Truck
Scania nabízí kompletní řešení pro elektrifikaci nákladní dopravy
-red- 05.04.2022 15:21
Plně elektrická bateriová vozidla (BEV), vozidla s hybridním pohonem (HEV) i plug-in hybrid (PHEV) jsou nyní dostupná i pro provozovatele nákladní dopravy.
Kromě inovativních technologií nabízí švédský výrobce i celou řadu řešení a služeb pro úspěšný přechod na elektromobilitu.
Existuje několik různých technologií, které světu umožní zbavit dopravní řetězec emisí CO2 a společnosti Scania pomohou splnit její vlastní, vědecky podložené klimatické cíle. Elektrifikace však bude bezpochyby hrát klíčovou roli v dosažení dekarbonizace dopravy.
První elektrické bateriové nákladní vozidlo představila společnost Scania v roce 2020 a k němu se postupně přidala i vozidla s hybridním pohonem. Všechna tato vozidla nabízí skvělá řešení především pro městskou a příměstskou přepravu - například pro maloobchodní distribuci. Řada velkých měst po celém světě již signalizovala, že postupně vyřadí ze svých ulic vozidla s naftovým motorem. V současnosti pak existuje v 11 evropských zemích 274 nízkoemisních zón, které omezují přístup znečišťujících vozidel do svých měst.
Tři „zelená“ řešení
Nákladní elektrické bateriové vozidlo (BEV) umožňuje 100% bezemisní provoz. To se může brzy hodit nejen z důvodu zónových omezení v mnoha městech, ale také proto, že kvůli snaze o zajištění udržitelné budoucnosti se provoz bez emisí stále častěji stává podmínkou pro získání nových smluv. A tichá přeprava bez emisí uvnitř měst není potřeba jen k doručování zboží do prodejen, ale také ke svozu odpadu, stavbě nových budov a zajištění nutné infrastruktury. Elektromotor čistě elektrického vozidla má trvalý výkon 230 kW a špičkový výkon 295 kW. K dispozici je s pěti nebo devíti bateriemi a nabízí tak dojezd až 250 kilometrů.
Vozidla s hybridním pohonem kombinují silné stránky elektrického pohonného řetězce i tradičního pohonného řetězce se spalovacím motorem.
Hybridní elektrická vozidla (HEV) jsou k dispozici buď jako tahače, nebo jako podvozky připravené pro instalaci nástavby. Energie získaná při zpomalování a brzdění se využívá k dobíjení baterie o kapacitě 30 kilowatthodin, což umožňuje až 15 kilometrů čistě elektrického provozu. Plug-in hybridní elektrické vozidlo (PHEV) lze nabíjet také z externího zdroje, a to nejen mezi směnami, ale také během nakládky a vykládky. To znamená, že v městské nebo regionální distribuční dopravě může vozidlo po značnou část provozní doby jezdit pouze na elektřinu. Ve spojení s propojenými službami Scania lze získat automatizované přepínání mezi spalovacím motorem a elektrickým provozem na základě geografických zón a časových plánů. Vestavěná baterie má kapacitu 90 kWh, což je energie dostatečná na 60km jízdy na čistě elektrický pohon.
Hnací řetězec pro novou generaci
Nový hybridní hnací řetězec přináší výrazná vylepšení z hlediska jízdních vlastností i celkové všestrannosti. Ústředním prvkem modernizovaného hybridního řetězce je šestistupňová bezspojková převodovka se dvěma elektromotory, která zvyšuje elektrický výkon z dřívějších 130 kW na 230 kW. Kromě vyššího elektrického výkonu byl doplněn stávající 9litrový spalovací motor DC09 (280-360 k) o volitelný 7litrový motor DCO7 (220-280 k), což přináší ještě větší flexibilitu.
Partner pro elektrifikaci nákladní dopravy
Scania nedodává pouze vozidla, pomáhá svým zákazníkům realizovat řešení na klíč, poskytuje služby v oblasti poradenství a budování nabíjecí infrastruktury, připraví i plán, kde a kdy je nejvhodnější nabíjet, jak se vyplatí připojit k síti, jaký nabíjecí hardware je potřeba a jakou formu financování by měl zákazník zvolit. Postará se také o instalaci a údržbu, a díky inteligentnímu nabíjení je Scania schopna dosáhnout nejvýhodnější spotřeby energie pro zákazníka. Inteligentní řízení zkrátka nabíjí, když je elektřina levnější. Scania ke svým elektrickým vozidlům nabízí rovněž kompletní program oprav a údržby, který zahrnuje kompletní pokrytí a servis pro vozidlo i baterii, a to ode dne dodání až po vyřazení vozidla z provozu. Cílem je zajistit plynulý provoz a zodpovědět všechny otázky, které eMobilita v nákladní dopravě přináší.
Převzato z časopisu