Truck
Schwarzmüller - Ze sklápěče na sypač a zase zpátky
-red- 21.12.2022 22:05
Jednoúčelová technika pravděpodobně splní potřeby vaší společnosti do puntíku, co ale se strojem, který lze využívat pouze sezonně, a zbylou část roku akorát zabírá místo na parkovišti? Řešení samozřejmě existuje, musíte se ale obrátit na správnou firmu, která umí vaše vize o hybridní celoroční nástavbě změnit na realitu. Jako SCHWARZMÜLLER.
Výše popsaný problém pochopitelně není fiktivní. Potýká se s ním spousta stavebních i dopravních firem, společností zabývajících se údržbou komunikací nebo jinou specializovanou činností. Patří k nim rovněž skupina ČNES, která má značně široké pole působnosti, a tomu odpovídá taktéž rozsah a zaměření jejího vozového parku.
Háček je v tom, že s postupně se rozrůstajícím portfoliem služeb a prací potřebujete pro přibývající techniku stále více prostoru, což jednak zabírá místo, ale komplikuje i logistiku, samozřejmě zvyšuje náklady, nemluvě o nemalých investicích nutných vynakládat na konkrétní, specificky orientovaná vozidla.
Ačkoli to vypadá na patovou situaci, není to tak docela pravda. Především v domácích podmínkách se stává stále větším hitem univerzální hybridní vůz, který po patřičných úpravách zvládá více prací najednou, nezřídka diametrálně odlišnou. „Máme signály od stavebních firem, že tohle je trend dnešní doby,“ vysvětluje Milan Peček, obchodní ředitel společnosti SCHWARZMÜLLER. „V České republice je zvykem, že zákazník chce být na velmi náročném trhu konkurenceschopný, a proto se třeba kromě stavebního sektoru orientuje rovněž na komunální služby a údržbu,“ dodává.
Hlavní je vědět, kam se obrátit
Pochopitelně je docela rozdíl mít určitou jasnou vizi a skutečně ji pak i realizovat. Výše zmiňovaná skupina ČNES měla představu o novém nákladním automobilu, který by mohl sloužit větší část roku jako sklápěč s termoizolovanou korbou a v zimě se změnil na sypač a odklízecí vozidlo s radlicí v jednom. Umíte si to představit? ČNES ano. Nákladní vozy s výměnnými nástavbami léto/zima používá již roky, ovšem dosud to bylo vždy za cenu určitých kompromisů, zejména ve věci náročnosti a pracnosti samotné výměny nástaveb na přelomu sezóny. Proto se obrátil na společnost SCHWARZMÜLLER.
„Našim zákazníkům jednoduše neříkáme, že něco nejde,“ říká Milan Peček. „Stojíme na tom, že SCHWARZMÜLLER začíná tam, kde ostatní končí. Vize zákazníka zkrátka stojí nad vším, a neříkám, že změnit nápad na vývojový projekt a vyrobit ho je jednoduché, tak to opravdu není. Ale zvládli jsme to,“ připomíná obchodní ředitel společnosti SCHWARZMÜLLER.
Projekt flotily nových vozů postavených na čtyřnápravových platformách značky MAN byl projektován tak, aby vyžadoval minimální nároky na obsluhu a byl v zásadě bezúdržbový. Což se skutečně povedlo. Věřte tomu, nebo ne, ale transformovat tento automobil ze sklápěčky na sypač je otázkou jednoho jediného člověka, a podle zkušeností a praxe též otázkou patnácti až dvaceti minut. A samozřejmě vše funguje jen recipročně. Nepotřebujete k tomu žádné další stroje nebo nářadí, pomůže vám hydraulika a pneumatické zvedání nástavby. Nároky pro obsluhu jsou minimální.
Rakouská centrála koncernu byla schopná zpracovat návrh během šesti týdnů, zákazník ho odsouhlasil i díky referencím německého klienta využívajícího obdobnou techniku, a výsledek v podobě pěti hybridních nástaveb na podvozcích MAN byl brzy na světě. Kompletně na klíč!
Fantazii se meze nekladou
„Výhody tohoto řešení jsou nesporné,“ dodává obchodní ředitel Milan Peček. „Firmy jednoúčelová auta nepotřebují, chtějí celoroční, což jim dává konkurenční výhodu. Český SCHWARZMÜLLER navíc zodpovídal za všechny zúčastněné dodavatele, zkrátka kompletní servis v komunikaci s externími partnery,“ připomíná.
Podle Milana Pečka byl tento projekt ojedinělý nejen na české, ale i evropské poměry, a výsledek opravdu stojí za to. „Celoroční efektivita, žádné prostoje nebo servisní zázemí s týmem lidí potřebných k přestavbě. Nic takového nepotřebujete. Navíc těch modifikací může být mnohem více. Lze zkombinovat sklápěčku s domíchávačem nebo sklápěčku s nástavbou na přepravu suchých sypkých substrátů, a mnoho jiných,“ dodává v závěru obchodní ředitel společnosti SCHWARZMÜLLER.
Poslední a neméně důležitou, respektive rovnou můžeme říci, že tou nejdůležitější výhodou obdobného řešení, je logicky i finanční úspora. Umíte si asi představit, že je docela rozdíl, jestli musíte svůj vozový park rozšířit o dva speciální vozy, nebo jeden, na kterém stačí prohodit nástavby. Další vysvětlování snad taková technika ani nepotřebuje.