Truck
Renault T 440 ECO Advanced
Jiří Krenar 21.11.2019 11:59
Dálková doprava, to jsou jednoznačně vozidla řady T a T High. Pro řadu T jsou k dispozici motory s výkonem od 279 kW/380 k až po 382 kW/520 k. Pro řadu T High pak je určen pouze motor DTi 13 s motory o výkonu 440 k, 480 k a 520 k. A bez ohledu na výkon motoru, který je pevně usazen v robustním rámu vozidla, „zaklínadlem“ posledních roků jsou spotřeba a emise. Logicky, čím nižší spotřeba, tím nižší náklady, ale také nižší emise.
Není tedy žádným překvapením, že Renault Trucks připravil nový ekonomický software právě pro dálkovou řadu.
Renault Trucks nabízí nový ekonomický software Eco Advanced pro vozidla dálkové řady T a T High. Modely vybavené tímto softwarem jsou zaměřeny na ekonomický provoz a přispívají k maximálnímu komfortu řidiče. Renault Trucks nabízí zákazníkům zcela nový koncept vozidla s optimálním množstvím funkcí a ovládání, které mají za cíl přispívat k co nejnižší spotřebě paliva a poskytovat řidiči více pohodlí při řízení.
Modely řady Renault T a T High Eco Advanced mají automaticky nastavenou Eco úroveň 1, kterou nelze změnit. V tomto režimu má řidič k dispozici systém Optivision nové generace s integrovanými mapovými podklady uloženými přímo ve vozidle, systém Optiroll (plachtění) využívající kinetickou energii vozidla, adaptivní tempomat (ECO Cruis Control) s novým ekonomičtějším nastavením změny převodových stupňů) a v neposlední řadě pneumatiky s nízkým valivým odporem. Vozidlo je vybaveno kompletní sadou spoilerů – spodním spoilerem integrovaným do nárazníku, mezinápravovými spoilery s nástavci nebo bočními otevíratelnými deflektory, které přispívají k lepší aerodynamice vozidla stejně jako pneumatiky s nízkým valivým odporem. K pohodlí řidičů přispívá kabina se zesílenou tepelnou izolací a nezávislým topením 4 kW jakož i odvětrávaná sedadla, nová přístrojová deska v provedení Carbon Ultimate nebo chladnička o objemu 40 l v centrálním úložném prostoru pod lavicí.
Současně se tento koncept odlišuje od standardní nabídky i na poli služeb. Vše začíná profesionální předávkou vozidla, kdy jsou zákazníkovi předvedeny a vysvětleny funkce všech systémů vozidla a to včetně praktické ukázky jízdy a pokračuje programem zaměřeným na optimální využití vozidla společně s motivačním programem pro řidiče po dobu devíti měsíců. Zákazník může těžit také z prodloužené záruky na 3 roky nebo z nabídky tří typů servisních služeb: Reference, Performance Maxi nebo Excellence. Renault Trucks dále nabízí možnost zapůjčení tahače T 440 HIGHCAB v konfiguraci 4x2 nebo 4x2
X-LOW vybaveného softwarem Eco Advanced na zkušební dobu.
Rád jsem tedy využil nabídky importéra, který připravil předváděcí vozidlo Renault T 440 HighCab 4x2 E6ECO Advansed a nabídnul jej k redakčnímu testu. V tuto chvíli se jedná o Renault Trucks dálkové řady T, který nabízí momentálně to nejlepší pro snížení spotřeby paliva, vyšší životnost celé řady komponentů, jako jsou brzdové destičky a kotouče, ale i převodovky apod. Maximální rychlost vozidla je ve výchozím nastavení omezena na 85 km/h. Navíc je verze T ECO Advanced vybaven množstvím hliníkových prvků (vzduchojemy, palivové nádrže, kola) pro optimalizaci své hmotnosti.
K redakčnímu testu přijela souprava tvořená tahačem Renault T 440 a třínápravovým kontejnerovým návěsem VanHool s jedním naloženým kontejnerem. Celková hmotnost soupravy byla 30 tun. V tu chvíli jsem si uvědomil, že to je vlastně poprvé, co máme k redakčnímu testu jiný, než aerodynamický firemní testovací návěs. Tentokrát byl připojen v podstatě standardní, běžně užívaný návěs a také celkové zatížení soupravy odpovídalo hmotnosti 75 % souprav pohybujících se po našich dálnicích a silnicích. Proto také celkem logicky byl pro tahač zvolen motor 440 k, který zdánlivě pro dálkovou dopravu nemá dostatečný výkon. Ano, to by platilo v případě, že by souprava měla hmotnost 40 tun. A nutno přiznat, že i připojený návěs s jedním kontejnerem avizoval, že výkon 323 kW/440 k, res. největší točivý moment 2200 Nm je zcela dostačující pro distribuci kontejnerů z terminálu (kam byl dopraven železnicí) dále po republice. A shodou okolností velký terminál je nedaleko servisu importéra v Uhříněvsi, takže ideálně „narežírovaná“ konfigurace pro redakční test.
Nová aerodynamická „High sleeper Cab“ kabina je prostorná a pohodlná díky vnitřní šířce 2260 mm. Disponuje rozšířeným lůžkem (790 x 2000 mm), pod kterým jsou úložné prostory, případně chladnička o objemu 40 l jako v testovaném vozidle. Tunel motoru je minimální. Řidič získal na své pracoviště nová sedadla navržená pro Renault Trucks společností RECARO®, ergonomicky zcela novou palubní desku se 7palcovým centrálním displejem. Dálková modelová řada T nabízí úložný box, který je přístupný zevnitř i zvenku a úhel otevíraní dveří 85°. Řidiči mohou dále využívat řadu pomocných řídicích systémů, světel do zatáček, multifunkčního nastavitelného volantu (poloha volantu je nastavitelná ve třech směrech) a automatickou elektrickou parkovací brzdu. Renault Trucks T se také může pochlubit zbrusu novou, elektronicky řízenou klimatizací, hydraulickým čerpadlem posilovače řízení s proměnlivým účinkem (zlepšení spotřeby) a palivovými nádržemi s kapacitou až 1475 litrů (za příplatek). Testovaný tahač měl palivové nádrže o objemu 405 l vpravo a 650 l vlevo. A nesmíme zapomenout na nádrž o objemu 100 l na aditivum AdBlue.
Vnitřní výbava je často sestavena dle přání zákazníka ze standardních a příplatkových komponentů, takže je vlastně každý tahač individuálně vybaven. Ale shodneme se, že u dálkových tahačů nechybí vedle předepsané výbavy (tachograf) audio soustava, předpříprava pro montáž TV, hands-free atd. Prezentačnímu vozidlu v podstatě nic nechybělo, a to jsem se ještě nedostal k asistenčním a bezpečnostním systémům. Pravda, tentokrát neměl tahač vše co je v katalogu v nabídce, ale troufám si konstatovat, že byl vybaven o „level“ výše, než je většina tahačů, které můžete potkat na našich silnicích.
Zajímavostí je možnost individualizace rozmístění ovladačů na palubní desce. Ovladače na palubní desce jsou modifikovatelné, a řidič se může rozhodnout, zda změní jejich dispozice. Stejně tak si řidič může uložit do paměti své preference a svá nastavení, jako je oblíbená stránka znázorňovaná na hlavním monitoru, stránka tachografu, vlastní nastavení topení nebo klimatizace, buzení, atd. K těmto údajům získá přístup jednoduše vložením své karty řidiče a při každé jízdě tak ušetří čas.
Automatizovaná převodovka Optidriver AT 2612F (převodový poměr 14,94 – 1). S motory Euro 6 jsou dodávány tři typy zpomalovacích systémů: brzda na výfuku, motorová brzda Optibrake a hydraulický retardér Voith na převodovce. V testovaném tahači byla motorová brzda Optibrake s výkonem 385 kW/2300 min-1. Tolik souhrn základních informací k testovanému Renaultu T 440 ECO Advanced.
Pneumaticky odpružené sedadlo s integrovanými pásy a opěrkami hlavy mě nadchlo možností všestranného nastavení dle potřeby konkrétního řidiče a také možností vyhřívání případně větrání (startoval jsem na testovací okruh v okamžiku, kdy teploměr ukazoval +5 oC, takže vyhřívání bylo více než příjemné).
Takže první pochvala a druhá následuje poté, co si můžu opravdu perfektně nastavit volant ve třech směrech. Volič převodovky je pod volantem vpravo, tam kde jej očekávám, stejně tak ovládání oken a seřizování bočních zpětných zrcátek. Všechny spínače a tlačítka jsou v dobrém dosahu ve střední části palubní desky, mírně otočené k řidiči. Zasunuji kartu do tachografu, startuji motor a zvolna opouštím bránu značkového servisu v Čestlicích u dálnice D1. Naštěstí jsem si včas zapnul autorádio, a tak jsem se z dopravního vysílání dozvěděl, že Pražský okruh stojí, takže plánovaný směr z dálnice D1 po okruhu k Vltavě a pak odbočení na Strakonice (přes stoupání na Cukrák) padá. Stejně tak se v době mé jízdy zcela zahltila silnice I/3 u Senohrab, takže ani na kopcovitou trasu směrem na Tábor (s táhlým stoupáním u Votic) jsem se nemohl vydat. A tak po dohodě s instruktorem Víťou volím jediný směr, ve kterém vozidla jedou a to po dálnici D1 na Humpolec. Chtěl bych využít navigaci GPS spolu s adaptivním tempomatem, což by mělo přispět k ekonomickému způsobu jízdy, ale hustota ranního provozu úsporám nesvědčí. Ve stoupáních se táhnu za kamiony, které jsou pomalejší, ale přitom nemám možnost je předjet, a v klesáních, kdy by tempomat spolu s GPS umožnil rozjet soupravu na 90 km/h, aby následné stoupání svižně vyjel s úsporou paliva, právě tyto kamiony uhánějí neskutečně rychle, tj. mimo omezovač rychlosti nastavený na testovacím trucku. A pak už vjíždíme do rekonstruovaného úseku, kde se předjet nedá. Bohužel občas zapomínám na své předsevzetí nechat pracovat techniku (tj. adaptivní tempomat spolu s GPS) a občas manuálně zasáhnu do bendění nebo naopak sešlápnu plyn v okamžiku, kdy vozidlo má tendenci plachtit, aby tak s minimálními náklady překonalo horizont. Výsledkem je nepříliš plynulá jízda a mizerná průměrná spotřeba paliva. Ano, veřejně přiznávám, že jsem měl důsledně naslouchat radám instruktora. Ale shodli jsme se alespoň na tom, že funkce adaptivního tempomatu v hustém provozu je kontraproduktivní. Je lepší jet pouze se zapnutou funkcí standardního tempomatu.
A teď k vlastním pocitům za volantem. Chválím rozměr a upevnění soustavy vnějších zpětných zrcátek. I na „kruháči“ (a než vyjedete ze servisu na dálnici, musíte překonat tři) jsem dobře viděl šikmo vlevo, tzv. „mrtvý úhel“ je minimalizován. Převodovka řadí plynule a rychle, velmi svižně jedu na dvanáctý rychlostní stupeň. Na nižší rychlostní stupeň podřazuje při cca 980 min-1. Ovšem je to o zvyku, kdybych neměl vedle sebe instruktora, asi bych přešel na ruční řazení a ve stoupání bych podřadil dříve. Pokud jde o brzdy, tak tu provozní jsem použil pouze při výjezdu ze servisu. Při jízdě na dálnici, až na dva- tři momenty jsem „vystačil“ s retardérem Optibrake. Jsem nadšený z toho, že jakmile jsem dal nohu „z plynu“, ihned souprava krásně plachtila. To je výhoda systému Optiroll, stačí ale lehounký dotek na pedál brzdy či plynu, a okamžitě je zařazen rychlostní stupeň. Já vím, dnes už to v této kategorii mají i všichni konkurenti, ale chválím, jak spolehlivě systém pracuje a že šetří palivo. Na trase D1 z Čestlic do Humpolce, kde jsme otáčeli, je několik stoupání. Renault T 440 se soupravou těžkou 30 tun je zvládnul docela svižně a to s přihlédnutím k hustému provozu, který neumožnil kamionu se rozjet do protisvahu, tak by to na volné komunikaci systém GPS s tempomatem dokázal.
Vracíme se opět ve velmi hustém provozu na Prahu. V cíli mám spotřebu přes 30 l/100 km. Jak konstatoval instruktor, kdybych více využíval adaptivní tempomat se systémem GPS a nezasahoval poněkud zbrkle do jeho činnosti, mohlo to být výrazně lepší. Jak se posléze ukázalo, instruktor Víťa stejnou trasu zvládnul za 25 l/100 km při průměrné rychlosti 83 km/h. Ale podstatné je, že se ukázala funkčnost celého systému, který celou trasu zvládne v podstatě bez zásahu řidiče (pokud je dostatečně disciplinovaný). Na některé nové elektronické systémy, či spíše na jejich ovládání i využití, si musí řidič zvyknout a vše si ozkoušet. Velmi příjemné je odhlučnění kabiny.
ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE
Renault T 440 High 4x2 Euro 6 ECO Advanced
Motor: Řadový vznětový přeplňovaný šestiválec DTI 13 s turbodmychadlem a mezichladičem plnicího vzduchu. Elektronicky řízené vysokotlaké (2000 barů), 24 ventilů, vstřikování paliva soustavou Common-Rail. Úprava výfukových plynů SCR – AdBlue + EGR + DPF, emisní norma Euro 6 C. Zdvihový objem motoru 12 800 cm3. Největší výkon 323 kW/1400-1800 min-1, max. točivý moment 2200 Nm/900 – 1404 min-1. Motorová brzda Optibrake+ s výkonem 382 kW/2300 min-1.
Převodové ústrojí: Dvanáctistupňová automatizovaná převodovka Optidriver AT 2612F s automaticky ovládanou jednolamelovou spojkou (průměr 430 mm). Trvalý pohon zadních kol – konfigurace 4x2. Převodový poměr 14,94-1. Parkovací brzda elektronicky řízená tlačítkem.
Podvozek + budka:
Klasický žebřinový rám, obě nápravy tuhé, vpředu odpružené parabolickými pružinami, vzadu odpružené pneumaticky, zadní typ P13170-D. Převodový poměr 2,47. Kotoučové brzdy na všech kolech, zátěžový regulátor, systém ABS, EBS, ASR, ESC. Točnice Jost 42C. Budka spací verze High Sleeper Cab Comfort bez tunelu, vnitřní výška 2136 mm, střešní spoiler.
Rozměry a hmotnosti: Rozvor náprav 3800 mm, d/š/v 5990/2518/3851 mm (bez spoileru). Celková délka soupravy 16 465 mm. Pohotovostní hmotnost 5772 kg, max. hmotnost soupravy 44 000 kg, v testu 31 000 t. Palivová nádrž o objemu 405 + 650 l, nádrž na aditivum AdBlue o objemu 100 l. Pneumatiky Michelin XLine Energy Z/D2 315/70 R 22,5. Ocelové disky s ozdobnými kryty. Univerzální kontejnerový návěs Van Hool BX.
Převzato z časopisu