Truck
Tatra 810 - Univerzál
Milan Olšanský 18.04.2011 00:36
Svezli jsme se
Ještě před pár lety by jen málokdo tipoval, že se značka Tatra může úspěšně prosadit na automobilovém trhu s jinou koncepcí podvozku než s tou svojí vlastní s páteřovým rámem. A vidíte, stalo se! Tatra 810 využívá unikátní žebřinový rám s portálovými nápravami Tatra-Rigid.
Z bran Tatry vyjíždějí osvědčené a prověřené výrobky. Může to znít sice jako klišé, které nalezneme v marketingovém popisu téměř každého produktu, ale v tomto případě bychom si mohli dovolit strčit za něj ruku do ohně.Zvláště když si uvědomíme, že civilní univerzální nosič nástaveb T 810 je pokračovatel původního zákaznického projektu určeného pro potřeby armádních složek. Tedy dříve než spatřila světlo světa civilní řada T 810, už nějaký ten rok jezdily po silnicích a terénu její vojenské sestry. Záruční servis a jednotlivé pravidelné prohlídky více než pěti stovek vozů stejné třídy dávají určitou úroveň jistoty, že také v civilním sektoru prokazují T 810 jen ty nejlepší vlastnosti.
Původně měl projekt T 810 jezdit na dodávaných nápravách jiného českého výrobce. Ale tu story jistě všichni dobře známe, nehledě na to, že její dozvuky můžeme pozorovat v mediálním prostředí ještě dnes. Naštěstí se však našel prostor a lidi, kteří neváhali a nasadili nejen svoji profesionální pověst a čest, aby zkonstruovali a vyrobili v Tatře nápravy vlastní – portálové se specifickými uzávěrami diferenciálů, které přidávají celé konstrukci světlé výšky, tolik potřebného parametru při úspěšném pohybu v terénu.
Také Tatra
Zatímco těžké nákladní vozy původní tatrovácké koncepce automobilu – tedy ty co mají páteřový rám a nezávislé poloosy – jsou určeny primárně pro těžký terén, v němž se pohybují s vysokou průměrnou rychlostí, čemuž snad nejlépe odpovídá nasazení ve stavebnictví, středně těžká Tatra 810 ja postavena jako univerzální nosič účelových nástaveb.Její primární využití leží v oblasti zakládání staveb, manipulaci konstrukcí jiných zařízení v terénu, rekognoskace terénu, oprav telekomunikačních zařízení, energetických sítí a dalších. S trochou nadsázky lze říci, že T 810 může natočit stejný počet motohodin, kolik ujede kilometrů.
To ovšem neznamená, že by jí byl těžký terén neznámou krajinou, právě naopak. Vozy, které nesou značku Tatra si poradí téměř v jakémkoliv terénu stejně jako na silnici. S trochou nadsázky lze říci, že: nějaká paralela by tu byla. Především s původní Pragou V3S, nepřekonatelným terénním koníkem, neznajícím ani únavy, ani dostatečně těžké překážky.Ostatně co si budeme povídat, právě Pragu V3S, nové Tatry 810 nahradily ve službách AČR. Mohlo by se zdát, že stejně jako Praga V3S i T 810 je nutno v terénu vodit spíše s pokorou a pomaleji než je možné si to dovolit s opravdovou Tatrou. Jenže zdání je omyl. Zatímco tohle pořekadlo platilo před léty, dnes je naopak možné také s T 810 vyrazit do terénu s nezvyklou razancí (nezvyklou pro konkurenty, pokud nějaké má) a s vysokou dynamikou zdolat složité překážky.
Excelentní v terénu
Podstatnou roli v těchto možnostech hraje konstrukčně opravdu vyšperkovaný podvozek. Zvláště pak uložení a vedení přední nápravy. Vzpomínaná konstrukce samotných portálových náprav Tatra-Rigid poskytuje světlou výšku „pod bečkou“ 480 mm, pod přídavnou převodovkou je dokonce 580 mm. Při zkřížitelnosti mezi první a třetí nápravou 840 mm a celkové hmotnosti 15,5 t se není co divit, že s moderním kapalinou chlazeným šestiválcovým motorem poskytuje vozidlo opravdovou dynamiku jízdy.Navíc 1010 N.m točivého momentu v rozmezí 1200 až 1700 min-1 je více než příjemné. Motor jde odspodu a celé zpřevodování (ZF převodovka, Steyr přídavný převod a kolové redukce v nábojích kol) je pečlivě naladěno k zákaznické spokojenosti.
Když jsme tedy tu možnost měli, vyhnali jsme T 810 ve variantě valník do terénu zkušebního firemního polygonu. Samozřejmě, že jsme si vybrali valník, zdál se nám pro naše účely nejpřirozenější. Z úcty k výrobcům nejen nástaveb jsme nechtěli prověřit občas až mezní jízdní podmínky například s jeřábem nebo vysokozdvižnou plošinou. Z obrázků si jistě uděláte povětšinou sami závěr, co T 810 valník s hydraulickou rukou v terénu vydrží a dokáže, a to jsme ještě nezkoušely svahy a nájezdové či přejezdové úhly. To zase jindy.
Zdroj: Trucker 03/11
Autor: Milan Olšanský
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)