostí, stane se, že mu někdy věci do sebe zapadnou a… vynoří se podezření. Pak již jen záleží na tom, zda a jak rychle nalezne usvědčující důkazy.
Pátrání na pokračování
Potkat v recepci kopřivnické fabriky akademického sochaře Jiřího Španihela, to není sama o sobě až tak podivná věc. Jednak on sám v Tatře Kopřivnice po svých studiích působil jako hlavní designér a současně jeho studio s názvem Descent není ve světě dopravních prostředků rozhodně neznámé.
Když jsme však zcela náhodou, jednoho vlahého podzimního večera zahlédli v restauraci Roubenka ve Štramberku Petra Hrdličku v družném hovoru se šéfkonstruktérem Tatry Radkem Smolkou začalo „podezření na spáchání designérského vylepšení Tatry“ dostávat reálné kontury. No ano, nepletete se – jméno Hrdlička je v českém automobilovém průmyslu již léta pevně zakořeněno. Díky Petrovu otci Ing. Karlu Hrdličkovi se mladoboleslavská automobilka ASAP, dnešní Škoda Auto, stala před válkou nejúspěšnějším domácím výrobcem automobilů. Syn Ing. Petr Hrdlička, CSc. se svého času, po různých peripetiích, stal ředitelem Výzkumně vývojového závodu AZNP a vůdčí osobností vývoje vozu Škoda Favorit. A teď tady seděl za jedním stolem s člověkem, který má v posledních letech na starosti vývoj a konstrukci vozidel naší nejstarší automobilky.
„Pojď, přisedni si, to tě jistě bude zajímat,“ zahlaholil Radek Smolka, když viděl mé drobné rozpaky z nečekaného setkání. „Probíráme možnosti výroby probarvených laminátů Gelcoat a technologii RTM“. Tak takhle to je, napadlo mě potichu. Když se dělá facelift kabiny náklaďáku, určitě to nebude ze železa, ale právě z těch plastů! Chlapů jsem se sice během večera snažil vyptat na podrobnosti, neřekli však nic. „To víš, my ti to tady vysypem a ty to hned pustíš do tisku. Dočkej času jako husa klasu,“ byl šéfkonstruktér Smolka nebývale povznesen nad starosti všedního dne. Měl ale pravdu. To celé mi od té doby nedalo spát. Čas od času jsem tedy zabrousil na místa, kde bych případnou „novou Tatru“ mohl, třebas jen náhodou, spatřit. A po měsících letmého koketování jsem ji konečně letos na jaře, odhalil. Supěla si panečku pěkně do táhlého stoupání. Z dálky, přes pořádně dlouhý objektiv fotoaparátu, jsem poprvé spatřil štíhlé deflektory, novou masku a pár dalších drobností. A že supěla? No bodejť, vždyť to byla rovnou tři auta spřažená k sobě tyčemi – nepochybně jízdní zkouška teplot.
Tak, a teď jsem stál před rozhodnutím: ještě dočkat jako ta pověstná husa klasu, jak moji snahu naplánoval Radek Smolka tehdy v Roubence, nebo se blýsknout obrázkem ukořistěným z veřejného setkání na silnici?“Rozhodl jsem se pro první možnost. Blížil se totiž Autotec 2010, a to je přece to pravé místo, kde se omlazená kabina řady TERRN0 1 měla ukázat v plné kráse. Navíc je to podstatný facelift vnějších tvarů kabiny po dlouhých třinácti letech a mně osobně hned na první pohled Tatra připadla jako šťastný kocour Felix – ty deflektory, jako fousy. To jsou vlastně důvody, proč jsem to celé nechal až do června, a také proto, abych to hned „nevykecal“. V konstrukci tak měli možnost všechno dotáhnout a doladit. Především Vladan Maléř, konstruktér, který se postaral o převedení navrhovaných designérských dílů a součástí faceliftu do reality sériové výroby. Někdy se zkrátka hodí počkat.
Nová Tatra
Dnes tedy již všichni víme, že jde především o aerodynamickou optimalizaci změnu konstrukce součástí kabiny, vylepšení podskupin a změnu technologie výroby některých „kousků“ včetně změny materiálové.Výrazné deflektory, zcela přepracovaná maska, nový dělený nárazník a nový systém hlavních světlometů – to je nová Tatra TERRN0 1. Tvarové změny podporují zlepšení proudění vzduchu kolem kabiny vozidla a výrazným způsobem přispívají k nižšímu ostřiku bočních oken dveří. Podstatným vylepšením prošel také přední nárazník, který je vyroben ze tří ocelových výlisků. Hlavní světlomety jsou, na rozdíl od předcházejícího řešení, bodové s možností montáže xenonových výbojek. Výklopné stěny hlavních světlometů poskytují jednodušší možnost výměny žárovek. Kapota, tentokráte z jednoho dílu, má více vstupů chladicího vzduchu a vychází vstříc možnostem osazení vozidla kapalinou chlazeným motorem zahraniční provenience. Má jednodušší systém otevírání.
Kvalitativní změny bylo dosaženo na systému průběžného utěsnění dveří kabiny a umístění kondenzátoru klimatizační jednotky za předním nárazníkem. Změny se odrážejí také na systému nastupování do vozidla. Zvětšená skříň stupaček poskytuje vyšší komfort, stejně jako nový materiál, ze kterého je vyrobena. Odolný polyetylén je pružný a v mechanických vlastnostech stálý až do –50 °C. Jednodušší provedení elektroinstalace a větší objem nádržky ostřikovačů přináší provozovatelům vyšší míru komfortu. Nové jsou rovněž boční hliníkové zábrany. Jak akademický sochař Jiří Španihel navrhl, šéfkonstruktér Radek Smolka prosadil, konstruktér Vladan Maléř připravil do výroby, Petr Hrdlička odladil technologii a připravil formy, tak Tatra, a.s. vyrobila. Jeden za všechny, všichni za Tatru – bravo pánové!
Zdroj: Trucker 07/10
Autor: Milan Olšanský
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)