Truck
Renault Trucks - S Keraxem v Vallée Bleue
24.11.2010 00:21
Test
Automobilka Renault Trucks ve stavební řadě vozidel stále doplňuje a „dolaďuje“ své modely tak, aby plnily požadavky svých zákazníků.
Mohli jsme se o tom přesvědčit nedávno při „Construction days“ ve Francouzském Lyonu, resp. asi 70 km severovýchodně v podhůří Alp, na tratích polygonu pro vozidla s pohonem všech kol v la Vallée Bleue, tedy v „Modrém údolí“ v bývalém vápencovém lomu nedaleko řeky Rhóny.Pro stavební sektor má Renault Trucks v nabídce upravená vozidla od modelu Master přes Maxity, Mascott a Midlum, až po velké trucky Renault Premium Lander a Kerax. Naše návštěva se soustředila ale na novinky pouze u dvou nejvyšších řad, tj. u modelů Premium Lander (je určen převážně k dopravě ke staveništím, tj. na běžných komunikacích či již upravených plochách na staveništích) a Kerax (robustní vozidlo kategorie off-road určené pro těžké práce v sektoru stavebnictví), které se vzájemně doplňují.
Renault Premium Lander byl uveden na trh v roce 2003 resp. byl modernizován v roce 2006 a kombinuje vlastnosti solidního silničního trucku s robustností vozidla pro stavbu. Představuji momentálně nabídku 70 variant v osmi modelech (podvozky/tahače), 2 možné typy kabiny ve třech výškách střechy a délkách, a nyní i verze off-road. Letošní novinkou u modelu Premium Lander je verze OptiTrack, tj. zákazník může používat klasickou ekonomickou verzi pohonu 4x2, nebo dočasně v terénu přepnout pohon na režim 4x4. Premium Lander OptiTrack je vybaven systémem, který umožňuje jednoduchým stisknutím tlačítka na palubní desce přejít z pohonu 4x2 na 4x4 díky dvěma hydraulickým motorům, zabudovaným do nábojů kol, takže vozidlo se může „vlastní silou“ dostat z obtížných situací v některých terénních pasážích. Celý systém je o cca 490 kg lehčí než klasický připojitelný pohon předních kol, je kompatabilní s automatizovanou převodovkou a účinný již od 0 km/h.
Další novinkou, s kterou jsme měli možnost se seznámit i za volantem, je verze Renault Premium Lander 8x26, který umožňuje zvýšit užitečné zatížení o 500 kg, a přitom díky třetí zatáčecí nápravě nabízí výbornou ovladatelnost s malým poloměrem zatáčení, a spotřebu ve srovnání s verzí 8x4 až o 10 % nižší. V nabídce je i speciální podvozek Lander 8x4 Extra-Light určený pro domíchávače betonu. Má jednomontáž pneumatik Goodyera 495/45 R 22,5 Omnitrac MSD, vyšší užitečné zatížení pro přepravu betonu po městě (o 260 kg více než běžné pneumatiky Goodyear 315/80 R22.5) a nabízí i vyšší rentabilitu. Renault Premium Lander je dodáván s motory DXi7 nebo DXi11 s výkony od 270 do 460 k ve verzi Euro 5.Robustnější a těžší řada Renault Kerax, která je určená pro provoz v nejtěžších podmínkách, byla uvedena na trh v roce 1997 s modernizací v roce 2006. Je nabízena ve verzích „Medium“ a „Heavy“ a to jako standardní podvozek a nebo jako tahač návěsů. V nabídce jsou konfigurace podvozku 4x2, 4x4, 6x4, 6x6, 8x4 a 8x8. Pokud jde o motory pak jsou k dispozici agregáty DXi11 resp. DXi13 s výkony od 380 do 520 k. Renault Kerax je tak nabízen v 60 různých variantách, v 9 modelech, k dispozici jsou tři úrovně výšky podvozku, tři rozměry kabiny, 39 rozvorů a tři varianty tandemových náprav. Novinkou v nabídce je automatizovaná převodovka Optidriver+ (volitelně doplněná o retardér Voith).
Do Lyonu malá skupina českých odborných novinářů přiletěla v odpoledních hodinách, takže hlavní „pracovní“ program nám Renault Trucks připravil až na druhý den, kdy jsme relativně časně zrána nastoupili do busu, který nás odvezl do „modrého údolí“, ležícího severovýchodně od Lyonu v údolí řeky Rhóny. V bývalém vápencovém dole je dnes školicí středisko zaměřené na výcvik řidičů jezdících s vozidly s pohonem všech kol, resp. na školu jízdy v náročném terénu. Vedle soukromých zájemců zde např. probíhá pravidelné školení a výcvik řidičů hasičských vozidel, kteří se svými speciály s pohonem všech kol často musejí zasahovat při lesních požárech apod. mimo zpevněné vozovky. Pro naše novinářské jízdy byly připraveny vozy Kerax 6x4, Kerax 6x6 resp. Kerax 8x4 (všechny s převodovkou Optidriver+, nástavby byly sklápěcí různého typu, a samozřejmě plně naložené štěrkem), dále Renault Premium Lander OptiTrack s převodovkou Optidriver+, a také nový Lander 8x2/6 s převodovkou Optidriver+. Jako „bonbónek“ byly nachystány expediční Renault Kerax a Sherpa, které absolvovaly jízdu „Cape to Cape.
První jízdu jsem – nikoliv úmyslně, spíše náhoda tomu chtěla – usednul do těžkého Keraxu 8x4 520 s jednostrannou těžkou Hardox korbou plnou štěrku. A navíc jsem byl instruktorem usazen na místo spolujezdce. První okruh v těžkém terénu plném strmých výjezdů a stejně prudkých klesání mi instruktor ukázal trasu, upozornil mě na záludnosti či nebezpečná místa, a také předvedl kompletní výbavu off-roadových elektronických „pomocníků“ pro jízdu v terénu. Automatizovaná převodovka Optidriver+ je vybavena tzv. off-roadovým modem, po jehož aktivaci spínačem na palubní desce převodovka řadí v jiných otáčkách než v silničním „modu“ a pracuje vlastně jakoby s redukcí. Jaksi samozřejmostí pro zdolávání těch nejtěžších úseků bylo uzavření mezinápravového a nápravových diferenciálů. A v případě, že bylo nutné z nějakého důvodu uprostřed stoupání zastavit, byl „po ruce“ i asistent pro rozjezd do kopce, který zabránil couvnutí vozidla při rozjíždění. Řádně vybaven instrukcemi jsem následně kroužil už po okruhu za volantem a instruktor jenom hlídal, abych ve spleti cest vyježděných mezi keři, stromy, haldami hlušiny a jezírek s vodou, neodbočil omylem na slepou cestu či nezmizel někde pod skálou. Při sjíždění svahů jsem důsledně využíval retardér, ve stoupáních zase pečlivě uzavíral (elektronicky) závěrky diferenciálů. Faktem je, že následné jízdy s Keraxem 6x6 (460 k) resp. 6x4 (430 k - ten ale vezl menší náklad). jsem si již opravdu užíval, protože jsem si pamatoval, kudy vede trasa pro trucky, věděl jsem kdy mám zařadit off-road mod či uzamknout diferenciály. Jízda byla mnohem plynulejší než v prvním „kole“ a pečlivěji jsem si i vybíral stopu. Netřeba zdůrazňovat, že v kabině Keraxu, ačkoliv není tak prostorná jako u dálkových tahačů, je dost místa i pro vzrostlého řidiče, je solidně odhlučněna, ergonomie zaslouží jedničku a možnost všestranně si seřídit sloupek volantu a pneumaticky odpružené sedadlo řidiče, zasluhují pochvalu.
Následné jízdy s Premiem Lander, které se už konaly na uježděných plochách v lomu a v relativně lehkých stoupáních už mě tolik nenadchly. Ale musím přiznat, že manévrovací schopnosti verze Lander 8x2/6 s řiditelnou zadní nápravou jsou velmi dobrá a velmi efektní byla i ukázka využití připojitelného hydraulického pohonu předních kol u tahače Premium Lander 4x2 s naloženým návěsem. Nevelký svah s šotolinovou cestou byl pro soupravu s hnanou pouze zadní nápravou nepřekonatelnou překážkou. Po připojení pohonu předních kol jej zdolala bez ztráty květinky, a to i tehdy, když za volant usedly někteří méně zkušení novináři. Takže systém OptiTrack se předvedl v místě, kde asi bude nejvíce využíván, tj. v krátkém úseku, který pomůže vozidlu překonat či jej vyprostit z nějakých „pastí“ jichž na stavbách bývá opravdu dost. Velká pochvala.O tom, že kam se nedostal ani Kerax 520 s kompletní off-roadovou výbavou, hladce vyjede expediční Kerax 6x6 a ještě o řádný kus dále fantastický Sherpa 4x4 netřeba pochybovat, a tak jsme (zvláště menšího a mrštnějšího Sherpu) využívali jako „taxi“, které vozilo novináře po „Modrém údolí“ při „lovení“ fotografií. Několika hodinový - a dodávám, že opravdu úžasný - pobyt za volantem trucků Renault na polygonu byl korunován neméně výtečným obědem v Auberge du Vernay, kde jsme si pochutnali na tradiční francouzské kuchyni. Jenže to už (také tradičně) signalizovali organizátoři akce, že máme nejvyšší čas nasednout do autobusu a uhánět na letiště v Lyonu, aby nám „nefrnklo“ letadlo.
Zdroj: Doprava a silnice 10/10
Autor: Jiří Krenar
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)