Truck
Renault Kerax 6x6 - Cestou necestou
Boris Dacko 12.05.2009 19:17
Test
Zatímco den před testem slibovalo počasí doslova jarní klima, ráno pokrývala zem čerstvá sněhová nadílka, která neustále přibývala. Vzniklá situace sice nepřála objektivu fotoaparátu, podmínky pro test Plně pohonného sklápěče ale byly přímo ideální.
Třínápravový sklápěč Renault Kerax 6x6 jsme si s Honzou převzali tak trochu ve spěchu. Jen co jsme se dostali do sucha a tepla, začali jsme plánovat alternativní trasu, původní plán byl totiž díky neustálému sněžení tak trochu nereálný. Nejdříve bylo potřeba auto naložit, s tím nám ochotně vypomohli na nedaleké betonárce, a tak byl Kerax za chvíli připraven. Hra se spínači uzávěrek ale díky mokrému sněhu začala ve stejný okamžik jako samotný test.
Stavební sektor
Renault Trucks nabízí pro segment stavebnictví celou škálu modelů. Z těch větších to jsou řady Premium Lander a Kerax, obě v rozpětí celkové hmotnosti 18 až 42 t. Modely Kerax jsou k dispozici jako tahače, a to v provedeních 4x2, 4x4, 6x4 a 6x6, nebo podvozky v konfiguracích 4x2, 4x4, 6x4, 6x6 a 8x4. Rozsáhlá je i nabídka motorizací, která začíná na 370 a končí na 500 koních. Jedná se o 11litrové agregáty, ve výkonech 460 a 500 k pak o motory 13litrové. Testovaný Kerax o celkové hmotnosti 26 t byl postaven na podvozku se znakem náprav 6x6 a k jeho pohonu sloužil agilní 11litrový agregát o výkonu 450 k, tedy 331 kW, splňující emisní normu Euro 4 prostřednictvím technologie SCR. S ohledem na velkou výkonovou rezervu i tažné zařízení Ringfeder, namontované na zesíleném příčníku, bylo zřejmé, že vůz je předurčen k tažení přívěsu. Celková hmotnost soupravy pak dosahuje 44 t.
Příjemné čekání
Prodloužená budka Keraxu nabízí již na první pohled útulný a příjemný interiér, a to i navzdory jednoduššímu pojetí přístrojového panelu. Také jeho trvdý plastový povrch nepůsobí nijak zvlášť luxusně, avšak dvoubarevné provedení sladěné s čalouněním sedadel a dalšími detaily, jako například manžetou řadicí páky, dodávají celku velmi pěkný vzhled. Řidiči stavebních vozidel - sklápěček, betonmixů apod. stráví čekáním často poměrně hodně času, a tak možnost odpočinku získává na důležitosti. Možnost výrazného sklopení opěradla v prodloužené budce uvítá každý s nadšením. I Honza jezdící s betonmixem si tuto přednost nemohl dost vynachválit. Ve své krátké budce si opěradlo nemůže sklopit o více než pár stupňů. Důležitá je také vzdušnost kabiny, zde je pocit stísněnosti naprosto neznámým pojmem. Nemluvě pak o tom, že za sedadlem může najít svoje místo taška, boty atd. Pokud jde o bundy, ty lze pověsit na na háčky umístěné na zadní stěně, kde opravdu vydrží i při jízdě v terénu. Co nám v kabině poněkud chybělo, byl držák na PET lahev, k dispozici bylo pouze místo pro plechovku s pitím. Obrovská nevyužitá plocha středového tunelu by poskytla skvělé místo pro umístění boxu s držákem pití či dokonce výklopným stolečkem, podobně jako tomu bylo u sklápěče Volvo FE320 (viz Trucker 3/2009).
Pracoviště řidiče
Pozice řadicí páky i parkovací brzdy je vůči sedadlu v optimální pozici, řadicí páka má navíc velmi příjemnou hlavici s ergonomicky skvěle řešenými přepínači velké a malé řady i „půlek“. Pokud jde o sedadlo, rozměrově vyhoví i vzrostlejším postavám a poskytuje vskutku příjemný posez. Drtivá většina ovladačů je situována na panelu vpravo od volantu. Kromě ventilace a rádia s CD přehrávačem, jenž má ovládání základních funkcí také na sloupku volantu, jsou zde soustředěny spínače pomocného pohonu, uzávěrek diferenciálů, redukce, ovládání zvýšených volnoběžných otáček motoru pro pomocný pohon a řady dalších funkcí. Z hlediska ergonomie potěší také pozice páčky motorové brzdy. Kontrolní ukazatele jsou rozmístěny velmi přehledně, přičemž nejdůležitější je zde otáčkoměr s digitálním ukazetelem hospodárných otáček. Digitální zobrazování zařazeného stupně včetně půlek je rovněž více než příjemné. Pokud jde o palubní počítač, nabízí kompletní informace o vozidle a jízdě, jakými jsou dobíjení, tlak oleje, motohodiny atd.
Ideální konfigurace
Renault Kerax voněl na dálku novotou, ujeto měl totiž necelých 2000 km. V tomto ohledu bylo překvapením především lehké a přesné řazení. Ocenili jsme vhodné odstupňování jednotlivých převodových stupňů, příjemný účinek posilovače řízení a jeho strmost, dostatečný výkon dvoustupňové motorové brzdy a celkově skvělé ovládání. Už po první jízdě padne Kerax do ruky a řidič má pocit, jako by s ním jezdil už delší dobu. S ohledem na nepřívětivé počasí jsme se mohli svézt pouze v nepříliš náročném terénu. Promáčený podklad, pokrytý pořádnou vrstvou mokrého sněhu, ale poskytl více než dobré podmínky pro vyzkoušení trakce při postupném připojování pohonu přední nápravy, uzávěrky mezinápravového diferenciálu tandemové nápravy, všech tří nápravových uzávěrek a nakonec i redukce. O dostatečném výkonu 11litrového motoru nebylo sporu, sólo vozidlo má ohromnou rezervu i v plně naloženém stavu. Z hlediska hlučnosti nelze motoru určitě nic vytknout, i když pravda – jeho zvuk byl o něco jadrnější, ostřejší. Na úzkých a nerovných silnicích v okolí Velkých Popovic, které díky větru pokrývala souvislá vrstva sněhu i navzdory práci silničářů, to bylo tak trochu o strach, příkop za krajnicí doslova přitahoval kola, a tak naše cesta vedla na širší a bezpečnější komunikace. V táhlých stoupáních zde vynikl velkorysý výkon motoru i optimální zpřevodování. Renault Kerax 450 6x6 se sklápěcí nástavbou Molčík byl rozhodně příjemným společníkem. Honza, jezdící běžně Actrosem, nakonec uznal, že dílenské zpracování i vlastnosti Renaultu Kerax jsou opravdu na vysoké úrovni. Jeho jediná výtka tak směřovala na jednodušší přístrojový panel. Já jsem si zase zapínáním směrovek občas vypínal světla.
Zdroj: Trucker 04/09
Autor: Boris Dacko
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)