Truck
Renault Truck spouští výrobu elektronáklaďáků
Milan Olšanský 11.03.2020 13:34
Elektromobilita je zaklínadlem doby. Přesto, že jí různí, opravdoví, odborníci po celém světě připisují spíše epizodní roli, finální výrobci automobilů a vozidel mají prozatím jasno.
Všichni velcí finální výrobci automobilů mají své elektrořešení. Všechny tyto projekty byly od samotného počátku financovány z různých veřejných zdrojů. Proto nebyl problém pro výrobce svá řešení vyvinout a připravit minimálně do homologovatelné podoby. Ostatně elektromobilita není v automobilovém průmyslu nic nového. Dokonce elektromobily jezdily po silnicích v začátcích motorismu ve srovnatelném počtu jako automobily vybavené spalovacími motory. Nicméně tehdy šlo opravdu o jakousi epizodní roli neboť tehdejší elektromobily byly těžké, tiché, velmi rychlé, dobře akcelerující, měly velmi nízký dojezd a byly v pravdě nepraktické. V době, kdy se u automobilů cenila jejich nezávislost, se zkrátka neprosadily. Dnes jsou na tom elektromobily z mnoha hledisek zcela stejně. Po více než sto letech jsou těžké, tiché, velmi rychlé, dobře akcelerující, mají nízký dojezd a jsou, z hlediska nezávislosti provozu, veskrze nepraktické. Na rozdíl od svých prapředků mají snad baterie u nichž lez právem očekávat vyšší počet nabíjecích cyklů. Z hlediska oné nezávislosti trakce se však mnohé změnilo. Automobilů a vozidel je na silnicích velmi mnoho a jejich provoz se pomaličku začíná vymykat tomu co jsme si dříve charakterizovali jako tzv. „nezávislou trakci“. Navíc celá řada typů provozů je založena na velmi dobře predikovatelné trase – typickým případem je MHD nebo rozvážková doprava zboží. V MHD či autobusové dopravě na přesně definovaných linkách se elektromobilita docela pěkně prosazuje. Rozvážka zboží je další typ provozu, který vypadá, že by mohl při podstatné změně strategie logistiky a přípravy, být vhodný pro provoz elektromobilů resp. elektronáklaďáků.
Elektrická vozidla se stávají pro Renault Trucks realitou nejen z obchodního, ale i průmyslového hlediska. V březnu značka spouští sériovou výrobu 100 % elektrických vozidel řady D a D Wide Z.E. ve výrobním závodě Blainville-sur-Orne, která představuje rozhodující milník v transformaci městské doprava.
Sériová výroba elektrických vozidel Renault Trucks D a D Wide Z.E. začíná tento měsíc ve výrobním závodě v Blainville-sur-Orne v Normandii. Továrna, která je v provozu od roku 1957 se specializuje na výrobu střední řady vozidel a vyrábí také kabiny pro tahače. Denní produkce čítá 270kabin a výrobní linku opouští 72 distribučních vozidel. Na tomto místě také od nynějška probíhá montáž elektrických vozidel značky Renault Trucks.
Část výrobního areálu byla adaptována pro výrobu elektrických modelů značky. Výroba byla umístěna hned vedle linky pro montáž vozidel střední řady. Hala Z.E. o rozloze 1800 m², je nyní určena pro technické operace týkající se elektrických vozidel. Část výroby prochází klasickou montážní linkou a pak přechází do části specializované pro vozidla Renault Trucks D a D Wide Z.E. Budova slouží také jako sklad náhradních dílů a zejména baterií, pro které je vyhrazena část budovy s řízenou teplotou. Výroba začíná jeden týden před tím, než se elektrická vozidla dostanou na montážní linku a to jejich přípravou v rámci haly Z.E. Části vozidla specifické pouze pro elektrické modely (hnací řetězec, převodovka, modulární napájecí jednotka atd.) jsou sestaveny specializovanými techniky Renault Trucks. Následně se přesouvají na výrobní linku, aby byly tyto celky namontovány. Vozidla Renault Trucks D a D Wide Z.E. jsou montována na stejné lince jako ekvivalentní dieselové modely. Na konci výrobní linky se elektrická vozidla vracejí zpět do haly Z.E, kde se kompletují a procházejí oddělením kvality. K výrobě kompletního elektrického vozidla je potřeba 50 hodin. Renault Trucks předpokládá, že elektrická vozidla budou do roku 2025 představovat 10 % objemu prodaných vozidel značky.