Truck
Scania G 420 Highline - Malý král
-GG- 14.03.2011 00:45
Test
Scania je první adresou, rozhodneme-li si pořídit si špičkový náklaďák. Zda toto tvrzení platí rovněž pro flotilu tahačů G 420 Highline, objasňuje tento test – a to s překvapujícími výsledky.
Kdo sní o Scanii, má před očima většinou reprezentativní Topline – kabinu, myslí přinejmenším na osmiválec s 500 sty koňmi a v myšlenkách se již ubírá směrem na dálkové jízdy do Španělska, Moskvy nebo na Nordkap. Realita vypadá však většinou zcela jinak. Tak jak náš Test-Truck odhalil, není „G 420“ poháněn ani věhlasným V8 ani u něj nenarazíme na kvality velkoprostorové kabiny.
„G 420“ stojí na masce chladiče, a nápis „Highline“ na nástavbě, která má budit dojem zvýšené střechy. Dobře, označení 420 je jasné: starý osvědčený motor SCR, na bázi 11,7 l šestiválce. Ano! Ten je ještě k dispozici – a dokonce i v EEV-odstupňování. Také Highline není žádné cizí slovo. Není sice tak vysoký jako Topline, ale poskytuje zřetelně víc prostoru než standardní provedení kabiny. Pouze označení „G“ tak dobře nezapadá. Nejedná se pouze o konstrukční základ pro něco většího?
MÍSTO I V NEJMENŠÍ CHALOUPCE? G BY MĚL VYHOVOVAT PRO DÁLKOVÉ JÍZDY
Nikterak! Co znamená pro Mercedes Axor a pro Volvo FM, bude příště znamenat pro Scanii G. Prakticky to znamená: Nízko položený nástup do kabiny (sériově), odtučněná vnitřní výbava a vysoký motorový tunel. Ale i přes úsporný balíček vyhovuje Scania v nižší modelové řadě plně nárokům kladených na dálkové jízdy. Takže dobře, pojďme s G 420 Highline na super testovací okruh TRUCKERu a podívejme se tomuto“Aldi-náklaďáku“ na zoubek.
Zatímco téměř 13-ti litrové EGR pohonné jednotky tradiční šestiválec téměř předstihly, hlásí se nyní praotec opět o slovo. I bez variabilního turbodmychadla a nákladného Common-Rail vstřikování přináší očištěná SCR pohonná jednotka aktuálně 2100 Nm nejvyšší hodnoty točícího momentu. Čtyřistadvacítka se v praxi blýskne plným výkonným průběhem. Ještě lépe, než by se dalo očekávat na základě papírových údajů, blýskla se 420 pro tuto výkonovou třídu opravdu bujným točivým momentem tak jako širokým pásmem využitelných hodnot otáček, dobrou reakcí na pohyb plynového pedálu a vynikajícím jízdním chováním. To, že vykazoval především v oblasti dílčího zatížení výjimečně nízké spotřeby paliva, lze přičíst částečně dlouhému převodu hnací nápravy testovaného vozu. Jinak nemá řidič ani při nízkých otáčkách a plném zatížení pocit, že by měl motor nedostatečný výkon. Jak již často dříve, dokazuje i nyní DC12 420, že se zohledněním Adblue – spotřeby paliva je často úspornější, než jeho skoro stejně silný protějšky EGR. Kompliment směřuje rovněž k aktuální převodovce Opticruise ze Södertälje. Skoro bychom považovali za nemožné, že automatizovaná synchronní převodovka může řadit tak rychle. Skutečně je dvoupedálová verze testovaného vozu stejně tak rychlá jako I-Shift u Volva – hlavního srovnatelného konkurenta na trhu! Navíc se tato převodová strategie nejlépe hodí k šestiválcovému motoru. A nezapomeňme – Scania se řadí velmi lehce a nabízí – jako Volvo – výhodu využití integrovaného plazivého jízdního režimu.
Zcela bez chyb, ale Opticruise také není: při lehkých stoupáních přeřazuje „Automat“ příliš brzy na nižší stupeň, ačkoliv by měl motor ještě výkonové rezervy. A při jeho poměrně hodně přesazené zadní nápravě (i=2,59) narazíme s dvanácti převodovými stupni téměř na hranice možností. Jinak celkové provedení vyhovuje – v režimu brzdění motorem zvyšují včasná zpětná přeřazování, zpomalovací a chladící výkon. Na vrcholu řadí Opticruise ještě dostatečně rychle. A kdo chce motor – bez ohledu na spotřebu – skutečně vydráždit, může s využitím power-funkce a optimalizovanou převodovou charakteristikou přiložit ještě pověstnou „lopatičku“. Švédské náklaďáky ze Södertälje platí odjakživa za atraktivní z hlediska jízdních vlastností a celkového komfortu. Tady test čtyřistadvacítky neučinil žádnou výjimku. S pevně sedící kabinou na rámu podvozku nabízí neopakovatelný pocit spojení se zemí, který nemizí ani při dobrodružné jízdě po okresní silnici – pokud tento styl jízdy pro užitkové vozidlo ještě připustíme.
Jinak je G jak solo, tak s částečným nákladem prkenně tuhý a rozdává zřetelné otřesy ze směru zadní osy. Plně naložený projevuje svůj chladný charakter a na dálnici se nechá ovládat dostatečně pohodlně. Přesné řízení přispívá k tomu, že se řidič cítí za jízdy stále příjemně a jako pán situace. Pomocné systémy přispívají rovněž svým dílem: EPS pozdě, ale efektivně, asistent sledování jízdní stopy se ozve až při hrubém vybočení a adaptivní tempomat – pokud je k dispozici – zasahuje především při větších odstupech přiměřeně a přesně. Že je v odtučněném G o něco hlučněji než v lépe odtlumeném R-modelu se dá ale oželet. Zato se blýskne „malým“ vyšším užitným zatížením, k čemuž přispívá i těch pár kilo ušetřených tlumících a izolačních materiálů.
SVĚTLA A STÍNY: NOŽNÍ BRZDA –HOP, MOTOROVÁ BRZDA – TROP
To, že 11,7 litrový zdvihový objem není žádný dobrý základ pro motorovou brzdu na bázi výfukových klapek zde opět jednou dokazuje DC12. Scania proto uvážlivě zabudovala do všech testovaných vozů retardér. A ten pracuje opravdu velmi účinně a přesně. V brzdovém tempomatu nastavená rychlost udržuje Švéda přesně ve zvoleném tempu. Kdo chce ale radši kopec vyjet po svém, může své tempo také určit pomocí lehkého doteku brzdového pedálu. Ostatně prostřednictvím tlačítek na volantu umožňuje Scania široký rozsah nastavení funkce Cruise Control a brzdového tempomatu. Nožní brzda se líbí pro rychlý účinek, pružnou odezvu a především velký výkon. Po výměně návěsu se vůz rychle přizpůsobí nové zátěžové situaci.
Proti předchozím modelům funguje nyní klimatizace bez teplotních výkyvů. Zato ale G420 trpí na pro Scanii typicky třesoucí se skla zpětných zrcátek, a navíc se dají elektricky přestavit pouze hlavní zpětná zrcátka. Výhled z kabiny je mimo případ vysoko umístěných světel semaforů dobrý. Při otevřených oknech ruší černý rám dvojitého zasklení. Sloupky pouzder zpětných zrcátek ve tvaru A jsou dostatečně štíhlé, mezera mezi pouzdry zpětných zrcátek a kabinou je ještě dostatečné velká k zajištění dobrého výhledu.
Z našeho pohledu dosáhl Švéd v testu velmi dobrý výsledek. Spotřeba paliva leží pod TRUCKERem stanovenou hranicí 32 litrů, pohotovostní prázdná hmotnost, která se pohybuje okolo 7200 kg (s řidičem, 400 l Dieslu a 60 l Adblue), je také dobrá. A přes „dlouhou“ zadní nápravu je G420 při jízdě dostatečně hbitý. Podržel si i typické ctnosti jako je vynikající pracovní místo pro řidiče. Takto nabízí nakonec velmi dobrý kompromis mezi příjemným pracovním místem a příznivou strukturou nákladů pro provozovatele. Nakonec nemusíme u Scanie hledat stále jenom to vynikající, velmi dobrý průměr poslouží rovněž.
Zdroj: Trucker 02/11
Autor: GG
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)