Truck
Renault Midlum - Rozvážka nejen nákladu
Boris Dacko 06.07.2009 11:10
Test
Ještě před koncem zimy jsme měli možnost vyzkoušet si poměrně neobvyklé provedení lehké distribuční řady Renault Midlum. Jednalo se o vozidlo opatřené čtyřdveřovou dvojkabinou, schopnou přepravit až sedm cestujících.
Ačkoliv vozidla této koncepce nabízejí řadu zajímavých možností využití, ve skutečnosti plní jen velmi specifické úkoly. Například ve službách hasičských či záchranných sborů. Také testované vozidlo plní velmi zvláštní poslání. Slouží totiž jako školicí vozidlo importéra pro školení hospodárné jízdy Optifuel Training, proškolování řidičů Certificate of Professional Competences, rekvalifikační kurzy a kondiční jízdy. Při obsaditelnosti až sedmi cestujícími včetně řidiče a karosovatelné délce až 5572 mm by však našlo jistě uplatnění i v řadě dalších aplikací při přepravě nákladu i pracovní čety. Vraťme se však k testovanému vozidlu. Podvozek s konfigurací náprav 4x2 a s celkovou hmotností 15 tun byl opatřen sedmilitrovým šestiválcem o výkonu 280 k neboli 206 kW a osmistupňovou přímo řazenou převodovkou s přepínačem mezi velkou a malou řadou. Hnací řetězec doplňovala výfuková brzda kombinovaná s brzdou dekompresní. Za dvojitou kabinou se pak nacházela lehká skříňová nástavba z produkce tuzemské karosárny D.M.T se zadními dvoukřídlými dveřmi a jedněmi postranními křídlovými dveřmi na pravé straně.
Vstřícný k posádce
U podvozku koncipovaného pro distribuci zaslouží jednoznačně pochvalu vhodně dimenzovaná výška nástupních schůdků. Příjemné a anatomicky dobře tvarované sedadlo řidiče nabízí široké možnosti nastavení, přičemž celkovou pozici za volantem lze ještě zlepšit prostřednictvím ve dvou osách přestavitelného sloupku volantu. Přístrojový panel je koncipován velmi prakticky, řidič má vše v optimálním dosahu. Kaplička s kontrolními ukazateli upřednostňuje jako nejdůležitější přístroj otáčkoměr, kolem kterého jsou přehledně rozmístěny další ukazatele – palivoměr, teploměr a tlakoměr brzdového okruhu. Po stranách otáčkoměru se pak nacházejí displeje zobrazující celou řadu funkcí, včetně informací palubního počítače. Uprostřed otáčkoměru se nechází displej zobrazující zařazený převodový stupeň. Většina spínačů je soustředěna na středové části přístrojového panelu, v našem případě však ze šestnácti pozic bylo obsazeno pouhých pět. Přední řadu sedadel dále tvoří dvojlavice s oddělenými a tedy i individuálně nastavitelnými opěradly. Za nízkou přepážkou se pak nachází dvojdílná lavice pro čtyři cestující s odpovídajícím počtem pouze bederních bezpečnostních pásů. Pod výklopnými sedáky s teleskopickými vzpěrami se nachází poměrně velkorysé odkládací prostory. Zadní dveře se otevírají v 90stupňovém úhlu a jak vpravo tak i vlevo je k dispozici madlo pro snadnější nastupování. Prostornost v druhé řadě je zcela bez výtky. Tu si zaslouží snad jen sklon opěradla, který na delších cestách nebude jistě nijak zvlášť pohodlný.
Těžká horská trasa
Vozidlo jsme si přebírali v Jablonci nad Nisou, a tak jsme pro test zvolili ten nejzajímavější okruh – Turnov, Železný Brod, Tanvald, Desná až do Harrachova a zpět, zkrátka trasa bohatá na prudká stoupání a tudíž i klesání a samozřejmě i zatáčky. V daných podmínkách se pohonná jednotka ukázala jako zcela dostačující. Výkon motoru spolu s vysokou pružností a chutí k životu i ve velmi nízkých otáčkách potěší každého řidiče. Jsou-li tyto schopnosti doprovázeny vhodně odstupňovanou a přesnou převodovkou, odpovídajícím výkonem motorové brzdy, stává se jízda velmi příjemnou. V našem případě tomu tak bylo zcela bez výhrad. Celkovou pohodu udržovala také přítomnost nezávislého topení, které je u dvojkabiny takřka nutností, ovládání rádia na sloupku volantu, dobrý výhled z vozidla a hlavně nízká hladina hluku a vibrací. Ačkoliv vozidlo nebylo plně naložené, lze s jistotou říci, že výkon motoru (Euro 5 s technologií SCR) byl až nadstandardní.
Zdroj: Trucker 06/09
Autor: Boris Dacko
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)